Čo s neschopnými kazateľmi?

Ankety na rôzne cirkevné otázky.

Ako sa má naložiť s kazateľmi, ktorí sa na túto prácu nehodia?

Môžete označiť 1 možnosť

 
 
Zobraziť výsledky

admin
Administrátor
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 01 Jan 2015, 23:53
Kontaktovať používateľa:

Čo s neschopnými kazateľmi?

Neprečítaný príspevok od používateľa admin »

Na našom fóre v časti Vierouka pribudol nový článok s názvom "Čo s neschopnými kazateľmi?" (autor Vedúci 07): http://acos.tym.sk/organizacia-f7/co-s- ... i-t58.html.
Na jeho základe sme pripravili túto anketu.

quasi

Re: Čo s neschopnými kazateľmi?

Neprečítaný príspevok od používateľa quasi »

Najhorsie je, ze kvalita kazatelskeho zboru vseobecne nic moc ...
Ak by som si aj mohol vybrat kazatela pre nas zbor, neviem ci by som medzi tymi skoro tridsiatimi nasiel jedneho-dvoch schopnych na tuto pracu.
Poznam takych, co si tuto pracu vybrali len preto, lebo ako mladi chlapci po skole nevedeli kam ist a niekto im to poradil, ini sa zase prihlasili na seminar s nadsenim, ze urobia nieco pre Pana ... A vsetci sa asi spoliehaju na to, ze sa stane v ich zivote nejaky nadprirodzeny zazrak a z nicoho nic sa stanu schopnymi ... To by sa sice teoreticky mohlo udiat, ale prax ukazuje, ze sa to az tak casto nedeje.
Tato celozivotna narocna sirokozaberova praca s ludmi vyzaduje ine kvality. Vazim si tych, ktori na to vcas pridu a radsej od toho odskocia (aj ked s akousi "hanbou"), ako maju komplikovat zivot desiatkam a stovkam veriacich, z ktorymi pocas sluzby pridu do kontaktu ...

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo s neschopnými kazateľmi?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

quasi napísal:Najhorsie je, ze kvalita kazatelskeho zboru vseobecne nic moc ...
Ak by som si aj mohol vybrat kazatela pre nas zbor, neviem ci by som medzi tymi skoro tridsiatimi nasiel jedneho-dvoch schopnych na tuto pracu.
Poznam takych, co si tuto pracu vybrali len preto, lebo ako mladi chlapci po skole nevedeli kam ist a niekto im to poradil, ini sa zase prihlasili na seminar s nadsenim, ze urobia nieco pre Pana ... A vsetci sa asi spoliehaju na to, ze sa stane v ich zivote nejaky nadprirodzeny zazrak a z nicoho nic sa stanu schopnymi ... To by sa sice teoreticky mohlo udiat, ale prax ukazuje, ze sa to az tak casto nedeje.
Tato celozivotna narocna sirokozaberova praca s ludmi vyzaduje ine kvality. Vazim si tych, ktori na to vcas pridu a radsej od toho odskocia (aj ked s akousi "hanbou"), ako maju komplikovat zivot desiatkam a stovkam veriacich, z ktorymi pocas sluzby pridu do kontaktu ...
Podle čeho tu schopnost posuzuješ? Co vlastně očekáváš od kazatele? Co to je podle tebe tou širokou celoživotní náročnou širokozáběrovou práci?

šaňo

Re: Čo s neschopnými kazateľmi?

Neprečítaný príspevok od používateľa šaňo »

Je tam málo možností. Prvá odpoveď je totálna haluz. A tretia je tiež blbosť ktorá sa v praxi nedá uplatniť. Ale privítal by som napr ročnú výpovednú lehotu. A to už by musel byť totálny hlupák aby sa nedokázal rekvalifikovať. A stihne si zobrať aj hypotéku a platiť 30 rokov.

Neregistrovaný

Re: Čo s neschopnými kazateľmi?

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Je tam málo možností. Prvá odpoveď je totálna haluz. A tretia je tiež blbosť ktorá sa v praxi nedá uplatniť. Ale privítal by som napr ročnú výpovednú lehotu. A to už by musel byť totálny hlupák aby sa nedokázal rekvalifikovať. A stihne si zobrať aj hypotéku a platiť 30 rokov.
Řešením by mohlo být, kdyby se sbor podílel na hodnocení a dokonce na výběru kazatele. V praxi je to tak, že na sbor přijde kazatel, kterého kazatelské oddělení sboru přidělí. Věřím, že zohledňují složení sboru a schopnosti kazatele. Pokud ale něco vázne, někdy celá léta, sbor to musí nějak přetrpět.Zažil jsem, jak si sbor po odchodu kazatele doslova "oddychl", byl přeložen na jiné místo.
Ve mzdě bývá tzv.pohyblivá složka (prémie), která může být 0-30% a lze jí ohodnotit "výkon".Pokud by kazatel odváděl nekvalitní službu, mohl by mít snížené prémie. Kdyby sbor vyjádřil několikrát, že není spokojen se službou, sám kazatel by přemýšlel, zda byl pro tuto práci povolaný.
Stačí si přečíst vyjádření studentů TS z devadesátých let - všichni svorně tvrdili, že cítí povolání do kazatelské služby a nakonec jich to dělá minimum. Co se stalo, že ani často po absolvování semináře nenastoupili? Pocit dělat kazatele je málo..
Byl bych pro jiný model církve - podpora evangelistů a těch, kdo pracují trvale s dětmi, snížit počet kazatelů, posilovat sborové činovníky a vést sbory k samostatnosti. Vybírat ke kazatelství spíše lidi zralé, než dvacetileté po semináři.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 16 neregistrovaných