Biblické - nebiblické?

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
log

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

mikim napísal: Adventisté maximálně doporučují každodení studium Písma soukromě nebo občas na nějaké skupince i v jiný den než sobotu.
Normální adventisté se nescházejí v neděli v den znamení šelmy, protože by to bylo popření jejich víry a přesvědčení.
To je praxe a zcela holý fakt.
Ja myslim, ze prikazanie je hlavne o tom, ktory den je svaty. A to je podla Mojzisa sobota. Z toho mi vyplyva, ze samotne kazanie v nedelu este nemusi byt zatracovane, ak ma niekto cas a chut, preco nie. Jedine povazovat nedelu za svatu by bolo v tomto zmysle hriechom ci znamenim selmy (ako to niektori vykladaju). Ale mas pravdu ze prax je taka ako popisujes.

Neregistrovaný

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

log napísal:
mikim napísal: Adventisté maximálně doporučují každodení studium Písma soukromě nebo občas na nějaké skupince i v jiný den než sobotu.
Normální adventisté se nescházejí v neděli v den znamení šelmy, protože by to bylo popření jejich víry a přesvědčení.
To je praxe a zcela holý fakt.
Ja myslim, ze prikazanie je hlavne o tom, ktory den je svaty. A to je podla Mojzisa sobota. Z toho mi vyplyva, ze samotne kazanie v nedelu este nemusi byt zatracovane, ak ma niekto cas a chut, preco nie. Jedine povazovat nedelu za svatu by bolo v tomto zmysle hriechom ci znamenim selmy (ako to niektori vykladaju). Ale mas pravdu ze prax je taka ako popisujes.
Sorry ale prikazanie ani Mojzis nehovori nic o sobote. Prikazanie a Mojzis hovori o odpocinuti od prace predchadzajucich siestich dni lebo Boh sest dni tvoril Zem alebo vyviedol Izrael z Egypta. Prikazanie ani Mojzis nehovori o tom, kedy je siedmy den po siestich pracovnych. Tak ked Biblia neurcuje moznost urcenia dni pre krestanov, uvahy o povazovani nedele ci akehokolvek dna v tyzdni za hriech, znamenie selmy atp. je nebiblicke.

log

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Hosť napísal: Sorry ale prikazanie ani Mojzis nehovori nic o sobote. Prikazanie a Mojzis hovori o odpocinuti od prace predchadzajucich siestich dni lebo Boh sest dni tvoril Zem alebo vyviedol Izrael z Egypta. Prikazanie ani Mojzis nehovori o tom, kedy je siedmy den po siestich pracovnych.
Sorry, ale sobota je urcity konkretny den, ktory je pre vsetkych ludi rovnaky a je uplne jasne (okrem ostrovov Pacifiku ;) ) kedy je ten den.

Ak by to nebol konkretny den, aky zmysel by mali slova zeny, ktorej zomrel syn a preto sa vypravila za Elizeom ?

20 Keď ho odniesol a odovzdal matke, syn jej sedel na kolenách až do poludnia, potom zomrel. 21 Ona vyšla hore, uložila ho na posteľ Božieho muža, zavrela za sebou a odišla. 22 Potom si zavolala muža a povedala: Nože mi pošli niektorého zo sluhov a nejakú oslicu. Musím sa čo najrýchlejšie dostať k Božiemu mužovi, potom sa vrátim. 23 Spýtal sa: Prečo chceš ísť k nemu dnes? Veď nie je ani novmesiac, ani deň sobotného odpočinku. Odpovedala: To nič! 24 Potom osedlala oslicu a svojmu sluhovi prikázala: Poháňaj a bež!

Keby bol Tvoj nazor o tom, ze sobota nie je konkretny den, spravny, tak by tento pribeh prebehol asi takto:

20 Keď ho odniesol a odovzdal matke, syn jej sedel na kolenách až do poludnia, potom zomrel. 21 Ona vyšla hore, uložila ho na posteľ Božieho muža, zavrela za sebou a odišla. 22 Potom si zavolala muža a povedala: Nože mi pošli niektorého zo sluhov a nejakú oslicu. Musím sa čo najrýchlejšie dostať k Božiemu mužovi, potom sa vrátim. 23 Spýtal sa: Prečo chceš ísť k nemu dnes? Veď nie je ani novmesiac, ani deň sobotného odpočinku. Odpovedala: My nevieme kedy je sobotny odpocinok pre Elizea. Ved kazdy ma sobotny odpocinok v lubovolny den po 6 dnoch prace! 24 Potom osedlala oslicu a svojmu sluhovi prikázala: Poháňaj a bež! ::Cherna::

log

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

log napísal: Keby bol Tvoj nazor o tom, ze sobota nie je konkretny den, spravny, tak by tento pribeh prebehol asi takto:

20 Keď ho odniesol a odovzdal matke, syn jej sedel na kolenách až do poludnia, potom zomrel. 21 Ona vyšla hore, uložila ho na posteľ Božieho muža, zavrela za sebou a odišla. 22 Potom si zavolala muža a povedala: Nože mi pošli niektorého zo sluhov a nejakú oslicu. Musím sa čo najrýchlejšie dostať k Božiemu mužovi, potom sa vrátim. 23 Spýtal sa: Prečo chceš ísť k nemu dnes? Veď nie je ani novmesiac, ani deň sobotného odpočinku. Odpovedala: My nevieme kedy je sobotny odpocinok pre Elizea. Ved kazdy ma sobotny odpocinok v lubovolny den po 6 dnoch prace! 24 Potom osedlala oslicu a svojmu sluhovi prikázala: Poháňaj a bež!
Dufam, ze sme touto ilustraciou prispeli k povodnej teme biblicke/nebiblicke. To prve je to, co tam naozaj presne napisane je, to druhe je to co si len predstavujeme ze tam je, ale ono to tam nie je.

Tomáš Plechatýý

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Sorry, ale sobota je urcity konkretny den, ktory je pre vsetkych ludi rovnaky a je uplne jasne (okrem ostrovov Pacifiku ;) ) kedy je ten den.
Hele logu už mě s tou tvou jistotou ohledně datové hranice štveš.

Mluvíš o tom jako by to bylo jasné.

Není.
Datová hranice je lidský konstrukt.
Není v bibli.
Klidně by se mohlo říct, že její umístění je zrovna produkt šelmy :D aby ostatní celé věky věřili falešně, že zrovna oni se mohou cítit bezpečně v tom který den zachovávají a přitom prochází pravá datová hranice právě jejich územím.

Klidně by mohla procházet právě kuchyní nyní už zesnulé EGW v Elmshavenu tak, aby pokaždé když někdo šel u nich doma dělat v pátek/sobotu/neděli pokrm tak alespoň polovinou těla hřešil, protože pracuje :D :D :D

Důkazy proti tomu jsou veškeré žádné, ale to nejsou ani na straně současné datové hranice.

Zkrátka a jasně rozšířením zvěsti z území Izraele dál po celé kulaté a spojité zemi musí automaticky padat jakákoliv snaha přesně definovat jeden konkrétní den pro a přiřadit mu nějaký náboženský význam.

To že tobě je to jasné a většině adventistů je to jasné z blažené nevědomosti je jejich věc.
Nám co víme, že není jasné, kdy je pravá sobota to necpěte.
:)

Neregistrovaný

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Je to účelové, že niektorí adventisti sa rozčuľujú i pohoršujú nad tým, že v Slove Božom, je namiesto Božieho mena nahradené oslovením Hospodin, Pán atp., že tak nejde o správny preklad ale preklad, kde sa pôvodné slovo nahradilo nejakým iným. Adventistom ale v globále už vôbec nevadí, že v Slove Božom je nesprávne preložený termín šabat a nahradený slovom označujúcim jeden deň v týždni našej kultúrý. Šabat nie je sobota. Boh neprikázal zachovávať účastníkom Starej Zmluvy šabat v sobotu. Šabaty sa oslavovali aj v utorok aj piatok aj v nedeľu a to podľa toho na aký deň v týždni podľa výpočtu termínu sviatkov v priebehu roka určeným Bohom pripadli.

Nemôže byť biblické niečo, čo v Biblii nie je.

log

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Hosť napísal: Adventistom ale v globále už vôbec nevadí, že v Slove Božom je nesprávne preložený termín šabat a nahradený slovom označujúcim jeden deň v týždni našej kultúrý. Šabat nie je sobota.
Suhlasim:

Nie kazdy shabat je sobota.

Ale kazda sobota je urcite shabat !

::hi::

Myslim, ze tomu vsetci rozumieme.

Neregistrovaný

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

log napísal:Ale kazda sobota je urcite shabat !
To je akože "biblické"? ::fool::
Máš na podporu svojho tvrdenia nejakú oporu v Písme?
Zajtra je napríklad sobota. Vieš doložiť z Biblie, že je zajtra shabat?

Neregistrovaný

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

log napísal:Ja myslim, ze prikazanie je hlavne o tom, ktory den je svaty. A to je podla Mojzisa sobota.
Prikazanie neoznačuje sobotu ako svätý deň. Prikázaním bol účastník Starej Zmluvy zaviazaný k dodržiavaniu šabatu ako dňa odpočinku po šiestich dňoch práce. Prikázaním bolo účastníkovi Starej Zmluvy nariadené šesť dní pracovať a potom v deň siedmy po šiestich dňoch pracovania odpočívať. Ten odpočinok bol nazvaný šabat. Odpočinok po šiestich dňoch práce bol nariadený celej domácnosti a všetkým rodinným príslušníkom i všetkým, ktorí nejak slúžili alebo boli na návšteve.

Preto od pondelka do piatku 5 dní pracovať, šiesty deň v sobotu ísť do zhromaždenia na kázeň z Božieho slova a siedmy deň v nedeľu odpočívať po šiestich dňoch nie je dodržanie prikázania. Ak ide o označenie nejakého dňa v týždni ako svätého, zo znenia prikázania je zrejmé že je to deň nasledujúci po šiestich dňoch práce a nie deň nasledujúci po piatich dňoch práce.

Ale preto, že pohan nie je účastník Starej Zmluvy, nemá význam riešiť sobotu. Veď Boh v Pánovi Ježišovi neuzatvoril Novú Zmluvu s Kristovými nasledovníkmi na základe odpočívania v nejaký presne určený konkrétny deň.

log

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Hosť napísal: Zajtra je napríklad sobota. Vieš doložiť z Biblie, že je zajtra shabat?
Zvlastna otazka. Z biblie to dolozit neviem. Ty vies dolozit z biblie ze mame teraz jesen ?

Mozme sa len spoliehat na to, ze ak Zidia za 3000 rokov nespravili nejaku chybu v kalendari a pocas 3000 rokov si dokazali zmerat sedem denny cyklus bez prerusenia, co by snad aj neandertalci mohli zvladnut (ale nikdy nevies), tak sa mozem len domnievat, ze sedem denny cyklus bol bez prestavky zachovany a kedze zajtra maju v Jeruzaleme shabat, co sa da lahko zistit napriklad z internetu alebo televizie, tak s velkou istotou sa domnievam, ze na zajtrajsiu sobotu skutocne pripada zidovsky shabat. Neviem to dolozit z Biblie, dokladam to cisto len historickou uvahou, ktoru som Ti ponukol. Mne to staci. Ale osobne ma tato debata uz nebavi, to je ako bavit sa s niekym, ci viem dokazat, ze 7+7 je 14 alebo 7+7+7=21 atd. Takze sa ospravedlnujem, na dalsie Tvoje komentare uz nebudem reagovat v dosledku stratenia zaujmu riesit taketo trivialne zalezitosti. Neber si to prosim osobne, rovnako sa napriklad nebudem bavit s niekym o tom, ci viem dokazat ze na nejakej vzdialenej planete v inej galaxie skutocne neziju sedemnohe modre kraby. Ani to neviem dokazat, ale s velkou pravdepodobnostou sa domnievam, ze neziju.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 14 neregistrovaných