Ellen Gould White

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Ellen Gould White

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Petr napísal:
ambassador napísal:
Tomáš napísal:To Rajon:

Já také nevidím problém v tom, že by existovala ,,sola scriptura" a zároveň existoval prorok(yně) a to určitě víc než jeden.

O tom ale zde není řeč.

Řeč je o vyznání víry Adventistů.
Věroučné body adventistů nejsou přeloženy všechny přesně.

Například věroučný bod o daru proroctví je v angličtině:

...her writtings are a continuing and authoritative source of truth.....
doslovný překlad
=(...její spisy jsou přetrvávající/pokračující a autoritativní zdroj pravdy...)

česká verze 27 věroučných článků z roku 1999 to přeložila takto:

Spisy této služebnice Páně jsou trvalým a významným ukazatelem k pravdě, .....

a konečně jak už tu zaznělo tak slovensky:

...Jej spisy su stalym a vyznamnym svedectvom pravdy...

---------------------

1) Zdroj pravdy není ukazatel k pravdě
2) zdroj pravdy není ani svědectví pravdě (komu,čemu)

slovníková definice slova ,,source" je zdroj, pramen, příčina, původ

Ani jeden z těchto výrazů nebyl použit ani v jednom z našich dvou překladů.

Ptám se proč?

A ptám se kohokoliv zodpovědného ať mi odpoví, která z těch verzí je závazná pro české adventisty a která pro slovenské.
Také by mne zajímalo, jestli to GK ví a schválila, že se to u nás upravilo a zpětný překlad do ang by byl např. ,,pointer to truth" nebo ,,testimony to truth"

A konečně se ptám Rajona, nebo Ngmy - vám nepřijde znění ,,autoritativní a přetrvávající zdroj pravdy" mnohem silnější káva, než prostě ,,tato osoba je prorok, věříme, že bůh jí inspiroval aby nám tím něco sdělil"

Jak už jsem říkal dříve, to že někoho rozpoznám jako proroka, neznamená, že ho/jí musím dávat jmenovitě do věroučného bodu.

Když se tam octne, tak už to členy tlačí,k tomu, aby.......... (věřili, četli, uznávali, respektovali)

Bible nikdy nepotřebovala pro své proroky věroučné nařízení zajištěné vedením izraele/církve.

A navíc Božím prorokem byl i například Balám.

posílám odkaz na současnou úpravu ang. verze věroučných bodů:
http://www.adventistreview.org/assets/p ... ersion.pdf

je z 10.7.2013

nyní by to mělo znít v češtině cca takto:

,,Její spisy promlouvají s prorockou autoritou............"

Myslím, že je to krok správným směrem, ale stále mi tam chybí jasné vyjádření, jestli se církev staví za vše, co napsala a vydala jako knihu nebo v časopise, nebo rozpoznávají jako církev, že ne všechno takto promlouvá s autoritou. (pak by zas vyvstala otázka, co vlastně ano a co ne , chápu, že je těžké rozsoudit 50 000 stran rukopisu, ale je to čestné, ať už chci tvrdit, že inspirované je vše, nebo jen něco.)

--------

Na závěr bych se diskutujících rád, zeptal, jestli by mi uvedli alespoň jeden výrok /citát EGW o kterém jsou přesvědčení, že ,,promlouvá s prorockou autoritou" a aby mi ukázali, jak k tomu u toho výroku došli.

(pro upřesnění, nechci odpověď, že je jich spousta/všechny atd. nic obecného, zajímá mne právě ten jeden, o kterém jste nejpřesvědčenější že to tak je, a o tom si s vámi poté rád popovídám.)
česká verze 27 věroučných článků z roku 1999 to přeložila takto:

Spisy této služebnice Páně jsou trvalým a významným ukazatelem k pravdě, .....

Česká a Slovenská verze splňuje podstatu naši věrouky. Anglická ji popírá!
Samotná autorka v mnohých citátech nepřipouští "Českou verzi".Např. jeden z mnoha citátů:
Satan pomůže těm, kteří cítí, že musí rozlišovat. – „Musím konat svou práci, vyvracet chybná chápání těch, kteří se pokládají za schopné určovat, co je svědectví od Boha, a co je výrok lidský. Jestliže ti, kteří takto působili, pokračují v této činnosti dál, pak to budou satanské nástroje, které budou jednat za ně. /… / Ti, kteří pomáhali duším, aby pociťovaly svobodu určovat, co je ve Svědectvích od Boha a co jsou jen slova sestry Whiteové bez Boží inspirace, nakonec shledají, že pomáhali ďáblu v jeho podvodném díle. Svědectví číslo 33, str. 211 (5T 682) ‘ – Letter 28, 1906 {3SM 70.4}

Vůdčí složky a celosvětové učení,také nedovoluje "Českou verzi":

Mezi mnohými členy církve existuje tendence
snižovat nebo dokonce vzdát se rad Ducha prorockého.
Dnes slýcháme, že zatímco spisy Ellen Whiteová mohou
mít nějakou duchovní hodnotu, neměli bychom dovolit
jejím „limitovaným pohledům z 19. století“, aby tvarovaly
porozumění Biblické pravdy našeho 21. století. Ale já
věřím a církev Adventistů sedmého dne pevně a bez
hanby vyzdvihuje, že Duch prorocký je jedním z Božích
největších darů pro jeho lid doby konce – lidu ostatku.
Věřte Slovu Páně a následujte rady jeho pokorného
posla, E. Whitové. Ať nikdo... kazatel vašeho sboru,
vedoucí, učitel, administrátor nebo kdokoliv jiný, vás
neodvrátí od naprosté důvěry v Ducha prorockého,
který ukazuje na Bibli jako Boží autoritativní Slovo!

Ted Wilson předseda GK CASD- Neobracet se zpět Baltimore

EGW, Předseda GK, to nejsou moji bohové. Mám jen jednoha Pána a ten je jim nadřazený. Napřed On a když to nebude v souhlase s Ním, tak je neposlechnu. Více sluší poslouchat Boha. Ale za to se tady na zemi "plati"..... Raději zaplatím tady na zemi a nebe mám "zadarmo".

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Ellen Gould White

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Speedy napísal:Vypočul som nedávno kázeň br. Teda Wilsona "Prekoročte Jordán, neustupujte", ktorú mal koncom júla na konferencii GK. Dosť priestoru tam venoval citátom EGW aj jej dielu. Hovoril aj o známom fakte, že ju chápeme ako menšie svetlo, ktoré nás vedie k väčšiemu svetlu, t.j. k Biblii. A rozpovedal aj príbeh tom, ako raz po kázaní odchádzala z kazateľne, ale potom sa znovu vrátila, vzala Bibliu a povedala: Odporúčam vám túto knihu. (To sa stalo na poslednej GK, ktorej sa zúčastnila, čo je myslím veľmi symbolické).
A Ted vo svojej kázni hneď za tým opakuje a zdôrazňuje túto myšlienku slovami: Bratia a sestry, ak si prejeme prejsť Jordán, čítajme vážne Božie slovo, a nech jeho naučenia skrze Ducha Svätého mení naše životy!

S nadšením sa pripájam k tejto skvelej myšlienke, ktorú iste pod vplyvom Svätého Ducha vyslovila EGW, a ktorú, verím že tiež pod vplyvom Božieho Ducha, zopakoval náš novozvolený predseda: Venujme sa plne väčšiemu svetlu, čítajme Bibliu!

A vyzývam k tomu aj vás, bratia a sestry! Ukážme, že si vážime naliehavú výzvu Ducha prorockého a prestaňme už konečne čítať jej knihy! Čítajme len Bibliu, Božie Slovo, tak ako si to vždy želala! To je jej posolstvo od samotného Boha pre verný Boží ľud!

Svet ju (EGW) odmieta, ale bola daná nám a my ju musíme poslúchnuť! Ukážme, že ju neakceptujeme len formálne, ale skutočne! A výzva obrátiť sa k Biblii je skutočne to, čo dnešný zmätený svet potrebuje ako jediný liek na svoju smrteľnú chorobu! Buďme v tomto príkladom!

Milí moji, nerozumiem tomu, prečo stále znovu a znovu čítame jej knihy, ak sme už raz pochopili, že najdôležitejšia je len a len Biblia a len tú máme čítať? Veď tým vlastne porušujeme jej vlastný príkaz! Alebo tým dávame najavo, že ešte stále nechápeme, že Biblia je to, k čomu nás chce Boží Duch skrze jej posolstvo priviesť?

Ak niekto ešte stále nechápe Bibliu ako Božie slovo pre svoj život, tak prosím, nech ešte číta jej spisy. Ale akonáhle ho toto menšie svetlo privedie k Biblii, EGW treba prenechať tým menej chápavým a venovať sa plne štúdiu Biblie.

Verím tomu, že práve toto je skutočným obsahom troj anjelského posolstva, ktoré máme priniesť svetu, ale najprv ho predsa musíme osobne prežívať my sami! Ako chceme ľuďom ukázať na Bibliu, ak my sami ešte stále študujeme menšie svetlo?

Ďakujeme, Bože, za tvoje Slovo, ku ktorému nás vytrvalo pozývaš, hoci ho stále často odmietame! Dávaj nám prosíme svojho Ducha, aby nás pri štúdiu Biblie viedol a menil naše životy.
Kdo chce stále chodit pomoci baterky(malého světla) není dospělý člověk. Její knihy jsou slabikářem 19století. Dle toho je také potřeba je redakčně zpracovávat, aby odpovídali světlu, které Bůh přidává lidem.
Největší extrém, kterého se dopouštíme je výraz Duch prorocký ::stop:: . EGW nemohla obsáhnout hlubinu Boha, kterou zná jen Duch Svatý. Proto je troufalé tuto roli ji ponechávat a zvelebovat ji. Ona sehrala roli v 19 stol. Její rady nejsou dogmatické ale kultůrně a časově ohraničené. To není dogmatický materiál. Pokud tyto knihy používáme, pak není potřeba používat je k nalévání ::rtfm:: dogmatů, které tam nejsou a nemohou být, do hlav věřících a jiných lidí. Pokud jsou tam Kristocentrické úvahy, pak je možné nechat každého číst samostatně. Z jejich knih nelze tvořit věrouku ::rtfm:: k tomu je pouze Bible. Nikdo z lidí by neměl být věrnou kopií myšlení jiného jedince, byť moudrého. Moudrý teolog vás nikdy nebude učit poučky, bude vás seznamovat se vším co se týká výkladu, přístupu, jazyka, kulůry, myšlení té doby v souvislosti potřeby setkat se osobně s Bohem skrze četbu Bible. ::reead::
Naposledy upravil/-a ambassador v 29 Jan 2016, 07:03, upravené celkom 2 krát.

Tomáš Plechatý

Re: Ellen Gould White

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatý »

Ambassadore asi jsem se v tobě prve spletl.

Souhlasím snad s úplně vším co jsi napsal o tom jak bychom měli přistupovat k jejímu dílu.

(Na rozdíl od tebe si myslím a jsem přesvědčen, že v jejím díle se nacházejí i dogmata.)

Ale pokud by k jejímu dílu přistupovala církev tak jak říkáš, tak ta dogmata ani tolik nevadila.
Opravdu si ale myslíš, že ona sama si o sobě myslela a psala to samé?
Vždyť Ellen Whiteová sama psala, že útoky od ďábla se budou projevovat právě tím, že lidé budou zpochybňovat důležitost a inspirovanost jejích ,,svědectví".
Sama před svou smrtí mnohokrát psala, že její knihy budou trvalým odkazem i po její smrti. Tedy nevěřila že její role je omezená na její dobu.

Jak to dát dohromady? Mě zní divně prohlásit veřejně, že vzdáváme poctu EGW jako hodnotné autorky a projevujeme důvěru v její vedení Bohem pro její dobu, ale již ne dnes, když ona sama to viděla jinak.

Nechci jí srovnávat s Ježíšem, ale zní mi to podobně, jako chtít vzdát úctu Ježíši tím, že řeknu, že ho uznávám jako velkého humanistu a náboženského učitele.

Když Ježíš řekl že je i Synem Božím a že je cesta pravda a život a jediná cesta k Otci tak je to troufalé, ale musíme to buď přijmout celé nebo odmítnout.

Stejně tak jestliže EGW napsala že veškeré její dílo je buď z Boha, nebo z ďábla a také , že lidské rozlišování co napsala sama a co je inspirované je urážkou Boha, tak je to troufalé a musíme to přijmout buď celé, nebo říci jasně, že v tomto a mnoha dalších silných vyjádřeních chybovala a nebyla vedena Bohem.

Nejde to přece odbýt polovičním vzdáním pocty jako tehdy prorok, ale neaktuální.
Ona se považovala, za vždy aktuální.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Ellen Gould White

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Tomáš Plechatý napísal:Ambassadore asi jsem se v tobě prve spletl.

Souhlasím snad s úplně vším co jsi napsal o tom jak bychom měli přistupovat k jejímu dílu.

(Na rozdíl od tebe si myslím a jsem přesvědčen, že v jejím díle se nacházejí i dogmata.)

Ale pokud by k jejímu dílu přistupovala církev tak jak říkáš, tak ta dogmata ani tolik nevadila.
Opravdu si ale myslíš, že ona sama si o sobě myslela a psala to samé?
Vždyť Ellen Whiteová sama psala, že útoky od ďábla se budou projevovat právě tím, že lidé budou zpochybňovat důležitost a inspirovanost jejích ,,svědectví".
Sama před svou smrtí mnohokrát psala, že její knihy budou trvalým odkazem i po její smrti. Tedy nevěřila že její role je omezená na její dobu.

Jak to dát dohromady? Mě zní divně prohlásit veřejně, že vzdáváme poctu EGW jako hodnotné autorky a projevujeme důvěru v její vedení Bohem pro její dobu, ale již ne dnes, když ona sama to viděla jinak.

Nechci jí srovnávat s Ježíšem, ale zní mi to podobně, jako chtít vzdát úctu Ježíši tím, že řeknu, že ho uznávám jako velkého humanistu a náboženského učitele.

Když Ježíš řekl že je i Synem Božím a že je cesta pravda a život a jediná cesta k Otci tak je to troufalé, ale musíme to buď přijmout celé nebo odmítnout.

Stejně tak jestliže EGW napsala že veškeré její dílo je buď z Boha, nebo z ďábla a také , že lidské rozlišování co napsala sama a co je inspirované je urážkou Boha, tak je to troufalé a musíme to přijmout buď celé, nebo říci jasně, že v tomto a mnoha dalších silných vyjádřeních chybovala a nebyla vedena Bohem.

Nejde to přece odbýt polovičním vzdáním pocty jako tehdy prorok, ale neaktuální.
Ona se považovala, za vždy aktuální.
EGW prožila svůj život v určitém myšlenkovém stylu 19 stol. To je poznamenáno černobílým viděním věci, buď a nebo. Žádná barevnost, v případě černé-bíle se ještě připouštěl různý odstín šedi. Který udával stupeň hříšnosti. CASD se zrodila v takové "plodové vodě" a po narození se má přestřihnout pupeční šňůra ::shhh:: , žel stále ji někdo násilně "chirurgicky sešívá" ::stop:: . S tím nic neuděláš, to je proces zrání jednotlivce, který následně vyprodukuje nové a nové osvobozené ze zajetí 19 stol. Zvláštní je, že ti co nejvíce vracejí církev do 19 stol. Nemají problém odmítat "kolík" na zahrabávání vlastních výkalů ::rtfm:: a používají toalety 20 stol a ti bohatší 21 stol. V době 1 příchodu Boha-člověka-Krista docházelo ke střetu a zrání církve vlivem jednotlivců. Kristus přinesl Nový Čerstvý Chléb s kváskem ze SZ. ::empathy::
19 stol. je poznamenáno doslovností a to se odrazilo v písemnostech EGW. Dnes to někteří vnímají jako dogma. Řadě teologům Duch Svatý otevřel mysl-oči a oni to dobře vědí (i adv. teologové) Jen přinášet toto světlo je potřeba pozvolna ::empathy:: , aby si náš duchovní zrak na to postupně zvykl. Když byla zrušena inkvizice, museli vězně postupně pozvolna nechat navyknout na denní světlo. Tak tomu je v každém posunu času navyknou si na Nové Boží Světlo. Na stále silnější a silnější Boží přítomnost v životě jednotlivce. Doslovnost je zabiják vztahu s Bohem. ::diablo:: Doslovnost odvádí od ospravedlnění z víry a nasměrovává člověka k sebezlepšování. Sebezlepšování je hrobem pro křesťanské společenství a degraduje práci Ducha Svatého.
Naposledy upravil/-a ambassador v 29 Jan 2016, 10:05, upravené celkom 1 krát.

Tomáš Plechatý

Re: Ellen Gould White

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatý »

No dobře ale nebylo by to potom jak píše George Knight - vykleštění adventismu?

Když adventismu sebereš tu pupeční šňuru, kterou je ta doslovnost - buď a nebo - když mu sebereš tu víru, že se něco v nebi stalo roku 1844, že jedině díky tomu víra ve změnu svatyně přináší užitek přímluvce, když sebereš vyšetřující soud, církev ostatků a to že jedině sobota je pečetí Boží a rozdělí všechny lidi - co ti zbyde?

Vždyť ti tu zůstane jen církev, která očekává druhý příchod Ježíše Krista, nevěří v nesmrtelnou duši a schází se v sobotu.
Navíc je věrná některým předpisům ze SZ.

Takové církve již ale v historii existovaly a existují.

Pokud jeto hlavně o víře v druhý příchod a scházení se v sobotu tak ztrácíš identitu a mohli bychom stejně tak být baptisté sedmého dne, některé křesťanské sbory, nebo assemblies of God, nebo cokoliv.

Proč bylo potřeba založit další denominaci?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Ellen Gould White

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Tomáš Plechatý napísal:No dobře ale nebylo by to potom jak píše George Knight - vykleštění adventismu?

Když adventismu sebereš tu pupeční šňuru, kterou je ta doslovnost - buď a nebo - když mu sebereš tu víru, že se něco v nebi stalo roku 1844, že jedině díky tomu víra ve změnu svatyně přináší užitek přímluvce, když sebereš vyšetřující soud, církev ostatků a to že jedině sobota je pečetí Boží a rozdělí všechny lidi - co ti zbyde?

Vždyť ti tu zůstane jen církev, která očekává druhý příchod Ježíše Krista, nevěří v nesmrtelnou duši a schází se v sobotu.
Navíc je věrná některým předpisům ze SZ.

Takové církve již ale v historii existovaly a existují.

Pokud jeto hlavně o víře v druhý příchod a scházení se v sobotu tak ztrácíš identitu a mohli bychom stejně tak být baptisté sedmého dne, některé křesťanské sbory, nebo assemblies of God, nebo cokoliv.

Proč bylo potřeba založit další denominaci?
Tomáš- co ti zbyde?
Zůstane jen Bůh, protože je neměnný.

....jak píše George Knight - vykleštění adventismu? Píše o zastavení růstu církve nebo nárustu členstva?

Tomáš Plechatý

Re: Ellen Gould White

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatý »

Wow já bych byl pro.

Ale obávám se, že toto pojetí zůstane tak tobě a pár dalším jednotlivcům, kteří přestřihnou tu pupeční šňůru.

Já jsem pro to stejné.
Důvod proč jsem odešel byl můj smysl pro poslušnost.
V církevním řádu mám napsáno, že nemám přijímat slova těch kteří přinášejí poselství z bible, které by narušilo byť jedinný pilíř naší (myšleno casd) věrouky.
Protože jako člen organizace musím být poslušný jejím stanovám a neměl jsem moc změnit znění tohoto řádu, proto jsem odešel.

Doufám že zažíváš požehnané chvíle s Bohem jak v týdnu, tak i v sobotu ve shromáždění.
A že se ti nestává, že bys sklízel za své přesvědčení přimhouřené oči a sevřené rty případně jinou zlobu.

Nevěřím že se celosvětová casd promění do tvého vnímání. Ale přál bych si to. Myslím tím, že nevěřím, že by se to stalo bezbolestně. ::hi::

no nic jdu něco dělat měj se fajn

Polo

Re: Ellen Gould White

Neprečítaný príspevok od používateľa Polo »

Petr napísal: Mezi mnohými členy církve existuje tendence
snižovat nebo dokonce vzdát se rad Ducha prorockého.
...
Ale já věřím a církev Adventistů sedmého dne pevně a bez
hanby vyzdvihuje, že Duch prorocký je jedním z Božích
největších darů pro jeho lid doby konce – lidu ostatku.
Věřte Slovu Páně a následujte rady jeho pokorného
posla, E. Whitové. Ať nikdo... kazatel vašeho sboru,
vedoucí, učitel, administrátor nebo kdokoliv jiný, vás
neodvrátí od naprosté důvěry v Ducha prorockého,
který ukazuje na Bibli jako Boží autoritativní Slovo!

Ted Wilson předseda GK CASD- Neobracet se zpět Baltimore

Dakujem Petr za tento citat. V tejto diskusii sa debati aj o tom, ci sme cirkev Pisma alebo egw.
Predseda to vyjadril jasne a za vsetkych, vyzaduje naprostu doveru v Ducha prorockeho.
To je velmi zaujimave, lebo ani Biblii neverime "naprosto", ale ju studujeme a skumame, co malo aky zmysel a ci sa to vztahuje aj na nas dnes, a ako. K nicomu takemu nas vsak predseda v suvislosti s EGW nevyzyva, takze jej rady postavil nad Bibliu.
(Trochu by pomohlo, ak by niekto uviedol nejaky jeho citat vyzyvajuci v naprostu doveru v Bibliu.)
Takze niekto sa mozno citi ako krestan podla Biblie, ale tym sa dopusta nevery voci cirkvi, ktora ma ine meritko.

A tiez je zaujimave, aky ma pre to dovod: "Ja verim ..."
NIc proti jeho viere, kazdy si moze verit comu chce, ale je predseda cirkvi, tak by mal uviest nejaky akceptovatelnejsi argument ...
Mna ako krestana nezaujima viera nikoho, ani predsedu, ja chcem verit Bohu, a nechcem sa riadit vierou inych ...
Ak chcem niekoho presvedcit o tom, ze mam spravny nazor,
tak je to dost malo povedat "Ja verim takto, tak takto verte aj vy".

Petr
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 19 Dec 2015, 08:27
Kontaktovať používateľa:

Re: Ellen Gould White

Neprečítaný príspevok od používateľa Petr »

Polo napísal:
Petr napísal: Mezi mnohými členy církve existuje tendence
snižovat nebo dokonce vzdát se rad Ducha prorockého.
...
Ale já věřím a církev Adventistů sedmého dne pevně a bez
hanby vyzdvihuje, že Duch prorocký je jedním z Božích
největších darů pro jeho lid doby konce – lidu ostatku.
Věřte Slovu Páně a následujte rady jeho pokorného
posla, E. Whitové. Ať nikdo... kazatel vašeho sboru,
vedoucí, učitel, administrátor nebo kdokoliv jiný, vás
neodvrátí od naprosté důvěry v Ducha prorockého,
který ukazuje na Bibli jako Boží autoritativní Slovo!

Ted Wilson předseda GK CASD- Neobracet se zpět Baltimore

Dakujem Petr za tento citat. V tejto diskusii sa debati aj o tom, ci sme cirkev Pisma alebo egw.
Predseda to vyjadril jasne a za vsetkych, vyzaduje naprostu doveru v Ducha prorockeho.
To je velmi zaujimave, lebo ani Biblii neverime "naprosto", ale ju studujeme a skumame, co malo aky zmysel a ci sa to vztahuje aj na nas dnes, a ako. K nicomu takemu nas vsak predseda v suvislosti s EGW nevyzyva, takze jej rady postavil nad Bibliu.
(Trochu by pomohlo, ak by niekto uviedol nejaky jeho citat vyzyvajuci v naprostu doveru v Bibliu.)
Takze niekto sa mozno citi ako krestan podla Biblie, ale tym sa dopusta nevery voci cirkvi, ktora ma ine meritko.

A tiez je zaujimave, aky ma pre to dovod: "Ja verim ..."
NIc proti jeho viere, kazdy si moze verit comu chce, ale je predseda cirkvi, tak by mal uviest nejaky akceptovatelnejsi argument ...
Mna ako krestana nezaujima viera nikoho, ani predsedu, ja chcem verit Bohu, a nechcem sa riadit vierou inych ...
Ak chcem niekoho presvedcit o tom, ze mam spravny nazor,
tak je to dost malo povedat "Ja verim takto, tak takto verte aj vy".
Ano k bibli samotné přistupuje oficiální učení církve adventistů,že:
- nespadla hotová z nebe
- nevěří v doslovnou inspiraci ,ale že autoři dle svého vzdělání a možností i chyb předložili inspirované
- připouští některé pasáže,že jsou špatně přeložené
- v bibli připouští,že se proroci i mýlili(např.Nátan,když mluvil za Hospodina)
- že v bibli samotné jsou místa,kde se promítá osobní postoj a názor autora silně podmíněný a ovlivněný kulturou=tudíž dnes neakceptovatelný
- že se bible musí vykládat(-exegeze-)co je inspirované a co kulturně podmíněné,co autor neřešil a co řešil a naopak Pán Bůh ne
- že se pisatelé i mýlili(např.ap.Pavel psal,že už za jejich života vedl v jedné z epištol k očekávání apokalypsy
- atd.atd.
Proč (když se spisy EGW nestaví nad úroveň bible) se tento princip neaplikuje oficiálně v učení i v přístupu k jejím výrokům?
Schválně si zkus oficiálně vyslovit,že něco byl čistě její osobní názor a v něčem se prostě mýlila.
Ona sama Ti k tomu již dopředu napsala mnoho citátů např. další z nich,kde v žádném případě nepřipouští sama na sebe toto zhodnocování:
„A právě nyní, když jsem vám poslala varovné a káravé svědectví, mnozí z vás prohlašují, že je to pouze názor sestry Whiteové. Tím jste urazili Ducha Božího. Vězte, že sám Pán se zjevuje skrze Ducha proroctví.“ {5T 65}
Poslední ustanovení GK k otázce EGW opět toto nedovoluje:
Církev považuje spisy Ellen Whiteové za zdroj své věrouky.
A je-li neomylná, můžu tedy bez ní vůbec vykládat Písmo?
Abych byl chápán.Nejde o to,jak jí umírněně,nebo okleštěně vnímají rozumnější členové.Bavíme se o oficiálním a ústředním a nepohnutelným pilíři nauky CASD. Ona je trvalým zdrojem.

Tomáš Plechatý

Re: Ellen Gould White

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatý »

V příloze posílám stručné podněty k rozsouzení ,,prorokovosti" Ellen Whiteové

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 23 neregistrovaných