Kresťan a alkohol

Ankety na rôzne cirkevné otázky.

Čo si myslíte o požiadavke cirkvi na úplnú abstinenciu?

Môžete označiť 1 možnosť

 
 
Zobraziť výsledky

Laco
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 25 Jan 2017, 19:35
Kontaktovať používateľa:

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Laco »

Ako už tu Tomáš napísal 5 Moj. 14,- 26 A tam vydáš peniaze za čokoľvek, čo si bude žiadať tvoja duša, už či za hovädo, za dobytča, za ovcu alebo kozu, za víno alebo za iný nápoj silný alebo už za čokoľvek, čoho si bude žiadať od teba tvoja duša, a budeš jesť tam pred Hospodinom, svojím Bohom, a radovať sa budeš ty i tvoj dom.

To že si občas dám červené vínko to som už tu písal. Odteraz sme v zbore dvaja, našiel som parťáka. V stredu máme biblickú a vo štvrtok si dáme 2-3 deci buď u mňa alebo u neho doma. A môžem povedať že sa nám občas stane že sa zarozprávame a zabudneme si naliať. To je dobrý znak že to nemáme ako drogu pre ktorú sa schádzame aby sme si rýchlo vypili.

Neregistrovaný

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

To že si občas dám červené vínko to som už tu písal. Odteraz sme v zbore dvaja, našiel som parťáka. V stredu máme biblickú a vo štvrtok si dáme 2-3 deci buď u mňa alebo u neho doma. A môžem povedať že sa nám občas stane že sa zarozprávame a zabudneme si naliať. To je dobrý znak že to nemáme ako drogu pre ktorú sa schádzame aby sme si rýchlo vypili.
Abstinence je dobrá, jen by bylo čestné učit, že není biblickým učením a pouze ji doporučovat. Členy s problémem alkoholismu káznit a případně vylučovat, ale změnit pohled na ty, kteří si dají "Kláštorné červené" jako vy.Můj otec pije alkohol celý život a nestal se alkoholikem, ale někteří, žel, se stali.
Jenže to se nestane, protože by to bylo v rozporu s pokyny EW a abstinence je slibována při křtu (chybně), musela by se změnit i formulace a podmínky přijetí členství.

Rastislav

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

Toto bol další z X dovodov mójho odchodu z cirkvi. Bol som na chate a brat zo zboru mi pomahal kopať studňu. Kúpil som pre neho nealko Birel a sebe10° . On vedel že si občas dám pivko ked som na chate, ale mrzelo ma ze on dodržuje krstný slub a ja nie, krstili sme sa spolu a necitil som sa dobre.

Neregistrovaný

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Toto bol další z X dovodov mójho odchodu z cirkvi. Bol som na chate a brat zo zboru mi pomahal kopať studňu. Kúpil som pre neho nealko Birel a sebe10° . On vedel že si občas dám pivko ked som na chate, ale mrzelo ma ze on dodržuje krstný slub a ja nie, krstili sme sa spolu a necitil som sa dobre.
Rasťo, jsem autor příspěvku z 9.2.18, diskuze se nerozvinula, asi to není téma, které by zajímalo více lidí.
S alkoholem jsou vždy problémy, nikdo nevíme, zda k němu budeme mít sklony a žijeme ve společnosti, kde je pití alkoholu běžné a přijímané. Každopádně bible ukazuje, že staří Izraelci střídmě pili (víno, destiláty byly vynalezeny později), v jejich době už dávno bylo známo pivo.Ve službě u chrámu pít nesměli a v bibli je několik textů o škodlivosti alkoholu. Jsou tam taky texty o jakémsi užitku alkoholu, podle všeho si víno taky ředili, nemuselo být tak silné, spíš šlo o vinný střik.
Jak se vypořádat s podmínky křestního slibu, které jsou ve slibu "navíc" je na každém - abstinence, slib desátků, nepít kávu (kolik asd to porušuje!), nejíst nečisté pokrmy, že dar proroctví je charakteristický pro církev ostatků...to je na každém osobně.Neměly by tam ale patřit.
Dnes je na trhu hodně nealko piv, pokud máš vyloženě chuť na pivo, myslím, že se dá i z nealka uspokojit. Osobně jsem pro vymazání těchto podmínek z křestního slibu a to, aby církev pouze zásady abstinence apod. doporučovala, ne vyžadovala.
Myslím, že to dokonce mají rozumně nastaveno SJ - mírně alkohol ano, ale alkoholismus ne. Žel, někteří objeví později biblické učení a že to, co učí církev, je v rozporu.Pak je zavázáno (chybně) svobodné svědomí člověka k věcem, které Písmo nevyžaduje. Jsem skeptický k tomu, že by v této věci nastal nějaký posun.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných