Posadil se před pokladnicí.....

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Posadil se před pokladnicí.....

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

ambassador napísal: 08 Jún 2018, 20:18 Většina těch co hledí dál, jsou v dané době považováni za rozbíječe, odbojníky a kritiky, až čas ukáže, jak to kdo myslel.
To ale neznamena, ze vacsina tych co kritizuje aj vidi dalej. Prave naopak. Pravda je taka, ze si nepredstavil ziaden konkretny navrh, pretoze si to este nepremyslel, co dalej.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Posadil se před pokladnicí.....

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Dějiny ukazují, že ti co byli přesvědčení, že mají 100% pravdu a moc se mnohdy mýlili.
Perzekvovali, vyháněli, mučili, popravovali k vůli jinému názoru a životnímu stylu ty,
kteří zahlédli tam v předu "záda" pravdy, která je zvala k následování.

Návrh se dává v konkrétním společenství, na správném místě a ve správný čas, kde se může
třeba odhlasovat a realizovat. Po určitém čase se může aktualizovat, změnit nebo zavrhnout.
Tady ve virtuálním světě je návrh platný asi tak, "Jako komunista na Velehradu"!
S tímto vědomím se tu sdílím a cílím na jedince, kterému to snad pomůže.
Zásadně zde nechodím trollovat, není to má záliba.

Téma vlákna je o rozdílu mezi dávat a dávat. Pozemské přízemní kriteria a posouzení
z "nebe". Protekčnost bohatých je k ničemu ve vztahu k věčnosti.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Posadil se před pokladnicí.....

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Hosť napísal: 07 Jún 2018, 17:42 Napsal jsem k této věci v minulosti pár postřehů. Podle všeho, pokud se prostudují biblické texty, šlo "na chrám", tedy pro kněží, asi 25% desátků. Zhruba 25% bylo pro dárce samotného a asi 50% pro sociálně slabé.
Neviem ci je to pravda, ale aj keby bola, co to znamena dnes ? Mozno nic. Dnes existuje socialne, zdravotne poistenie a davky. Stat prevzal tuto rolu. Neviem ci veriaci maju chut prispievat nezamestnanym ci chorym. Je logicke, ze v prvom rade idu dary "na cirkev". No vsetko ostatne je uz nad ramec. Cirkev by nemala dnes byt statom v state, dalsim prerozdelovatelom davok. Kto chce prispiet chorym a chudobnym, moze tak urobit priamo, nie skrze cirkev, tu k tomu nepotrebuje. Keby sm bol clenom nejakej cirkve, preferoval by som co najnizsie "desiatky" urcene vyhradne na chod cirkvi - v prvom rade zboru, nieco malo zdruzeniu a bliziace sa nule posielal za ocean. Na charitlu ludia nepotrebuju cirkev, je milion organizacii na to urcenych, mnohe z nich cirkevne.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Posadil se před pokladnicí.....

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Peniaze na cirkev, modlitebne a kazatelov su jedine, ktore by mali veriaci zvazovat. Otazka odmien kazatelov bola dolezita. Ked citame Pavlove listy, casto narazime na to, ze Pavol otvara temu financovania jeho misie a chvali zbory ci jednitluvcov, ktori mu prispeli.

Ohľadom sbierky pre svätých, ako som nariadil galatským sborom, tak aj vy urobte. V každý prvý deň týždňa nech jeden každý z vás uloží u seba odkladajúc podľa toho, ako sa komu darí, aby sa nerobily sbierky, vtedy keď prijdem. A keď prijdem, ktorých uznáte v listoch za hodných a spôsobných, tých potom pošlem, aby zaniesli vašu milosť do Jeruzalema. A keby bolo hodno, aby som i ja išiel, pojdú so mnou. A prijdem k vám, keď prejdem Macedoniu; lebo idem Macedoniou. Ale u vás, možno, zostanem nejaký čas alebo aj prezimujem, aby ste ma vy odprevadili, kamkoľvek idem. Lebo teraz vás nechcem len mimoidúci vidieť, ale nadejem sa, že budem môcť u vás zostať nejaký čas, keď dovolí Pán. A v Efeze zostanem až do Letníc, lebo sú mi veľké dvere otvorené a účinné, a protivníkov mnoho.

Prakticke otazky misie - peniaze pre apostolov, kazatelov, ubytovanie na zimu atd su prioritne.

Charita je zasluzna, ale nemala by byt domenou cirkvi. Za tymto ucelom existuju nadacie a charitativne organizacie ako napr Adra.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Posadil se před pokladnicí.....

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

log napísal: 11 Jún 2018, 20:44 Peniaze na cirkev, modlitebne a kazatelov su jedine, ktore by mali veriaci zvazovat. Otazka odmien kazatelov bola dolezita. Ked citame Pavlove listy, casto narazime na to, ze Pavol otvara temu financovania jeho misie a chvali zbory ci jednitluvcov, ktori mu prispeli.
Vo všetkých veciach som vycvičený; viem aj sýtym byť aj lačnieť, mať hojnosť aj trpieť nedostatkom. Všetko vládzem v tom, ktorý ma posilňuje, v Kristovi. Avšak dobre ste urobili, že ste sa zúčastnili na mojom súžení. A viete aj vy, Filipänia, že na počiatku evanjelia, keď som odišiel z Macedonie, niktorý sbor sa nezúčastnil na mojich potrebách, aby bol dal a prijal, len vy sami. Lebo aj keď som bol v Tesalonike, i raz i dva razy ste mi poslali na to, čo som potreboval. Nie preto, že by som hľadal daru, ale hľadám ovocie, hojne sa množiace na váš účet. Ale ta mám všetkého a mám hojnosť; mám všetkého plno prijmúc od Epafrodita, čo ste poslali, ľúbeznú vôňu upokojujúcu, obeť, príjemnú, ľúbu a vzácnu Bohu. A môj Bôh naplní každú vašu potrebu podľa svojho bohatstva v sláve, v Kristu Ježišovi.

Neregistrovaný

Re: Posadil se před pokladnicí.....

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Cirkev by nemala dnes byt statom v state, dalsim prerozdelovatelom davok. Kto chce prispiet chorym a chudobnym, moze tak urobit priamo, nie skrze cirkev, tu k tomu nepotrebuje. Keby sm bol clenom nejakej cirkve, preferoval by som co najnizsie "desiatky" urcene vyhradne na chod cirkvi - v prvom rade zboru, nieco malo zdruzeniu a bliziace sa nule posielal za ocean. Na charitlu ludia nepotrebuju cirkev, je milion organizacii na to urcenych, mnohe z nich cirkevne.
O co jde v "chodu" církve? Potřebuje církev nějaké kazatele, duchovní? Pokud ano, tak kdo je má financovat? Stát? Členové?

A co je to zabezpečit "chod sboru" ? Zaplatit nájem, energie, věci pro děti spod.?

Charitativních organizací je asi dost, ale většina má omezený akční radius, hodně jich směřuje prostředky do podpory imigrace, není pochyb, že organizace některých církví upřednostňují členy jejich církve, některé humanitární organizace se míchají do politiky. Komu tedy svěřit peníze?


Já bych byl asi pro tento model využití desátků či spíše darů, protože desátky nejsou novozákonním příkazem:

1.podpora místního sboru, tj. jeho aktivit, práce s dětmi, podpora starých či potřebných členů, místní evangelizace (50%), financovat ty, kteří mají duchovní dary a využívají je (Klub Pathfinder, Kluby zdraví, evangelisté, hudba..)

2.osobní záležitosti, investice do vlastní rodiny 25%

3.podpora církve 25%

Těžiště by se mělo přesunout na místní úroveň, ne do administrativy.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Posadil se před pokladnicí.....

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Hosť napísal: 11 Jún 2018, 21:43 O co jde v "chodu" církve? Potřebuje církev nějaké kazatele, duchovní? Pokud ano, tak kdo je má financovat? Stát? Členové?

A co je to zabezpečit "chod sboru" ? Zaplatit nájem, energie, věci pro děti spod.?
Myslim ze kazde nabozenstvo potrebuje "knazstvo", ludi posvatenych - oddelenych pre bohosluzbu. Financovani samotnymi veriacimi, nie statom. Pavol organizoval zbierky pre "svatych v Jeruzaleme" - to jest "ustredie"' ? Nerozumieme presne komu a na co.

Chod zboru - pokrytie nakladov a odmena kazatelom, misionarom, tym co sluzia v akejkolvek pozicii, starost o budovu zboru, nakup materialu a obcerstvenia pre posedenia atd...

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Posadil se před pokladnicí.....

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Příběh před pokladnicí je o tom, že hodnotový systém zde na zemi může být nebo je převrácený. Příběh nám může ukázat na potřebu přehodnotit své postoje. Současně ukazuje, že hodnotový systém Božího Království je radikálně odlišný.
V celé Bibli je ukazována odlišnost a neslučitelnost těchto dvou hodnotových "systémů".

Použil jsem i pro Boží Království slovo systém, ale spíše tam patří významově slovo stav.

Boží Království není ideologie. Je to vnitřní harmonický stav.

Milan
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 07 Aug 2016, 05:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Posadil se před pokladnicí.....

Neprečítaný príspevok od používateľa Milan »

Je vidět, že diskuze nad otázkami dávání darů (Pánu Bohu) prostřednictvím církve i organizační uspořádání církevní komunity je „nekonečný příběh“.
K daru vdovy, která dala dvě drobné mince do chrámové pokladnice: Obětnímu systému a s ním i chrámu v té době už „zvoní hrana“. Chudá vdova je typickým příkladem člověka, který by měl dary dostávat, ne je dávat. Ježíš kupodivu nebrojí ani proti systému dávání darů a desátků, ani proti tomu, že dar na chrám dává chudá vdova. Vyzdvihuje to, co je v Božích očích vzácné-ochota k oběti, ochota dát Pánu Bohu vše.
Poučení první: Chceme-li reformovat církev (ať z hlediska správního uspořádání) nebo z hlediska financování, chceme-li druhým radit, co mají dělat se svými prostředky, ptejme se: Jak jsem na tom já-jsem ochotný dát Pánu Bohu vše? Nebo jen přebytky? I ve "špatném systému" je možné dávat "dobré dary"-na motivaci zálěží.
Mnoho přispěvatelů na tomto fóru běduje nad systémem desátků a poukazuje (správně) na všechna úskalí s tím spojená.
Je-li systém desátků a darů odevzdávaný prostřednictvím „organizované církve“ veskrze špatný a neodpovídající novozákonní praxi, jak jinak můžeme projevit svou vděčnost Pánu Bohu? Vyčlenit čas a prostředky na dobročinnost? Podporovat svými schopnostmi, svou prací a také svými penězi místní sborové společenství? Nebo je církev nedůvěryhodná a máme posílat peníze na vzdělávání dětí v „třetím světě“, humanitárním organizacím …? Nebo je lepší nedělat nic, nejprve je třeba si ujasnit situaci...
Setkal jsem se s mnoha štědrými a Pánu Bohu oddanými lidmi. Patří k nim lidé „bohatí“ i „chudí“. Jsou pro mne živým svědectvím o tom, že láska je vynalézavá, přející, hledající dobro, usilující pomoci.
Poučení druhé: Jsme svobodní lidé ve svobodné zemi, a „svobodní křesťané“ ve „svobodném společenství církve“. Jednejme tedy svobodně, hledejme dobro, buďme štědří, přející, vynalézaví a iniciativní.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Posadil se před pokladnicí.....

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

"Chudé vdovy", jsou zejména v krajinách, kde jsou křesťané pronásledováni. Když člověk "zpovzdálí" sleduje život těchto lidí, tak dávají opravdu vše. Ale i v našich krajinách jsou lidé, kteří mají přemýšlení "chudé vdovy" a podle toho se chovají.

Církev CASD není jediná, která má praxi v "desátkování". Myslím, že nespokojenost členů CASD je dána spíše tím, že církev představuje tento systém jako závazný model, který zaštiťuje Biblí. Celá debata o desátcích by mohla odpadnout, pokud by církev prohlásila, že prostě takový model má a že ho vidí jako dobrý, ale nezaštiťovat to Biblí ve smyslu absolutního požadavku na členstvo. To by mohlo atmosféře v církvi pomoci.

Znám jeden sbor (nejedná se o CASD), který dávání desátků doporučuje s tím, že kdykoli může dojít ke korekci v principech dávání. To se mi zdá moudré a otevřené. Vždyť lidé, kteří jsou vedení Pánem, tak ani nemohou být lakomí. Raná církev dávala všechno a nikdo ji k tomu nenutil. Ti lidé měli v srdci lásku k Pánu, bližním. Tam, kde je láska, netřeba mluvit o povinnosti, lidé dávají rádi a i více než 10 %. Někteří členové v CASD dávali 20 %. Jsem-li členem nějakého společenství, podílím se jak na jeho "benefitech", tak i na jeho výdajích. Mám-li touhu šířit evangelium, budu to podporovat i finančně.

Jeden tip na závěr: Kdo toužíte dávat či přispívat a nevíte jak a kam, ptejte se Pána. Udělala jsem to taky tak, ptala jsem se jak a kam. Když jsem jela autobusem, Pán mi odpověděl. Moje reakce byla: "No vidíš, tak to by mě vůbec nenapadlo."

Láska je vynalézavá. S Milanovým příspěvkem souhlasím.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných