Harmonie Slova Božího

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Harmonie Slova Božího

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Vacsina veriacich z Biblie chape velmi malo, hoci je presvedcena o opaku. Sam som bol taky. Stracali sme obrovsku energiu snahou harmonizovat knihy voci sebe navzajom alebo voci sucasnej vede a filozofiii, ohybat ich, upravovat, premazavat, pretvarat, vykladat. Vychadzali sme z presvedcenia, ze za tymi knihami stoji jeden Boh a to posolstvo musi byt harmonicke. Uz Marcion prisiel na to ze je to nemozne.

Ako neveriaci sme sa zbavili tejto kliatby. Zrazu vidime, ze je tam obrovske mnozstvo autorov, tradicii, bohov, uceni a moralky. Pri citani jednej knihy ju mozeme citat tak ako stoji, autor opisuje svoje predstavy o nejakom bohu, nejakom svete, nejakej interakcii cloveka s nadprirodzenom, nejakom dobre a zle. Ma VLASTNY NAZOR. Je mu jedno ci je alebo nie je zlucitelny s nazorom ineho cloveka zijuceho v inej dobe. Kazdy autor ma pravo povedat co chce, nie je zviazany. A tak sa musime naucit Pismo citat. Nie ako harmonicky obraz sveta, ale ako zbierku nevycerpatelneho mnozstva perspektiv a nazorov.

Pochopme ze nejaky Matus ci Pavol lebo Ezdras alebo Izaias boli len gramotni ludia, o nic viac ci menej hodnotni ako Ellen White, Ratzinger, Darwin ci Dawkins, Freud alebo Marx. Kazdy ma rovnake pravo prezentovat svoj nazor a nik z nich nema ziaden dokaz o nadprirodzenom povode svojich myslienok. Ich pojitkom bola odvaha, az drzost, prejavit svoj vlastny nazor, priniest nieco nove. Tou druhou stranou mince je, ze kazdy z nich stoji v rozpore s inymi ktori prisli pred nim alebo pridu po nom.

Kazdy moze nieco napisat. Na nas je vsetko preskumat, zvazit a bud to odmietnut alebo to prijat. No argumentom nemoze byt zhoda s nejakym inym autorom, to je zhoda nahod, ale ide o zhodu s tym co v nasich zivotoch prezivame a denne vidime. Je nasou zodpovednostou preskumat vsetko predtym nez to prijmeme.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných