Progresívny adventizmus

Ankety na rôzne cirkevné otázky.

Čo si myslíte o „progresívnom“ adventizme?

Môžete označiť 1 možnosť

 
 
Zobraziť výsledky

admin
Administrátor
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 01 Jan 2015, 23:53
Kontaktovať používateľa:

Progresívny adventizmus

Neprečítaný príspevok od používateľa admin »

Progresívni adventisti sú členovia Cirkvi adventistov siedmeho dňa, ktorí nesúhlasia s niektorými náukami, tradične zastávanými hlavným prúdom Adventizmu a oficiálnou cirkvou. Sú tiež označovaní ako liberálni adventisti.
Títo progresivisti obvykle nesúhlasia s jedným alebo viacerými základnými náukami cirkvi ako je sobota, vyšetrujúci súd, ostatok, budúci globálny nedeľný zákon, alebo používanie spisov Ellen G. Whiteovej. Zvyknú tiež spochybňovať niektoré z 28 základných vieroučných bodov. Vznikajú diskusie o povahe Trojice, trvalej platnosti Božieho zákona, Kristovej prirodzenosti (podstaty), stvorení a podobne.

Rajon
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Progresívny adventizmus

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Priznám sa, že som trochu rozčarovaný pri tejto téme. Dúfam, že sa mi podarí vysvetliť zrozumiteľne to, čo chcem povedať.

Sám som možno "progresívny adventista". Lenže si pod tým predstavujem čosi úplne iné. Vnímam to skôr v duchu Ježišovho pôsobenia - keď akoby sa mohol zdať pre "tradičných Židov" liberálom, ktorý ruší zákon. Hoci to nebola pravda. On dával skutočný význam a zmysel zákona, poukázal na vzťahy a milosť. Dával správny výklad zákona. I dnes sa mi páči zdôraznenie milosti, vyvýšenie Krista, že adventizmus je aj (a predovšetkým) kresťanstvo. Že to nie je iba o "šelma, šelma, šelma", ale o tom, že Ježiš, Ježiš, Ježiš. Odmietam určitý radikalizmus, konšpiračné teórie, fundamentalizmus až fanatizmus. Radikálne vyťahovanie citátov EGW bez dobrého rozboru a vyváženosti pri pohľade na rôzne témy. Vníma potrebu rešpektovať kultúru bez narušenia princípov viery. Že je dôležité zachovávať princípy aplikované na dnešnú dobu a nie zachovávať aplikácie z doby minulej. Že člen CASD si môže vypočuť aj inoveriaceho duchovného (dokonca i s RKC). Atď. (Ešte lepšie by sa to vysvetľovalo na konkrétnych príkladoch, ale to by bolo na dlho a okrem toho by to asi viedlo k diskusii mimo témy)
Stáva sa mi, že v niektorým témach som akoby "liberál" vystupujúci proti fundamentalizmus, ale inokedy som zase zástancom tradičného učenia CASD. Nie, nechcem tým povedať - že pozrite na mňa, presne ja som ten dobrý, najlepší, len vysvetľujem, ako premýšľam a myslím, že pritom nie som sám. Vnímam viac menej pozitívne vedenie a smer oficiálnej CASD (určite aspoň v SR a ČR). Byť modernou cirkvou, vedieť sa otvoriť aj iným cirkvám, komunikovať s nimi, nepozerať sa na nich z hora či zo strachom, odmietať fanatizmus a konšpirácie, ale stále pritom si uchovať svoju vieru vrátane rozdielnosti od iných.

Progresívny adventizmus o akom je však reč v ankete je už o niečom inom, nie je to len o správnej aplikácii učenia CASD do praxe v duchu Ježišovej milosti, ale o spochybnení samotných základných bodov učenia. Je mi ľúto, že potom niektorí radikálnejší bratia a sestry môžu za tým, o čom som písal vyššie, vidieť toto. Takýto smer automatický vyvolával v zmysle akcia - reakcia - reakciu vzniku opačne orientovaných až príliš radikálnych smerov. Samozrejme otázkou je, či aj tento "progresívny adventizmus" nevzniká zase kvôli existencii radikálnych opačných smerov.

Takže moje zhrnutie je: som za adventizmus, v ktorom cirkev naozaj je progresívna, snažiaca sa prispôsobiť dnešnej kultúre, hľadajúca nové spôsoby aplikovania princípov do života, je otvorená komunikácií voči iným cirkvám, nie je akýmsi uzavretým getom, dáva dôraz na vzťahy a Ježiša Krista, ale zároveň toto všetko neznamená popretie bodov učenia, ide skôr o ich vhodnú aplikáciu.

Som za rôznorodosť v cirkvi, sú veci, ktoré nie sú jasne dané (aj keď niektorí by ich chceli jasne "uzákoniť), ale napr. sobota je predsa len už o niečom inom. Preto si skôr myslím, že ak napr. niekto neverí v platnosť prikázania o sobote (opakujem - niečo iné je diskusia o jeho aplikovaní), nezdá sa mi vôbec logické a správne, aby bol členom CASD (Cirkev adventistov SIEDMEHO dňa). Veď skôr by mal byť členom Cirkvi bratskej, Evanjelickej, Baptistickej či inej (i keď tiež nemusia mať zatiaľ úplne rovnaké učenie). Ťažko sa mi však začiarkuje 1. bod, vyznieva príliš hanlivo voči takýmto ľuďom ("sú hanbou", "odpadlíci"), nie je to však pre mňa celkom ani 2. bod, skôr spojenie prvého a druhého - formálne by bolo fér, aby založili novú cirkev a vzťahovo je to ten druhý bod - máme ich milovať, tolerovať, vychádzať s nimi v podstate tak, ako máme vychádzať aj s ľuďmi z bratskej cirkvi, evanjelickej, RKC atď.

