Úvahy

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
Neregistrovaný

Re: Úvahy

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Mám ovšem problém s tím, že na celé zemi v celých dějinách nikdy nebylo žádné náboženství všude najednou ani dnes není. Jak si potom může jakékoliv náboženství, které chce být správnou cestou pro všechny lidi myslet, že bez něj byli jsou a budou lidé ztraceni - logicky musí odpovídat na otázky - a co ti co neměli nebo stále nemají a nebudou mít nikdy šanci toto náboženství poznat?
To jsou dobré otázky. Na světě skutečně nikdy zřejmě nebylo a asi ani nebude náboženství (církev), rozšířené všude. Nebo, lépe řečeno biblicky, známost o pravém Bohu se udržovala v pokolení Šéta až do potopy. Pak by pouze Noe a rodina měli "správné" náboženství a ostatní po celém světě bylo nesprávné. Ale jak to doopravdy bylo, ví jen Bůh, protože při potopě mohli zahynout i praví vyznavači. Nakonec, ani Noe se po potopě moc dobře neukázal a jeho syn také ne...
Já si myslím, že na to velká náboženství ale odpovídají - východní mystika má cyklus reinkarnací, budhisté nirvánu, muslimové ráj a peklo, stejně jako katolíci.
Zajímavé to mají Svědkové s šancí v miléniu (tedy kromě těch, kdo SJ odporovali už zde na zemi) a tak se nakonec dostáváme k adventistům.To věří, že nakonec budou na světě pouze dvě skupiny lidí-proti Bohu a pro Boha (včetně představ o sobotě, kterou přijmou), ale zatím nevidíme ani náznak takové věci. Nebo je lepší si odpovědět biblicky, jak Bůh bude řešit spásu Eskymáka, žijícího v 18.století před naším letopočtem bez šance na setkání se Semity. Souhlasím naprosto, že Bůh nenadržuje a že nějak zohlední, že Eskymák nabízel hostu svou manželku a nezachovával za polárním kruhem sobotu..
Jestliže ale lidé co neslyšeli zvěst o Ježíši Bibli a Bohu v ní mají nevýhodu oproti těm, kdo slyšeli, Je to chyba Boží, že nedal bibli každému, nebo co?
Ti, co neslyšeli, tak nejsou ze spásy vyloučeni, v to věřím a chtělo by to i nějaké biblické texty. Nevnímám, že by bible učila, že kdo neslyšel, tak byl ze spásy vyloučen, proto bych to za chybu Boží nepovažoval.

Rastislav

Re: Úvahy

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

Tomáš Plechatýý napísal: 03 Dec 2020, 18:22Proto se ptám: Proč ?

Myslíš si že Boh nechá prísť na tuto zem niekolko miliárd ludí a nechá ich robiť čo chcú ?

Tomáš Plechatýý

Re: Úvahy

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Rastislav napísal: 19 Dec 2020, 22:08
Tomáš Plechatýý napísal: 03 Dec 2020, 18:22Proto se ptám: Proč ?

Myslíš si že Boh nechá prísť na tuto zem niekolko miliárd ludí a nechá ich robiť čo chcú ?
Asi nerozumím otázce v kontextu - odpověď je ano myslím si že Bůh nechá zemi zaplnit lidmi a dělat si na ní co chtějí - stejně jako to udělal, jen je nechal u toho smrtelné.

Pak tu máme ten příběh před potopou, že už měl lidí dost a rozhodl se je zničit. A zprávu že jednou bude konec světa a soud.

Takže ano čekám jednou nějaký konec etapy života lidí na zemi.

Proč by Bůh lidi takto nenechal?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Úvahy

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Ti co přednostně vnímají v příbězích Bible historii, vždy budou hledat artefakty a unikne jim to podstatné.
Pokud jsem pochopil hebraisty, tak archa v sobě nese myšlenku smlouvy a pisatel využil tradovaného příběhu.
Noe tedy se svou rodinou "vešel" do smlouvy s Bohem.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Úvahy

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Tomáš Plechatý:

V době, kdy jsi zde vyvěsil tyto úvahy, jsem zrovna na Zoomu absolvovala pojednání o evangelizaci a o tom, jak je důležité získávat lidi pro Krista. Za obrazovkou seděla řada letničních a charismatiků posluchačů, kteří mají zkušenosti s tím "zaklínadlem" (Věříš v Ježíše atd.), co jsi tu popisoval.

Nijak to neshazuji, myslím, že to je taková pomůcka, která má vést k cíli. Jedna sestra tam říkala pěknou zkušenost.

Přednášel nám člověk, který je systematik a zná myšlení ateistů a agnostiků a všelijakých hledajících. V jeho sboru je asi 70 procent lidí pocházejících z tohoto myšlenkového rámce, sbor se nezaměřuje na přetahování křesťanů z jiných církví. Myslím, že s ním by sis mohl popovídat o Tvých otázkách, jste oba přemýšliví a nechcete laciné odpovědi.

Poznala jsem spiritualitu různých společenství, překročila jsem svou komfortní zónu a dospěla k jistým závěrům.

Píšu to proto, že vnímám, že si kladeš otázky a přemýšlíš o věcech. Stejné otázky jsem si kladla také. Stejně jako Ty jsem měla mnoho možností, kam jít.

Ale proč to píšu. Chci se zeptat, zda máš zájem o mé postřehy ke Tvému tématu. Musel by ses vyrovnat s tím, že spíš než odpovědi bych Ti poskytla svůj náhled. Na některé věci křesťanství odpověď nemá, je to jen věcí názorů a odvolávání se na teology, kteří už to řešili dávno před námi. Dále bych Ti to napsala asi za delší dobu, protože můj čas pro fórum se výrazně zkrátil z důvodu jiných povinností a z důvodu závěrečného prohlížení fóra a reakcí na některé věci.

Takže - máš zájem o reakci "vlka v rouše beránčím" :-)? Nechci nic psát zbytečně. A pokud ano, chceš ji veřejnou nebo soukromou (tam je možné více se rozepsat i o osobních věcech s tím souvisejících). Jinak mě je to jedno, jakým způsobem. Chci jen vědět, zda vůbec.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Úvahy

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Ok, "sejdeme se" tedy u "pomyslného" kafíčka nebo čaje :-).

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných