Boh je Laska. Vznetliva, ziarliva a zranujuca.

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Boh je Laska. Vznetliva, ziarliva a zranujuca.

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Pri studiu tzv. "Stareho Zakona" stale znovu narazame na ten isty hlavny motiv - boh JHVH hovori: Ak ma budete vzyvat, pocuvat a zachovavat moj zakon, bude sa vam darit i po vojenskej a ekonomickej stranke, ale ak sa obratite k inym bohom a modlam, pridete o majetok, zem, slobodu I o zivot. Az nedavno som vsak narazil na to, ze Boh tuto svoju zakladnu povahovu crtu zobrazil v obraze-symbole "modly ziarlivosti" ci "oltara ziarlivosti", ktory nechal stat priamo na nadvori chramu - svojho pribytku.


Uvidel som postavu, ktorá vyzerala ako muž: od bedier dolu vyzerala ako oheň a od bedier vyššie vyzerala ako žiara, ako mosadzné zrkadlo. Potom vystrel niečo ako ruku a uchopil ma za kadere na hlave; duch ma zdvihol medzi zem a nebo a v božských videniach preniesol do Jeruzalema ku vchodu do vnútornej brány, obrátenej na sever, kde bol podstavec sochy žiarlivosti, ktorá vyvoláva žiarlivosť. Hľa, bola tam sláva Boha Izraela a podobala sa zjavu, ktorý som videl v údolí. Potom mi povedal: Človeče, pozri sa na sever! Keď som sa pozrel na sever, hľa, tu bol severne od brány hneď pri vchode oltár sochy žiarlivosti. Povedal mi: Človeče, či vidíš, čo robia? Veľké ohavnosti, ktoré tu pácha dom Izraela, ma vyháňajú z mojej svätyne. Uvidíš však ešte väčšie ohavnosti. Keď ma doviedol ku vchodu do nádvoria, uvidel som dieru v múre. Povedal mi: Človeče, preraz ten múr! Keď som prerazil múr, hľa, bol tam vchod. Povedal mi: Vojdi a pozri sa na strašné ohavnosti, ktoré tu páchajú. Keď som vošiel, videl som, že tam boli rôzne podoby plazov a zvierat, ohavných bytostí a všetkých modiel domu Izraela, vyryté dookola na stene. Stálo pred nimi sedemdesiat mužov spomedzi starších domu Izraela a uprostred nich stál Jaazanja, syn Šafána. Každý mal v ruke kadidelnicu a vôňa z oblaku kadidla vystupovala nahor. Povedal mi: Videl si, človeče, čo páchajú starší domu Izraela v tme, každý vo svojej miestnosti s modlou? Vravia si totiž: Hospodin nás nevidí.Hospodin opustil krajinu. Potom mi povedal: Počkaj ešte a uvidíš väčšie ohavnosti, ktoré páchajú. Priviedol ma ku vchodu do brány Hospodinovho domu obrátenej na sever. Tam sedeli ženy a oplakávali Tammúza. Povedal mi: Videl si, človeče? Počkaj ešte a uvidíš väčšie ohavnosti, než sú tieto. Priviedol ma do vnútorného nádvoria Hospodinovho domu, a hľa, pri vchode do Hospodinovho chrámu, medzi predsieňou a oltárom, bolo asi dvadsaťpäť mužov obrátených chrbtom k chrámu Hospodina a tvárou k východu. Boli obrátení na východ a klaňali sa slnku. Povedal mi: Videl si to, človeče? Či je primálo pre dom Júdu páchať ohavnosti, ktorých sa tu dopúšťajú? Veď naplnili krajinu násilím; znova ma popudzujú k hnevu. Hľa, prikladajú si k nosu viničové ratolesti. Preto aj ja budem konať v prchkosti, moje oko sa nezmiluje ani nebudem mať súcit. Hoci budú hlasno volať na mňa, nevypočujem ich.


Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 15 neregistrovaných