Poznámky k úlohám sobotnej školy

Diskusia o všetkom ostatnom.
admin
Administrátor
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 01 Jan 2015, 23:53
Kontaktovať používateľa:

Poznámky k úlohám sobotnej školy

Neprečítaný príspevok od používateľa admin »

Čo vás zaujalo pri štúdiu úloh sobotnej školy, či už doma alebo v triede?
(Podľa možností uveďte rok/štvrťrok/týždeň/deň pre identifikáciu témy konkrétnej úlohy sobotnej školy)

lukas
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:48
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznámky k úlohám sobotnej školy

Neprečítaný príspevok od používateľa lukas »

Na stránce http://www.amazingfacts.org/media-libra ... death.aspx je každý týden dopředu prostudovaný úkol sobotní školy. Pokud byste měli zájem je možné získat studijní poznámky, které jsou přeložené do češtiny, ve čtvrtek bývají dostupné na stránce: http://www.3an.sk/pg_detail.php?id=70271
"Sobotní škola" na facebooku

Úkoly sobotní školy v anglickém jazyce jsou dostupné na: http://ssnet.org/study-guides/

Studium sobotní školy na hopetv (anglicky): http://hopess.hopetv.org/

Poznámky Ellen White k lekci sobotní školy - The Book of Luke E. G. White Notes 2Q15
Naposledy upravil/-a lukas v 03 Apr 2015, 21:19, upravené celkom 3 krát.

ričard
Moderátor
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 04 Jan 2015, 13:19
Zbor: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznámky k úlohám sobotnej školy

Neprečítaný príspevok od používateľa ričard »

Ja som včera počúval podnetné zamyslenie nad biblickým textom, ktorý bude základom budúcotýždňovej úlohy (Príslovia 8,22-36). Hosťom v rozhlasovom štúdiu bol prof. Jan Heller, takže sa to určite oplatí vypočuť :). http://media.rozhlas.cz/_audio/553714.mp3

Misko88

Re: Poznámky k úlohám sobotnej školy

Neprečítaný príspevok od používateľa Misko88 »

Ahojte,
práve som v úlohách (poznámka na stredu 11. februára 2015) našiel zaujímavú vetu:
"Iba Boh nepotrebuje druhý názor, pretože on ho zo svojej prirodzenosti už má."
Neviem prečo, ale pripadá mi to vtipné, je to ako tie hlášky o Chuckovi Norissovi ... :)
Boh má niečo, čo nepotrebuje :D

Pandaman
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 20:35
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznámky k úlohám sobotnej školy

Neprečítaný príspevok od používateľa Pandaman »

Misko88 napísal:Ahojte,
práve som v úlohách (poznámka na stredu 11. februára 2015) našiel zaujímavú vetu:
"Iba Boh nepotrebuje druhý názor, pretože on ho zo svojej prirodzenosti už má."
Neviem prečo, ale pripadá mi to vtipné, je to ako tie hlášky o Chuckovi Norissovi ... :)
Boh má niečo, čo nepotrebuje :D
No to je presne tá situácia, kedy sa niekto snaží vysvetliť Pána Boha ľudskou terminológiou a pravidlami pozemskej reality, hoci to nie je vôbec potrebné :D Raz som napr. na jednej akcii zažil niečo podobné, keď tam pustili video, ktorého autor sa snažil zodpovedať, či Pán Boh môže vytvoriť balvan tak veľký, že by ho neudvihol. Snažil sa pri tom aplikovať fyzikálne vzorce a poučky a bolo to dosť zúfalé. Ale autor bol asi spokojný...

Rajon
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznámky k úlohám sobotnej školy

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Misko88 napísal:Ahojte,
práve som v úlohách (poznámka na stredu 11. februára 2015) našiel zaujímavú vetu:
"Iba Boh nepotrebuje druhý názor, pretože on ho zo svojej prirodzenosti už má."
Neviem prečo, ale pripadá mi to vtipné, je to ako tie hlášky o Chuckovi Norissovi ... :)
Boh má niečo, čo nepotrebuje :D

To je dobré :-D . Mám rád také milé vtipy (aj keď to samozrejme nie je myslené ako vtip). Je zaujímavá aj kniha Chucka Norrisa "Jaký je doopravdy Chuck Norris (Fámy a fakta)", kde komentuje vtipy o sebe a na och pozadí popisuje aj svoje skúsenosti a vzťah s Bohom.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznámky k úlohám sobotnej školy

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Pandaman napísal:
Misko88 napísal:Ahojte,
práve som v úlohách (poznámka na stredu 11. februára 2015) našiel zaujímavú vetu:
"Iba Boh nepotrebuje druhý názor, pretože on ho zo svojej prirodzenosti už má."
Neviem prečo, ale pripadá mi to vtipné, je to ako tie hlášky o Chuckovi Norissovi ... :)
Boh má niečo, čo nepotrebuje :D
No to je presne tá situácia, kedy sa niekto snaží vysvetliť Pána Boha ľudskou terminológiou a pravidlami pozemskej reality, hoci to nie je vôbec potrebné :D Raz som napr. na jednej akcii zažil niečo podobné, keď tam pustili video, ktorého autor sa snažil zodpovedať, či Pán Boh môže vytvoriť balvan tak veľký, že by ho neudvihol. Snažil sa pri tom aplikovať fyzikálne vzorce a poučky a bolo to dosť zúfalé. Ale autor bol asi spokojný...
Druhý názor není rozpor, ale po řádném přemýšlení je to pouze pohled z druhé strany. V našem trojrozměrném chápání to může být i třetí názor. Jinak se to dá vyjádřit, že Bůh má kompletní "názor" bez cizího opravného názoru. Člověk, rozumný skládá různé názory, je to naše nutnost, cesta k objektivitě.Lidé nevidí věci tak, jak je vidí Bůh, vidí každý detail dokola všemi směry . Bůh to vidí i zevnitř. Vidí to snad člověk, že se tomu musí smát?

Joni

Re: Poznámky k úlohám sobotnej školy

Neprečítaný príspevok od používateľa Joni »

Zo záujmom som si v Spravodaji Jún 2016 prečítal príspevok Olivera Popoviča o sobotnej škole. Autor sa pýta na smerovanie sobotnej školy. A v závere predkladá zhrňujúcu odpoveď: „sobotná škola sa bude uberať len tým smerom, ktorým sa uberáme my“
V zásade to je iste pravda. Ale koho myslí Oliver pod MY?

Ak sa myslí „my žiaci sobotnej školy“, tak by som si dovolil nesúhlasiť. Škola všeobecne nemá takú úroveň, akú majú žiaci. Všetci žiaci sú rovnakí, nevzdelaní, a prichádzajú do školy, aby sa niečo naučili.
A dobrá je tá škola, ktorá ich niečo naučí. Vedenie školy nemôže povedať: „My máme nízku úroveň, lebo máme nevzdelaných žiakov. Keď nám prídu múdri žiaci, budeme lepší“. Úlohou školy je práve vzdelať nevzdelaných, nie múdrych, tí to nepotrebujú.

Ak sa pod MY myslia učitelia a prípadne vedúci odd. sob. školy, tak je tu určitý priestor na zlepšenie. Úroveň školy je, si myslím, určovaná najmä úrovňou učiteľov a učebnými osnovami. Takže áno, dobrý učiteľ môže urobiť veľa pre to, aby sa žiaci niečo naučili, aby si školu obľúbili a chodili tam radi.

No a ak sa pod MY myslí celosvetová cirkev CASD, tak tam vidím najväčší problém, hlavne v náväznosti na už spomenuté učebné osnovy, t.j. materiály sobotnej školy. Úroveň týchto materiálov (tých brožúrok, ktoré si máme cez týždeň študovať) vnímam ako najväčší problém. Nemám ich rád. Všeobecne sú slabé, argumenty často manipulatívne, uvedené poznámky odvádzajú pozornosť od textu alebo s ním vôbec nesúvisia, autori opakujú staré adventistické tézy bez doloženia Bibliou a pod. Kvalitné materiály by mohli výrazne napomôcť úrovni štúdia. Ale na to nemáme žiadne vplyv ani MY žiaci, ani MY učitelia (dokonca ani Oliver).

Ak sobotná škola zostane tak ako je, neverím v jej zlepšenie. V tomto stave to určite nie je niečo, čo by nám mohol niekto závidieť. Tiež mám pochybnosti, ak niekto vyjadrí, že sob. škola je veľkým obohatením pre jeho duchovný život. Skôr sa mi zdá, že ten človek sa naučil hovoriť niečo, čo sa od dobrého adventistu očakáva (t.j. prikyvovať všetkému, čo cirkev robí).

Ale aby som povedal niečo konštruktívne: Ak by sa zmenili materiály (napr. by sme si ich v únii alebo divízii tvorili sami, prípadne ak by sa študovala čisto Biblia bez akýchkoľvek „usmerňujúcich“ poznámok „zhora“, ja osobne by som to veľmi uvítal. Konečne by to bolo štúdium ako má byť.

Dušan Seberíni
Príspevky: 358
Dátum registrácie: 18 Apr 2016, 22:35
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznámky k úlohám sobotnej školy

Neprečítaný príspevok od používateľa Dušan Seberíni »

ambassador napísal:Druhý názor není rozpor, ale po řádném přemýšlení je to pouze pohled z druhé strany.
Pohľad 1
Zvyknem veci brať poctivo. Tak som si ráno prečítal rannú stráž, potom som si prečítal siahodlhú slohovú úlohu, ktorá bola na ten deň predpísaná v brožúrke „Prednášky modlitebného týždňa“ no a na dovažok som sa snažil prečítať si z úloh sobotnej školy úlohu, pripadajúcu na ten deň.
Ranná stráž mala úvahu o haťaťa, prednáška bola o paťaťa a úloha SŠ o dátumoch haťapaťa.

A tak sa pýtam: „Skúsil niekto z vás takýto preduchovnený telocvik POCTIVO absolvovať aspoň jediný raz?“

Pohľad 2
Prednášky modlitebného týždňa našťastie po týždni skončili, ranná stráž sa dala odložiť bokom a tak ostali úlohy sobotnej školy.
Tak som začal. Nezvyknem veci odfláknuť, tak mi trvalo zo tri dni, kým som si úlohu z prvého dňa poctivo preštudoval. Ibaže k tomu boli ešte dobromyselné „Prečítaj si“ a „Preštuduj“ a „Porovnaj“. Tak to som už vôbec nestihol. Štvrtý deň som zmenil taktiku a snažil som sa dohnať ušlé „učivo“ za tri dni, tak som šmýkal zrakom po riadkoch a nie a nie si zapamätať tú trojdňovú učebnú látku. Tak som rezignoval a zameral sa na učivo piateho dňa...
Skúste mi veriť, že som sa snažil poctivo prejsť všetky úlohy toho týždňa, ale poctivo sa to zvládnuť nedá !!!
To by človek musel robiť 6x24 hodín IBA sobotnú školu.

A tak sa pýtam: „Nemáte dojem, že sobotná škola núti adventistov k povrchnosti a pretvárke?“

Pohľad 3
Skúsený učiteľ sobotnej školy nesmie dopustiť kvalitný rozbor žiadnej témy, lebo gong ukončí vyučovanie práve vtedy, keď žiaci začínajú tému už-už chápať. Lenže na dokončenie už niet času -a ani nebude- lebo začína ďalšia úloha a po nej ďalšia a ďalšia. Všetko len polovičato, lebo inak by sme nemohli plniť plán, predpísaný Amerikou.

A tak sa pýtam: „Nemáte dojem, že sobotná škola oberá o čas, potrebný na čítanie Biblie?

Pohľad 4
Jedna úloha sobotnej školy ma tak zaujala, že som sa jej venoval trošku viac. A keď som objavil malú trhlinku, chcel som sa presvedčiť ako to je. Ale nebolo treba, lebo „autor“ toho kompilátu podával na konci strany aj „dôkaz“.
A tu som si uvedomil, že takýto typ „štúdia“ sa prieči môjmu zvyku. Som typ berejského kresťana.

Pavel Berejčanom vysvetľoval
a ONI z PÍSMA skúmali, či je tak.
V sobotnej škole americký papaláš celosvetovo vysvetľuje
a ON vo svojom plátku dáva dôkaz, že je tak.

A tak sa pýtam: „Stačí vám dôkaz typu „že je tak..“ ?

Zhrnutie
  • Dobrý adventista nemá za celý život ani jeden deň na oddych od úloh SŠ. Žiadna dovolenka, žiaden sviatok.
    A samoúčelné vyučovanie je vystupňované do maxima práve v sobotu – deň odpočinku.
  • Dobrý adventistický veterán sa učí rovnaký text ako začínajúci adventistický žiačik.
    (Asi ako keby prváka učili tú istú matematiku ako ôsmaka...)
  • Dobrý adventista nemá voľbu medzi biblickým zemepisom či dejepisom,
    lebo všetci svorne preberajú adventisticko-občiansku výchovu.
  • Dobrý adventista musí preberať tú istú tému aj štyri ráz za desať rokov
    a nikoho nezaujíma či ju pochopil už na prvý raz, alebo či nikdy.
A tak na koniec poznámka:
"Milý ambassador, iste pripustíš, že toto nie je "pohľad z druhej strany..."
Naposledy upravil/-a Dušan Seberíni v 16 Jún 2016, 18:15, upravené celkom 1 krát.

John 3:16
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 28 Dec 2015, 18:54
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznámky k úlohám sobotnej školy

Neprečítaný príspevok od používateľa John 3:16 »

je otázne či účastníci sob.školy premýšľajú nad biblickým textom alebo skôr opakujú naučené texty a frázy, ktoré v úlohách sš majú podávané na podnose

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 20 neregistrovaných