Potrebuje Boh obety ?

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Potrebuje Boh obety ?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

V Starom Zakone su obety dolezitym nabozenskym prvkom. Paradoxne v Novom Zakone je obetaeste dolezitejsia - samotny syn Bozi bol obetovany (podla interpretacie Pavla) .

Preto prekvapi prorok Micheas s jeho revolucnym a relativne ojedinelym ucenim - Boh obety nepotrebuje a nevyzaduje. Ani obety zvierat, ani obety ludi a teda ani obetu Bozieho syna. Co je naopak dolezite ? Cinit spravodlivost !

6 S čím mám predstúpiť pred Hospodina a skloniť sa pred Bohom výsosti? Mám predstúpiť pred neho so spaľovanými obetami a s jednoročnými teľcami? 7 Má Hospodin záľubu v tisícoch baranov a v desaťtisícoch potokov oleja? Mám dať svojho prvorodeného za svoj priestupok, plod svojho tela za svoj hriech? 8 Hospodin ti oznámil, človeče, čo je dobré a čo žiada od teba: len zachovávať právo, milovať láskavosť a v pokore chodiť so svojím Bohom.

Podla Micheasa Boh odpusta nie kvoli obeti, ale preto ze udeluje milost. Kde je vsak obeta (citaj "uplata"), nebolo by potreba milosti.

Kto je Boh ako ty, ktorý odpúšťa viny, ktorý prehliada priestupky zvyšku svojho dedičstva? Nezostáva navždy pri svojom hneve, lebo v tom má záľubu, že udeľuje milosť. 19 Zľutuje sa opäť nad nami, rozšliape naše viny a uvrhne do hlbín mora všetky naše hriechy. 20 Ty preukážeš vernosť Jákobovi a Abrahámovi milosť, ako si prisahal našim otcom od dávnych čias.

Boh odpusta nie kvoli obeti, ale preto ze je milostivy a verny "Abrahamovi".

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebuje Boh obety ?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Neskor aj Pavol tvrdi, ze vsetky Mojzisove obete boli neucinne a zbytocne. Pavol dokonca tvrdi, ze Boh vlastne obete nechcel.

Lebo nie je možné, aby krv býkov a kozlov odňala hriechy. Preto vchádzajúc do sveta hovorí: Obeti a posvätného daru si nechcel, ale si mi ustrojil telo. V zápalných obetiach ani v obetiach za hriech si nemal záľuby. .

No to je obrovsky rozpor. Pretoze naopak, Boh obete predsa chcel a boli mu prijemne.

1 Hospodin hovoril Mojžišovi: 2 Povedz Izraelcom: Keď prídete do krajiny, kde budete prebývať a ktorú vám dávam, 3 a keď pripravíte Hospodinovi ohňovú obeť, spaľovanú alebo zábitnú obeť na splnenie zvláštneho sľubu, alebo ako dobrovoľný dar, alebo pri svojich sviatkoch, keď pripravíte príjemnú vôňu Hospodinovi z hovädzieho dobytka alebo z oviec, 4 nech predloží ten, ktorý obetuje svoj obetný dar Hospodinovi, ako pokrmovú obeť desatinu éfy jemnej múky zamiesenej štvrtinou hínu oleja. 5 Na úliatbu priprav štvrtinu hínu vína k spaľovanej alebo zábitnej obeti ku každému baránkovi; 6 alebo k baranovi priprav ako pokrmovú obeť dve desatiny éfy jemnej múky zamiesenej tretinou hínu oleja. 7 Predlož tretinu hínu vína k úliatbe na príjemnú vôňu Hospodinovi. 8 Keď budeš pripravovať kus dobytka na spaľovanú alebo zábitnú obeť na splnenie sľubu alebo na obeť spoločenstva Hospodinovi, 9 tak s býčkom predlož ako pokrmovú obeť tri desatiny éfy jemnej múky zamiesenej polovicou hínu oleja, 10 a ako nápojovú obeť predlož pol hínu vína ako ohňovú obeť príjemnej vône Hospodinovi. 11 Tak nech urobia s každým býkom, alebo s každým baranom, alebo s jahňaťom, alebo s kozľaťom. 12 Podľa počtu obetí má byť aj počet pokrmových a nápojových obetí. 13 Každý domorodec nech ich tak pripravuje, keď bude predkladať ohňovú obeť na príjemnú vôňu Hospodinovi. 14 Ak sa bude medzi vami zdržiavať cudzinec, alebo ktokoľvek bude vo vašich budúcich pokoleniach medzi vami, a bude chcieť pripraviť ohňovú obeť príjemnej vône Hospodinovi - ako budete robiť vy, nech robia aj oni. 15 Rovnaké ustanovenie nech je v zbore pre vás i pre cudzinca, ktorý sa zdržuje medzi vami. Bude to večné ustanovenie pre vaše budúce pokolenia: ako pre vás, tak aj pre cudzinca pred Hospodinom.

Mojzis ucinil obete vecne pre Zidov I pohanov. Pavol prisiel s opacnou tezou - Boh nechcel a nechce obete zvierat a potravin, vyzadoval len obet vlastneho syna. Zatial co Stary Zakon nepozna ziadne ludske obete, Pavlova teza uznava iba ludske obete.

ambassador
Príspevky: 2599
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebuje Boh obety ?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Duchovní myšlenka potřebuje k pochopení "fyzické" znázornění. Všechna přirovnání pokulhávají za skutečnosti Boha. V nebi není "nic" z toho co je na zemi. Ty příklady jsou jen pro pochopení myšlenky. Předně je potřeba zdůraznit, že pohanství má fyzický konstrukt Boha. Do Bible byli převzaty a přeznačený s didaktických důvodů.. Bůh skutečně nepotřebuje oběti, ale potřeboval je člověk na vyjádření, jak chápe-vidí Boha. "Vidět-vnímat" Boha špatně znamená, že Bůh takovou "oběť" odmítá, tedy ji nepotřebuje. Jinými slovy Bůh nesouhlasí s takovým vyjádřením o sobě. Vyjádření o tom, že Bůh "zachutnal" nějakou oběť může znamenat, že takové "obětování" bylo v lepším pochopení Boha. Nebylo to tedy "uklidnění" rozhněvaného Boha.
Rozporuplnost je vždy na straně člověka. Buď je to nepochopení sdělené myšlenky, nebo tvrdohlavé trvání a opakování formálního dogmatu.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebuje Boh obety ?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

ambassador napísal: 08 Apr 2018, 13:24 Bůh skutečně nepotřebuje oběti, ale potřeboval je člověk na vyjádření, jak chápe-vidí Boha. "Vidět-vnímat" Boha špatně znamená, že Bůh takovou "oběť" odmítá, tedy ji nepotřebuje. Jinými slovy Bůh nesouhlasí s takovým vyjádřením o sobě. Vyjádření o tom, že Bůh "zachutnal" nějakou oběť může znamenat, že takové "obětování" bylo v lepším pochopení Boha.
Priznam sa, ze na toto uz neviem odpovedat. Dokazem cerpat zo zmysloveho poznania I z biblickeho poznania, ale na poli cistej mystiky som strateny.

No vratme sa od mystickych teorii naspat k Biblii a pozrime sa ako to vyklada Pavol. On uci, ze obet je tzv. ocistna obet - ze krv ocistuje to, co bolo spinave. To je zaujimava interpretacia. Dalej potvrdzuje to, co sme. vedeli - bez vyliatia krvi niet odpustenia (!)

11 Ale keď prišiel Kristus, Veľkňaz budúcich hodnôt, vošiel raz navždy do svätyne cez väčší a dokonalejší stánok, nie rukou urobený, to jest nie z tohto stvoreného sveta, 12 ani nie s krvou kozlov a teliat, ale so svojou vlastnou krvou, a vydobyl večné vykúpenie. 13 Lebo ak už krv kozlov a býkov a popol jalovice, sypaný na poškvrnených, posväcuje k telesnej čistote: 14 o čo viac krv Krista, ktorý mocou večného Ducha samého seba obetoval Bohu v bezvadnú obeť, očistí nám svedomie od mŕtvych skutkov, aby sme slúžili živému Bohu. 15 Preto je prostredníkom novej zmluvy, aby Jeho smrťou, smerujúcou k vykúpeniu z priestupkov, spáchaných za prvej zmluvy, prijali povolaní zasľúbenie večného dedičstva. 16 Lebo kde je závet, tam treba nevyhnutne dosvedčiť smrť závetcu. 17 Veď závet je platný len po mŕtvych, ale nemá účinnosti, kým závetca žije. 18 Preto ani prvá zmluva nebola posvätená bez krvi. 19 Keď totiž Mojžiš oznámil všetkému ľudu všetky prikázania podľa zákona, vzal krv teliat a kozlov s vodou, so šarlátovou vlnou, s yzopom a pokropil aj samotnú knihu aj všetok ľud 20 a hovoril: To je krv zmluvy, ktorú vám nariadil Boh. 21 Podobne pokropil krvou aj stánok a všetko bohoslužobné náčinie. 22 A podľa zákona temer všetko sa očisťuje krvou, a bez vyliatia krvi niet odpustenia. 23 Potrebné je teda, aby podoby nebeských vecí boli takýmito (prostriedkami) očistené, ale samy nebeské veci treba očisťovať lepšími obeťami, než sú tamtie. 24 Lebo Kristus nevošiel do svätyne rukou urobenej, ktorá je len obrazom pravej, ale (vošiel) do samého neba, aby sa teraz zjavil pred Bohom ako náš zástanca. 25 Ani nie preto, aby sa opätovne obetoval ako veľkňaz, ktorý vchádza do svätyne každý rok s cudzou krvou. 26 Veď inak by musel trpieť znovu a znovu od stvorenia sveta. A On sa zjavil raz pri skončení vekov, aby svojou obeťou zahladil hriech. 27 A ako je ľuďom uložené raz umrieť a potom príde súd, 28 práve tak aj Kristus, raz už obetovaný, aby niesol hriechy mnohých, druhý raz sa zjaví bez hriechu tým, čo Ho očakávajú na spasenie.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebuje Boh obety ?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Je vam sympatickejsia teza Mojzisa/Pavla, ze bez krvi niet odpustenia alebo teza Micheasa, ze Boh je milostivy i bez zvieracich/ludskych obeti ?

<meta>

Re: Potrebuje Boh obety ?

Neprečítaný príspevok od používateľa <meta> »

Môj boh obety nepotrebuje. Boh mojej priatelky potrebuje aby v piatok o 19 tej hodine vypla TV zobrala do ruky sobotne úlohy a čítala študovala bibliu. Ked začnem hrať na klavíri ruší ju to a musí sa sústrediť na študium. V sobotu ráno ju zaveziem do zboru a možem 4 hodiny v kuse hrať a mám "požehnanu sobotu" Po príchode ideme na ľahkú prechádzku ale bicyklovať nemôzeme až v nedeľu. Môj boh nemá problém keď chcem ísť na priehradu na ryby. A preto ho milujem.

ambassador
Príspevky: 2599
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebuje Boh obety ?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

log napísal: 08 Apr 2018, 15:42
Priznam sa, ze na toto uz neviem odpovedat. Dokazem cerpat zo zmysloveho poznania I z biblickeho poznania, ale na poli cistej mystiky som strateny.

[/i]
Nejsem mystik, jen představuji, jak jsem pochopil jazyk Bible a tím jsem se přiblížil Bohu nebo spíše je Bůh blízký ke mě.
Mystifikace může být klamání skutečného stavu. Vzhledem k tomu, že nikdo z nás neví, jak to v "nebi" je, tak je klamání tvrdit, že v nebi je trůn na kterém sedí Bůh. Pointa je v tom, že když chceme říci, že věříme v Boží vládu, tak použijeme pozemské přirovnání. Je to použito z literární pohádkové oblasti. Král zasedl na trůn do ruky vzal žezlo a jablko, pak pronesl rozhodnutí - královský výnos.
Je to tedy opačně. Klamání je tvrdit, že doslovné je vždy identické.
Inspirace spočívá v tom, že Bůh inspiruje pisatele, který zvolí vhodný literární jazyk a představí "něco" o Bohu.
Např. Kristus použil podobenství, jinými slovy: podobno jest Království Boží, jako když...... ale není to totožné, stejné. Jsou však lidé, kteří to berou doslovně. Zlaté ulice.... věří tedy, že v nebi budou ulice dlážděné zlatýma kostkama. Ve skutečnosti je zde vyjádřena rozdílnost pozemských hodnot od hodnot Božího Království.
Ježíš taktéž řekl: "Kdo vidí mne vidí Otce...." Nejde zde o fyzickou podobu, ale o přístup k člověku v projevu lásky.
Obětní systém představuje cenu a cestu záchrany, která se kompletně naplnila v Kristu. Není to nic složité, jen někteří lidé to natahují a dělají z toho diskuzní problém.

mikim
Príspevky: 1705
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebuje Boh obety ?

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

ambassador napísal: 10 Apr 2018, 08:22
log napísal: 08 Apr 2018, 15:42
Priznam sa, ze na toto uz neviem odpovedat. Dokazem cerpat zo zmysloveho poznania I z biblickeho poznania, ale na poli cistej mystiky som strateny.

[/i]
Nejsem mystik, jen představuji, jak jsem pochopil jazyk Bible a tím jsem se přiblížil Bohu nebo spíše je Bůh blízký ke mě.
Mystifikace může být klamání skutečného stavu. Vzhledem k tomu, že nikdo z nás neví, jak to v "nebi" je, tak je klamání tvrdit, že v nebi je trůn na kterém sedí Bůh. Pointa je v tom, že když chceme říci, že věříme v Boží vládu, tak použijeme pozemské přirovnání. Je to použito z literární pohádkové oblasti. Král zasedl na trůn do ruky vzal žezlo a jablko, pak pronesl rozhodnutí - královský výnos.
Je to tedy opačně. Klamání je tvrdit, že doslovné je vždy identické.
Inspirace spočívá v tom, že Bůh inspiruje pisatele, který zvolí vhodný literární jazyk a představí "něco" o Bohu.
Např. Kristus použil podobenství, jinými slovy: podobno jest Království Boží, jako když...... ale není to totožné, stejné. Jsou však lidé, kteří to berou doslovně. Zlaté ulice.... věří tedy, že v nebi budou ulice dlážděné zlatýma kostkama. Ve skutečnosti je zde vyjádřena rozdílnost pozemských hodnot od hodnot Božího Království.
Ježíš taktéž řekl: "Kdo vidí mne vidí Otce...." Nejde zde o fyzickou podobu, ale o přístup k člověku v projevu lásky.
Obětní systém představuje cenu a cestu záchrany, která se kompletně naplnila v Kristu. Není to nic složité, jen někteří lidé to natahují a dělají z toho diskuzní problém.
...Mystifikace může být klamání skutečného stavu. Vzhledem k tomu, že nikdo z nás neví, jak to v "nebi" je, tak je klamání tvrdit, že v nebi je trůn na kterém sedí Bůh.

Když tomu nerozumíš tak nemystifikuj a nepiš raději nic, jen se zase zbytečně ztrapňuješ?

Víme to docela přesně:
Trůn je i pohyblivý (nejspíše kosmická loď), trůnů je více:

Žalmy 9:8  Ale Hospodin na věky kraluje, připravil k soudu trůn svůj.

Žalmy 11:4  Hospodin jest v chrámě svatém svém, trůn Hospodinův v nebi jest; oči jeho hledí, víčka jeho zkušují synů lidských.

Daniel 7:9  Hleděl jsem, až trůnové ti svrženi byli, a Starý dnů posadil se, jehož roucho jako sníh bílé, a vlasové hlavy jeho jako vlna čistá, trůn jako jiskry ohně, kola jeho jako oheň hořící.

Matouš 23:22  A kdož přisahá skrze nebe, přisahá skrze trůn Boží, i skrze toho, kterýž na něm sedí.

Zjevení Janovo 4:2  A hned byl jsem u vytržení ducha, a aj, trůn postaven byl na nebi, a na trůnu jeden seděl.

Zjevení Janovo 20:11  I viděl jsem trůn veliký bílý, a sedícího na něm, před jehož tváří utekla země i nebe, a místo jim není nalezeno.

Zjevení Janovo 22:3  A ničeho zlořečeného již více nebude, ale trůn Boží a Beránkův bude v něm, a služebníci jeho sloužiti jemu budou.

Několik století potom, z přibližujícího se zářícího oblaku spatřil Ezechiel nejprve vyšlehnout malé, avšak velmi prudké blesky. Když se pak vůz přiblížil, vypadal jako obrovitá otevřená mušle, jejíž horní část – horní víko vypadalo jako miniaturní nebeská klenba. Pod tím stáli okolo prudkého jasného ohně čtyři cherubové, kteří měli každý po čtyřech křídlech a čtyřech obličejích. A když stáli na místě jim určeném, zády k onomu ohni, dotýkali se navzájem horními špičkami křídel, která měli vodorovně roztažena. Spodními křídly pak zakrývali svá těla. Křídla těchto Božích andělů byla stále v pohybu a zdálo se, jakoby jimi řídili nebeské vozidlo. Vedle každého cherubína se nacházelo také dvojité kolo („kolo v kole“), jež se při letu pohybovala a působila velmi silný a prudký vichr (rotovala).
Podstatné, co lze ještě dodat k těmto ohnivým vozům je, že Ezechiel viděl nad „nebeskou klenbou“ tohoto vozu trůn, a na něm sedící postavu živého a pravého Boha, podobného Synu člověka. Krátce řečeno, Ezechiel ve svém vidění, jako kdysi Mojžíš a apoštol Jan, uzřel majestát Boží na jeho trunním, resp. na Jeho cestovním voze. Proč by tedy nemohla i sestra Whiteová ve svých viděních, týkajících se nebeské svatyně vidět podobné obrazy? Také všichni ti, kteří se nyní posvěcují a připravují pro Novou zem, budou smět po svém proměnění spolu se vzkříšenými spravedlivými nastoupit do pro nás možná dnes nepředstavitelného obrovského létajícího nebeského „vozu“ (vesmírného plavidla) a podniknout cestu ke křišťálovému moři.
Abychom se nyní ještě více přiblížili probírané tématice, je třeba vědět, že Písmo svaté hovoří o třech různých trůnech Božích:
1. Veliký bílý trůn na křišťálovém moři, který viděl Daniel, Jan a EGW ve svých viděních. (Dan. 7x9.10.13, Zj. 4x2.9, 20x11, EW 55).

2. Trunní vůz Pána Ježíše pozorovaný Ezechielem, Danielem, Janem a jinými svědky (Ez 1x10, Zj. 14x14, Dan. 7x13, Mat. 19x28, 25x31, Žid. 1x8). Mezi trunním vozem Všemohoucího a mezi trunním vozem přicházejícího Pána Ježíše, jakožto Krále králů, je zřetelný rozdíl. Zatímco o trůnu Pána Ježíše se dovídáme, že je obsluhován čtyřmi cherubíny, z nichž každý má čtyři křídla, a síla tohoto vozu spočívá v kolech o jejichž energii Ezechiel hovoří jakožto o „vichru“, apoštol Jan mluví o trůnu Nejvyššího jako o mnohem větším, obsluhovaném čtyřmi cherubíny se šesti křídly (tedy serafíny). Energie kol tohoto vozu je definována jako „planoucí oheň“. (Ez. 1x6.10.13, Dan. 7x9b, Zj. 4x6)

3. V nebeské svatyni existuje kromě právě popsaného velikého bělostného konferenčního trůnu prvního oddělení svatyně, odkud vycházejí úradky Boží, Jeho pokyny a příkazy andělům, ještě mnohem slavnější a krásnější trůn milosti nad deskami Desatera ve svatyni svatých. (Žid. 9x4.5, 4x16). V pozemské svatyni byl tento trůn milosti nazván „kapporat“ – slitovnicí se zlatými cherubíny. Podle židovské tradice se v této pozemské svatyni nad „kapporatem“ občas zjevovala přítomnost Boží v podobě mocného jasného světla „Šekinah“. Tato skutečnost poukazuje mimo jiné i na to, že Všemohoucí v nebeské svatyni svatých není vázán na svůj trůn milosti, po nepřetržité věky, jak si to občas mnozí představují (1 Sam. 4x4, 2 Sam. 6x2, Žalm 80x2).

Plnější poznání skutečnosti o dvou trůnech v nebeském chrámu nás vede ke dvěma důležitým závěrům:
A) Nepolepšitelní, kteří nechtějí nic vědět o Bohu a Jeho smyslu pro spravedlnost a Jeho lásce, kteří přehlížejí a nedbají Desatera, nemohou být souzeni před trůnem milosti Nejvyššího ve druhém oddělení – svatyně svatých. To je totiž místo naprostého omilostnění, a toto omilostnění nepřichází v úvahu pro nekající hříšníky. Oni odmítají jakékoliv pokání a nápravu a jednou provždy se rozhodli pro neposlušnost vůči Bohu. Od dob Adamových je před velkým bělostným trůnem prvního oddělení v přítomnosti Božího majestátu pověřenými anděly veden záznam o jednom každém člověku na zemi, o jeho činech a chování. Ti, kteří vítězí nad hříšnou přirozeností a překonávají sklony ke zlému, kteří si pokáním získávají plnou milost Boží a nakonec překonají i temnosti satana, jsou zaznamenáni Pánem Ježíšem a Jeho anděly do knihy života.
B) V průběhu vyšetřujícího soudu jsou od roku 1844 jména, která se ještě nacházejí v knize života, naším Přímluvcem, Pánem Ježíšem přinášena před nejvyššího Soudce, který dlí ve svatyni svatých na trůnu milosti. K přímluvě Pána Ježíše se připojuje „lkaními nevypravitelnými“ Duch svatý. Tento soud spojený dosud s milostí Boží dojde v nejbližší době i na nás a na naše milé. Ale také i my můžeme plným posvěcením se a s nejvroucnější motlitbou dotknout se této pro nás tak osudové události. Pak nebudeme muset, tak jako přestupníci zákona lásky a Božího Dekalogu (Žid. 8x10) během milénia stanout před bělostnou soudcovskou stolicí Nejvyššího (Jan 5x24, Jak. 2x13, 1 Petr. 4x17). Před touto stolicí už potom nebude milosti pro zkroušené hříšníky a opožděné kajícníky.
Nepolepšitelní budou souzeni z bílého majestátního trůnu Božího, který se nachází v prvním oddělení svatyně, na který Bůh opět usedne po uplynutí doby milosti a milénia. S úděsem budou sledovat na obloze živé panorama ve kterém poznají své vlastní hříchy a viny. Zatímco Pán Ježíš bude v klidu se svými věrnými v Novém Jeruzalémě, nevěrní budou s úzkostí a děsem sledovat svoji sebejistou a neplodnou minulost a všechno to, co ve svém životě zapříčinili, v živém panoramatu na obloze, jakoby na „obrazovce nebeské televize“. Potom spadne od bílého trůnu Nejvyššího oheň a síra. To bude odměna za bezbožnost – druhá smrt.

ambassador
Príspevky: 2599
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebuje Boh obety ?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

log napísal: 08 Apr 2018, 20:16 Je vam sympatickejsia teza Mojzisa/Pavla, ze bez krvi niet odpustenia alebo teza Micheasa, ze Boh je milostivy i bez zvieracich/ludskych obeti ?
Sympatie nejsou dobrým vykladačem Písma. Každá zmínka má svůj specifický význam a dopad.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný