Kresťan a alkohol

Ankety na rôzne cirkevné otázky.

Čo si myslíte o požiadavke cirkvi na úplnú abstinenciu?

Môžete označiť 1 možnosť

 
 
Zobraziť výsledky

admin
Administrátor
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 01 Jan 2015, 23:53
Kontaktovať používateľa:

Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa admin »

V spoločnosti, ale aj v cirkvi často diskutovaná téma, hlavne kvôli rizikám, ku ktorým pričasté popíjanie vedie. Ako sa pred tým chrániť? Je riešením úplná abstinencia, alebo, ako pri mnohých iných oblastiach, je normálne striedme používanie?
K ankete je možné pridať diskusný príspevok (použite tlačidlo Odpovedať).

Evka

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Evka »

Myslim, ze je to jedna zo zbytocne prehnanych poziadaviek, na ktorych trvame a ktore odradzaju aj tych par potencialnych zaujemcov od vstupu do cirkvi. Ked sa ludia dozvedia, ze si ani na silvestra nemozu otvorit sampus, tak to je fakt prehnane ...

Pandaman
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 20:35
Kontaktovať používateľa:

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Pandaman »

Evka napísal:Myslim, ze je to jedna zo zbytocne prehnanych poziadaviek, na ktorych trvame a ktore odradzaju aj tych par potencialnych zaujemcov od vstupu do cirkvi. Ked sa ludia dozvedia, ze si ani na silvestra nemozu otvorit sampus, tak to je fakt prehnane ...
Bez ohľadu na problematiku samotného pitia alkoholu, s touto logikou sa ďaleko nedostaneme. Potom by sme mohli to isté povedať aj na fajčenie, dodržiavanie soboty a haldu iných vecí. „Zbytočne prehnané požiadavky“ môžu pre každého predstavovať niečo iné.

Brian

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Brian »

Evka napísal:Myslim, ze je to jedna zo zbytocne prehnanych poziadaviek, na ktorych trvame a ktore odradzaju aj tych par potencialnych zaujemcov od vstupu do cirkvi. Ked sa ludia dozvedia, ze si ani na silvestra nemozu otvorit sampus, tak to je fakt prehnane ...
Prijatie názoru "zbytočne prehnané požiadavky" je prvý krok k úplnému odpadnutiu. Aj satan začal v raji s polopravdou (istotne nezomriete). By the way: U vás v potravinách nemajú nealkoholický šampus? Nemyslím ten detský, ale riadny sekt - bez kvapky alkoholu. Ja som to kupoval na Silvestra, a nielen preto, že som nadránom odvážal priateľov domov... :-)

Layman
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 10 Mar 2015, 20:48
Kontaktovať používateľa:

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Layman »

Ahoj Brian, uvedomuješ si, že tvoj názor je extrémistický?
Ak sa toho držíš, predpokladám, že neješ napr. med, keďže podľa Biblie aj medu veľa škodí. Riešením teda bude nejesť ho vôbec, nie?
A možno neješ vôbec nič, lebo obžerstvo je hriech ... tým sa asi riadia anorektici ...
Tento extrémistický názor cirkev účelovo používa, ale len vo vybraných témach, a alkohol je jedna z nich: "Ani kvapka alkoholu, lebo určite umrieš ako ožran a naveky zahynieš." (Ale pritom hranice stanoviť nevie, napr. nealko pivo s obsahom 0.5% alkoholu je bežne tolerované. Koľko percentný alkohol sa teda už nesmie piť? )
Chápeš, že takto sa na veci nedá hľadieť? Niekde som čítal, že kresťanstvo je náboženstvom striedmosti. To sa mi páči. Sme predsa rozumní ľudia, a vieme si určiť, čo nám prospieva a čo nie. Veď všetko ti môže uškodiť, ak sa to preženie (sója, sex, ...). Chápem to tak, že takýto racionálny prístup od nás očakáva aj Boh. Preto úplne rozumiem Evkinmu výrazu "zbytočne prehnané požiadavky".
BTW raz som kúpil v tesku víno bez alkoholu, ale bolo to otrasné :) asi som nenatrafil na tú správnu značku ...

Jajko

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Jajko »

Hej, tiez mi je divne, ze za pivo sa ide dobre ze nie do kazne, a nealko pivo (so znizenym, ale nie nulovym obsahom alkoholu) sa bezne popija aj na adventistickych akciach ... Ked si niekto da zopar nealko piv, tak uz ma v sebe nezanedbatelne mnozstvo alkoholu ... Pripada mi to dost povrchne oproti tomu, co oficialne ucime ... Bud treba pritvrdit prax, alebo uvolnit ucenie.

Skeptik

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Skeptik »

Je to těžká otázka, dam důvody proč si to myslím. Alkohol je prospěšný tělu, ale v malých dávkach a to je ten problém (podle mě). Už 2-3 piva denně poškozují cítelně játra (ale musí to být delší dobu, protože první fáze "poškození" - steatóza je vrátná). Jestli se někdo rozhodne pít jednou za čas, ale hodně (1 litr vína) pak cítelně poškozuje mozek a hlávně frontalní část telencefala (odpovída za organizovaní a další funkce, které člověka dělají člověkem). Ale jestli pít střídmě, pak alkohol je schopen prodloužít cítelně žívot (snad až o 10 let), protože je to výborný čístič cév. Když je nějaký bezdomovec pitván, tak má krásně číste cévy, jako nějaké dítě. Je to velmi blahodárný účinek! Takže alkohol vřele doporučují, ale v žádném případě ožralství!!! Co ale s tím? Máme to hlásat? Ja se přikláním k tomu, že ne. Jsme lidí a hlavně u adventistů to velmi jednodůše může spadnout do extrému. Povolíš 200 ml piva k obědu, tak si da 200 ml vína a pak už nejenom k obědu... ::pitiful::

Rajon
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Skeptik napísal:Je to těžká otázka, dam důvody proč si to myslím. Alkohol je prospěšný tělu, ale v malých dávkach a to je ten problém (podle mě). Už 2-3 piva denně poškozují cítelně játra (ale musí to být delší dobu, protože první fáze "poškození" - steatóza je vrátná). Jestli se někdo rozhodne pít jednou za čas, ale hodně (1 litr vína) pak cítelně poškozuje mozek a hlávně frontalní část telencefala (odpovída za organizovaní a další funkce, které člověka dělají člověkem). Ale jestli pít střídmě, pak alkohol je schopen prodloužít cítelně žívot (snad až o 10 let), protože je to výborný čístič cév. Když je nějaký bezdomovec pitván, tak má krásně číste cévy, jako nějaké dítě. Je to velmi blahodárný účinek! Takže alkohol vřele doporučují, ale v žádném případě ožralství!!! Co ale s tím? Máme to hlásat? Ja se přikláním k tomu, že ne. Jsme lidí a hlavně u adventistů to velmi jednodůše může spadnout do extrému. Povolíš 200 ml piva k obědu, tak si da 200 ml vína a pak už nejenom k obědu... ::pitiful::
Musím ťa trochu doplniť, že čisto zo svetského, odborného hľadiska nie je podporovaná teória prospešnosti striedmeho pitia alkoholu. Jasné, že rôzni lekári na to majú rôzne názory, ale ja teraz myslím nejaké oficiálne uznávané inštitúcie a súbor serióznych výskumov, (nie subjektívne, osobné názory jedincov, ktorí zvyčajne tiež pijú...), za všetko hovorí citát Svetovej zdravotníckej organizácie:
"Aj keď pravidelná striedma konzumácia alkoholu má ochranný účinok proti ischemickej chorobe srdca, ďalšie kardiovaskulárne a iné zdravotné riziká spojené s alkoholom nepodporujú všeobecné odporúčania pre jeho použitie!" (WHO - Diet, Nutrition and the Prevention of Chronic Diseases).
Čiže je tam priznanie pozitívneho účinku pri niektorom ochorení, avšak ak sa na to pozrieme komplexne, ani svetskí odborníci neodporúčajú začať používať alkohol ako liek (ak človek nepije), pretože riziká prevažujú možné pozitíva.

Opakujem, že toto nie je príspevok z teologického (biblického) hľadiska.

Skeptik

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Skeptik »

Jsem velmi rád za tuto reakci ::good:: Dany citát čtenář najde zde: http://bit.ly/1AoYqHC na str. 87 a 90 (zde je dokonce, jako poslední věta) a je zapotřebí určitého kontextu. V žádném případě konzumace se nedoporučuje těhotným ženám! Existuje celá řada nemocí, kde alkohol je přímo zakázán a už vůbec jako lék by se NIKDY neměl doporučovat (např. ani v případě močových kamenů). To jsou věci, které se opomíjet nesmí! Na str. 87 "There is convincing evidence that low to moderate alcohol consumption
lowers the risk of coronary heart disease. In a systematic review of ecological, case--control and cohort studies in which specific associations
were available between risk of coronary heart-disease and consumption of beer, wine and spirits, it was found that all alcoholic drinks are linked with lower risk" což je příčina 1 ze 7 všech úmrtí v USA (zdroj: http://bit.ly/1Dlqj9K). Co se týká střední konzumace, tak Mayo Clinic vypracoval kratký a srozumitelný článek: http://mayocl.in/1ApaokE ::reead::

Rajon
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Kresťan a alkohol

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Skeptik napísal:Jsem velmi rád za tuto reakci ::good:: Dany citát čtenář najde zde: http://bit.ly/1AoYqHC na str. 87 a 90 (zde je dokonce, jako poslední věta) a je zapotřebí určitého kontextu. V žádném případě konzumace se nedoporučuje těhotným ženám! Existuje celá řada nemocí, kde alkohol je přímo zakázán a už vůbec jako lék by se NIKDY neměl doporučovat (např. ani v případě močových kamenů). To jsou věci, které se opomíjet nesmí! Na str. 87 "There is convincing evidence that low to moderate alcohol consumption
lowers the risk of coronary heart disease. In a systematic review of ecological, case--control and cohort studies in which specific associations
were available between risk of coronary heart-disease and consumption of beer, wine and spirits, it was found that all alcoholic drinks are linked with lower risk" což je příčina 1 ze 7 všech úmrtí v USA (zdroj: http://bit.ly/1Dlqj9K). Co se týká střední konzumace, tak Mayo Clinic vypracoval kratký a srozumitelný článek: http://mayocl.in/1ApaokE ::reead::
Ahoj Skeptik,
neporozumel som, ako to myslíš, s tým kontextom, pretože v uvedenej správe kontext nie je, že sa myslia iba tehotné ženy a pod., k alkoholu sa vyjadruje viac krát, raz ako dokázaný ochranný faktor k niektorým srdcovým ochoreniam, inokedy ako rizikový faktor k niektorým druhom rakoviny (Sú napr. štúdie - nechce sa mi ich teraz hľadať, kde aj relatívne mierne pitie - zhruba pohár vína denne - zvyšovalo riziko rakoviny prsníka u žien.). Potom sú - a to je práve dôležité - celkové závery, zhrnutie k tejto téme. Citát, ktorý som dal ja, je v kapitole o kardio vaskulárnych ochoreniach, je tam dokonca 2x, raz v tomto znení:
"Existují přesvědčivé důkazy, že nízká až mírná konzumace alkoholu snižuje riziko onemocnění věnčitých cév. V systematické revizi ekologických studií, studií případů a kontrol a kohortových studií, kde byly dostupné specifické asociace mezi rizikem onemocnění věnčitých cév a konzumací piva, vína a destilátů, bylo zjištěno, že všechny alkoholické nápoje jsou spojeny s nižším rizikem (63). Nicméně, jiná srdečně-cévní a zdravotní rizika spojená s alkoholem nepodporují všeobecné doporučení jeho požívání."

A druhý krát na konci kapitoly, zrejme ako zhrnutie, už iba v tom znení skrátenom znení, kde jednoducho je konštatovaní, že sa napriek jeho možným pozitívam neodporúča používať hop ako liek. Logika je jasná, pri lieku je dobré, ak vedľajšie riziká nepresahujú liečiaci účinok. Tie zdravotné riziká spojené so striedmym pitím sú hlavne rakovina a závislosti.
Neodporúčanie pitia je potom znova v kapitole o rakovine, kde sú na konci hlavné odporúčania pre zníženie rizika rakoviny a jeden bod znie:
Nedoporučuje se konzumace alkoholických nápojů: pokud je však konzumujete, nepřekračujte množství dvě jednotky denně.

Tá rada konzumovať alkohol striedmo je už iba obmedzenie, ak človek alkohol konzumovať chce, tak aspoň aby to robil striedmo, ale prvá rada (ideál) je jasná: Neodporúča sa konzumácia. U nás napr. Dr. Bukovský vraví, že ak lekár odporúča piť alkohol, je to vrcholne nezodpovedné (jeho výrok je v súlade s komplexným pohľadom na alkohol od WHO).
Kontext je vždy všeobecný, čiže týka sa všetkých ľudí, nie iba tehotných žien (aj keď tých samozrejme obzvlášť).

Tým všetkým chcem len povedať, že to, že pravidelná, mierna konzumácia alkoholu je zdravá, je pri komplexnom pohľade fáma (samozrejme veľmi populárna, ako povedal jeden lekár: "Ľudia radi počujú dobré správy o svojich zlých návykoch" :-) ).
Pitie alkoholu výnimočné, napr. 200 ml vína raz za 3 mesiace pravdepodobne riziko zo zdravotného hľadiska nemá (riziko vzniku závislosti tu pravdepodobne u niekoho bude...). Napr. kým pri vypití 1 nealko piva s obsahom alkoholu do 0,5 % (obsah môže byť aj nižší, výrobca udáva 0,5 % ako hornú hranicu, nie zaručenú hranicu) ja osobne necítiť žiaden vplyv na myslenie (tuším nealko pivo nie je problém ani pre vodičov), pri vypití 200 ml vína by som už rozhodne ten vplyv v hlave cítil (uvoľnenie, chvíľková úľava, ak práve prežívam nejaký problém, viac odvahy atď. - práve tieto pocity sú pre mnohých otváracou bránou k vytvoreniu si závislostí).

Znova dopĺňam, že môj príspevok nie je komentár z pohľadu teologického.
Môj názor je, že i keď konzumácia alkoholu nie je v Biblii (ak teda tomu dobre rozumiem) vyslovene zakázaná, nešiel by som príliš cestou, že je v pohode si občas niečo preto dať. Nechcem však ísť ani cestou, že budem sliediť po bratoch, či náhodou si nedá nejaké pivo a potom ho hneď "mravniť a "kázniť". Sám som asi v priebehu 10 rokov dozadu výnimočne vypil tuším raz alebo 2x jeden prípitok na nejakej akcii (cucal som ho asi 2 hodiny). Čiže nesúdil by som za to ani iných, ale ani by som sa nesnažil zmeniť ideál, tvrdiť, že je to v pohode. Netvrdím to ani o sebe, že "čo je na tom". Nechválim sa tým, ani to nedávam za dobrý príklad. Lepšie je podľa mňa vôbec nepiť, je dobré uchovať si tento ideál, ale zároveň je dôležité byť milosrdný a láskavý voči iným aj v tejto veci.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných