Daniel kryje Jeremiasa,

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Daniel kryje Jeremiasa,

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Jeremias mal proroctvo o 70 rokoch babylonskeho zajatia.

A nechoďte za cudzími bohmi, neslúžte im a neklaňajte sa im; nedráždite ma dielom svojich rúk, potom vás nebudem trestať. Ale nepočúvali ste na mňa - hovorí Pán -, chceli ste ma hnevať dielom svojich rúk na vlastné nešťastie. Nuž toto hovorí Pán zástupov: Pretože ste nepočúvali moje slová, hľa, pošlem a zoberiem všetky kmene severu (hovorí Pán - aj Nabuchodonozorovi, kráľovi Bábela, svojmu sluhovi) a privediem ich proti tejto krajine a proti jej obyvateľom i proti všetkým týmto okolitým národom. Splním na nich kliatbu, obrátim ich na hrôzu a posmech a na večnú púšť. Odstránim spomedzi nich hlas plesania a hlas radosti, hlas ženícha a hlas nevesty, hlas mlynčekov a svetlo lampy. Celá táto krajina bude vyhnanstvom a hrôzou a tieto národy budú slúžiť sedemdesiat rokov babylonskému kráľovi. A až uplynie sedemdesiat rokov, potrescem babylonského kráľa i ten ľud -hovorí Pán - pre ich hriech, aj krajinu Chaldejcov a obrátim ju na večitú púšť. Privediem na tú krajinu všetky svoje hrozby, ktoré som proti nej vyhlásil, všetko, čo je napísané v tejto knihe, čo Jeremiáš prorokoval proti všetkým národom. Lebo aj ich samých zotročia mnohé národy a veľkí králi; odplatím im podľa ich skutkov a podľa diela ich rúk.

Nie som historik, mozem len z internetu dovodit nejake udaje:
Rok 597, prvy unos do Babylonu
Rok 587, dobytie Jeruzalemac a druhy unos
Rok 583, treti unos
Rok 539, pad Babylonu

To by sme mali nanajvys 58 rokov, nie 70. Co teda znamena 70 rokov ?

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Daniel kryje Jeremiasa,

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Tuto otazku si polozil roku 522 aj Daniel. Teda asi 65 rokov po dobyti Jeruzalema, plus minus niekde na konci proroctva 70 rokov. Danielovi savsak evidentne Jeremiasovo proroctvo nepozdavalo, niecomu nerozumel a nevidel jeho vyplnenie.

V prvom roku Daria, syna Artaxerxovho, z médskeho rodu, ktorý bol kráľom nad Chaldejským kráľovstvom, v prvom roku jeho kraľovania, ja, Daniel, som sa usiloval pochopiť z Písma počet rokov, ktoré mali uplynúť nad jeruzalemskými zrúcaninami podľa Jahveho slov prorokovi Jeremiášovi, totiž sedemdesiat rokov.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Daniel kryje Jeremiasa,

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Ocividne Danielovi sa zdalo ze 70 rokov je prec a nic take zasadne sa nestalo. Jeruzalem v troskach. Perzania za dverami, Greci v buducnosti. Potreboval teda zo 70 rokov urobit dlhsie obdobie. Kazdy rok bol nahradeny teda jednym “tyzdnom“ - siedmimi rokmi. To je i to oblubene adventisticke “rok za den“.

Tak mame sedemdesiat tyzdnov. To jest 490 rokov. Danielovo proroctvo teda zasahuje zhruba pol tisicrocia.

Oblubene adventistIcke “rok za den“ vsak neplati vzdy.Napriklad 1260 dni je vskutku 1260/360 tri a pol roka. Tri a pol roka je aj “cas, casy a pol casu“ a tri a pol roka je aj “polovica tyzdna“. Anjel rozklada 70 “tyzdnov“ na 7 + 62 + 1- pricom posledny tyzden je rozdeleny na polovicu - tri a pol dna

Keď si sa začal modliť, zaznelo slovo a ja som ti ho prišiel oznámiť, lebo ty si Boží miláčik. Dávaj dobrý pozor na slovo, usiluj sa pochopiť videnie: Sedemdesiat týždňov je určených pre tvoj ľud a pre tvoje sväté mesto. Vtedy bude zastavená vzbura, bude koniec hriechu, budú odpykané viny, bude zavedená večná spravodlivosť, bude uskutočnené videnie a proroctvo a bude pomazaný svätý svätých. Vedz teda a rozumej: Od tej chvíle, keď vyjde slovo: "Nech sa vrátia a nech znovu vybudujú Jeruzalem" až po Pomazané knieža bude sedem týždňov. Potom šesťdesiatdva týždňov zostane obnovený a znovu vybudovaný s námestiami a hradbami, to aj za ťažkých čias. Po tých šesťdesiatich dvoch týždňoch pomazaný bude zabitý a nebude mať nástupcu. Hordy votrelého kniežaťa zničia mesto i svätyňu. Koniec toho bude záplava a potom až do konca vojny bude trvať predurčené pustošenie. Uzavrie pevnú zmluvu s mnohými na jeden týždeň. A v polovici toho týždňa zastaví krvavé i nekrvavé obety. V krídle Chrámu bude postavená ohavná modla až do konca, až do lehoty ustanovenej pre pustošiteľa."

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Daniel kryje Jeremiasa,

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Ja matuce, ze dalsia kapitola, posledna sa vracia do minulosto, teda je “datovana“ do roku 556, to jest tretom roku krala Kyra.

Vtedy mi povedal: "Vieš, prečo som prišiel k tebe? Najprv sa musím vrátiť, aby som bojoval proti perzskému kniežaťu. A keď s ním skončím, príde grécke knieža. Ja ti však oznámim, čo je zapísané v Knihe pravdy. Nikto mi v tomto nepomáha, iba vaše knieža Michal."

Teda ide tu este o mnohe a mnohe rpky, viac, nez 70. Rozumiem tomu tak, ze ucelom spisu Daniel bolo “natiahnut“ nenaplnene proroctvo Jeremiasa - zo 70 rokov urobit rokov 490.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Daniel kryje Jeremiasa,

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Velka cast vykladacov ma za to, ze posledne kapitoly hovoria o greckom kralovi Antiochu Epifanesovi. Nedokazem to posudit. Je toto aj ucenie adventistov alebo nie ? Hovorime o rokpch 175-164, teda nieco okolo 400 rokov od Babylonu.

Po tomto uz malo nastat Bozie kralovstvo. No zase sa nic nestalo. Teda ani Danielovo proroctvo celkom nevyslo.

V čase zakročí veľké knieža Michal, ktorý stráži synov tvojho ľudu. Bude to čas súženia, aké ešte nikdy nebolo, odkedy jestvujú národy, až po ten čas. V tom čase bude tvoj ľud zachránený, každý, kto je zapísaný v Knihe. Mnohí z tých, čo spia v prachu zeme, sa prebudia, jedni na večný život, iní na hanbu a večné zavrhnutie.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Daniel kryje Jeremiasa,

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

log napísal: 01 Nov 2018, 07:41 Tuto otazku si polozil roku 522 aj Daniel. Teda asi 65 rokov po dobyti Jeruzalema, plus minus niekde na konci proroctva 70 rokov. Danielovi savsak evidentne Jeremiasovo proroctvo nepozdavalo, niecomu nerozumel a nevidel jeho vyplnenie.

V prvom roku Daria, syna Artaxerxovho, z médskeho rodu, ktorý bol kráľom nad Chaldejským kráľovstvom, v prvom roku jeho kraľovania, ja, Daniel, som sa usiloval pochopiť z Písma počet rokov, ktoré mali uplynúť nad jeruzalemskými zrúcaninami podľa Jahveho slov prorokovi Jeremiášovi, totiž sedemdesiat rokov.
Dnes si uz nemyslim, ze je rok 522 spravny. Autor knihy Daniel zil v druhom ci prvom storoci p. n. l. a hoci poznal dobre historiu, presne roky udalosti od Babylonskeho zajatia az do padu Greckej rise nemohol poznat. Preto su vsetky roky v knihe Daniel len pribliznym odhadom a nedaju sa presne napasovat na datumy udalosti, ktore sa ucia dnes v skolach.
Stale som presvedceny ze Daniel hladal novu interpretaciu 70 rokov proroctva Jeremiasa. Ako som uviedol vyssie, nahradil ich 70 tyzdnami, to jest 490 dnami, pri pravidle den za rok ide o 490 rokov. Niektore preklady vskutku uvadzaju miedto slova "tyzden" slovo "7". Daniel rychlo prebehne obdobie 7+62 tyzdnov, to jest 434 rokov od vydania dekretu o navrate z Babylona. To by nas hodilo skutocne priblizne do prveho storocia p. n. l. Ak uvazime, ze Daniel nemal Google ale poznal len nepresne rozpravania, mohol sa o par desiatkov rokov pomylit.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Daniel kryje Jeremiasa,

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

log napísal: 01 Nov 2018, 08:18 Velka cast vykladacov ma za to, ze posledne kapitoly hovoria o greckom kralovi Antiochu Epifanesovi. Nedokazem to posudit. Je toto aj ucenie adventistov alebo nie ? Hovorime o rokpch 175-164, teda nieco okolo 400 rokov od Babylonu.
Ako uvadzam v predoslom prispevku, po odpocitani 69x7 rokov od vydania dekretu sa priblizne skutocne mozeme dostat do obdobia tohto panovnika a do obdobia makabejskeho povstania. Cim nedavnejsie udalosti Daniel popisuje, tym presnejsimi informaciami disponuje. Zatial co babylonsku, medsko perzsku a grecku risu odbil na par riadkov, nedavne udalosti do detailu rozpitvava a niektori historici v nich presne identifikuju dejiny po smrti Alexandra Velkeho az do makabejskeho povstania. Preto mu zostava zo 70 tyzdnov jeden jediny s ktorym sa vie vyhrat. Ide teda o 7 rokiv, ktore rozdeluje na polovicu. Na tri a pol roka teda Jahve vydava krajinu do ruk pustositela. Tri a pol roka su presne 1260 dni = 1260/360. Dalej citame o 1290 dnoch a 1335 dnoch. Z tohto sudku je aj 2300 vecerov a ran, ktore odpivedaju presne 1150 dnom. Vsetky styri casove udaje sa pohybuju okolo 3 a pol roka, pricom ddavaju po deleni 30 dnami "pekne" zvysky. Napriklad 1150/360 dava zvysok 70 dni a podobne sa to da previest aj s cislami 1260, 1290 ci 1335. Danielovi teda nezalezalo ani tak na historickej pravde ako skor na krase cisel. Bol to vlastne vasnivy matematik.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných