Kdo mne miluje

Založte diskusiu o kázni, ktorú ste si vypočuli. (Bolo by dobre, ak by názov obsahoval meno kazateľa a názov kázne, príp. dátum a miesto, kde bola prednesená. Dôležité je, aby bol v príspevku uvedený aj odkaz, kde sa dá kázeň vypočuť - archív na zborových stránkach, youtube, vimeo, ...)
mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Kdo mne miluje

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Kdo mne miluje

    Jan 14,17 Ducha pravdy, jehož svět nemůže přijmout nebo ho nevidí ho nezná, aniž ho zná, ale vy znáte jej, u vás přebývá a ve vás bude. 18 Neopustím vás sirotků, přijdu k vám. 19 Ještě maličko, a svět mne již neuzří, ale vy uzříte mne; nebo já živ jsem, a i vy živi budete. 20 V ten den vy poznáte, že já jsem v Otci svém, a vy ve mně, a já ve vás. 21Kdo by měl přikázaní má a zachoval je, ten mne miluje. A kdo mne miluje, milován bude od Otce mého, a já jej budu milovat a zjevím jemu samého sebe. 22 Řekl jemu Judas, ne Iškariotský: Pane, jak se nám chceš zjevit a ne světu? 23 Odpověděl Ježíš a řekl jemu: Miluje-li mne kdo, slova mého bude zachovávat a Otec můj bude jej milovati, a k němu přijdeme, a příby-tek u něho učiním 24 Kdo mne nemiluje, slov mých nezachovává a slovo, které slyšíte, není mé, ale toho, který mne poslal, Otcovo.

     O Duchu pravdy jsem již psal. Nyní jsem vybral větší část textů, abych opakoval některé znaky Ducha pravdy, Ducha svatého, Božího Ducha a Ducha Kristova. Všechna jména jsou synonyma (stejný význam). „Já jsem v Otci, vy ve mně a já ve vás“. To je sice řečeno apoštolům, ale platí i pro ty, kteří Pána Ježíše milují. (v.23). Lásku lze vyjádřit laskavostí, milosrdenstvím, vzájemnou úctou, objetím, povzbuzením, radostí nebo pomoci, kterou učiníme svému bližnímu. Pán  Ježíš, protože není tělesně přítomný, klade důraz na zachovávání jeho slova, jeho přikázání. Je tragédii křesťanů, že někteří se domnívají, že jen věty, to je moje přikázání je třeba dodržovat a ostatní slova jako podobenství, kázání na hoře, výroky diskuse s učedníky, dalšími posluchači, farizeji a zákoníky (např. Jan 6)     

jsou platná jen pro Izrael. Jiní se shlédli v zjevu Ducha svatého o Letnicích, kladou důraz na přijetí ducha, které se projevuje blábolením. Zákon a Boží slovo jim nic neříká, je pro ně zastaralou literou a pro ně má význam jen, co jím zjevuje duch.

     Pán Ježíš dvakrát opakuje myšlenku zachovávání jeho slova (v.21 a 23.24). Zdůrazňuje, že to není jeho slovo, ale nebeského Otce (v.24). Ve verši (18-20) poznáváme, že Duch pravdy je Duch Kristův. Duch pravdy je mocné působení Božího Ducha a Ducha Kristova, který připomíná slova, která řekl, umocňuje je láskou, radostí, pokojem, který dává Pán ježíš svou přítomnosti v nás a také nebeský Otec svým Duchem na nás působí (v. 23). Duch svatý je služba Otce, jeho Syna a Božích služebníků andělů, kteří slouží věrným Bohu a Pánu Ježíši. (2 Kor 3,8)

    Každé slovo, které nám tlumočil Pán Ježíš je nám drahé. Svým slovem  a Duchem zjevuje Pán Ježíš, náš bratr, do našeho života, žije v nás, mění naše myšlení a jednání, ukazuje nám nádheru zázraků Božího stvoření, dává nám radost a pokoj, uprostřed zmatku, shonu a starostí lidí, kteří Boha a Pána Ježíše neznají. Povzbuzuje nás k přípravě pro nebeský domov. AMEN  

K. Müller

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 28 neregistrovaných