Zverejňovanie informácií pre členov cirkvi

Ankety na rôzne cirkevné otázky.

Myslíte si, že vedenie združenia má tajiť pred členmi cirkvi niektoré informácie?

Môžete označiť 1 možnosť

 
 
Zobraziť výsledky

Layman
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 10 Mar 2015, 20:48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zverejňovanie informácií pre členov cirkvi

Neprečítaný príspevok od používateľa Layman »

ngma napísal: ... tak prosím uveď príklad čo ti vadí? prípadne o čom si myslíš že takto by to nemalo byť
Ďakujem Rajonovi za príklad. Ja ako člen cirkvi si myslím, že by mali byť dostupné aj informácie o platoch jednotlivých kazateľov, poskytnutých náhradách, ich výkazy práce, info o počte členov, ktorí pod nich patria, priebežné info o vyučených a pokrstených ľuďoch ...

ngma napísal: ... poďme sa rozprávať o tom v čom všetkom si zlyhal Layman, Rajon a ja tak za posledný rok. Aby to bolo vyrovnané - že nielen kazatelia sú na odstrel

Nemyslím si, že ja a môj kazateľ sme vyrovnaní. Keď budem platený z cirkevných peňazí napr. z to, že som vedúci zboru alebo vedúci sob. školy, tak OK. On má povinnosť (minimálne morálnu) sa zodpovedať tomu, kto ho platí, ale ja nie.

Inak, trochu mi je záhadou, prečo nemáme ani jedeného kazateľa - dobrovoľníka, ktorý by prácu kazateľa vykonával z vlastného nadšenia popri svojej práci. V prvotnej cirkvi sa všetci živili sami a ešte urobili riadny kus misijnej práce. Samozrejme, Pavel pripustil, že pracovníci evanjelia by mali byť živí z evanjelia (tým sa asi myslí z podpory veriacich), ale sám to nevyužíval. Je divné, že ani jeden z tých 25 slovenských kazateľov nenasleduje Pavlov príklad. A pochybujem, že by som našiel takého v únii alebo divízii ... Podľa mňa to tiež o niečom vypovedá, napr. pokiaľ ide o motiváciu ...

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Zverejňovanie informácií pre členov cirkvi

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Je tu mezi vámi někdo, kdo je znalí zákoníku práce na Slovensku, sdělování informací o výši platu jako povinnost sdělit jinému člověka ve společnosti?

GGC

Re: Zverejňovanie informácií pre členov cirkvi

Neprečítaný príspevok od používateľa GGC »

Cirkev sa svojim prístupom k (ne)zverejňovaniu informácií stále drží zvykov spred polstoročia. Okolo seba máme dosť príkladov na to, že právo na informácie musia uznať aj tí, ktorým to naozaj vadí, ale nemôžu odmietnuť túto oprávnenú požiadavku verejnosti. Napríklad Národná rada, mestské zastupiteľstvá, a iné organizácie s volenými zástupcami. Z ich zasadaní sa robia priame tv prenosy, ktoré sú dodatočne dostupné v archívoch, jednotliví poslanci informujú pomocou videí a správ na FB, sú dostupné kompletné zápisnice a pod.
Je to jasné, ak je niekto volený, musí sa zodpovedať tým, čo ho volili. Aby vedeli, či si svoju prácu robí (robia) dobre, a či ich teda zvolia aj nabudúce alebo nie. A vôbec, aby vedeli, čo sa v cirkvi deje, čo a ako sa rieši. Nemá žiadnu logiku, ak volený zástupca neinformuje tých, ktorých zastupuje, o dianí, o svojich názoroch a postojoch k jednotlivým bodom. Tým dáva najavo, že si myslí, že členov cirkvi nemusí zaujímať, čo oni vo vedení robia.
Treba pochváliť súčasného tajomníka, že začal zverejňovať aspoň nejaké informácie, ale mám dojem, že už to nejako upadá. A tiež viem, že v zverejnených správach (napr. zo zasadania výboru združenia) sa niektoré prerokovávané body neobjavili vôbec, hoci nešlo o nejaké citlivé osobné informácie.
Skrátka, táto oblasť si vyžaduje veľkú zmenu. Máte nápady, čo sa dá pre to urobiť z pozície člena cirkvi?

Guy
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 28 Jan 2016, 17:53
Kontaktovať používateľa:

Re: Zverejňovanie informácií pre členov cirkvi

Neprečítaný príspevok od používateľa Guy »

Ďakujem Rajonovi za príklad. Ja ako člen cirkvi si myslím, že by mali byť dostupné aj informácie o platoch jednotlivých kazateľov, poskytnutých náhradách, ich výkazy práce, info o počte členov, ktorí pod nich patria, priebežné info o vyučených a pokrstených ľuďoch ...
Podle mne by se měl sbor podílet na hodnocení práce kazatele, tj. zpětnou vazbou na sdružení, které kazatele platí. Ve většině zaměstnání je pohyblivá složka mzdy-prémie. Současný model se mi jeví jako nedostatečný.
Žel, za roky v církvi jsem ani jednou nezažil, že by se ze sdružení informovali na práci kazatele, jak se jeví členům (výboru), na kvalitu kázání, diakonskou službu, evangelizaci, účasti na modlitebních apod.
V církvích, kde si sbor kazatele "platí", je to jinak. Jistě, nelze klást neúměrné požadavky nebo může být i ve sboru nějaká "klika", která vystoupí proti kazateli, ale měla by být v této oblasti nějaká interakce.
Potvrzování mandátu kazatelů se děje na konferenci sdružení, kde o tom rozhoduje komise, složená z kazatelů a laiků. Někdy ale lenové komise ani kazatele neznají, resp. jeho práci, jak potom mohou hodnotit jeho činnost?
Co se týče platů, jejich výše zde na fóru již byla zveřejněna - vysvěcený kazatel má plat ve výši průměrné mzdy ve státě v předešlém roce (v ČR cca 28000,Kč), k tomu příspěvek na provoz auta, mobilu a PC, při stěhování příspěvek na vybavení bytu(20 000,-?), větší příspěvek při pořízení auta a po třech letech jeho provozu další příspěvek. Dá se říci, že náklady na kazatele jsou za měsíc cca 40 000,-Kč v hrubé mzdě, možná i více.
Škoda, že církev neusilovala o začlenění jiných služebností jako placených od státu, třebaže by to šlo - vedoucí Pathfindera, starší sboru, knižní evangelisty, vedoucí Klubu zdraví...Tito lidé si hradí svoje náklady sami-jízdné na schůzky, berou si dovolenou na tábory, kupují suroviny na ochutnávky apod.
Početně menší církve (Jednota bratrská, Apoštolská církev), mají více placených duchovních, než CASD !
Inak, trochu mi je záhadou, prečo nemáme ani jedeného kazateľa - dobrovoľníka, ktorý by prácu kazateľa vykonával z vlastného nadšenia popri svojej práci. V prvotnej cirkvi sa všetci živili sami a ešte urobili riadny kus misijnej práce. Samozrejme, Pavel pripustil, že pracovníci evanjelia by mali byť živí z evanjelia (tým sa asi myslí z podpory veriacich), ale sám to nevyužíval. Je divné, že ani jeden z tých 25 slovenských kazateľov nenasleduje Pavlov príklad. A pochybujem, že by som našiel takého v únii alebo divízii ... Podľa mňa to tiež o niečom vypovedá, napr. pokiaľ ide o motiváciu ...
Ano, to je na zamyšlení. Přitom případů dobrovolnictví je v církvi hodně, zvláště u laiků.

tiki

Re: Zverejňovanie informácií pre členov cirkvi

Neprečítaný príspevok od používateľa tiki »

Treba poďakovať tajomníkovi Danielovi M. za podrobné a pravdivé informovanie o priebehu zasadania výboru SZ minulú nedeľu. Je tam uvedených veľa informácií, ktoré by iní považovali, a aj považujú, za tabu:
http://www.casd.sk/vybor-sz-casd-sa-str ... ystrici-2/

Neregistrovaný

Re: Zverejňovanie informácií pre členov cirkvi

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

tiki napísal:Treba poďakovať tajomníkovi Danielovi M. za podrobné a pravdivé informovanie o priebehu zasadania výboru SZ minulú nedeľu. Je tam uvedených veľa informácií, ktoré by iní považovali, a aj považujú, za tabu:
http://www.casd.sk/vybor-sz-casd-sa-str ... ystrici-2/

Neregistrovaný

Re: Zverejňovanie informácií pre členov cirkvi

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Hosť napísal:
tiki napísal:Treba poďakovať tajomníkovi Danielovi M. za podrobné a pravdivé informovanie o priebehu zasadania výboru SZ minulú nedeľu. Je tam uvedených veľa informácií, ktoré by iní považovali, a aj považujú, za tabu:
http://www.casd.sk/vybor-sz-casd-sa-str ... ystrici-2/
Ale sa hovorí, že bol Varga odvolaný z kazateľskej funkcie. Je to pravda?

tiki

Re: Zverejňovanie informácií pre členov cirkvi

Neprečítaný príspevok od používateľa tiki »

Hosť napísal:Ale sa hovorí, že bol Varga odvolaný z kazateľskej funkcie. Je to pravda?
Tipujem, že by to bolo v tej správe, keby to bola pravda ...
Ale nezúfaj, možno už v júni :D

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Zverejňovanie informácií pre členov cirkvi

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

tiki napísal:
Hosť napísal:Ale sa hovorí, že bol Varga odvolaný z kazateľskej funkcie. Je to pravda?
Tipujem, že by to bolo v tej správe, keby to bola pravda ...
Ale nezúfaj, možno už v júni :D
Důvod k odvolání kazatele není něčí přání. Buď porušuje něco závažného a nebo jsou to jen pletky.Neustále zdůrazňujeme biblické principy a ty je potřeba ctit i v takových případech. Snad se napřed s dotyčným mluví o tom co je v jeho případě špatné, směřující k odvolání.

Hosť

Re: Zverejňovanie informácií pre členov cirkvi

Neprečítaný príspevok od používateľa Hosť »

Sú v živote informácie ktoré sú zneužitelné. Aj na tomto fóre sú ľudia ktorý majú evidentne blízko k vedeniu cirkvi lebo občas sa tu zjavujú také informácie ktoré by za žiadnych okolností nemali opustiť Cablkovu ulicu. A predsa. Škodí to povesti cirkvi, a tieň sa prenáša aj na Boha ako takého. Aj rodina má vždy nejaké komplikácie s ktorými na bubon nechodí . Je pochopitelné a ludské že chcem povedať o svojej rodine dobré veci, vidieť veci pozitívne, nie hladať blato na topánkach, takto sa ďaleko nedostaneme.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných