Kto je ten neludsky znetvoreny sluzobnik ?

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Kto je ten neludsky znetvoreny sluzobnik ?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Keď Filip pribehol, počul, že číta proroka Izaiáša, i spýtal sa: Rozumieš tomu, čo čítaš? 32 Eunuch odpovedal: Ako by som mohol, keď mi to nikto nevysvetlí? I poprosil Filipa, aby nastúpil a sadol si k nemu. 33 Stať Písma, ktorú čítal, bola: Viedli ho ako ovcu na zabitie a ako baránok onemie pred tým, kto ho strihá, ani on neotvoril ústa. 34 Pre jeho pokoru bol súd nad ním ukončený. Kto bude hovoriť o jeho potomstve? Veď jeho život na zemi je skončený. 35 Eunuch povedal Filipovi: Prosím ťa, o kom to hovorí prorok? O sebe, alebo o niekom inom?

A ja sa pytam to iste, o kom tu hovori Izaias ?

13 Hľa, môj služobník bude mať úspech, bude vyvýšený, vyzdvihnutý a veľmi zvelebený. 14 Ako sa nad ním mnohí začudovali; jeho výzor je neľudsky znetvorený a jeho tvár sa nepodobá človeku, 15 tak ho budú obdivovať mnohé národy a králi si pred ním zatvoria ústa, lebo uvidia, o čom sa im nehovorilo a spoznajú, čo nepočuli. 1 Kto uveril tomu, čo sme hovorili z počutia? Komu sa zjavilo rameno Hospodina? 2 Vyrástol pred ním ako výhonok, ako koreň zo suchej zeme. Nemá podobu ani krásu, aby sme na neho hľadeli, ani výzor, aby sme po ňom túžili. 3 Opovrhnutý a opustený ľuďmi, muž bolestí, ktorý poznal utrpenie, pred ktorým si zakrývajú tvár, opovrhnutý, a my sme si ho nevážili. 4 Naozaj, on niesol naše choroby a naše bolesti ho obťažili. My sme si mysleli, že je ranený, Bohom doudieraný a opovrhnutý. 5 On však bol prebodnutý za naše hriechy, zdrvený za naše neprávosti. Trest, ktorý nám priniesol pokoj, spočinul na ňom a pre jeho rany sa nám dostalo uzdravenie. 6 Všetci sme blúdili ako ovce, každý išiel svojou cestou, ale Hospodin na neho uvalil neprávosti nás všetkých. 7 Bol trápený a on sa nechal ponižovať, neotvoril ústa, ako baránok vedený na zabitie; neotvoril ústa ako ovca, ktorá onemie pred strihačom. 8 Zo zovretia a súdu bol vzatý. Kto uvažuje o jeho pokolení? Veď bol vyťatý z krajiny živých, pre neprávosť svojho ľudu bol ranený. 9 Dali mu hrob s bezbožnými a s bohatým našiel smrť, hoci nepáchal násilie a v jeho ústach nebola lesť. 10 Hospodinovi sa zapáčilo zdrviť ho utrpením. Ak položí svoj život ako obetu za vinu, uvidí potomstvo, predĺži si život a skrze neho sa podarí Hospodinov zámer. 11 Po útrapách svojho života uvidí svetlo, nájde uspokojenie svojím poznaním. Môj spravodlivý služobník ospravedlní mnohých, vezme na seba ich viny. 12 Preto mu dám podiel s mnohými a s početnými si rozdelí korisť, lebo až na smrť vydal svoj život a pripočítali ho k zločincom, hoci on niesol hriechy mnohých a prihováral sa za zločincov.

Kto je ten sluzobnik tak neludsky znetvoreny, ze pred jeho vyzorom si radsej vsetci zatvaraju oci a zakryvaju tvar ???

Tomáš Plechatýý

Re: Kto je ten neludsky znetvoreny sluzobnik ?

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Ježíš

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Kto je ten neludsky znetvoreny sluzobnik ?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Tomáš Plechatýý napísal: 30 Jan 2018, 20:34Ježíš
Mne ale nie je znamy ziaden zaznam evanjelistov, ktory by popisoval taky zasadny fyzicko-esteticky handicap, aky predpoklad Izaias ? O com je tu rec ?

Neregistrovaný

Re: Kto je ten neludsky znetvoreny sluzobnik ?

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Mne ale nie je znamy ziaden zaznam evanjelistov, ktory by popisoval taky zasadny fyzicko-esteticky handicap, aky predpoklad Izaias ? O com je tu rec ?
Když projdeš dvojím bičováním a zacházením od římských vojáků, taky budeš vypadat jako Quasimodo...

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Kto je ten neludsky znetvoreny sluzobnik ?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Hosť napísal: 30 Jan 2018, 21:46
Mne ale nie je znamy ziaden zaznam evanjelistov, ktory by popisoval taky zasadny fyzicko-esteticky handicap, aky predpoklad Izaias ? O com je tu rec ?
Když projdeš dvojím bičováním a zacházením od římských vojáků, taky budeš vypadat jako Quasimodo...
Zaujimava uvaha, ale osobne si nemyslim ze pojmy ako podoba - krasa - vyzor sa vztahuju k nejakemu muceniu. Obsahovo sa mi viazu k urcitemu zovnajsku resp. akosti.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Kto je ten neludsky znetvoreny sluzobnik ?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Tomáš Plechatýý napísal: 30 Jan 2018, 20:34Ježíš
Hovoris ze Jezis je sluzobnik Boha JHVH ?

Ale na inom mieste:

Vy ste moji svedkovia — znie výrok Hospodina — môj služobník, ktorého som si vyvolil, aby ste spoznali, uverili mi a pochopili, že som to ja. Predo mnou nebol utvorený boh a ani po mne nebude. Ja som Hospodin a okrem mňa niet spasiteľa.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Kto je ten neludsky znetvoreny sluzobnik ?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

A kto je tento sluzobnik - opovrhnuty otrok kralov ?

4 Ja som však povedal: Darmo som sa namáhal, márne a zbytočne som mrhal svojou silou. A predsa je moje právo u Hospodina a moja odmena u môjho Boha. 5 Nato však hovorí Hospodin, ktorý si ma od materského lona stvárnil za služobníka, aby sa Jákob vrátil k nemu a Izrael pri ňom zhromaždil. Som oslávený v očiach Hospodina a môj Boh sa mi stal silou. 6 Povedal: To je málo, že si mojím služobníkom, aby si povzniesol Jákobove kmene a priviedol späť zachránených Izraela. Ustanovujem ťa za svetlo národov, aby si bol mojou spásou až do končín zeme. 7 Takto Hospodin, vykupiteľ Izraela, jeho Svätý hovorí opovrhnutému, národmi odvrhnutému otrokovi panovníkov: Králi to uvidia a vstanú, kniežatá sa sklonia kvôli Hospodinovi, ktorý je verný, kvôli svätému Izraela, ktorý ťa vyvolil. 8 Takto hovorí Hospodin: V čase priazne ti odpoviem a v deň spásy ti pomôžem. Ochránim ťa a ustanovím ťa za zmluvu národa, aby si pozdvihol krajinu a vrátil spustošené dedičstvo.

Realista
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 23 Sep 2016, 18:23
Kontaktovať používateľa:

Re: Kto je ten neludsky znetvoreny sluzobnik ?

Neprečítaný príspevok od používateľa Realista »

Ono je vubec docela pozoruhodne s jakou samozrejmosti vykladaji krestane SZ proroctvi vzhledem k osobe JK. Pritom, kdyz si je clovek projde bez "bryli" verivosti, vetsinou se v kontextu techto textu nabizi jine a presvedcivejsi naplneni (vetsinou uz v dobe pusobeni kazdeho z proroku). V protikladu k vetsine krestanu si myslim, ze je docela tendencni vykladat SZ ocima NZ. NZ potrebuje oznacit a dokazat JK za spasitele v krestanskem slova smyslu a proto se jednotlivi evangeliste prilis nerozpakuji a nektera proroctvi ocividne re(de)zinterpretuji. At uz se jedna o Betlem, "vyhonek", Nazaret atd...

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Kto je ten neludsky znetvoreny sluzobnik ?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Zvláštnosti hebrejštiny je vyjádření duševních stavů. Čtení a hledání tohoto jevu v hebrejském kánonu se můžeme dostat k zajímavým poznatkům. Je pravdou, že tento jev se objevuje i v jiných oblastech okolních kultur, později také v novějších kulturách. Není to tak těžké porovnat vyjádření v Izaiášově proroctví s naplněním na Ježíši Kristu. Jen je potřeba vnímat, že nemohu ve výkladu zůstat jen na fyzické rovině.

Přesuneme-li se do naši kultury, pak se nikdo nebude pozastavovat nad vyjádřením: "Srdce mě bolí, když se na to dívám". Vzhledem k tomu, že člověk není rozpolcený na duševno a tělesno (psychosomatický), tak ten projev prožitku prosakuje z oblasti tísně i do stavu těla.

Nadějný písmák hebrejského národa a vynikající znalec Tanachu se musel setkat na cestě do Damašku s někým koho před tím nerozpoznal v posvátných spisech a přesto bojoval proti jeho následovníkům. To se může stát i církevníkům, kteří se jen soustředili na "dogmata". Osobní setkání s Kristem je nepřenosné a samotné spojení dvou slov (setkání s Kristem) může znít jako fráze. Dokonce je možné vyrůst v křesťanské rodině a neprožit to poznání. Ono je výsostným majetkem Boha, který pokorným a hledajícím Boha se dává poznat. Obráceně řečeno Bůh hledá a nalézá ztracené a přivádí je do svého ovčince. Jeho ovčinec je naddenominační, nemůže si ho přivlastnit, usurpovat pro sebe organizační struktura. Nikdo nemůže předat víru v Boha jinému člověku, ani rodiče byť své děti vroucně milují.

Realista
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 23 Sep 2016, 18:23
Kontaktovať používateľa:

Re: Kto je ten neludsky znetvoreny sluzobnik ?

Neprečítaný príspevok od používateľa Realista »

Nikdo nevidi druhemu do srdce. Pokud se nekdo narodil jako krestan a diva se "brylema" naplnovani SZ proroctvi na konkretni osobe, ja ho za to nesoudim, pouze uplatnuji pravo na odlisny nazor. Vetsina znalcu Tanachu to tak nevidi; mimo jine i proto, ze se na teto osobe nevyplnila vsechna mesiasska proroctvi. Ale nejsem Zid ani zid, tak to zas tolik neresim... Krestanstvi pro me osobne neni o proklamacich nebo aktivnim prijimani dogmat a vyznani, ale o zivote v souladu s krestanskymi zasadami a svedomim. K tomu clovek nepotrebuje nutne verit v jakesi "nadprirozeno". Ja svoji zkusenost na druhe neprenasim a ani si nemyslim, ze je jedina prava a vylucna. Zakony vesmiru a prozretelnost nelze "precurat" tim, ze budu na neco verit. Clovek se rodi se sklony k "dobremu" a "zlemu" a je jen na nem zda se "povznese k andelskym vysinam" nebo se "propadne do nejhlubsiho pekla". A nechapu to fundamentalne.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných