Posledna vecera - chlieb a vino

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Posledna vecera - chlieb a vino

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Pri teme "umyvania noh" sme si vsimli u Jana, ze hoci obrovsku cast svojho spisu venuje poslednej veceri a jej detailnemu popisu, vobec nehovori o tom, co ucenici a Jezis jedli, pili a uz vobec neuvadza nic o tom, ze sa ma tento obrad opakovat.

Napriek tomu je ritual poslednej vecere najdolezitejsim ritualom krestanstva a predmetom vasnivych diskusii, fantazii a sporov. Prakticky kazdy to vyklada inak.

Co znamena chlieb, baranok a kalich ? Ustanovil Jezis naozaj tento ritual ?

Je tu mnozstvo otazok a neznamych veci:

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Posledna vecera - chlieb a vino

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Marek:

22 Keď jedli, vzal chlieb a dobrorečil, lámal ho a dával im so slovami: Vezmite, toto je moje telo! 23 Potom vzal kalich, vzdal vďaku, dal im a všetci z neho pili. 24 A povedal im: Toto je moja krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva za mnohých. 25 Amen, hovorím vám, že už nikdy nebudem piť z plodu viniča, a to až do toho dňa, keď ho budem piť nový v Božom kráľovstve.

Hovori o chlebe - to je moje telo. O vine - moja krv.
S prekvapenim som niekde nasiel posledne katolicke uvahy, ze ani oni uz neveria v doslovne telo a krv, ale symbol (naozaj ?).

Kedze bol Jezis bojovnik za nove kralovstvo a jeho kral zaroven, chapem ze jeho smrt bola interpretovana ako to ze zomrel za tuto myslienku a za obyvatelov tohto noveho kralovstva. Chapem to ako smrt v mocenskom (politickom) boji.

Nie je vsak celkom jasne preco tento vyklad naviazal na potravu a napoj. Vidim moznost vykladat text aj symbolicky aj doslovne. Co znamena jest telo Jezisa a pit jeho krv ?

Odkial sa berie vyraz "nova zmluva" ? Nepamatam si, ze by Jezis operoval predtym tymto pojmom. Moze sa jednat o neskorsiu vsuvku ?
Naposledy upravil/-a log v 19 Apr 2018, 17:18, upravené celkom 1 krát.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Posledna vecera - chlieb a vino

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Lukas:
A pripravili veľkonočného baránka. 14 Keď prišla hodina, zasadol za stôl a apoštoli s ním. 15 Tu im povedal: „Veľmi som túžil jesť s vami tohto veľkonočného baránka skôr, ako budem trpieť. 16 Lebo hovorím vám: Už ho nebudem jesť, kým sa nenaplní v Božom kráľovstve.“ 17 Vzal kalich, vzdával vďaky a povedal: „Vezmite ho a rozdeľte si ho medzi sebou. 18 Lebo hovorím vám: Odteraz už nebudem piť z plodu viniča, kým nepríde Božie kráľovstvo.“ 19 Potom vzal chlieb a vzdával vďaky, lámal ho a dával im, hovoriac: „Toto je moje telo, ktoré sa dáva za vás. Toto robte na moju pamiatku.“ 20 Podobne po večeri vzal kalich a hovoril: „Tento kalich je nová zmluva v mojej krvi, ktorá sa vylieva za vás.

Jediny zapis, ktory hovori "Toto cinte na moju pamiatku". Ale co ? To nie je prilis jasne. Jedna sa len o lamanie chleba ? Prial si Jezis, aby sme na jeho pamiatku lamali chlieb ? Alebo robili veceru ? Alebo piekli baranka ? (Ten je novy prvok u Lukasa).

Potom je tu kalich. Ale nie raz, dva krat. Prvy krat vo vyzname ako s chlebom - "rozdelte si ho". No potom sa vyskytuje kalich necakane druhy krat so zmienkou o novej zmluve. Ze by dvaja pisatelia, kazdy z nich so svojou verziou ?

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Posledna vecera - chlieb a vino

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Matus:

Pri večeri vzal Ježiš chlieb a dobrorečil, lámal ho a dával učeníkom, hovoriac: „Vezmite a jedzte: toto je moje telo.“ 27 Potom vzal kalich, vzdával vďaky a dal im ho, hovoriac: „Pite z neho všetci: 28 toto je moja krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva za všetkých na odpustenie hriechov. 29 Hovorím vám: Odteraz už nebudem piť z tohto plodu viniča až do dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca

Znovu opakujuci sa motiv "nebudem pit vino od teraz az do prichodu kralovstva", ktory sa vyskytuje aj tu.

No tu prichadza aj nova interpretacia - "krv sa vylieva na odpustenie hriechov". Nespominam si ci by predtym niekde Jezis prisiel s takouto myslienkou. Odkial sa u Matusa vzala takato interpretacia ?

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Posledna vecera - chlieb a vino

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Jan:

Aj u Jana nachadzame "jedzte moje telo a pite moju krv". No nie pocas poslednej vecere. Skor. Ked ucil v Kafarnaume. Jest telo Pana a pit jeho krv je nutne, ale nema to, u Jana, nic spolocne ani s Velkou nocou, ani s vecerou. U Jana je toto spojene s Izraelom na pusti. Jezis je nieco ako manna z neba.

Jan hovori - kto veri, ma vecny zivot. Hovori - telo je chlieb, ktory musite zjest. Je to chlieb zivota, bez neho nie je zivot. Jan hovori, ze tak ako clovek musi fyzicky jest a pit, aby zil, tak musi duchovne jest telo a pit krv Jezisa, aby zil vecne. Nedava to pri tom do suvislosti s ritualom poslednej vecere ani nepredstavuje nejaky iny ritual.


47 Amen, amen, hovorím vám: Kto verí, má večný život. 48 Ja som chlieb života. 49 Vaši otcovia jedli mannu na púšti a pomreli. 50 Toto je ten chlieb, ktorý zostupuje z neba, aby nezomrel nik, kto bude z neho jesť.51 Ja som ten živý chlieb, ktorý zostúpil z neba. Ak niekto je z tohto chleba, bude žiť naveky. A chlieb, ktorý ja dám, je moje telo za život sveta. 52 Nato sa začali Židia medzi sebou hádať a hovorili: Ako nám tento môže dať jesť svoje telo? 53 Ježiš im povedal: Amen, amen, hovorím vám: Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život. 54 Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň. 55 Veď moje telo je pravý pokrm a moja krv je pravý nápoj. 56 Kto je moje telo a pije moju krv, zostáva vo mne a ja v ňom. 57 Ako mňa poslal živý Otec a ja žijem z Otca, aj ten, čo mňa je, bude žiť zo mňa. 58 Toto je ten chlieb, ktorý zostúpil z neba, a nie aký jedli otcovia a pomreli. Kto je tento chlieb, bude žiť naveky. 59 To povedal, keď vyučoval v synagóge v Kafarnaume.

Zidia sa pytali - ako je mozne jest to telo ? Co to znamena ?

Na inom mieste vysvetluje:

30 Na to mu povedali: Aké znamenie urobíš, aby sme videli a uverili ti? Čo urobíš? 31 Naši otcovia jedli mannu na púšti, ako je napísané: Dal im jesť chlieb z neba. 32 Ježiš im povedal: Amen, amen, hovorím vám: Nie Mojžiš vám dal chlieb z neba, ale môj Otec vám dáva ten pravý chlieb z neba, 33 pretože Boží chlieb je ten, čo zostupuje z neba a dáva svetu život. 34 Oni mu povedali: Pane, vždy nám dávaj tento chlieb! 35 Ježiš im odpovedal: Ja som chlieb života. Kto prichádza ku mne, nebude hladovať a kto verí vo mňa, nebude smädný. Nikdy

Jest a pit z Jezisa znamena: prichadzat k nemu a verit v neho !

To jest, kto neveri, ze Jezis je Syn zostupivsi z neba od Otca, nepije jeho krv a neje jeho telo. Ten nema vecny zivot.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Posledna vecera - chlieb a vino

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Logu, to co píšeš se nevylučuje, ale naopak doplňuje.
Večeře Páně nám má připomínat závislost našeho života na Kristu.
Poslední větou jsi si sám napsal rozsudek.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných