Víra pak znamená......

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra pak znamená......

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Věřit znamená prožívat na této zemi dobrodružství s Bohem.

Tomáš Plechatýý

Re: Víra pak znamená......

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Co mne zaujalo je, že se opět objevil názor, že když někdo věřící (křesťan, adventista) byl a přestal, tak se proto rozhodl sám.

Zatímco, když se někdo nevěřící ,,ze světa" začne zajímat o víru a nechá se do nějaké církve pokřtít tak je to většinou bráno jako zásluha Boží.

A další věc co mi vrtá hlavou, je že:

Když člověk říká svým přátelům, že ho nikdo netlačil a nenutil uvěřit, že on sám prostě nemohl jinak, že uvnitř mu to prostě dávalo smysl a uvěřil - tak jsou s tím věřící v souhlasu, protože to odpovídá jejich vidění světa.

Ale když člověk říká svým křesťanským přátelům, že ho nikdo netlačil a nenutil a nelámal aby ho odvedl od víry (v neomylnou bibli, nebo v konkrétní věrouku) , že mu to prostě přestalo dávat smysl a nemohl jinak, než tomu přestat věřit - tak věřící už s tím v souhlasu nejsou, místo toho mu naznačují jak si sám dobrovolně vybral nenechat na sebe působit Ducha Božího a jak už tomu ani nemůže rozumět a že je to vlastně celé jeho vina a jeho dobrovolné rozhodnutí a že jim ho je líto.

Co když ale v obou případech ten člověk prostě jen jedná podle svého nejlepšího vědomí a svědomí?

Zdá se že pro takového nemají věřící žádný lék ale nemohou to přiznat, protože by se za to cítili vinni oni sami, nebo jejich víra a Bůh, tak musí ta vina ležet jinde - asi v tom pochybujícím že.

Tak jako neumím zabránit zlu, bezpráví a neštěstí okolo mne, tak neumím ani pomoci mnohým, kteří nenalezli v životě naplnění, které by chtěli. Nebudu se ale kvůli tomu na ně zlobit ani je posuzovat.

A že jim nefunguje něco co mě ano? Každý jsme jiný ne?
Hledání někoho/něčeho jiného než mne, kdo všechno u všech vyřeší vypadá lákavě, ale přijde mi, že je to past.

Dva věří stejně jeden uchrání svou rodinu ve zdraví ve válce a děkuje za to Bohu a druhý ve válce svou rodinu ztratí.
To mu mám říci, že věřil špatně?

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra pak znamená......

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Tomáš P.
Co mne zaujalo je, že se opět objevil názor, že když někdo věřící (křesťan, adventista) byl a přestal, tak se proto rozhodl sám.
Ano, rozhodl se pro to sám. Také spadám do této kategorie, již adventistka nejsem. Ale i odchod může být současně zásluhou Boží.
Zatímco, když se někdo nevěřící ,,ze světa" začne zajímat o víru a nechá se do nějaké církve pokřtít tak je to většinou bráno jako zásluha Boží.
Ano, věřím v Boží zásah. Svoji roli v tom ale hrají i lidé, kteří jsou kolem toho člověka. Hraje roli, jak se ti lidé chovají a zda jsou jejich slova v souladu s jejich činy. Pokud ano, vzbuzuje to přirozeně zájem o víru těch lidí, proč oni mají něco, co ten člověk ne a jak je to možné. Setká-li se člověk s netypickým zájmem a nasloucháním, většinou ho to poznamená k tomu, že chce vědět něco víc.
A další věc co mi vrtá hlavou, je že:

Když člověk říká svým přátelům, že ho nikdo netlačil a nenutil uvěřit, že on sám prostě nemohl jinak, že uvnitř mu to prostě dávalo smysl a uvěřil - tak jsou s tím věřící v souhlasu, protože to odpovídá jejich vidění světa.

Ale když člověk říká svým křesťanským přátelům, že ho nikdo netlačil a nenutil a nelámal aby ho odvedl od víry (v neomylnou bibli, nebo v konkrétní věrouku) , že mu to prostě přestalo dávat smysl a nemohl jinak, než tomu přestat věřit - tak věřící už s tím v souhlasu nejsou, místo toho mu naznačují jak si sám dobrovolně vybral nenechat na sebe působit Ducha Božího a jak už tomu ani nemůže rozumět a že je to vlastně celé jeho vina a jeho dobrovolné rozhodnutí a že jim ho je líto.

Co když ale v obou případech ten člověk prostě jen jedná podle svého nejlepšího vědomí a svědomí?
Ano, když někdo uvěří, je z toho velká sláva, neboť ta je i v nebi. V dřívější době bylo, zdá se mi, hodně důležité, do jaké církve je člověk pokřtěn. Byl-li někdo adventista a někdo se dával v dospělosti pokřtít jako katolík, nebylo to z pohledu adventisty správné, a naopak. Dnes je již situace mnohem lepší, ale někde pozůstatky ještě přetrvávají.

Když někomu přestane dávat smysl konkrétní věrouka církve, tak se pro odchod také rozhoduje člověk sám. Nebude přece zůstávat někde, kde mu to nedává smysl, protože by svým novým pohledem "rozhazoval" i ostatní věřící. Je pro obě strany mnohem lepší, když se rozejdou a třeba se potom občas navštíví.

Duch Svatý je jeden a jedna jednota v Duchu. Pokud jsou dva v jiném křesťanském společenství, jeden v jednom a druhý v jiném, i tam se ta jednota může projevovat, pokud je ten sbor veden ke Kristu - zažila jsem to mnohokrát. Je-li veden pouze k dogmatům a věrouce, je ten sbor zaměřen na podružný detail a je schopen se o něm donekonečna dohadovat, zatímco podstatné uniká. V tomto případě pak věřící zastávají názor, že "odpadlík" má mylné myšlení.

Někdy člověk odchází ne proto, že by nerozuměl, ale proto, že porozuměl, že pohled nebyl upřen na Krista, ale na dogmata, která sama o sobě nedávají život. To je jen soubor nějakých vyjádření, které mají své místo, ale není to to hlavní.

Pokud někdo odchází od Boha, také je mi ho líto. Odchod z církve ale nemusí znamenat odchod od Boha; pokud však člověk neudržuje kontakt s jinými křesťany, z 99 % od Boha odchází, to je jen otázka času.

Svědomí je velmi důležité, ale někdy může být poškozeno. Např. týraná žena nemá svědomí odejít od zlého manžela, protože jí to nedovolí svědomí. Ale samozřejmě svědomí je jinak důležitý činitel, někde lidé nemají Zákon a řídí se svědomím...
Zdá se že pro takového nemají věřící žádný lék ale nemohou to přiznat, protože by se za to cítili vinni oni sami, nebo jejich víra a Bůh, tak musí ta vina ležet jinde - asi v tom pochybujícím že.
Někdy to tak je, že sbor má podíl viny (pomluvy, zrady, křivdy atd.), že už s tím nechce člověk mít nic společného. Není nic špatného na tom vinu si přiznat a činit pokání. Co se týče Boha, tak o Něm míváme nejrůznější představy a první, co padá při přezkoumávání víry, je naše představa. Přisoudili jsme jí totiž božský atribut. Např. jsme-li vyučováni, že Bůh má rád makové koláče, jsme zklamáni, když zjistíme, že má rád třeba tvaroh :). A teď vážně: je-li člověk vyučován např., že spása záleží na členství v CASD, má morální a pastorační problém odejít a dlouho to řeší. Když sebere sílu a odejde, začne žít v úplně jiném myšlenkovém světě a je doslova šokován krásou evangelia, žil-li v "úzkoprofilovém" prostředí. Někde to je třeba jinak.
Tak jako neumím zabránit zlu, bezpráví a neštěstí okolo mne, tak neumím ani pomoci mnohým, kteří nenalezli v životě naplnění, které by chtěli. Nebudu se ale kvůli tomu na ně zlobit ani je posuzovat.
Není úkolem křesťanů se na lidi zlobit nebo je soudit. Ale máme rozsuzovat. Také není naším úkolem posuzovat, kdo bude zachráněn a kdo ne, to je záležitost Boží, my do pohnutek lidí nevidíme. Ale máme přinášet evangelium jako radostnou zprávu nebo i varovat.
Kdo lidi posílá do pekla, sám tam ještě vězí :)
A že jim nefunguje něco co mě ano? Každý jsme jiný ne?
Hledání někoho/něčeho jiného než mne, kdo všechno u všech vyřeší vypadá lákavě, ale přijde mi, že je to past.
Mně fungoval třeba okultismus, protože on opravdu funguje, ale vede nakonec do záhuby. Toto bych nikomu nedoporučila, ti duchové jsou pak dost otravní a někdy velmi nebezpeční.
Asi úplně dobře nerozumím větě: Hledání někoho/něčeho jiného než mne, kdo všechno u všech vyřeší vypadá lákavě, ale přijde mi, že je to past.
Každý má to hledání jiné, neb nejsme kopie. Pokud si člověk neprojde "temnými nocemi víry", zpravidla není schopen vůbec druhým rozumět, a o to jde - o porozumění. Odcituji Ti, cokoli chceš. Jeden klik na internetu a je to. Ale porozumění již vyžaduje soustředění na druhého a delší časové rozpětí. Nemyslím si, že bych všechno věděla a vše vyřešila. Někdy stačí mlčet a být s druhým. Obecně platí, že ten, kdo "prošel temnými nocemi víry", je vyhledávanějším člověkem než vyznavač citátů, byť svatých, neboť zůstal stále člověkem.
Dva věří stejně jeden uchrání svou rodinu ve zdraví ve válce a děkuje za to Bohu a druhý ve válce svou rodinu ztratí.
To mu mám říci, že věřil špatně?
Pokud nezastáváš evangelium prosperity, nemusíš nikomu říkat, že věřil špatně. Zrovna dnes jsem četla o lidech, kteří byli řezáni pilou, všelijak mučeni, skrývali se kdesi v jeskyních, protože svět jich nebyl hoden.

Vyprávěli mi lidé, že nemají nic proti letničním či charismatikům, je jim jedno, jak svou víru prožívají, ale že se necítili dobře, když oni je k tomu nutili, aby prožívali víru stejně jako oni. Tím si v dlouhodobém důsledku vysloužili nedůvěru široké křesťanské veřejnosti v tradičních církvích - je to jeden z dalších důvodů - a samozřejmě nejsou všichni stejní, mohu dosvědčit. Ale toto může být stejné i v CASD - prožívej to tak jako já a jsi O.K. Pokud ne, jsi K.O. Toto platí pro všechny typy společenství.

Pokud někdo prožívá nějaké těžké chvíle, nejlepší je neříkat nic a plakat s plačícími a modlit se za ně.
Citáty moc nezabírají.
Úplně nejlepší je nic nevysvětlovat, není-liž pravda?

Neregistrovaný

Re: Víra pak znamená......

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Neexistuje jediná cirkev, ktorá by si mohla nárokovať, že má úplnú čistotu učenia. Je to vidieť aj ako sú teológovia v koncoch, čo sa týka knihy Zjavenia. Pravá cirkev by mala mať ducha pravdy, ducha proroctva, uzdravovanie chorých.
Doteraz som takú nenašiel. Duchovní mi pripadajú skôr ako iluzionisti alebo mentálni koučovia.

Neregistrovaný

Re: Víra pak znamená......

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Neexistuje jediná cirkev, ktorá by si mohla nárokovať, že má úplnú čistotu učenia. Je to vidieť aj ako sú teológovia v koncoch, čo sa týka knihy Zjavenia. Pravá cirkev by mala mať ducha pravdy, ducha proroctva, uzdravovanie chorých.
Souhlas a vůbec nemusí jít o složitosti, jako jsou v knize Zjevení. Co takhle "spravedlnost skrze víru", nebo "pouze Písmo (bez katechismu, spisů svatých a jiných spisů)", anebo "spasení dokonané na kříži", opravdovou lásku mezi členy...

Viktorrealita
Príspevky: 1240
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra pak znamená......

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

Hosť napísal: 24 Máj 2020, 11:05 Neexistuje jediná cirkev, ktorá by si mohla nárokovať, že má úplnú čistotu učenia. Je to vidieť aj ako sú teológovia v koncoch, čo sa týka knihy Zjavenia. Pravá cirkev by mala mať ducha pravdy, ducha proroctva, uzdravovanie chorých.
Doteraz som takú nenašiel. Duchovní mi pripadajú skôr ako iluzionisti alebo mentálni koučovia.
V prvom rade si najprv definuj, čo je to cirkev Kristová. Ak toto správne definuješ, tak už takéto niečo nenapíšeš.

Mat18 20Lebo kde sú dvaja alebo traja shromaždení v mojom mene, tam som i ja v ich strede.

Áno, sú to tí, ktorým Otec na nebesiach v ich srdciach zjavil Krista a oni ožili a zhromažďujú sa v Kristovom mene, aby spolu oslávili zvrchovaného Boha. Tých vidí jedine Boh, lebo jedine Boh vie, v ktorých srdciach kráľuje svojím Slovom - Duchom. No a na konci zhromaždí tých všetkých, ktorí ožili v Kristu počas celého času milosti a až vtedy sa ukáže, v plnej svojej nádhere, ako nevesta pripravena svojmu ženíchovi, aby tam, kde je ženích, bola aj jeho nevesta.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra pak znamená......

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Víra v Boha je o síle vlastního prožitku s Bohem. Kdo ho nemá a přijal jen "nějakou" nauku, ten se dříve nebo později začne třást v základech.
Prílohy
img.obrazky.jpg

Rastislav

Re: Víra pak znamená......

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

ambassador napísal: 11 Júl 2020, 07:54Víra v Boha je o síle vlastního prožitku s Bohem.
👍

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra pak znamená......

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Vlastní prožitek s Bohem neznamená neexistenci Boha. Je to osobní prožívání, není to kopie prožívání druhého člověka.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Víra - něco za něco.......

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

....aneb, jaké jsou v Bibli představeny podmínky křtu?
Většina církví "shání" nové členy v nadsázce řečeno "něco za něco". V textu Bible jsou myšlenky, které se dají zneužít. Např: "Kdo uvěří a pokřtí se..."
Křest se někdy zneužívá k lanaření do konkrétní církve.: " My tě pokřtíme.......když přijmeš naše podmínky.."
Jistě, zřejmě všichni prožíváme radost, když vstoupí do té mé církve "nová krev".
Otázkou tedy je: Proč se nekřtí výhradně pro Krista?
Jiné církve to mají "ošetřené" křtem malých dětí. To je v podstatě jiný vychytralý způsob získávání členů.
Každý způsob získávání členů se dá "nějak" obhajovat. Vždy se dá nahromadit účelově vytržené krátké verše z Bible, jako důkazný materiál.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný