Blíži sa konferencia, bude sa voliť nový predseda Slovenského združenia

Ankety na rôzne cirkevné otázky.

Kto by sa podľa teba mal stať novým predsedom Slovenského združenia po konferencii 2015?

Hlasovanie ukončené 23 Mar 2015, 00:59

Badinský Karol
30
16%
Bielik Stanislav
2
1%
Kolesár František
10
5%
Kučera Jozef
4
2%
Márföldi Daniel
32
17%
Ondrušek Samuel
24
13%
Pavlík Mikuláš
15
8%
Popovič Oliver
15
8%
Riečan Marek
5
3%
Turóci Juraj
8
4%
Uhrín Milan
6
3%
Varga Ferdinand
34
18%
 
Celkom hlasov: 185

asd12

Re: Blíži sa konferencia, bude sa voliť nový predseda Slovenského združenia

Neprečítaný príspevok od používateľa asd12 »

ngma
zdá sa teda, že problém vidíš iba v bodoch 5 a 10.
Ad 5) Áno historicky je nejaká súvislosť medzi nami a ostatnými, ale
problém je s nebiblickými náukami – nie len o “šelme”, ale napr. o
dedičnom hriechu, “lacnej” milosti, evolučnom (dlhodobom) tvorení,
samotnom ponímaní Boha a pod. Je toho viacej.
Ad 10) Môže jazdiť aj autom a chodiť v obleku,  :-) Ale by mal vedieť rozoznávať moderné nebezpečenstvá vkrádajúce sa do cirkvi.
Alebo nie?

elenka

Re: Blíži sa konferencia, bude sa voliť nový predseda Slovenského združenia

Neprečítaný príspevok od používateľa elenka »

asd12 napísal: Ale čo sa týka Tebou spomínanej “vzťahovej teológie”, ktorá sa pred
časom usídlila aj v adventnom prostredí, tá podľa všetkého tiež
neprivádza k tomu, čo je podstatné. Skôr naopak.
Ale veď keď Pán Boh neposudzuje ľudí na základe ich vzťahov k niekomu a niečomu, tak podľa čoho? Všetky prikázania sú o vzťahoch. A Ježiš zdôrazňuje 2 najdôležitejšie: "Milovať budeš.... To nie je o vzťahoch? Myslím si, že akákoľvek iná teológia než "vzťahová" nás zavedie do bludu.

čcen 666

Re: Blíži sa konferencia, bude sa voliť nový predseda Slovenského združenia

Neprečítaný príspevok od používateľa čcen 666 »

"asd12", kladiem Ti rovnakú otázku, ako v sekcii ozdobovanie sestra JEZÁBEĽ: "Keby si mal na dva papiere rozpísať, čo sa má v sobotu robiť a čo sa nemá v sobotu robiť, ktorý zoznam by bol u Teba dlhší?"

asd12

Re: Blíži sa konferencia, bude sa voliť nový predseda Slovenského združenia

Neprečítaný príspevok od používateľa asd12 »

Clen 666
Priznám sa, nechápem celkom načo by sme si mali robiť nejaký svoj zoznam okrem toho, ktorý je urobený napr. v 3M 23:3, Iz 58, Mt 24:20, Lk 14:5 a pod.
Ty si robíš nejaké zoznamy?

asd12

Re: Blíži sa konferencia, bude sa voliť nový predseda Slovenského združenia

Neprečítaný príspevok od používateľa asd12 »

Elenka, mám na mysli „vzťahovú teológiu“ ako sa dnes bežne prezentuje.
Je to medzinárodný „terminus technikus“. Ide o to, že „vzťah“ je samo o sebe veľmi vágne a nič nehovoriace slovo. Môže byť pozitívne aj
negatívne. Väčšinou sa používa na zahmlievanie podstatných vecí obsiahnutých v Písme. Biblia toto slovo v podstate nepozná, ale má pre
nás celý rád konkrétnych výziev, ktoré väčšinou zástancovia tejto
teológie neradi používajú. Napr.: aby sme milovali z celého srdca, mysle, sily..., poslúchali a žili, obrátili sa, činili pokánie, neprispôsobovali sa svetu, atď...
Akýkoľvek dôraz na tieto konkrétne výzvy sa bežne označuje za zákonníctvo, legalizmus atď.
Ale to je téma sama o sebe :-)

clen 666

Re: Blíži sa konferencia, bude sa voliť nový predseda Slovenského združenia

Neprečítaný príspevok od používateľa clen 666 »

"asd 12" s Tebou to je horšie, ako som si myslel. ::cry::

clen 666

Re: Blíži sa konferencia, bude sa voliť nový predseda Slovenského združenia

Neprečítaný príspevok od používateľa clen 666 »

"asd12" Ty si absolútne vedľa a neskutočne blúdiš ::dash:: . Vieš ty, že grécke slovo "PISTIS", čo prekladáme ako viera, je vlastne dôvera, teda vzťah? Vieš ty, že hebrejské slovo "JÁDÁ" znamená blízky vzťah? Postrehol si, že Ježiš Kristus neustále zdôrazňoval dôležitosť pohnútky? Pochopil si, že prečo prikázania rozširoval o tento rozmer, keď používal výraz: "Počuli ste, že bolo povedané starým...(nescudzoložíš, nezabiješ...) ale ja vám hovorím."? Ty nešťastník! O čom je "Milovať svojho Boha... a milovať svojho blížneho", keď nie o vzťahu? Nikto tu vzťahovú teológiu nespomínal, to si podsunul ty môj zlatý! Nazývaj to ako chceš, ale biblická pravda je taká, že našou prioritnou povinnosťou je nie bojovať za dodržiavanie predpisov a zákonov, ale za vzťah s Pánom Bohom! To nie je zahmlievanie, to je jediná cesta! To je ospravedlnenie vierou! My nemáme "zachovávať" so škrípajúcimi zubami a so zaťatými päsťami všetky predpisy (bohatý mládenec, starší syn márnotratného syna...) ale s tým a preto, že v nás "Pavlosky": "Nežije už ja, ale Kristus!" Pochopil si, že my nemáme fungovať tak, že vyhľadávame stále nové predpisy (druh hudobného žánru, forma oblečenia, decibely pri hudbe, "rúbanie a nerúbanie dreva pathfindermi" v sobotu, mieru charizmatičnosti a pod...), ale máme bojovať za vzťah s Ježišom Kristom? To nie je banalita! Skúsil si to? Čo všetko urobí nepriateľ spasenia preto, aby sa ti v tom nedarilo? Tu prebieha skutočný boj! keď sa držíš Ježiša, nemusíš už riešiť, čo a ako zachovávaš!!! ON ťa povedie a nemôže viesť inak, ako tak, že zachovávaš! Ale nie ty, ale ON v tebe! Takéto kresťanstvo je radostné, nie pochmúrne a neustále kritizujúce tých, ktorý sa do mojich predstáv nevojdú! A vieš čo sa môže stať? To, čo Ježiš hovorí Farizejom. Budeš možno trhať klasy v sobotu ako učeníci alebo jesť chlieb predloženia v chráme, ako Dávid!!!

"asd 12", keď dvaja robia to isté, nie je to to isté! Boh sa díva prioritne na pohnútky, nie na výsledok, teda výkon!!! To hovorí aj EGW vo svojich komentároch. Vieš čo sa môže stať? Že niekto, kto sleduje každú sekundu začiatku a konca soboty, kto vylučuje z Božieho kráľovstva kúpajúceho sa adventistu v sobotu, pohoršuje sa nad pohybom mládeže pri piesni či nad hlasitosťou hudby alebo uhlom zodvihnutia rúk, nad decentnou náušnicou v uchu dievčaťa či dnes už aj chlapca :) , nad telesnou váhou síce nestriedmeho, ale úprimného Božieho rečníka (Wilie Ramos) a odmietne jeho evanjelizáciu v Košiciach, tam nakoniec v nebesiach nebude!! A ten, kto sa osvieži vo vode v sobotu, aby z nej mal väčšie požehnanie; ten, kto sa vlní v rytme hudby, lebo jeho srdce prekypuje láskou k Bohu (všimni si ako dopadla Míchaľ keď kritizovala tancujúceho Dávida) a túži to tak vyjadriť; ten kto zvýši svoj hlas, zodvihne svoje ruky, má v ušiach náušnicu, aby doladil svoj zovňajšok či ten, čo stále bojuje s nadváhou, lebo s apoštolom Pavlom konštatuje: "Biedny ja človek, robím nie to čo chcem, ale to, čo nechcem..." tam nakoniec v nebesiach bude! Prečo? Lebo Pán Boh sa díva predovšetkým na pohnútky! Keby to tak nebolo, tak by Ježiš Farizejov a zákonníkov glorifikoval a oni by ho nevolali "žráčom a pijanom vína". Neobhajujem liberalizmus, vlažnosť, obhajujem úprimnosť a vrúcnosť vzťahu s Ježišom Kristom so všetkými jeho nedokonalými vonkajšími prejavmi!
Aj o tomto je tebou odsudzovaná a zosmiešňovaná tzv. "sázavská" teológia. O poctivom a zodpovednom a pokornom prístupe k textu Písma a k EGW, o odnaučovaní sa papagájskeho bezmyšlienkovitého opakovania výrokov EGW vystrihnutých z kontextu. To, že niektorí tú osobnú zodpovednosť zoči voči biblickému textu neustáli, je fakt, o ktorom by sa dalo už ale inde diskutovať.

ngma
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 03 Mar 2015, 19:09
Kontaktovať používateľa:

Re: Blíži sa konferencia, bude sa voliť nový predseda Slovenského združenia

Neprečítaný príspevok od používateľa ngma »

asd 12

čítal som aj iné vstupy, ktoré si mal v iných témach.
skúsim najprv myšlienku - sú skutky tela a skutky Ducha, sú synovia ľudskí a synovia Boží, sú bohovia ľudskí a Boh večnosti, hodnoty tela a hodnoty Ducha....
To prečo som tak začal je myšlienka že človek má takmer od stvorenia problém s modlárstvom. Každý z nás. Keď každý, tak chcem tým povedať že máš tú "prednosť" aj ty. To čo popisuješ aj v časti ozdobovanie aj v tejto, mám dojem že keď by si prišiel o takéto nastavenie svojej teológie, tak nemá zmysel veriť. Zrejme preto, že Boh o ktorom rozprávaš je určite iný. Našťastie. Nepoznám ťa, ale myslím že máš problém /závislosť/ naprávať vierouku a následne aj životný štýl druhých. Táto závislosť je skutočná forma modlárstva. Biblia používa metafory na opis toho, čo ľudia cítia k modlám. 1. Milujú modly 2. Dôverujú modlám 3. Poslúchajú modly. Modly nás vedú mať veci pod kontrolou. A preto modly ovládajú naše životy, lebo sme to neodhadli. Rim 1,24 naše srdcia z túžob vytvárajú modly. Túžba po čistej rase bez ozdobovania, počúvanie "svätej" hudby...preto je Biblia plná príbehov, ktoré zobrazujú mnohé formy a devastujúci vplyv uctievania modiel. Bázeň pred Bohom je milovať Boha viac ako čokoľvek iné. Skús ísť pod kríž a povedz či pýtaj sa Pána koho, alebo čo skutočne miluješ, prípadne nemiluješ. A to je bojom každého človeka, aby som nemiloval cirkev, teológiu, syna, ženu viac ako samotného Boha.
Existuje skúška správnosti ako v matematike, či sa nemíňame skutočného cieľa...pretože si uvedomujem, že Božia láska ktorú poznám a teda aj moja prijíma menej dokonalé deti Božie bez toho aby som ich deptal. Neplánuj si perfektnú predstavu o cirkvi, bez neúspechov, zlyhaní a sklamaní...Tak ako Abrahám mal svoju modlu v synovi Izákovi, až keď prijal Božiu cestu potom mohol Izáka milovať správne a múdro. Tento príbeh poukazuje na vieru v Spasiteľa. Nie na ideológiu, nie na inštitúciu, nie na svätého proroka /aj keď toto všetko má svoje miesto/. Vyjdi si aj Ty na horu, na ktorú išiel Abrahám, obetuj to čo Ti je modlou a zistíš - či prežiješ že na tej hore bol obetovaný Mesiáš

clen 666

Re: Blíži sa konferencia, bude sa voliť nový predseda Slovenského združenia

Neprečítaný príspevok od používateľa clen 666 »

"asd 12"

Chcem Ti povedať, že aj sa som dlho žil tak, že som neustále riešil každé "poburujúcie" správanie mojich spoluveriacich. Neustále som mal na každú odchýlku od normálu poruke "jasný výrok od Ducha prorockého" (bol som v tom naozaj dobrý). Sledoval som, či už som dosiahol úroveň, že už ani myšlienkami nehreším. Nebol som ale vnútorne šťastný. Nedalo sa so mnou pre môj perfekcionizmus vydržať. Prežíval som Pavlovo: "Nerobím čo chcem, ale to, čo nechcem!" A vtedy som sa stretol s niečím, čo so mnou zatriaslo od základov. Dostala sa mi do ruky kniha od M.L.Vendena s názvom "Spasenie z viery a tvoja vôľa". Každé slovo som hltal... Zo srdca mi padol kameň a z očí okuliare, cez ktoré som sa na Boha, seba i ostatných ľudí dovtedy pozeral. Pochopil som, že to najkrajšie, čo sa mi môže stať je to, že sa každý deň vrhnem do milujúcej Ježišovej náruče. Taký aký som. Hriešny, nedokonalý, unavený, frustrovaný... Zistil som, že je to ten najväčší boj, aký som kedy bojoval. Boj za vzťah s Ježišom. Nie raz sa mi stáva, že iba padám na svoju tvár a mlčím pred Hospodinom. A ON mi ten dar dáva. Mne, hriešnemu, mne chybujúcemu, mne slabému. Ten boj za to stojí! V tom začínam svojich blížnych vidieť inak. Nehodnotím ich. Boh ma uschopňuje ich naozaj milovať a prijímať takých, akí sú... A potom zase padnem... A znova bojujem. Nie proti hriechu, ale za vzťah k Ježišovi. Za to, aby vzťah k Nemu nahradil môj vzťah k hriechu. A tak pomaličky rastiem. Už sa nemusím nútiť k modlitbe, k čítaniu Božieho slova, už sa na to začínam tešiť. Nie preto, aby som splnil predpísanú normu čítania a modlitby, ale preto, že túžim byť s NÍM. A hľa, akosi sa mi častejšie stáva, že sa pristihnem pri tom, že myslím na Neho a naozaj už ani v myšlienkach tak často nehreším ako v dobách môjho prefekcionizmu. Ale akonáhle si to začínam uvedomovať, zase som na tom zle. Zase musím upriamiť svoju myseľ od seba k Nemu!
"asd 12", to čom som Ti písal ja, clen 666, či "ngma" (naozaj neviem, kto to je) sme písali preto, že Ťa máme radi a pozývame Ťa, aby si skúsil aj Ty prežívať ozajstné, nefalšované priateľstvo s Ježišom. Bez merania seba, druhých a podobne. Nie, neodvedie Ťa to od adventných právd, od EGW a podobne. Tvoje kresťanstvo bude autentické. A nebude Ti vadiť, že kresťanstvo niekoho druhého vedľa Teba bude tiež autentické, ale inak. Možno s náušnicou v uchu, možno s charizmatickejším spevom, možno s hlasnejšou hudbou, možno s rúbaním dreva v sobotu... Prijmeš ho takého, aký je. Súdenie necháš Bohu. ON vidí do jeho srdca, Ty nie... Neboj sa! Privedie Ťa to k tomu Ježišovmu: "Pokoj Vám dávam, nie ako svet, ja Vám dávam." Text Biblie pred Tebou ožije a pochopíš ten najhlbší rozmer Božej lásky. To je to "jedno" čo našla Mária pri nohách Ježišových a to je to "jedno", čo bohatému mládencovi chýbalo.

ngma
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 03 Mar 2015, 19:09
Kontaktovať používateľa:

Re: Blíži sa konferencia, bude sa voliť nový predseda Slovenského združenia

Neprečítaný príspevok od používateľa ngma »

šalom člen 666
ďakujem za Tvoj príspevok - či lepšie povedané zdieľanie sa. Je to pre mňa najkrajší článok čo som doteraz čítal na týchto stránkach. Najkrajší preto, lebo svojim vyjadrením si v mojom vnímaní oslávil nášho Pána. Pretože mení Teba /aj mňa + verím že aj iných a nielen adv..../
Pretože keď si v blízkosti nášho Pána, človek sa nemôže cítiť inak ako hriešny. A to nejde o nejaký deštruktívny postoj. Keď si uvedomujem jeho Svätosť, kto je On a kto ja viem že som závislý na tomto Ježišovi, že som závislý na Jeho preliatej krvi..že táto krv dáva nádej na život pre večnosť sNím...choď a nehreš viac. Som vďačný za teba člen 666, ale uvedomujem si že ešte viac za asd 12...
Je požehnané telo Kristovo, sme požehnaní skrze Neho všetci, ktorí dovolia aby býval v nás. Šalom ::jew::

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných