Historické pozadie Roháčkovho prekladu Biblie

Založte diskusiu o kázni, ktorú ste si vypočuli. (Bolo by dobre, ak by názov obsahoval meno kazateľa a názov kázne, príp. dátum a miesto, kde bola prednesená. Dôležité je, aby bol v príspevku uvedený aj odkaz, kde sa dá kázeň vypočuť - archív na zborových stránkach, youtube, vimeo, ...)

Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Historické pozadie Roháčkovho prekladu Biblie

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

Díky za odkaz. Zaujímavé počúvanie. Vyrastal som na Roháčkovom preklade.

Dušan Seberíni
Príspevky: 358
Dátum registrácie: 18 Apr 2016, 22:35
Kontaktovať používateľa:

Re: Historické pozadie Roháčkovho prekladu Biblie

Neprečítaný príspevok od používateľa Dušan Seberíni »

Advent Orion Vrútky vydal v roku 2014 knihu ĽUDIA, SNY, VEĽKÉ ČINY. V tejto knihe je životopis Roháčka, ale aj fotografie. Je tam fotografia mladého Jožka, ktorý - súc rozhodnutý preložiť Bibliu do slovenčiny - odchádza na biblický inštitút do Neukirchenu. A je tam aj fotografia starého šedivého pána, z doby keď dokončil preklad Biblie.

Pozorne som si preštudoval všetky dostupné údaje o Roháčkovi, a mnoho som sa dozvedel hlavne od jeho dcéry, ktorú som často navštevoval. Jeho život bol plný úžasných udalostí a svedectva o Božej prítomnosti v jeho živote. Mal mnoho odporcov - hlavne spomedzi evanjelických farárov, ktorí tvrdili že taký "obyčajný" človek nemôže preložiť Bibliu a ak by to aj urobil, nebolo by to dobre. On mal pre nich vždy pohotovo tú istú odpoveď:

"Čas ukáže. Čo je z Boha obstojí !"

Jeho päťročné štúdium v Neukirchene nemalo v očiach slovenských farárov akreditačný šmrnc. Nechceli mu povoliť pôsobenie v Evanjelickej cirkvi s odôvodnením že "nemá potrebné vzdelanie". A tak sa Roháček prihlásil na univerzitné externé štúdium na filozofickej aj teologickej fakulte. Lenže po dvoch semestroch musel štúdium prerušiť, lebo prišlo udanie, že nemá maturitu. Nuž neúnavný Jožko sa prihlásil externe na maturitné skúšky (maturite sa hovorilo skúška dospelosti). A 6. februára 1924 maturoval na Štátnom gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici.
V archíve tohto gymnázia som našiel záznam: "V zimnom období školského roku 1923/24 bol jeden externista uznaný väčšinou hlasov dospelým." Groteskné je to, že Jozef Roháček mal deň pred maturitou 47 rokov. No a to smutné slovenské je, že keďže už mal maturitu, mohol pokračovať v univerzitnom štúdiu - súčasne na dvoch fakultách "aby získal vzdelanie" potrebné pre zrak farárskych snobov. To bolo v čase, keď už v Prahe vyšiel tlačou jeho preklad celého NZ.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 39 neregistrovaných