Sobota - šabat

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
Michal

Sobota - šabat

Neprečítaný príspevok od používateľa Michal »

V Biblii sa medzi Božími nariadeniami píše o zachovávaní soboty, mám na mysli 2 Moj 20,9-11. Pozrel som si video pána Seberíniho, ktorý v ňom tvrdí, že sme oklamaní, že šabat je aj sloveso, ktoré znamená že odpočíva Boh.
https://youtu.be/JMVPfQNYNEM
Pochopil som to, tak že on tvrdí že Boh odpočíva každý siedmy deň už od počiatku a bude odpočívať až naveky. Takže keď chceme odpočívať s Nebeským Oteckom nemáme na výber a musíme odpočívať vtedy, kedy odpočíva On. A Boh podľa neho odpočíva v sobotu. To teda znamená šabat, teda odpočívanie.
Nie som adventista ale verím v Boha a milosť v Pánovi Ježišovi. Pripustime, že by som bol oslovený touto zvesťou a chcel zachovávať svätý sobotný deň. Mám ale otázku na adventistov, tých praktizujúcich zachovávanie soboty.

Ako mám zachovávať šabat, sobotu? Ako mám v mojom praktickom živote dnešnej doby pamätať na to aby som sobotu svätil?

Vo verši 9 sa píše že 6 dní musím robiť (ak nebudeš znamená nesmieš, tak budeš znamená musíš, nie?) ale 7. deň nesmiem robiť nijakého diela ja, môj syn, moja dcéra, môj sluha, moja dievka, moje hovädo ani môj hosť, ktorý je v bránach mojich (takže asi u mňa na návšteve). Moja situácia je taká, že ja som veriaci, moja maželka neverí, môj syn je neveriaci a moja dcéra tiež neverí. Takže zachovávanie soboty by bolo len na mne ale podľa Biblie prakticky nemám šancu toto prikázanie zachovať. Alebo aké mám možnosti?

6 dní musím pracovať aj keď sa mi nebude chcieť? Aj keď nebudem mať prácu? Aj keď budem v nemocnici a chorý? Takže žiadna dovolenka a oddych pri mori.

Ak v sobotu nebudem nič robiť z toho, čo som robil predošlých 6 dní aj tak nedodržím prikázanie pretože nemôže pracovať ani moja dcéra, ktorá ma smeny a robí aj nočné a ani môj syn, ktorý si v sobotu bežne opravuje auto. Moja manželka v sobotu upratuje ale pretože nie je v prikázaní uvedená, ona mi asi nezachovanie tohoto prikázania nepodmieňuje. Hovädo nemám, na sluhov tiež nemám takže toto ma netrápi. Ale trápi ma a myslím to ozaj úprimne, že ako ja môžem toto zachovať, dodržať, pamätať, keď v prikázanie zahŕňa aj moju rodinu?

Vo verši 11 je uvedené prečo. Lebo 6 dní Boh robil zem a more atd. a 7. deň odpočinul. Preto posvätil a požehnal deň soboty. Z tejto formulácie mi je jasné že akoby Boh dal sobotu na pamiatku a pripomienku toho, že 6 dní tvoril a 7. si odpočinul. Nechápem to tak, že Boh preto odpočíva každý 7. deň ako to hovorí pán Seberíni. Domnievam sa, že Boh nemá od čoho odpočívať, lebo už všetko urobil ale len chcel aby si Izrael toto odpočatie pripomenul a aby si odpočali aj oni, snáď aby sa nestrhali prácou bez prestávky. Odpočíva Boh každý siedmy deň?

Vie mi nejaký adventista odpovedať? Nepíšem to sem ako chyták, rád by som sa v tom vyznal. Ďakujem.

Michal

Re: Sobota - šabat

Neprečítaný príspevok od používateľa Michal »

Môže sestrička - zdravotnícky pracovník, ktorá by sa stala adventistkou a pracuje v geriatrickom ústave v sobotu ísť do služby, keď jej podľa rozpisu vyjde na smena na sobotu? Nie je to teda každá sobota, ale niekedy, pretože je slobodná, ju kolegyňa pár-krát v roku požiada či by si nevymenila v sobotu alebo nedeľu s ňou smenu aby tá druhá kolegyňa bola s manželom, deťmi a rodinou.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Sobota - šabat

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Pokud by Bůh "nepracoval 7 dne" zřejmě by se zastavill život. Slůvko "přestal" ukládá čtenáři soustředit se na Boží přestání, nikoliv na nic nedělání. Samotný text naznačuje, že se jedná o nepokračování tvoření ve vztahu k člověku. Týká se to tedy nás! Podle tohoto principu je možné prožívat sobotní den.
Sobota má specifický důrazný charakter pro zachování Izraele a v tom mělo křesťanství pokračovat, jako duchovní Izrael.
Křesťanství se roztříštilo na odporu a distancování od židovství, které přešlo v antisemitismus. K nesprávnému výkladu: "krev Jeho na nás a na naše děti"
Naposledy upravil/-a ambassador v 27 Feb 2016, 19:31, upravené celkom 1 krát.

Michal

Re: Sobota - šabat

Neprečítaný príspevok od používateľa Michal »

Vďaka ambassador za reakciu ale pán Seberíni tvrdí, že Boh odpočíva, teda ako si to Ty formuloval prestáva, každý siedmy deň a tak nemáme na výber. Navyše nejde len o prestatie po šiestich dňoch ale podľa pána Seberíniho musíme byť presne synchronizovaný (doplnenie moje) s prestávaním Božím, ktoré je asi v sobotu. Takže neviem, je to adventistické učenie.
Ako v praxi člen ASD dosahuje prestávanie či odpočatie od všetkého svojho čo robil predošlých 6 dní svojich detí, keďže sú uvedení v prikázaní, ak nie sú tiež členmy ASD?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Sobota - šabat

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Přečetl jsi si to po svém!!! Nepsal jsem, že Bůh přestává každou sobotu!!! Proč by to dělal??? Bůh nepotřebuje odpočívat!!! Nepodsunujme mu naše možnosti! Sobota nebyla určena pro Boha, ale od Boha pro člověka! Pan, bratr, nevím, některé diskuze jsem četl. Neměl jsem při tom dobrý pocit, nezdravá povýšenost. Dotyčný není Bůh a já se z jeho stylem ne spolčují. Už jsem tu psal je to unikátní vyjádření nadřazenosti živého Boha a sobota tam má své pevné "učební" misto. Dnes to potřebujeme také. Je několik důvodu proč! To se však neřeší veršem nebo citátem.
Naposledy upravil/-a ambassador v 27 Feb 2016, 19:28, upravené celkom 1 krát.

Michal

Re: Sobota - šabat

Neprečítaný príspevok od používateľa Michal »

ambassador napísal:Přečetl jsi si to po svém!!! Nepsal jsem, že Bůh přestává každou sobotu!!! Proč by to dělal??? Bůh nepotřebuje odpočívat!!!
Podľa Teba potom pán Seberíni nemá pravdu. Môžeme to tak zhrnúť, čo sa týka jeho tvrdenia o Božom odpočívaní?

Čím je pre adventistov sobota? Je to šabat podľa 4. prikázania z Desatora so všetkou váhou jedného prikázania zo Zákona alebo je to len termín spoločných stretnutí k Bohoslužbe?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Sobota - šabat

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Je to smlouva (nesprávně desatero). Tato smlouva byla potvrzena, ratifikována smrtí J. Krista na Golgotě. Ze stárnutí, vetchost znamená , že kámen do kterého to bylo prstem Božím napsáno, spojeni pozemského kamene se zápisem Boží Rukou je nově zapsáno, zpečetěno krví, přesně podle předobrazu naplněno. Tím předobraz- obětí ztratili význam, jsou k ničemu. Spor se tedy vede o to co je předobrazem a co platí i nadále. Vzhledem k tomu, že z hory Mojžíš nese desky zákona- smlouvy. Smlouvu je možné chápat, jako zákonnou záležitost. Není proti zákonná. Byla řádně uzavřena a v J.K. ratifikována. Součástí je i sobota - odpočinutí, které nám každá sobota může pripomenout. Nápadná podoba závěru Stvořitelského týdne se závěrem v NZ pojetí ukřižování a odpočinutí. Tentýž Bůh přestává v sobotu po: "DOKONANO JEST".
tím je smlouva potvrzena, není zrušena. Židé dal zůstávají ve smlouvě a je rozšířena i na pohany.
Myšlenku potvrzení lze doložit např: kniha "Doba Ježíše Nazaretského" od M.R. 2010 vydala UK v Praze nakl. Karolinum str.249,druhý odstavec z hora..není adventistická.
Naposledy upravil/-a ambassador v 27 Feb 2016, 19:27, upravené celkom 1 krát.

Michal

Re: Sobota - šabat

Neprečítaný príspevok od používateľa Michal »

ambassador napísal:tím je smlouva potvrzena, není zrušena. Židé dal zůstávají ve smlouvě a je rozšířena i na pohany.
Takže rozšírením zmluvy na pohanov (čo sme aj my) sme viazaný touto zmluvou aj my a preto adventisti dodržiavajú sobotu podľa jedného prikázania zo zmluvy? Alebo tým, že bola zmluva potvrdená sobota sa stala pre adventistov už len termínom stretávaní sa?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Sobota - šabat

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Vázaný, to není nejvhodnější slovo. Nejedná se o naše zavázáni, ale o Boží záruku naši existence. Židé mají jen TANACH, ten nevypadl náhodně z nebe. Je spojením lidských slov vyjádřených v čase a prostoru, což nemá samo existující životnost, s Božím Duchem a jen tak se může stát života nosným pramenem pro člověka. Vždy, když Izrael kráčel " svou" vlastní cestou, zaznívají zástupně lidským " jazykem" Boží postoje do jejich života skrze proroky. Proto čteme negativní vyjádření k sobotám, desátkům atp. Není to zrušení, ale "Boží znechucení" nad náboženskou praxí Židů. Bůh dle Bible je povolal, sformoval a má plné právo hodnotit jejich stav. Toto hodnoceni se projevuje i v NZ, ale stává se předmětem spekulací o zrušení. Náboženská praxe potřebuje pravidelnou aktualizaci jinak přestane mít Boží oslovující, proměňujíci náboj pro život z viry. Stává se jen mrtvou tradicí bez moci Boží.
Nejde o termín scházeni, ale o Boží požadavek proklamovat Boží nároky na člověka. Respektováním soboty se můžeme stát nositeli, hlasateli Boží záchrany. Vytrati- li se podstata, stane se to jen nějakou zaběhlou praxí bez "Boží Moci". Sobota bez Ducha je jen jeden ze dnů.
Sobota se může stát zvěstným dnem osvobození z hříchu. Některým Židům, kteří nepřijali Krista se to stalo. To je důvod, proč ap. Pavel píše o vylomeni a naroubování proti přírodní, běžné praxi, roubuje se přece ušlechtilý roub na pláně! Pavel používá složitou teo.konstrukci postavenou na příběhu SZ.
O.H.Pesch ( neadventista ) ve své knize " Desatero božích přikázání " píše: "...musíme začít přiznáním, že my křesťané jsme je ( přikázání) nikdy v životě neplnili. Všichni jsme notoričtí znesvěcovatele šabatu. ... .. Začalo to tím, že my křesťané jsme nahradili šabat, tedy sobotu, neděli. Jakoby se to úplně samozřejmě smělo - a při tom zdůrazňujeme, že boží přikázání se musí ponechat, jak jsou, a člověk si je nesmí přizpůsobovat. "
( vydalo nakl. Vyšehrad 2013)
Naposledy upravil/-a ambassador v 27 Feb 2016, 19:25, upravené celkom 1 krát.

Petr
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 19 Dec 2015, 08:27
Kontaktovať používateľa:

Re: Sobota - šabat

Neprečítaný príspevok od používateľa Petr »

Otázky spjaté s prostupováním kérygmatu z prostředí judaismu do pohanského světa (co vše se zvěstí, že Ježíš byl ukřižován a vzkříšen, může prostoupit do zcela odlišného světa chápání) na své řešení či spíše akceptování v CASD teprve čekají. Fakt, že Pavel byl farizej a celek Tóry pro něj znamená nutně i „Tóru ústní“, kterou nemůže odpreparovat, ale ani pohanům předat, a sobota je plná rabínských nařízení, bez nichž by nebyla svátkem, není reflektován. Otázka co je to „biblická sobota“, není rovněž zodpovězena. Je to sobota z doby Mojžíše, Jóšiáše, anebo Ježíše či Pavla? Obsah soboty se bezesporu vyvíjel a rabínská interpretace sobotních nařízení a zákazů rovněž. Kde je možné navázat, aby se jednalo o absolutně správně zachovávanou sobotu, jež má zaručit v době konce a pronásledování pečeť Božího lidu? Jinak řečeno, co bylo obsahem soboty a jak byla praktikována ranými křesťany do roku 70, do pádu chrámu a po něm, na území Palestiny a mimo ni? Zachovávali např. křesťané v Korintu v době Pavlově sobotu? Je možné se omezit toliko na některé biblické tradice a výpovědi, anebo má přednost Starý zákon před Novým? Je pro křesťana možné dát do závorky apoštola Pavla a překrýt ho Zákonem či Mojžíšem?[/i]
Mgr. Jiří Lukeš, Th.D. Odborný asistent na Oddělení biblistiky, Katedry biblistiky a judaistiky HTF UK v Praze. Vyučuje na Teologickém semináři CASD Specializuje se zejména na Nový zákon.
Naposledy upravil/-a Petr v 28 Feb 2016, 18:22, upravené celkom 2 krát.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 29 neregistrovaných