Nebolo by na mieste dať tam ešte jeden bod, niečo ako napr.: "Mali by si založiť novú cirkev, máme si však s nimi zachovať postoj lásky a dialógu."

PS: Ešte raz pre pochopenie dopĺňam, že v tomto svojom príspevku som pod pojmom "progresívny adventizmus" v negatívnom význame myslel úplne popretie napr. správnosti svätenia soboty (platnosti prikázania v dnešnej dobe), ale nie diskusie o význame soboty, o spôsobe svätenia soboty, o aplikácii tohto prikázania atď.

JoviD

Re: Progresívny adventizmus

Neprečítaný príspevok od používateľa JoviD »

Mě osobně tam chybí možnost: Respektuji jejich názor, ale neměli by v církvi být, protože jejich pochybování o základních věroučných bodech velmi poškozuje evangelizaci a jednotu v církvi.
Mnohokrát jsem se setkal s progresivním adventistou, který šel tvrdě za svým, i když byl v rozporu s věroukou církve. Zasévají pochybnosti a rozkoly mezi ostatní.
Tolik za mě.

ngma
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 03 Mar 2015, 19:09
Kontaktovať používateľa:

Re: Progresívny adventizmus

Neprečítaný príspevok od používateľa ngma »

Bolo by možné spraviť anketu o progresívnom adventizme konštruktívnym spôsobom a samozrejme nepostaviť to len na emóciách a sarkazme. Aspoň osobne ho tam cítim. Spraviť to odbornejšie, nakoľko sa vyžaduje aj od predstaviteľov cirkvi pomerne vysoká profesionalita - čo je v poriadku. Možno aj takéto nastavenie by pomohlo lepšiemu spolužitiu veriacich v spoločenstvách.
Nakoľko v daných materiáloch je spomínaných neskutočne veľa prúdov, vyjadrením sa k jednému sa vyjadrujem ku všetkých ostatným - aj k tým s ktorými sa nestotožním. A nakoniec vždy záleží na človeku ako takom - bez ohľadu na to či je progresívny či konzervatívny, aký má postoj k človeku ako Bohom stvorenej bytosti, s danou hodnotou ktorú vidím. A tu máme asi dosť veľkú rezervu

Ninka

Re: Progresívny adventizmus

Neprečítaný príspevok od používateľa Ninka »

Myslim si, ze admin chcel moznostami pokryt cele nazorove spektrum - od extremneho nazor na jednej strane, az po opacny extrem, a to sa mu podarilo. Mne osobne sa paci, ze mozem takto neoficialne a nezavazne vyjadrit svoj nazor :) Nevidim problem v tom, ze je to malo odborne, ak to spravne chapem, tieto ankety nie su vytvorene za ucelom ziskania nazorov clenov a nasledneho vyhodnotenia a vyvodenia zaverov, ale "len tak pre zaujimavost". Inak, paci sa mi, ze sa tu diskutuje a hlasuje o temach, o ktorych sa inak v cirkvi velmi nehovori... :) Mozno keby sa hovorilo, nemuseli by vznikat taketo "neodborne" stranky ;)

ngma
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 03 Mar 2015, 19:09
Kontaktovať používateľa:

Re: Progresívny adventizmus

Neprečítaný príspevok od používateľa ngma »

...súhlasím s tým čo píšeš Ninka, je to fajn že sa môžeme slobodne vyjadrovať. Nešlo mi o kritiku, to určite nie.
Skôr si len uvedomujem, že každá anketa na ktorej sa zúčastním ma " možno" ovplyvňuje - a preto si myslím že na poradí ľudí ako začína zoznam, mi padne pohľad na prvé mená a s tými poslednými to je iné. To ako na základke, na konci abecedy to bolo vždy najlepšie /asi/.
Ako zatiaľ vnímaš anketu?
Inak je to v pohode.

Ninka

Re: Progresívny adventizmus

Neprečítaný príspevok od používateľa Ninka »

Tak s tym poradim to je asi pravda, aj ked pri tejto otazke myslim, ze v tom ludia musia mat jasno uz pred hlasovanim... A ked sa pytas, ako vnimam anketu - pravdupovediac, cakala som ze bude vyhravat ten stredny, taky neutralnejsi nazor :)

ngma
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 03 Mar 2015, 19:09
Kontaktovať používateľa:

Re: Progresívny adventizmus

Neprečítaný príspevok od používateľa ngma »

...no veď práve, my ľudia si všetci myslíme že v tom máme jasno.
Tiež som prekvapený že ten prvý názor má toľko zástancov - že by až tak "progresívnych"?

hosť

Re: Progresívny adventizmus

Neprečítaný príspevok od používateľa hosť »

JoviD napísal: 02 Mar 2015, 19:00Respektuji jejich názor, ale neměli by v církvi být, protože jejich pochybování o základních věroučných bodech velmi poškozuje evangelizaci a jednotu v církvi.
Je ich v cirkvi stále viac a viac. Vďaka Bohu.

Neregistrovaný

Re: Progresívny adventizmus

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

JoviD napísal: 02 Mar 2015, 19:00 Mě osobně tam chybí možnost: Respektuji jejich názor, ale neměli by v církvi být, protože jejich pochybování o základních věroučných bodech velmi poškozuje evangelizaci a jednotu v církvi.
Mnohokrát jsem se setkal s progresivním adventistou, který šel tvrdě za svým, i když byl v rozporu s věroukou církve. Zasévají pochybnosti a rozkoly mezi ostatní.
Tolik za mě.
Jen ten kdo zdravě pochybuje nenaletí fanatikům a vyhne se směšným omylům.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní