5. Moje námietky proti adventistom

V tejto sekcii budeme postupne uverejňovať jednotlivé časti uvedenej knihy. D. M. Canright (1840 - 1919) bol dlhoročným aktívnym členom cirkvi adventistov, a tiež blízkym spolupracovníkom manželov Whiteovcov.
admin
Administrátor
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 01 Jan 2015, 23:53
Kontaktovať používateľa:

5. Moje námietky proti adventistom

Neprečítaný príspevok od používateľa admin »

MOJE NÁMIETKY PROTI SYSTÉMU ADVENTISTOV SIEDMEHO DŇA

1. Vznikol omylom. Pôvod adventizmu bol v millerovskej časovej predpovedi z roku 1843 a 1844, o ktorej všetci vedia, že bol omylom.

2. Toto dielo vyvolalo veľký fanatizmus a spôsobilo nešťastie tisícom duší.

3. Z tohto hnutia vzišla celá plejáda omylov, ako sami priznávajú.

4. Adventizmus siedmeho dňa je systém pápežstva - moci jedného človeka. James White od začiatku zastával tento postoj a formoval celý systém tak, aby mu zodpovedal. Chcel vládnuť a diktovať všetko v dosahu jeho pôsobnosti. Narobil by problémy každému, kto by sa odvážil začať čokoľvek, čomu by nešéfoval on. On bol hlavou a prezidentom všetkého. Takže teraz všetko riadi niekoľko ľudí. Ich slovo je zákon. Je to v rozpore s evanjeliom a má za následok duševný úpadok veľkého množstva ľudí z tohto ľudu. Niekoľko ľudí myslí za všetkých.

5. Samotné slovo pani Whiteovej, nevzdelanej ženy, je pre nich prijímané ako Boží hlas, ktoré diktuje do všetkých oblastí. „Utláčateľmi môjho ľudu sú deti a ženy nad ním panujú“. Iz 3,12

6. James a Ellen Whiteová sa od začiatku verejne zaoberali skutočnými alebo vymyslenými chybami každého služobníka, redaktora, všetkých ostatných a odhaľovali ich pred celým zhromaždením. Ak niekto namietali, bol "rebel". Toto všetko bolo potom vytlačené v jej "Svedectvách" ako inšpirované a šírilo sa to, aby si to všetci mohli prečítať. To u členov vyvolalo zvyk kritizovať a hľadať chyby, hľadať čo je odsúdeniahodné, čo je na nízkej úrovni. Každý mohol predvídať, že do čoho to vyústi.
Sama pani Whiteová teraz hovorí:
"Došlo k chytaniu sa slamky. A keď v cirkvi neboli žiadne skutočné ťažkosti, skúšky boli vyrobené." Svedectvá, zväzok 1, strana 144.
"Vzájomná láska sa vytratila a prevládol duch hľadania chýb a obviňovania. Považovalo sa za cnosť sledovať čo na druhom vyzeralo zle, a urobiť to tak, aby to vyzeralo ešte horšie ako bolo v skutočnosti." Strana 164.
Pani Whiteová sama dala príklad, ktorý vo veľkej miere nasledovali, až sa z nich stala denominácia hľadačov chýb.

7. Ich základným učením je, že všetky ostatné cirkvi sú odpadlícke a skazené. Preto horlivo sledujú každú zlú záležitosť, ktorú môžu proti nim vyzdvihnúť. To je úbohé a plodí to v nich tvrdého, nemilujúceho ducha.

8. Neustále sledujú všetky dôkazy, ktoré môžu zhromaždiť a ktoré ukazujú, že svet sa rýchlo zhoršuje. To má opäť zlý vplyv na nich samých, pretože majú tendenciu k tomu, aby boli zatrpknutí a skľúčení.

9. Ich služobníci sú len prednášajúci, ktorí chodia z miesta na miesto, zdržiavajú sa na mieste len krátku dobu a opakujú stále tie isté staré kázne. V dôsledku toho sa stali malichernými a vyprahnutými. Ich kázanie je takmer výlučne doktrinálne a argumentačné. Preto sú tvrdí a bojovní, namiesto toho, aby boli láskaví a milosrdní.

10. Ich zbory sú veľmi malé, väčšinou je tam od pätnásť do štyridsať členov. Nemajú pastierov, a zriedkavo sa u nich káže. Ich zhromaždenia sa konajú v sobotu, keď sú ostatní v práci, a preto ich nenavštevuje nikto okrem nich samých. Ich zhromaždenia sú teda malé, nudné a únavné, najmä pre mládež a deti. Nikdy sa nestýkajú s inými zbormi, preto čoskoro upadnú do stereotypu a stanú sa veľmi vyprahnutými. Veľká časť z nich je nevzdelaná a ich miestni vodcovia sú poľnohospodári alebo remeselníci. Slávnostné správanie, ktoré sa vidí v iných cirkvách, sa v ich zboroch zvyčajne nedodržiava. Ich deti sú hlučné a členovia často tiež. To nie je dobré.

11. Ich učenie ich núti byť striktnými a necitlivými. Nemôžu vôbec v ničom spolupracovať s inými
kresťanmi. To je ďalšia zlá vlastnosť tohto systému. Odsudzujú všetkých kresťanských pracovníkov, ktorí ich nenasledujú. Pozrite sa, ako Ježiš pokarhal tohto úzkoprsého, bigotného ducha: Ján mu povedal: „Učiteľ, videli sme kohosi, ako v tvojom mene vyháňa démonov. Bránili sme mu, pretože nechodil s nami.“ Ježiš však povedal: „Nebráňte mu! Ak niekto bude konať mocný čin v mojom mene, nemôže mi hneď nato zlorečiť. Veď kto nie je proti nám, je s nami! Mar 9,38-40.

12. V komunite nemajú žiadny vplyv na neveriacich. Neveriaci sa nezúčastňujú ich zhromaždenia; ani jedno dieťa okrem ich vlastných rodín nenavštevuje ich sobotné školy. Iné cirkvi majú svojimi verejnými zhromaždeniami, kázňami a nedeľnými školami mocný vplyv na dobro na neobrátených.

13. Ich práca je z veľkej časti prozelytická. Vskutku, "obchádzajú more i zem, aby získali jedného prozelytu". Oni budú pracovať rovnako tvrdo, aby dostali starého dobrého kresťana z inej cirkvi, ako keby sa snažili obrátiť hriešnika. Viac búrajú, ako budujú.

14. Počítajú za stratených všetkých, ktorí odmietajú ich "posolstvo". Ich misie, ktorými sa tak chvália, sú postrachom všetkých ostatných misionárov, pretože sa rovnako usilovne snažia o získanie členov z iných cirkví ako obrátenie nekresťanov alebo hriešnikov. Brat Haskell o ich "misii" v Londýne hovorí: "Trinásť prijalo sobotu.... Títo prišli najmä z anglikánskej cirkvi." Review, 10. apríla 1888. Áno, ich konvertiti sú vždy "hlavne" z iných cirkví. Ochorel som z takejto práce.

15. Svojimi argumentmi mätú myseľ mnohých, takže nevedia, čomu majú veriť. Stavajú ich proti ostatným cirkvám, a tak sa od všetkých vzďaľujú a úplne sa strácajú. Adventisti vykonali veľké množstvo tejto práce a ich vplyv v tejto oblasti je hrozivý.

16. Mnohé z ich detí vyrastajú tak, že nedodržiavajú sobotu ani nedeľu a nenavštevujú žiaden zbor a preto sa stávajú nenáboženskými.

17. Tí, ktorí v nedeľu neodpočívajú, ale športujú, chodia na lov, na ryby či pracujú, sú v tom podporovaní argumentami a príkladom Adventistov siedmeho dňa. Ale komunita svätiteľov soboty nemá v nedeľu deň odpočinku.

18. Božia moc sa na adventnom diele neprejavovala tak, ako by mala, ak by to bolo Jeho špeciálne dielo. Počas mojej dlhoročnej skúsenosti s nimi som bol ohromený skutočnosťou, že práca bola spravidla mimoriadne prázdna a neplodná. To ma veľmi skľučovalo. Videl som, že je to tak so všetkými ich služobníkmi, od veľkých až po malých. Z ich ročenky za rok 1888 vyplýva, že na každého služobníka nepripadal v priemere ani jeden konvertita!

19. V oblastiach, v ktorých pôsobia najdlhšie a sú najznámejší, sú aj najmenej úspešní. Akonáhle ľudia dobre pochopia, o čo v skutočnosti ide, nedokážu urobiť nič.

20. Apoštoli, reformátori a ďalší, ktorých poslal Boh, vybudovali veľké spoločnosti a mali v spoločnosti veľký pozitívny vplyv. Adventisti to však nikdy nerobia. Nemajú žiadny vplyv na spoločnosť. Táto črta diela ma často znepokojovala. Všimnite si, ako sa kacírske a fanatické
sekty zvyčajne stiahnu zo spoločenstva a vybudujú si malú exkluzívnu spoločnosť sami pre seba. Pozrite si shakerov, mormónov, spoločenstvo Oneida, stúpencov pani Southcottovej atď. Adventisti siedmeho dňa sa stávajú malým exkluzívnym spoločenstvom v každej spoločnosti, kde sa nachádzajú. Idú sami a nezúčastňujú sa takmer na ničom, čo zaujíma ostatných. Vezmime si ako príklad moje vlastné mesto. Už tridsať rokov tu majú zbor, ktorý má od päťdesiat do sedemdesiatpäť členov. Nespolupracujú ani sa nezaujímajú o žiadnu spoločenskú, kultúrnu, morálnu, sociálnu, mierumilovnú alebo náboženskú prácu mimo nich. Nikdy ich nepovažujú za pomocníkov v žiadnej takejto potrebnej a ušľachtilej práci. Nikdy sa nezúčastňujú na modlitebnom zhromaždení, na úsilí o prebudenie alebo na biblickej škole okrem svojej vlastnej. Mladí muži Kresťanské združenie, je úplne nesektárske, vykonáva ušľachtilú prácu na záchranu miestnych mladých mužov. Nechodí doň ani jeden adventista, ani sa oň nezaujíma. Naopak, adventistický obchod je otvorený kvôli predaju a tak sa stáva útočiskom pre flákačov a tých čo v nedeľu neodpočívajú. Nech sa na to pozerá akokoľvek, ich vplyv škodí najlepším záujmom náboženstva a dobrej spoločnosti.
Ako rozdielne to bolo s nasledovníkmi skutočných reformátorov, Luthera, Wesleyho, Kalvína atď. Stáli s ľuďmi, pracovali pre nich a vo všeobecnosti zlepšovali spoločnosť.
V okamihu, keď sa človek stane skutočne obráteným Adventistom siedmeho dňa, je stratený pre akékoľvek ďalšie užitočné pôsobenie v spoločnosti. Taký je ich záznam všade, čo dosvedčia všetci, ktorí ich poznajú. Na ich členov pôsobí učenie ako všetko pohlcujúca vášeň ich života, nenechávajúc im záujem, čas ani prostriedky na nič iné.

21. Prišiel som na to, že veľkým bremenom adventistov sú teórie, ktoré sú len špekulatívne a
o ktorých nemôžu s istotou vedieť, či sú naozaj správne. Také sú ich teórie o spánku mŕtvych, zničení bezbožných, svätyni v nebi, čase, keď Ježiš príde, ich výklad obrazu šelmy zo Zj 13,11-18, znamenie šelmy atď. Vari vedia, že majú v týchto otázkach pravdu? Nie, myslia si, že áno, a iní rovnako čestní, zbožní a inteligentní, si myslia niečo iné. Prišiel som k pocitu, že je hlúpe, aby som strávil svoj život nad tým, o čom som aj tak nevedel, že to tak naozaj je. Ale vieme, že je správne zvestovať evanjelium pohanom a riešiť skazenosť našich miest, zachraňovať závislých a padlých, hlásať Krista, obracať hriešnikov a pracovať na všetkom, čo zlepší stav ľudí a spoločnosti v súčasnosti. Ale u adventistov sú tieto veci druhoradé alebo sa úplne zanedbávajú, zatiaľ čo oni neustále kladú na prvé miesto svoje vlastné tézy a venujú sa im väčšinu času.

22. Všetko, čo je v ich učení požehnaním, majú aj všetky evangelikálne cirkvi, napr. ako viera v Boha, v Ježiša a Bibliu, čisté srdce, svätý život, sebazaprenie atď. Nič dobré neprinieslo im ani svetu učenie, ktoré je adventistom vlastné, ako čas príchodu, stav mŕtvych, sobota, videnia atď.

23. Po toľkých sklamaniach, takom dlhom čase a pochmúrnom pohľade na veci, sú spoločenstvom veľmi znechutených a nešťastných ľudí.

24. Je to "iné evanjelium", Gal 1,6, ktoré apoštoli nikdy nehlásali. Dlho som mal dojem, že my adventisti sme kázali úplne inak ako apoštoli. Napríklad sme vždy kázali a písali o sobote, zatiaľ čo Pavol ju vo všetkých svojich štrnástich listoch spomína iba raz Kol 2,16, aj to len o odsúdení!
"V Novom zákone nájdeme 'hlásanie evanjelia', a to päťdesiatkrát, 'hlásaj zákon' alebo 'sobotu' ani raz!" Warner.

25. Sú nevlasteneckí. Ani jeden z nich, v teréne alebo v nemocnici, nepohol prstom, aby pomohol pri potláčaní odboja alebo otroctva. Zostali doma a hľadali chyby. Pozri knihu pani Whiteovej Svedectvá, zväzok 1, strany 253-268. Ak by človek odišiel do vojny, bol by vylúčený z cirkvi, pretože pani Whiteová to zakázala. Vypočujte si ju:
"Bolo mi ukázané, že Boží ľud, ktorý je jeho zvláštnym pokladom, sa nemôže zapojiť do tejto komplikovanej vojny, pretože je v rozpore s každou zásadou ich viery." Svedectvá, zväzok 1, strana 361.
Zastávajú názor, že náš národ je "šelma" zo Zj 13,11-18, ktorá bude čoskoro na stane tyranov. Pani Whiteová hovorí: "Národ bude na strane veľkého vodcu vzbury, Diabla" Svedectvo č. 31, strana 132.
Tak to cítia všetci.

26. Ich falošné predstavy o nedeli ich vedú k tomu, že sa spájajú s neveriacimi, ateistami, ktorí sú proti sväteniu nedele. Je to jedna z anomálií, keď je kresťanská cirkev ochotná sa spojiť aj s najhoršími prvkami spoločnosti a nepriateľmi Krista, proti dobrým záujmom spoločnosti a proti obetavej práci. Na čo je vlastne dobré náboženstvo, ktoré bráni človeku byť praktický a užitočný v spoločnosti? Čo znamená "milovať svojho blížneho"?


ADVENTISTI A PROROCTVÁ

Adventisti tvrdia, že majú v proroctvách väčšie svetlo ako ostatní. Staré ženy a malé deti medzi nimi sebavedome veria, že o proroctvách vedia viac ako všetci ostatní, komentátori a učenci na svete. Dokážu presne povedať, čo znamená každý roh a krídlo, hlava a chvost, trúba a nádoba, zviera alebo anjel vo všetkých proroctvách! Existuje nejaká možnosť omylu? Ani najmenšia.
A predsa sa asi žiaden človek za takú dlhú dobu nedopustil toľkých omylov ako adventisti.

Zvážte, ako málo kritických znalostí o presných historických dátumoch a faktoch majú bežní ľudia. Veľká masa inteligentných obchodníkov, poľnohospodárov, remeselníkov, matiek a žien v domácnosti, by bola v týchto otázkach slabým sudcom. Väčšina z nich o tom nič nevie. Nemohli by inteligentne spochybniť žiadne tvrdenie, ktoré by mohol prednášajúci o týchto otázkach predniesť. Títo adventní kazatelia idú pred takýchto poslucháčov večer čo večer po dobu šiestich alebo ôsmich týždňov, pričom ich jasné vyhlásenia sú odvážne a často sa opakujú, až kým ich oklamaní poslucháči nepovažujú za najúžasnejších historikov a neprijmú ich ako nepochybné pravdy!
Tak aj ich vykladači Biblie, ktorí chodia od domu k domu a vysvetľujú hlboké veci Božie. Dobre ich poznám, mnohých z nich som učil a bol som v ich školách. Mnohí z nich by nezískali ani vysvedčenie z tretej triedy a nikdy neprečítali ani zväzok dejepisu. Jednoducho sa učia z pamäti, ako papagáj, ktorý bezmyšlienkovite opakuje lekcie udivenému farmárovi alebo negramotnej
matke. Keď ich vykoľajíte z ich lekcie, nebudú rozumieť. Sú ako tí, ktorých Pavol karhal: "Chcúc byť učiteľmi zákona, ale nerozumejú, čo hovoria, ani čo tvrdia." 1 Tim. 1:7. To sa hodí presne na nich.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Kapitola 5

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Většina toho o čem psal Canrigth před 140lety už dnes u adventistů neplatí nebo je to jinak.

Neregistrovaný

Re: Kapitola 5

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Ja mám dlhoročnú skúsenosť, ktorá mi veľmi pripomína opis v knihe.

Neregistrovaný

Re: Kapitola 5

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Nie všetko platí aj dnes, navyše sú rozdiely aj medzi zbormi aj geografické a kultúrne rozdiely. Ale z horlivých zástancov EGW sa stávajú fanatici nie kresťania.

John 3:16
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 28 Dec 2015, 18:54
Kontaktovať používateľa:

Re: 5. Moje námietky proti adventistom

Neprečítaný príspevok od používateľa John 3:16 »

Na samostatnú tému by bol popis práce kazateľov a cirkevných zamestnancov. Mnohí z nich dosiahli svoj vývojový proces a stali sa dokonalými parazitmi. Ich úžitok rovná sa nule.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: 5. Moje námietky proti adventistom

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Ich úžitok se rovná mínus nekonečno. Více se toho dozvím třeba zde na Ačostým než od našich kazatelů, kteří mluví půl hodiny a berou za to v průměru hrubého až 10000Kč x 4 kázaní = 40000Kč v měsíci. Kazatelé pobírají průměrný plat v ČR ti co mají dlouholetou praxi. Nástupní plat bude odhadem kolem 25000Kč hrubého. Za 4 kázání v měsíci dobrá práce i plat občas navíc nějaký pohřeb či svatba.
Jedině kazatelé, kteří "chodí do práce" a kázání dělají zadarmo jako službu Bohu navic mají u mne plus.

Host

Re: 5. Moje námietky proti adventistom

Neprečítaný príspevok od používateľa Host »

Po toľkých sklamaniach, takom dlhom čase a pochmúrnom pohľade na veci, sú spoločenstvom veľmi znechutených a nešťastných ľudí.
Prečo tolko plaču. stačí cirkev opustiť. Prečo byť nešťastný ked môžeš byť šťastný.

Sasko Jasko

Re: 5. Moje námietky proti adventistom

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

5. Samotné slovo pani Whiteovej, nevzdelanej ženy, je pre nich prijímané ako Boží hlas, ktoré diktuje do všetkých oblastí. „Utláčateľmi môjho ľudu sú deti a ženy nad ním panujú“. Iz 3,12
Bol ten clovek naozaj taky idiot, ze uveril, ze Izaias predpovedal existenciu Ellen Gould Whiteovej ?

Alebo len uveril, ze v krestanstve musia vzdy vladnut muzi nad zenami a opak je upadok mravov ? Potom dobre ze sa nedozil 21 storocia, lebo by sa zblaznil.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: 5. Moje námietky proti adventistom

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

No byl to idiot, ale chytrý když rozjel výrobu a kšefty s Cornflakes, ktere se prodávají dodnes.
Dnes by ho manželka zmlátila za ty jeho kecy :).

Neregistrovaný

Re: 5. Moje námietky proti adventistom

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

mikim napísal: 07 Aug 2023, 10:54 No byl to idiot, ale chytrý když rozjel výrobu a kšefty s Cornflakes, ktere se prodávají dodnes.
Dnes by ho manželka zmlátila za ty jeho kecy :).
Na svou dobu na tom byl lépe než. Nepodléhal panice tak jako ty, třeba v covidové době jsi se zásobil. Už to to došlo?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný