1. Učenie a metódy adventistov

V tejto sekcii budeme postupne uverejňovať jednotlivé časti uvedenej knihy. D. M. Canright (1840 - 1919) bol dlhoročným aktívnym členom cirkvi adventistov, a tiež blízkym spolupracovníkom manželov Whiteovcov.
admin
Administrátor
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 01 Jan 2015, 23:53
Kontaktovať používateľa:

1. Učenie a metódy adventistov

Neprečítaný príspevok od používateľa admin »

UČENIE A METÓDY ADVENTISTOV SIEDMEHO DŇA
Adventizmus siedmeho dňa vznikol približne pred sedemdesiatimi piatimi rokmi zásluhou pána Millera, ktorý stanovil čas konca sveta v rokoch 1843-4. James White k pôvodnej viere pridal niektoré doktríny a so svojou manželkou sa v roku 1846 stali vedúcimi predstaviteľmi odnože adventizmu siedmeho dňa. Ich sídlo sa rôzne menilo až v roku 1855 sa natrvalo usídlili v Battle Creek v Michigane, ktoré zostalo centrom diela až donedávna.

UČENIE
V učení sa radikálne líšia od evangelikálnych cirkví. Hlavné body sú tieto:
veria synovstvo Krista,
veria, že správne chápu len tie proroctvá, ktorým venujú najväčšiu pozornosť,
že koniec sveta nastane v tejto generácii,
že sa práve nachádzame v období súdu, ktorý začal v roku 1844,
že musíme zachovávať siedmy deň – sobotu,
že zachovávanie nedele je znamením šelmy,
že všetci by mali platiť desiatky,
že pani Whiteová je inšpirovaná rovnako ako autori Biblie,
že Bibliu treba vykladať tak, aby súhlasila s jej spismi,
že sú povolaní Bohom, aby dali svetu posledné varovanie,
že mŕtvi sú v stave nevedomia,
že zlí a diabol budú zničení,
že všetky cirkvi okrem ich vlastnej sú Babylon a zavrhnuté Bohom,
že všetci okrem nich sa čoskoro stanú špiritistami,
že keď Kristus príde, bude spasených len 144 000 zo všetkých, čo budú žiť na zemi a všetci budú adventisti siedmeho dňa.

Preto nemajú žiadne spoločenstvo s ostatnými kresťanmi, nikdy s nimi nespolupracujú, ale horlivo získavajú členov od iných spoločenstiev.

Veria v Bibliu, v obrátenie, v čistotu života, v prísnu striedmosť, v prísnu morálku a v iné dobré veci, ktoré sú spoločné všetkým cirkvám. Je medzi nimi veľa vynikajúcich ľudí. V charaktere ich nemožno porovnávať so špiritistami, neveriacimi atď., ako sa to niekedy neprávom robí.

V ich ročenke za rok 1912 (kniha bola napísaná 1889, ale toto je reedícia z roku 1914) uvádzajú tieto údaje:
Konferencie – 129
Misijné oblasti – 87
Organizované zbory – 2 769
Počet členov – 90 808
Počet priateľov – 15 758
Spolu – 104 528
Ordinovaní služobníci – 828
Licencovaní služovníci – 458
Misionári – 1 234
Knižní evanjelisti – 1 697
Pracovníci spolu – 4 346
Sobotné školy – 4 151
Počet členov sobotných škôl – 101 161
Cirkevné školy - 594
Študenti – 13 357
Vysoké školy a akadémie – 86
Študentov – 7 169
Vydavateľstvá – 28
Zamestnanci – 610
Sanatória – 74
Zamestnanci – 1989
Desiatky – 1 338 689,65 USD
Priemer na člena – 12,81 USD
Príspevky na misie, prácu v domácom zbore, desiatky a všetky fondy – 2 223 767,52 USD
Vydávajú 121 periodík v dvadsiatich ôsmich jazykoch. Knihy a traktáty publikujú v deväťdesiatjeden jazykoch.

Uvedené údaje poskytujú primeranú predstavu o sile tejto cirkvi. Ich hlavnou činnosťou je však distribúcia ich literatúry. Každý člen, starý aj mladý, až po malé deti, je vyučovaný aby sa všemožne zapájal do distribúcie týchto traktátov, novín a kníh prostredníctvom všetkých možných kanálov. Každý verí, že keď to robí, koná Božie dielo. Preto je každý člen nejakým spôsobom misionárom. Výsledkom je, že ich literatúra sa rozširuje po celom svete. Napriek tomu výsledky všetkých týchto obrovských finančných výdavkov a práce sú veľmi skromné. Za posledné štyri roky so 4 000 pracovníkmi v teréne získali v priemere len 4 000 členov ročne, teda jedného na každého pracovníka. Už sedemdesiatpäť rokov pracujú na tom, aby získali 104 000 členov. Mormóni začali približne v rovnakom čase, ich počet teraz dosahuje 500 000, čo je takmer päťkrát viac. Kresťanskí scientológovia, majú len o polovicu menej členov. Je v nich veľmi málo skutočnej duchovnej sily. Práca sa vykonáva väčšinou tvrdou prácou a argumentmi, nie takou mocnou silou, aká bola prítomná pri práci Luthera, Wesleyho, Moodyho a mnohých ďalších. Ich dielo sa teraz rozširuje do všetkých častí civilizovaného sveta a do mnohých pohanských krajín.
Počet ich skutočných obrátených nevypovedá o škodách, ktoré spôsobujú. Tam, kde sa obráti jeden, oni pomýlia desiatky ľudí, ktorí potom nemajú pevnú vieru v žiadnu cirkev a sú neužitoční pre akúkoľvek kresťanskú prácu. Iní svedomití ľudia sa tým roky trápia a znepokojujú, nevedia, čo majú robiť.

ICH NEPRIATEĽSTVO VOČI VŠETKÝM OSTATNÝM CIRKVÁM
Jednou z veľmi nepríjemných čŕt tohto systému je zatrpknuté nepriateľstvo jeho veriacich voči všetkým ostatným cirkvám. Podľa ich teórie boli všetky cirkvi okrem ich vlastnej v roku 1844 úplne zavrhnuté Bohom preto, že neprijali Millerovo učenie.

Pani Whiteová preto hovorí:
"Videla som stav rôznych cirkví od času, keď druhý anjel ohlásil ich pád (v roku 1844) . Boli čoraz skazenejšie. . . . Satan sa plne zmocnil cirkví ako celku. . . . Cirkvi boli ponechané ako Židia; a naplnení boli každým nečistým a nenávideným vtákom. Videla som v cirkvách veľkú neprávosť a podlosť a predsa sa hlásia ku kresťanstvu. Ich vyznania, modlitby a napomínania sú ohavnosťou v Božích očiach. Anjel povedal: Boh im nebude načúvať v ich zhromaždeniach. Sebectvo, podvod a klamstvo praktizujú bez výčitiek svedomia." (Duchovné dary, zväzok I, strana 189, 190)

Hovorí, že je to diabol, kto odpovedá na ich modlitby.
Takto:
"Videla som ich, ako vzhliadajú k trónu a modlia sa, Otče, daj nám svojho ducha; vtedy na nich satan vdychoval nesvätý vplyv." (Rané spisy, str. 47)
Opäť:
"Cirkvi, ktoré sa tak len volajú, sú plné smilstva a cudzoložstva, zločinu a vraždy, čo je dôsledkom nízkej, žiadostivej vášne; ale tieto veci sú zakryté." (Svedectvá, zväzok II, strana 449)

Všetci inteligentní ľudia vedia, že takéto výroky sú skresleným obrazom dnešných evangelikálnych cirkví. E.G.Whiteová hovorí:
"Babylon, cirkev len podľa mena, padla; Boží ľud z nej vyšiel. Stala sa z nej Satanova synagóga." (Prítomná pravda. Apríl 1850)

Preto adventisti hovoria, že prebudenia a obrátenia v cirkvách sú z veľkej časti podvodom, dielom diabla, nie Boha.
Pani Whiteová o nich hovorí:
"Obrátenci nie sú obnovení v srdci alebo nemajú zmenení charakter."
"Budú sa radovať, že Boh pre nich zázračne pracuje, hoci ide o dielo iného ducha. Pod náboženským rúškom bude satan šíriť svoj vplyv po celej krajine. Dúfa, že sa mu podarí oklamať mnohých, že ich presvedčí, že Boh je stále s cirkvami." (Veľký spor, strana 294, 296)

Na to Review and Herald, 3. mája 1887 píše:
"sme si vedomí, že predpokladať, že toto dielo prebudenia, ktoré nepochybne prijali všetky cirkvi, nie je pravé, spôsobí, že ruky kresťanstva budú vo svätej hrôze. . . . Ak je On [Boh] s nami, nie je s populárnymi cirkvami , odkedy odmietli adventné posolstvo z rokov 1843-4, a gratulujú si ku klamlivému zdaniu a prosperite, ktorá v skutočnosti neexistuje. Božia ruka nemôže riadiť dva hnutia tak protikladného charakteru."

Veria tomu a dychtivo hľadajú dôkazy, ktoré by to potvrdili, a zatvárajú oči pred akýmikoľvek faktami, ktoré tomu odporujú. Preto sa tešia z každej nepriaznivej veci, ktorú počujú o služobníkoch, zboroch alebo členoch iných cirkví. Vo svojich publikáciách to hlásia, opakujú, publikujú, zveličujú a žijú z toho. Oslabiť, rozdeliť alebo rozbiť cirkev je ich potešením. V odpore proti cirkvám sa srdečne spájajú so svetákmi, neveriacimi a ateistami, a tak posilňujú ich neveru a pomáhajú im k záhube. Zhromaždili všetky najnegatívnejšie veci, ktoré sa dajú nájsť proti cirkvám, a vložili ich do tridsaťstranovej knihy, a to rozdávajú všetkým, aby si ju prečítali.

KTO JE PODVEDENÝ?
Adventisti siedmeho dňa veľa hovoria o tom, aké ľahké je nechať sa oklamať, nechať sa viesť Satanom, keď si myslíme, že je to Pán - uveriť lži namiesto pravdy. Je zábavné vidieť, ako nevinne to vzťahujú na všetkých a ani ich nenapadne, že by sa to mohlo vzťahovať na nich samých! Čože, oklamaní? Zvedení? Nemožné! Sú si vedomí, že oni sa nemýlia. Presne takto sa cítia mormóni, Shakeri, katolíci alebo iní. Samotní adventisti sú ukážkou ľahkosti, s akou sa ľudia dajú oklamať.

ICH METÓDY PRÁCE
Stanové stretnutia.
Väčšinou používajú stanové stretnutia na vstup do nových oblastí. Keďže sú novinkou, priťahujú pozornosť. Spočiatku prezentujú témy, ktoré nikoho nepohoršia, kým si nezískajú dôveru ľudí. Postupne uvádzajú svoje špecifické dogmy, potom vystupujú odvážnejšie, až nakoniec odsúdia všetky ostatné cirkvi ako Babylon a ich pastierov ako žoldnierov a podvodníkov. Hovoria, že títo pastieri nie sú schopní brániť svoje učenie; že sa boja o to aj pokúsiť.
Ponúkajú odmenu každému, kto dokáže to alebo to; chvália sa, ako vystrašili toho, porazili tamtoho a umlčali iného. Ak adventistov v kázňach niekto čo i len spomenie, nazývajú to prenasledovaním, vydávajú prehlásenia a robia všetko, aby vyvolali spory. Keď sú miestni pastori nútení brániť sa, adventisti tvrdia, že im je veľmi ubližované.

Ak by lekár, právnik, učiteľ alebo obchodník vstúpil do mesta a odsúdil všetkých ostatných zo svojho oboru, že sú to šarlatáni, blázni a podvodníci, ako by sa asi k nemu správali? Takto sa pastori a zbori stretávajú s útokmi adventistov, pretože sú k tomu nútení. Ako kedysi Izmael, ruka adventistu je proti každému človeku a ruka každého človeka je proti adventistom. Gen 16,12.
Je zbytočné aby to popierali, pretože všetci vedia, že je to pravda. Všetci to robia. Aj ja som bol vyučovaný takýmto spôsobom, nasledoval som to a učil som ostatných, aby robili to isté.

Táborové stretnutia.
Adventisti každoročne organizujú mnoho táborových stretnutí. Tu ich najschopnejší rečníci kážu svoje učenie tisícom ľudí a rozširujú svoju literatúru. Najímajú si noviny, aby vytlačili dlhé lichotivé správy o svojich zhromaždeniach, ktoré sami píšu. Ich reportéri sú na to vyškolení. Získavajú si tým širokú pozornosť a na mnohých takto zapôsobia.

Biblické čítania.
Stovky ich mužov, žien, a dokonca aj mladých ľudí, sú pripravovaní pomocou vydávaných lekcií, ktoré sa učia naspamäť, aby chodili od domu k domu a prednášali biblické prednášky. Spočiatku skrývajú skutočný cieľ a meno, kým nezaujmú. Potom opatrne prednášajú svoje princípy, pracujú proti pastierom a cirkvám a mnohých odvedú preč.

Predaj kníh.
Stovky ľudí sa zamestnávajú aj tým, že predávajú svoje knihy s ich učením. Skutočná povaha knihy sa úzkostlivo skrýva a predplatiteľ je oklamaný, aby si kúpil radikálnu adventistickú knihu.

Distribúcia brožúrok.
Všetkými možnými spôsobmi, verejne, súkromne, v stanoch alebo vo zbore, prostredníctvom knižných evanjelistov, kolportérov, čitateľov Biblie alebo súkromných osôb, v skladoch, na lodiach, v obchodoch alebo v rodinách, poštou, predajom, požičiavaním alebo darovaním, všade sa vytrvalo ponúkajú ich brožúrky.

Misie.
Majú misie v mnohých veľkých mestách a v cudzích krajinách, ale z veľkej časti sú to pobočky na získanie členov z iných cirkví. Robia málo medzi pohanmi alebo pre chudobných a padlých, ale idú do najlepších rodín ku ktorým majú prístup, a zhromažďujú konvertitov, ktorých získali iní misionári.
Takto ich poučuje pani Whiteová : "Chyby sa robili v tom, že sa nesnažili oslovovať pravdou ľudí s vyššej triedy….. Vychovávajte mužov a ženy, aby pracovali pre tieto vyššie vrstvy tu aj v iných krajinách." (Svedectvo č. 33, strany 108, 109)
Ježiš poslal svojich učeníkov na cesty a medzi ploty, pre chudobných, chromých a slepých, pre mýtnikov, neviestky a hriešnikov; ale pani Whiteovej sa takýto spôsob nepáči. Túži získať "služobníkov z vyšších vrstiev", "tých, ktorí nepotrebujú lekára", tých ktorí môžu priniesť talent a peniaze.

Kde pracujú.
Adventisti majú najlepší úspech na nových poliach, kde sú najmenej známi. Preto západné štáty sú miestom, kde sú najpočetnejší. V Novom Anglicku, kde začali, muselitvrdo bojovať, aby sa udržali. V niektorých starších oblastiach stratili členov, v iných získali, ale málo. Na stovkách miest, kde boli v minulosti pomerne veľké, aktívne zbory, teraz nie je žiadny zbor, alebo je ich len zopár a sú znechutené. Battle Creek je toho jasným príkladom. Toto bolo ich hlavné sídlo štyridsať rokov. Kedysi tu bolo 2 000 stúpencov soboty, ktorí boli jednotní. Teraz ich je menej ako 1 000, rozdelených do štyroch protichodných strán a ich vplyv úplne zanikol. To isté platí aj inde. Po tom, ako sú niekoľko rokov známi, nemajú žiadny vplyv a nikto sa k nim nepridá. Ich zbory sa spravidla zmenšujú, až si ich nikto nevšimne. Priemerný počet členov ich zborov je 29 - mimoriadne málo; ako sa to líši od evangelikálnych zborov! Čím dlhšie sú tieto zbory v meste, tým silnejú a majú väčší vplyv. Ale u adventistov to tak nie je.

AKO SPOZNAŤ ADVENTIZMUS
Ľudí k adventizmu vedie nedostatok informácií. Preto, keď adventizmus vstúpi do mesta, ľuďom treba jasne povedať, čo to je, aké sú jeho účinky a v čom je nebiblický. Celkom všeobecne pastori robia chybu, keď na to dlhú dobu nereagujú, kým adventisti nezačnú mať vplyv. Vždy som si všimol, že tam, kde sa pastori spojili a pracovali proti nám hneď na začiatku,mohli sme urobiť len málo. Preto by som radil cirkvám a pastorom, aby sa tejto veci vážne chopili hneď, ako sa o ňu ľudia začnú zaujímať. Kážte o nej; navštevujte tých, ktorí sú odvádzaní; organizujte biblické čítania; vybavte ich vhodnými knihami a brožúrami. Trpezlivo si sadnite a odpovedajte na argumenty. Navštevujte ich znova a znova. Adventisti budú pracovať celý rok, pôjdu tam stokrát, dajú im desiatky brožúr, aby odviedli z inej cirkvi jedného človeka. Ak by sme pracovali desatinu tak usilovne, sotva by sa dal odviesť jeden človek. Ľudia milujú, keď si ich niekto všimne. Samotná pozornosť, ktorú dostávajú od adventistov si ich často získa viac ako ich argumenty.

AKO SKONČIA?
Adventizmus je založený na čase a čas ho zabije. Začalo sa to tým, že sa stanovil konkrétny čas, rok 1844, pre koniec sveta, a zlyhal. Teraz zastávajú názor, že koniec sveta musí nastať v tejto generácii, ktorá začína rokom 1844. To je len iný spôsob stanovenia času. Časom to všetko zlyhá a zvrhne ich systém. Potom prídu pochybnosti, znechutenie, rozdelenia, odpadnutia, nevera a záhuba duší. Tento koniec je nevyhnutný. Čím väčší je teraz ich vplyv, tým hroznejšia bude potom katastrofa. Tieto divoké, nadšené, fanatické prúdy, ktoré končia neúspechom, sú potešením pre satana, pretože prinášajú hanbu na Kristovu vec a končia neverou. O tom, že taký bude koniec adventizmu, nepochybujem.

NEDOSTATOK VZDELANIA A TALENTU MEDZI ADVENTISTICKÝMI DUCHOVNÝMI
Muži, ktorých si Boh vyvolil, aby viedli veľké náboženské hnutia v minulosti, boli s malými výnimkami ľudia s vysokým vzdelaním, kultivovanosťou a veľkým talentom.
Mojžiš, zakladateľ judaizmu, "bol učený vo všetkej múdrosti Egypťanov a bol mocný v slovách i v činoch" (Sk 7, 22)
Nehemiáš, ktorý po zajatí obnovil Jeruzalem, bol pohárnikom kráľa. Neh 2. Tak aj Daniel, veľký prorok, mal "vedomosti a zručnosť vo všetkej učenosti a múdrosti." (Dan 1, 17) Bol predsedom vlády mocnej ríše po mnoho rokov.
Pavol bol taký známy svojou učenosťou, že mu kráľ povedal: "Tvoja veľká učenosť ťa ženie do šialenstva" (Sk 26,24) Pre kresťanstvo urobil desaťkrát viac ako všetci ostatní apoštoli spolu. Práve jemu, a nie ostatným apoštolom, vďačí pohanský svet za to, že kresťanstvo sa tak úspešne rozšírilo.
Potom Dvanásti, hoci nevzdelaní, mali oproti všetkým ostatným reformátorom tú výhodu, že ich učil priamo Boží Syn a mohli robiť zázraky.
Svätý Augustín, 353 - 430 n. l., otec kresťanskej teológie, ktorému cirkev vďačí takmer rovnako rovnako ako Pavlovi, bol veľmi vzdelaný.
Ako je známe, Luther bol dôkladný učenec, vzdelaný v najlepších školách svojej doby a zastával profesorskú funkciu na univerzite.
Tak Kalvín, ako aj Melanchton boli vynikajúci učenci, ktorí zastávali profesorské funkcie na univerzitách. Zwingle, veľký švajčiarsky reformátor, bol oslavovaný pre svoju učenosť a vzdelanosť.
Wiclif, "ranná hviezda reformácie", bol absolventom anglického Oxfordu a doktorom teológie.
Cranmer, veľký anglický reformátor, bol absolvent, doktor teológie, arcibiskup a regent kráľovstva.
Wesley, otec metodizmu, bol absolventom Oxfordu, veľmi sčítaný, autor alebo redaktor komentárov, slovníkov, atď.

Je falošná predstava, že Boh si spravidla používa nevedomých ľudí ako vodcov reforiem, ako sa uvádza vyššie veľké mená na to ukazujú. Teraz sa pozrime na zakladateľov našich heretických siekt.
Joanna Southcottová bola úplne negramotná, iba práčka.
Ann Leeová, zakladateľka shakerov, nezískala žiadne vzdelanie, pracovala v továrni na bavlnu, a bola kuchárkou v nemocnici.
Joseph Smith, zakladateľ mormonizmu, nezískal žiadne vzdelanie a Brigham Young veľmi málo. Ani jedna z týchto osôb nemala vplyv vo svete, mimo ich vlastných oklamaných nasledovníkov.

Ako je to s vodcami adventizmu?
Wiliam Miller, zakladateľ, vyrastal v zapadákove, v chudobe, a získal len biedne výhody bežnej okresnej školy. Okrem nejakého všeobecného čítania, to bol celý rozsah jeho vzdelania.
E.G.Whiteová, vodkyňa cirkvi adventistov siedmeho dňa, získala len vzdelanie na bežnej okresnej škole. Nebola žiadnym študentom kníh. Počas mojich ciest s ňou som ju zriedka videl, aby čítala pol hodinu v nejakej knihe. Z jazykov alebo prírodných vied nevedela nič, a dokonca ani o bežnej histórii. Pani Whiteová nezískala žiadne školské vzdelanie, okrem niekoľkých týždňov, keď bola dieťa. Ona, podobne ako Joanna Southcottová, Ann Leeová a Joseph Smith, bola úplne negramotná, nepoznala ani tie najjednoduchšie pravidlá gramatiky. Ani jeden z duchovných tohto diela nikdy neabsolvoval vysokú školu alebo univerzitu a mnohí sú negramotní ako samotná pani Whiteová.
J. N. Andrews, Smith a jeden alebo dvaja ďalší sa usilovným štúdiom a čítaním mimo školy, stali dobre informovanými mužmi vo svojom odbore. Po E.G. Whiteovej prišli ako vedúci Butler a Haskell, pričom ani jeden z nich nebol vzdelaný muž a nemal ani polovicu prirodzeného talentu E.G.Whiteovej.
Súčasní vodcovia sú tiež nevýznamní muži. Takíto muži sú slabo pripravení na to, aby viedli veľkú reformáciu v tomto vzdelanom veku.
Ani jeden z nich nemá v súčasnosti, alebo nikdy nemal, ani kúsok vplyvu vo svete, nemal žiadny úrad alebo zodpovedné postavenie v štáte alebo národe. Ako veľmi sa líšia od veľkých reformátorov minulosti, ktorí mali často rozsiahly vplyv na dobro, a to nielen na masy, ale aj na významných mužov a kráľov krajiny. Preto, nech sa na adventizmus pozeráme z ktorejkoľvek strany, nemá žiadne znaky skutočnej reformácie poslanej Bohom, aby požehnala svet.
A. A. Phelps, dlhoročný redaktor novín adventistov hovorí: "Pozoroval som a čakal, pracoval som s trpezlivosťou, miernosťou a vernosťou v srdečnej spolupráci a s úprimnou túžbou vidieť jednotu a morálnu silu, ktorá by mala charakterizovať biblicky a nebesky inšpirované hnutie. Ale pomaly a neochotne som podľahol presvedčeniu, nútený smutnými faktami a príkladmi, ktoré som sa ani neodvážil podrobne opísať - že som len zahadzoval svoj život, keď som sa snažil brzdiť vlny nesúladu, neochoty, ľahostajnosti, obmedzenosti, dogmatizmu a duchovnej smrti, ktoré som nedokázal prekonať."

Čitateľ, ak si ešte stále mimo tohto duchovného Babylonu, prijmi varovanie od tých, ktorí prešli týmto mlynom, a zostaň vonku.

Doplnené, v roku 1914. Už aj silní muži medzi nimi to priznávajú:
1. Pani Whiteová sa vo svojom inšpirovanom (?) spise dopustila mnohých chýb;
2. Teraz si protirečí v tom, čo kedysi napísala;
3. Od mnohých iných autorov skopírovala to, o čom tvrdí, že je zjavením od Boha;
4. Často sa nechala ovplyvniť inými, aby napísala to, čo chceli, aby pomohla ich projektom.

Čas to dokázal tak jasne, že sa to už nedá poprieť. Preto jej zjavenia neustále strácajú vplyv u schopných ľudí. V súčasnosti má osemdesiatsedem rokov a uvádza sa, že do značnej miery stráca duševné zdravie. Laici, najmä v cudzích krajinách, keďže o všetkých týchto skutočnostiach nevedia, ju stále považujú za hlas Boží, ktorý k nim prehovára.

Sasko Jasko

Re: Kapitola 1

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

V článku je niečo pravdy a dosť veľa blbosti. Iné ani od propagandy inej cirkvi čakať nemozme. Akej, to sa dozvieme až nám povieš kto je autorom.

Sasko Jasko

Re: Kapitola 1

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

admin napísal: 17 Mar 2023, 20:07 Pani Whiteová preto hovorí:
"Videla som stav rôznych cirkví od času, keď druhý anjel ohlásil ich pád (v roku 1844) . Boli čoraz skazenejšie. . . . Satan sa plne zmocnil cirkví ako celku. . . . Cirkvi boli ponechané ako Židia; a naplnení boli každým nečistým a nenávideným vtákom. Videla som v cirkvách veľkú neprávosť a podlosť a predsa sa hlásia ku kresťanstvu. Ich vyznania, modlitby a napomínania sú ohavnosťou v Božích očiach. Anjel povedal: Boh im nebude načúvať v ich zhromaždeniach. Sebectvo, podvod a klamstvo praktizujú bez výčitiek svedomia." (Duchovné dary, zväzok I, strana 189, 190)
Akým nenávideným vtákom ???

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Kapitola 1

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Zkuste také porovnávávat v co věřili asd v roce 1863-1915 s tím jak věří dnes v rice 2023.

UČENIE
V učení sa radikálne líšia od evangelikálnych cirkví.
No a co je komu do toho kdo a jak věří?

Hlavné body sú tieto:
veria synovstvo Krista,
veria, že správne chápu len tie proroctvá, ktorým venujú najväčšiu pozornosť,
že koniec sveta nastane v tejto generácii,

tomu se věřilo vždy, že konec nastane v době kdy každý adventista žije podle situace ve světě, 1 a 2 sv. válka, různé krize, nemoci; mor apod. Dnes válka a Ukrajině, kvůli které trpíme všichni, atd. Už i ao. Pavel věřil ns konec v období jeho života.

že sa práve nachádzame v období súdu, ktorý začal v roku 1844,

To už bylo výpočty dokázáno a navíc je jasně napsáno, že soud začíná od domu Božího...

že musíme zachovávať siedmy deň – sobotu,
že zachovávanie nedele je znamením šelmy,

Opět pravda Bůh Boží zákon Desatero nezrušil a člověk Ježíš také ne, pouze naplnil Mojžíšův obětní zákon přidaný po 430 letech.

že všetci by mali platiť desiatky,

No to je biblické učení jen v případě, když něco vypěstuji 1-2x za rok třeba petržel na zahrádce tak 1 z 10 svazků dám kazateli ať se má dobře :). Ale peníze ty přikázáné Bohem dávat nejsou.

že pani Whiteová je inšpirovaná rovnako ako autori Biblie,

Třeba jo a třeba ne. Autoři Bible byli taky jen obyčejní lidé.

že Bibliu treba vykladať tak, aby súhlasila s jej spismi,

Stačí vykládat Bibli ale správně a na EGW už jaksi pak nezbývá čas :).

že sú povolaní Bohom, aby dali svetu posledné varovanie,

Proč ne? Dělají to další církve? Ne? Tak ať jsou zticha.

že mŕtvi sú v stave nevedomia,

A v jakém jiném stavu by asi tak měli být?
Hloupý názor Bible neučí, že půjdou po smrti do pekla ani do očistce či ráje.

že zlí a diabol budú zničení,

Tak tomu snad věří většina křesťanů ne?

že všetky cirkvi okrem ich vlastnej sú Babylon a zavrhnuté Bohom,

Pokud učí bludy o trojici, dělají z Ježíše Boha , uctívají papeže a spoustu jiných nesmyslů tak jsou součástí Babylona

že všetci okrem nich sa čoskoro stanú špiritistami,

Takovou hloupost jsem dnes ještě neslyšel, sle spiritisté satanisté tady 100% na zemi jsou

že keď Kristus príde, bude spasených len 144 000 zo všetkých, čo budú žiť na zemi a všetci budú adventisti siedmeho dňa.

V to už dnes většina adventistů takto nevěří

Preto nemajú žiadne spoločenstvo s ostatnými kresťanmi, nikdy s nimi nespolupracujú, ale horlivo získavajú členov od iných spoločenstiev.

Dnes adventisté kamarádí s kýmkoliv a stejně hako jiné křesťanské církve nalézají ztracené ovce v jiných křesťanských církvích

Veria v Bibliu, v obrátenie, v čistotu života, v prísnu striedmosť, v prísnu morálku a v iné dobré veci, ktoré sú spoločné všetkým cirkvám. Je medzi nimi veľa vynikajúcich ľudí. V charaktere ich nemožno porovnávať so špiritistami, neveriacimi atď., ako sa to niekedy neprávom robí.

Pravda až na tu střídmost ta spoustě tlustým adventistům zcela chybí :)

Neregistrovaný

Re: Kapitola 1

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Sasko Jasko napísal: 17 Mar 2023, 20:37 V článku je niečo pravdy a dosť veľa blbosti. Iné ani od propagandy inej cirkvi čakať nemozme. Akej, to sa dozvieme až nám povieš kto je autorom.
Autor knihy sa predstavil v uvode. Je to adventista.

Xxx

Re: Kapitola 1

Neprečítaný príspevok od používateľa Xxx »

Sasko Jasko napísal: 17 Mar 2023, 20:43
admin napísal: 17 Mar 2023, 20:07 Pani Whiteová preto hovorí:
"Videla som stav rôznych cirkví od času, keď druhý anjel ohlásil ich pád (v roku 1844) . Boli čoraz skazenejšie. . . . Satan sa plne zmocnil cirkví ako celku. . . . Cirkvi boli ponechané ako Židia; a naplnení boli každým nečistým a nenávideným vtákom. Videla som v cirkvách veľkú neprávosť a podlosť a predsa sa hlásia ku kresťanstvu. Ich vyznania, modlitby a napomínania sú ohavnosťou v Božích očiach. Anjel povedal: Boh im nebude načúvať v ich zhromaždeniach. Sebectvo, podvod a klamstvo praktizujú bez výčitiek svedomia." (Duchovné dary, zväzok I, strana 189, 190)
Akým nenávideným vtákom ???

Xxx

Re: Kapitola 1

Neprečítaný príspevok od používateľa Xxx »

Xxx napísal: 17 Mar 2023, 21:58
Sasko Jasko napísal: 17 Mar 2023, 20:43
admin napísal: 17 Mar 2023, 20:07 Pani Whiteová preto hovorí:
"Videla som stav rôznych cirkví od času, keď druhý anjel ohlásil ich pád (v roku 1844) . Boli čoraz skazenejšie. . . . Satan sa plne zmocnil cirkví ako celku. . . . Cirkvi boli ponechané ako Židia; a naplnení boli každým nečistým a nenávideným vtákom. Videla som v cirkvách veľkú neprávosť a podlosť a predsa sa hlásia ku kresťanstvu. Ich vyznania, modlitby a napomínania sú ohavnosťou v Božích očiach. Anjel povedal: Boh im nebude načúvať v ich zhromaždeniach. Sebectvo, podvod a klamstvo praktizujú bez výčitiek svedomia." (Duchovné dary, zväzok I, strana 189, 190)
Akým nenávideným vtákom ???
Je to z textu zo Zjavenia

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Kapitola 1

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Sasko Jasko napísal: 17 Mar 2023, 20:37 V článku je niečo pravdy a dosť veľa blbosti. Iné ani od propagandy inej cirkvi čakať nemozme. Akej, to sa dozvieme až nám povieš kto je autorom.
Autor dopadl blbě a ještě přišel o nohu tak mu asi za ty jeho kecy mu Bůh nepožehnal.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/D._M._Canright
Poté, co opustil Církev adventistů sedmého dne, Dudley a jeho rodina krátce zvažovali připojení k metodistické církvi, ale nakonec se rozhodli pro Baptistickou církev. 5. března 1887 byl on, jeho žena a jejich dcera Veva (Genevieve) přijati do Otsego Baptist Church. 17. dne mu bylo uděleno povolení kázat a o 2 dny později byl vysvěcen a stal se placeným pastorem Církve. V této pozici zůstal až do roku 1889.

V září 1890 Dudley a jeho rodina opustili Otsego a přestěhovali se do Grand Rapids v Michiganu. Tam se stal emeritním pastorem Berean Baptist Church, úřad, který zastával pouze rok. V době, kdy byl pastorem těchto církví, se zabýval psaním své 413stránkové kritiky Sedmého dne Adventismus Renounced, která vyšla v roce 1889. V roce 1915 se on a jeho bratr Jasper zúčastnili pohřbu Ellen G. Whiteové. což údajně zvolal: "Je pryč vznešená křesťanka!"

V březnu 1916 Canright doprovázel starého adventistického přítele J.H. Morrison, na shromáždění církevních pracovníků v Battle Creeku. Poté šli do Morrisonova domu. Po této návštěvě šel Canright do místního baptistického kostela, kde měl klíč od sklepa. Canright nevěděl, že došlo k rozsáhlé přestavbě, a když dorazil do kostela po setmění, spadl otevřenou dírou do sklepa, zlomil si nohu a zůstal tam dva dny. Byl převezen do místní nemocnice a poté do sanatoria Battle Creek, kde mu byla amputována noha. Poslední 3 roky svého života strávil se svou dcerou Genevieve, která konvertovala ke křesťanské vědě. Canright zemřel 12. května 1919. O dva měsíce později vyšla jeho poslední kniha Život paní E.G. Bílá, byla zveřejněna. V něm tvrdě kritizoval White a mimo jiné tvrdil:[1]

že rané doktríny držené v roce 1844 a až do roku 1851 naprosto selhaly
že v některých případech byla její proroctví mylná, a poté byla potlačena
že kárala a kontrolovala chování lidí, údajně duchovním poznáním, ale ve skutečnosti informacemi, které často napadaly nevinnou stranu
že plagiovala mnoho svých údajně Bohem inspirovaných textů od jiných autorů a musela revidovat jednu ze svých knih na náklady 3 000 $
V roce 1933 vydal Review and Herald In Defense of the Faith: A Reply To Canright. Napsal W.H. Bransona, adventistického kazatele, se kniha snažila napravit to, co autor tvrdil, že Canrightova překroucení a zkreslení adventistické doktríny. V roce 1971 církev vydala knihu I Was Canright's Secretary od Carrie Johnsonové, vzpomínku na její práci pro D.M. Canright na počátku 20. století.

Sasko Jasko

Re: Kapitola 1

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

Ach tak. To je článok baptistu z 19. storočia. Potom ok.

Neregistrovaný

Re: Kapitola 1

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Sasko Jasko napísal: 18 Mar 2023, 09:33 Ach tak. To je článok baptistu z 19. storočia. Potom ok.
No sice objektivně to psal autor už jako baptista - ale ne ledajaký.

Podle wikipedie a dalších možných zdrojů lze dohledat, že to byl člověk, který byl pokřtěn Manželem EGW, přijal vysvěcení a začal být kazatelem více než 20 let za života Whiteových v začátcích církve a v dobách kdy vznikala zásadní díla a věrouka od EGW.
Také on sám zvolen vedoucím sobotní školy, několikrát jako obhájce pozice adventistů v debatách s ostatními církvemi a jedno období jeden ze 3 lidí (spolu s Jamesem Whitem)výkonného výboru GK tedy jeden ze 3 nejvýše postavených mužů v církvi té doby.

Takže o poměrech uvnitř církve stejně jako o chování Whiteových i o tehdejší věrouce a roli spisů EGW ví asi velice velice hodně - spíše bych řekl, že asi sotva najdete někoho mimo církev, kdo zůstal křesťanem i kazatelem (tedy není asi úplně zahořklý) a zároveň byl uvnitř struktur a funkcí církve natolik znalý, aby mohl podat svědectví jak důvěryhodné tak nezaujaté a ještě je to současník Whiteových byť o pár let mladší a ne někdo kdo už jen slyšel vyprávění z druhé ruky. (ve smyslu zkreslené tím, že by stále by členem církve a nepříjemné zážitky by tím pádem měl tendenci tajit).

Proto má podle mne jeho zpráva velkou hodnotu při zkoumání: ,,jaké to tehdy opravdu bylo".

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný