Dazd

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
Tomáš Plechatýý

Re: Dazd

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Hosť napísal: Dnes to konečne jednej sestre vyšlo. Modlila sa za dážď a v piatok večer pršalo síce nie moc len asi 20 minút ale vďaka bohu aj za to povedala. Chcel som vykríknuť ale asi by ma vyviedli z modlitebne. Kde ste velký kazatelia , povedzte ľuďom ako to je, chodte do každého zboru a spravte kazeň iba túto temu. Alebo vám to nevadí ?
Nejsem velký kazatel, ale vydávat přirozené projevy za nadpřirozené mi vadí - zduchovňování toho, že začalo pršet, nebo vedle konečně vypnuli muziku.

Co by sestra řekla, kdyby se ve sboru objevil někdo jiný, kdo se naopak modlil za to, aby nepršelo.

Už jako malého mě napadlo, když si zahrají fotbal věřící a oba týmy se budou modlit za výhru, jak to asi Bůh zařídí?

Aby se dalo něco ověřit a zhodnotit jako úspěšné (modlitba, teorie) tak musí existovat také možnost neúspěchu / prokázání nepravdivosti.

,,falzifikovatelnost"

Zkusil bych se zeptat sestry za jakých okolností by byla ochotna připustit si a veřejně doznat, že její modlitba nebyla vyslyšena (tak jak si přála). Jestliže na to neumí odpovědět, nebo si to vůbec představit, tak je těžké brát její ,,svědectví/zkušenost" jako něco objevného.

Já se také mohu v sobotní škole sdílet o tom, jak mě ráno uchvátil východ slunce a jak mi to připadá ,,zázračné".

Mimochodem
Jednou jsem byl na pohotovosti na vytržení mrtvého zubu. Dlouhý zákrok, nesmírně vyčerpávající a bolestivý.
Sotva jsem stál na nohou a bolelo to ještě nejméně týden až dva.

Ale po příchodu domů, kdy jsem se modlil co to šlo i moje žena to do večera úplně přestalo.

Tak jsem byl vděčný Bohu a říkal jsem si jaký jsem zažil opravdu skutečný zázrak.
Po pár dnech jsem si uvědomil, že jsem si hned po příchodu z pohotovosti vzal aulin - silný lék proti zánětu. A potom nějakou dobu ne.

A když jsem ho potom bral ten ten týden v práci tak dokázal vypnout bolest také na celý den.

Zkrátka můj zázrak byl dost možná (asi velmi velmi velmi pravděpodobně) jen prášek a jeho tlumící účinek.

Bylo pro mne hořké si to přiznat.
Naštěstí jsem to ještě nestihl vyzvonit v sobotní škole jako zázrak: -D/ ,,zkušenost s Bohem".

Milan
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 07 Aug 2016, 05:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Dazd

Neprečítaný príspevok od používateľa Milan »

Host napsal:
Dnes to konečne jednej sestre vyšlo. Modlila sa za dážď a v piatok večer pršalo síce nie moc len asi 20 minút ale vďaka bohu aj za to povedala. Chcel som vykríknuť ale asi by ma vyviedli z modlitebne. Kde ste velký kazatelia , povedzte ľuďom ako to je, chodte do každého zboru a spravte kazeň iba túto temu. Alebo vám to nevadí ?

Nevadí co?
To, že se jedna sestra modlila za déšť, začalo pršet a pro ni to byla zkušenost s Bohem, o které chtěla vyprávět ve sboru a tím Bohu poděkovat? Má nám vadit její "naivní víra"? Nebo je pro nás její víra příkladem a nám má vadit naše "skepse"?
Mám za to, že "zcela jednoznačně" dokážeme vysvětlit"zkušenosti jiných lidí s Bohem" jako příčinnou souvislost, nebo náhodu. Znamená to, že Boží jednání, nebo zázraky jsou v oblasti mimo lidskou zkušenost, mimo vztahy příčinné souvislosti, nebo neuspořádáných nahodilostí?
Jaké jsou tedy naše osobní zkušenosti s Božím jednáním? Za co se modlíme a děkujeme Bohu? Představují pro nás "zázraky" nebo vyslyšené modlitby posílení vztahu k Bohu, nebo "problém"?

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Dazd

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Milan napísal: 08 Júl 2018, 15:55 Jaké jsou tedy naše osobní zkušenosti s Božím jednáním? Za co se modlíme a děkujeme Bohu? Představují pro nás "zázraky" nebo vyslyšené modlitby posílení vztahu k Bohu, nebo "problém"?
Nase skusenosti su dost zle. 99% modlitieb nebolo vyslysanych a to 1% percento, ked to triezvo zvazime, bola nahoda. Ako veriaci som tiez pripisoval vela veci, a to aj pomerne zvlastnych, Bohu. Ako ateista som uznal, ze to, co som kedysi pripisoval Bohu, bola proste nahoda. Nahody sa stavaju. Zriedka, ale predsa len sa stavaju, rovnako frekventovane adventistom, hinduistom I ateistom. Aj Keno vzdy niekto vyhra.

Izrselsky narod ani.len netusil, aky velky je svet, ze je gula, ze existuju pasma - tropicke, subtropicke, mierne, arkticke. Vo svojej obmedzenosti (poznania) si mysleli, ze dazd prichadza od Boha. Keby im niekto ukazala tropicke pralesy, kde prsi kazdy den a vsetko je zelene, uznali by, ze to o com si mysleli, ze je Boh, bolo len dosledkom klimatickeho pasma a nahodnehi vzdusneho prudenia.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Dazd

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Niekde som cital, neviem, ci je pravda, ze Egyptania nemali boha dazda, na rozdiel od Izraelcov, ale mali boha zavlazovania. Suviselo to s tym, ze egyptania pouzivali nilske kanaly a ich existencia zavisela od vysky hladiny Nilu. Verili preto v Boha, ktory toto riadi. Izraelci mali ine potreby, spoliehali na dazd, namali vybudovane kanaly a verili preto v ineho boha.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Dazd

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Hosť napísal: 07 Júl 2018, 11:26 Dnes to konečne jednej sestre vyšlo. Modlila sa za dážď a v piatok večer pršalo síce nie moc len asi 20 minút ale vďaka bohu aj za to povedala.
Tak predsa boh dazda existuje )

Tomáš Plechatýý

Re: Dazd

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Na jednu stranu s Logem nesouhlasim - nejsem ateista, nelíbí se mi jak log potřebuje své zkušenosti shazovat a zkušenosti ostatních posuzovat podle svých představ - je to naduté.

Na druhou stranu si myslím, že v současném stavu církví v ČR/SK (nejen v CASD) se skoro nutně musí takoví lidé jako Log objevovat.

Pokud Log nemá pravdu, že Bůh není, že bible je vymyšlená a že zázraky a uzdravení v bibli se nikdy nestaly, tak bychom ale jako křesťané - učedníci Ježíše měli okolo sebe slyšet nejen slova, ale slova která se projevují mocí Boží.

Bible určitě nepopisuje dění v církvi v knize skutky apoštolů bez nadpřirozených zázraků.

Vím, že část teologů tvrdí, že zázraky byly jen zpočátku na svědectví než se církev upevnila a rozšířila, že vymizely s apoštoly a nemáme už je dnes očekávat. Ale já to takhle v bibli nenacházím.

Takže sice nemusím být krutý a netřeba naivní víru krutě utírat.

Ale ona se v církvi často utírala a utírá právě ta skepse a není ochota si nastavit ve sboru opravdové zrcadlo jak na tom jsme.

Pro hodně lidí je těžké se veřejně hlásit k učednictví Ježíše, číst si v bibli všechny ty zázraky a zaslíbení, říkat, že tomu všemu věřím, zpívat o tom zlomené písně a potom vidět, že se to okolo neděje. Člověk to sice může vytěsňovat, nebo zkoušet si říkat, že Bůh zatím má nějaký plán, že má proto důvod, že je to nějaká zkouška víry, že Cesty Boží jsou nevyzpytatelné atd.

Ale přitom víme, že evangelia i skutky apoštolů nepopisují takovéhle dění.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Dazd

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Milan napísal:To, že se jedna sestra modlila za déšť, začalo pršet a pro ni to byla zkušenost s Bohem, o které chtěla vyprávět ve sboru a tím Bohu poděkovat? Má nám vadit její "naivní víra"? Nebo je pro nás její víra příkladem a nám má vadit naše "skepse"?
Mám za to, že nemohu objektivně hodnotit něčí zkušenost, protože vždy ji budu hodnotit subjektivně ze svého úhlu pohledu, ať už je ten úhel emocionální, racionální, plný víry, skeptický, agnostický, ateistický, charismatický, budhistický...atd.

Subjektivně pokládám zkušenost sestry za povzbuzující a nevidím na tom nic naivního. Pokud by víra sestry byla někým ohodnocena jako naivní, tak já se modlím za mnohem "naivnější" věci.

Svou zkušenost nemůžeme nikomu předat, stejně tak jako nám nemůže nikdo předat svou zkušenost. Zkušenost je nepřenosná. Naše zkušenost osloví člověka, který je s námi "na stejné vlně"; ten nám bude rozumět a bude povzbuzen. Ostatní z toho mohou, ale také nemusí něco mít. Osobní víra je křehká záležitost.

Je nesmírně těžké vyprávět zkušenost člověku, se kterým nejsme "na stejné vlně". Pouštím se do toho jen tehdy, pokud k sobě mají obě strany vzájemný respekt a ochotu druhému porozumět. Nemá smysl lidi za každou cenu přesvědčovat o svém úhlu pohledu.

Ze sborů jsou známy zkušenosti, kdy nadšení lidé vypravují zkušenosti, a nelíbí se to lidem, kteří nezažívají něco podobného. Nebo lidé skeptičtějšího rázu z důvodu nejrůznějších okolností vypravují o svých pochybách, a nejsou pochopeni těmi, kteří jsou momentálně na výšinách své duchovní zkušenosti. Člověk bývá pochopen tím, kdo prošel podobnou cestou, ať už je to cesta krásná, nebo trnitá. Pokud člověk vnímá, že mu nikdo nerozumí, zákonitě bude hledat jinde.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Dazd

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Lída Rohalová napísal: 08 Júl 2018, 21:09 Svou zkušenost nemůžeme nikomu předat, stejně tak jako nám nemůže nikdo předat svou zkušenost. Zkušenost je nepřenosná.
To je pravda. No bol dazd v piatok vecer vysledkom jej modlitby ? Myslim ze nie. Co Ty myslis ? Ak ano, ako to, ze Boh vyslysal prosbu tejto sestry a zatial niekde v Afrike umreli stovky ludi z hladu a smadu. Preco ich tuzbu Boh nevyslysal ?

Som presvedceny, ze jedine spravne riesenie tejto dilemy je to, ze dazd nesuvisi s Bohom ale s podbebnym pasmom.

Alebo ma pravdu ambassador. Ze je sucho v Indii a Afrike dosledkom bezboznosti - tym nezosle Boh dazd.

Host

Re: Dazd

Neprečítaný príspevok od používateľa Host »

Dnes konečně prší. Díky Bohu. Ale v austrálii to mají těžké.
https://zpravy.idnes.cz/australie-sucho ... nicni_luka

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Dazd

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Host napísal: 25 Aug 2018, 06:57 Dnes konečně prší. Díky Bohu. Ale v austrálii to mají těžké.
https://zpravy.idnes.cz/australie-sucho ... nicni_luka
Zda sa ze moslimovia este beru prislub Boha vazne, australski krestania asi uz pochopili, ze vsetko je len fyzika a s tou ani Boh nepohne. Moderny Boh krestanov uz nema dazd v popise prace. Vlastne od vela veci uz bol oslobodeny, podla toho, co vsetko sa fyzike podari objasnit.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 12 neregistrovaných