Zmena moralného zákona Fr. Varga

Založte diskusiu o kázni, ktorú ste si vypočuli. (Bolo by dobre, ak by názov obsahoval meno kazateľa a názov kázne, príp. dátum a miesto, kde bola prednesená. Dôležité je, aby bol v príspevku uvedený aj odkaz, kde sa dá kázeň vypočuť - archív na zborových stránkach, youtube, vimeo, ...)

Neregistrovaný

Re: Zmena moralného zákona Fr. Varga

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Mikime, už jsi zde několikrát uveřejnil Vargovy úvahy. Jsou velmi slabé, dlouhé a legalistické. Několik jsem jich rozebral, jsou na úrovni začínajícího kazatele, důkazy v kruhu, chaotické.
Bible snad ani pojem "morální zákon" nezná.
Pokud chceš, tak si videa s Vargou poslouchej, ale sem je nedávej, protože se nimi ztrapňuješ.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena moralného zákona Fr. Varga

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Ķázání některá od Vargy jsou velmi dobrá a pravdivá zrovna jako toto poslední. Tebe tady nikdo nezná tvoje rozbory byly vždy směšné ničeho nedosáhly a tedy o ničem. Bible nepotřebuje znát pojem morálni zákon, každý pochopí čeho se tyto dodnes platné přikázání týkaji.
Do toho co zde zveřejňuji ti nic není tak buď zticha Ty co si ani neumíš dát jméno na Ačos tým neregistrovanče.

John 3:16
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 28 Dec 2015, 18:54
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena moralného zákona Fr. Varga

Neprečítaný príspevok od používateľa John 3:16 »

Pozrel som si video, v podstate nič nové nepovedal, bolo to zhrnutie učenia adventistov s dôrazom na desatoro a na sobotu, manželstva ako zväzku muža a ženy.

Tomáš Plechatýý

Re: Zmena moralného zákona Fr. Varga

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

John 3:16 napísal: 08 Máj 2023, 09:55 Pozrel som si video, v podstate nič nové nepovedal, bolo to zhrnutie učenia adventistov s dôrazom na desatoro a na sobotu, manželstva ako zväzku muža a ženy.
Nesmyslné mi připadá již úvodní srovnávání morálního zákona a přírodních zákonů.

Přírodní zákony jsou vlastně popisné zákonitosti (když tohle, tak tohle - neříkají co se nesmí a musí, jen popisují jak věci fungují - nelze je porušit, porušení přírodních zákonů není trestné, ale říká se tomu zázrak. )

Oproti tomu morální zákony (desatero, ale i současné zákony např. v ČR nebo SK) říkají zákazy a příkazy(nepokradeš, cti otce a matku). Tedy omezují svobodné chování lidí. Porušení je zcela možné každé svobodné bytosti a následují společností vymáhané tresty, které jinak nepřijdou sami od sebe.

(nemluvím teď o hebrejském překladu, který z toho dělá popisující oznamovací věty - nekradeš, nelžeš atd. protože historicky se mezi věřícími uchytil překlad příkazů a zákazů)

Připadá mi naprosto logicky nepodobné srovnávat ,,přírodní zákony" (gravitace) a morální zákon (desatero) pouze na základě stejného slova ,,zákon".

Takové srovnávání podle mne v argumentaci používá buď člověk silně nevědomý, tedy logicky a lingvisticko-intelektuálně méně bystrý, nebo naopak člověk vědomý, který ale za účelem dosažení svého cíle (výhry sporu a přesvědčení posluchačů) použije i falešné argumenty.

Podle Aristotela se tomu říkalo eristika.

Pozdějším známějším popisem - Machiavellismus (který používá nejen slova ale i jednání)

lidově to zní: ,,účel světí prostředky"

Jakýmikoliv i nepravdivými nebo nečestnými prostředky dosáhnout vítězství (v tomto případě přesvědčit posluchače o tom, že můj výklad bible je správný rozumný a pravdivý.)

A jak už zaznělo v příspěvku přede mnou. Není to problém pouze tohoto jednoho řečníka, ale konzervativní a historické části adventismu jako takové.

Mít pravdu za každou cenu. Nemuset přiznat omyl, lež chybu nebo klam.

Tomáš Plechatýý

Re: Zmena moralného zákona Fr. Varga

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Tomáš Plechatýý napísal: 08 Máj 2023, 11:39
John 3:16 napísal: 08 Máj 2023, 09:55 Pozrel som si video, v podstate nič nové nepovedal, bolo to zhrnutie učenia adventistov s dôrazom na desatoro a na sobotu, manželstva ako zväzku muža a ženy.
Nesmyslné mi připadá již úvodní srovnávání morálního zákona a přírodních zákonů.

Přírodní zákony jsou vlastně popisné zákonitosti (když tohle, tak tohle - neříkají co se nesmí a musí, jen popisují jak věci fungují - nelze je porušit, porušení přírodních zákonů není trestné, ale říká se tomu zázrak. )

Oproti tomu morální zákony (desatero, ale i současné zákony např. v ČR nebo SK) říkají zákazy a příkazy(nepokradeš, cti otce a matku). Tedy omezují svobodné chování lidí. Porušení je zcela možné každé svobodné bytosti a následují společností vymáhané tresty, které jinak nepřijdou sami od sebe.

(nemluvím teď o hebrejském překladu, který z toho dělá popisující oznamovací věty - nekradeš, nelžeš atd. protože historicky se mezi věřícími uchytil překlad příkazů a zákazů)

Připadá mi naprosto logicky nepodobné srovnávat ,,přírodní zákony" (gravitace) a morální zákon (desatero) pouze na základě stejného slova ,,zákon".

Takové srovnávání podle mne v argumentaci používá buď člověk silně nevědomý, tedy logicky a lingvisticko-intelektuálně méně bystrý, nebo naopak člověk vědomý, který ale za účelem dosažení svého cíle (výhry sporu a přesvědčení posluchačů) použije i falešné argumenty.

Podle Aristotela se tomu říkalo eristika.

Pozdějším známějším popisem - Machiavellismus (který používá nejen slova ale i jednání)

lidově to zní: ,,účel světí prostředky"

Jakýmikoliv i nepravdivými nebo nečestnými prostředky dosáhnout vítězství (v tomto případě přesvědčit posluchače o tom, že můj výklad bible je správný rozumný a pravdivý.)

A jak už zaznělo v příspěvku přede mnou. Není to problém pouze tohoto jednoho řečníka, ale konzervativní a historické části adventismu jako takové.

Mít pravdu za každou cenu. Nemuset přiznat omyl, lež chybu nebo klam.
Jo a aby to bylo ještě méně černobílé, tak ,,účel světí prostředky" má i svůj vlastní proof text v bibli :D

Filipským 1,15-18
Někteří sice kážou Krista také ze závisti a z řevnivosti, jiní však s dobrým úmyslem.
Jedni z lásky, protože vědí, že jsem tu k obhajobě evangelia,
druzí z touhy po uplatnění, ne z čistých pohnutek, a domnívají se, že mi v mém vězení způsobí bolest.
Ale co na tom! Jen když se jakýmkoli způsobem, ať s postranními úmysly, ať upřímně zvěstuje Kristus; z toho se raduji a budu radovat.

V koránu také existují příklady, které věřící následují, že může věřící nevěřícímu lhát, pokud je to v rámci povinného posvátného cíle.
Za mne předchozí Pavlův text nepodporuji a můj žebříček priorit má výše osobní integritu a čest, než nacpat na sílu do schránek lidem velké spory nebo je nabízet mimochodem v rámci osvěty ,,dnů zdraví" jako to dělají kolportéři (přestože hlavní účel jejich práce je přivádět k lidem,,trojandělské poselství" popsané ve velkém sporu)

Za sebe klidně říkám narovinu, že v tomhle považuju princip z bible za špatný a dnes jej odmítám naplňovat.

Neregistrovaný

Re: Zmena moralného zákona Fr. Varga

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Ķázání některá od Vargy jsou velmi dobrá a pravdivá zrovna jako toto poslední. Tebe tady nikdo nezná tvoje rozbory byly vždy směšné ničeho nedosáhly a tedy o ničem. Bible nepotřebuje znát pojem morálni zákon, každý pochopí čeho se tyto dodnes platné přikázání týkaji.
Do toho co zde zveřejňuji ti nic není tak buď zticha Ty co si ani neumíš dát jméno na Ačos tým neregistrovanče.
Můj nick by byl stejně tak nicneříkající jako Tvůj.
Zda moje rozbory byly směšné si každý může najít, hlásím se např. k tomuto:
viewtopic.php?f=18&t=1544&p=18702&hilit=varga#p18702
2.9. v 21:23
Tam jsi bojoval také s "Milanem", který kázání odmítl.
Varga má svoje posluchače, vždy budou v církvi (i mimo ní jako Ty) lidé se zjednodušeným pohledem na svět, v zajetí tradice a legalismu. Nakonec, každý si může udělat obrázek sám. Já jsem rád, že jsem tento způsob pojetí víry opustil před 30-ti lety.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní