Duša a diabol

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
Rastislav

Duša a diabol

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

Prv než so vstúpil k Adventistom tak duša a diabol boli pre mňa dve záhadné substancie. Potom som prijal vieru CASD a prestal nad tým špekulovať lebo mi to bolo "jasné" ako facka. Dnes zase špekulujem, premýšľam, pozorujem. Moja "duša" už netúži prijať nejaký hotový koncept ktorý budem verklíkovať. Ale utváram si svoje puzzle.
Čo je pre vás duša a čo diabol ?
Nezaujímajú ma Biblické verše ani naučené frázy vieroučných bodov, tých je všade plno.

Neregistrovaný

Re: Duša a diabol

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Prv než so vstúpil k Adventistom tak duša a diabol boli pre mňa dve záhadné substancie. Potom som prijal vieru CASD a prestal nad tým špekulovať lebo mi to bolo "jasné" ako facka. Dnes zase špekulujem, premýšľam, pozorujem. Moja "duša" už netúži prijať nejaký hotový koncept ktorý budem verklíkovať. Ale utváram si svoje puzzle.
Čo je pre vás duša a čo diabol ?
Nezaujímajú ma Biblické verše ani naučené frázy vieroučných bodov, tých je všade plno.
To je právě ono Rastislave, Ty nechceš poznat to, co o duši říká bible, tedy Boží slovo, chceš lidské názory.
Tak běž tedy k vyznavačům New Age, oni Ti řeknou, jak vnímají duši, nebo k budhistům. Nebo můžeš jít za marxisty, taky mají nějakou představu o duši.
Od začátku věků si lidi dělají svoje "puzzle"-Bůh řekl "zemřete", lidi uvěřili ďáblovi, že nezemřou, Bůh stvořil Zemi i nebe, mnoho lidí si myslí, že to vzniklo samo, Bůh spasil člověka, ale mnoho lidí stále vytváří nějaké nauky, aby se dostali na "vyšší úroveň" a tak dále.
Přeji Ti hodně úspěchů.

Neregistrovaný

Re: Duša a diabol

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Neregistrovaný napísal: 06 Jún 2022, 17:08
Prv než so vstúpil k Adventistom tak duša a diabol boli pre mňa dve záhadné substancie. Potom som prijal vieru CASD a prestal nad tým špekulovať lebo mi to bolo "jasné" ako facka. Dnes zase špekulujem, premýšľam, pozorujem. Moja "duša" už netúži prijať nejaký hotový koncept ktorý budem verklíkovať. Ale utváram si svoje puzzle.
Čo je pre vás duša a čo diabol ?
Nezaujímajú ma Biblické verše ani naučené frázy vieroučných bodov, tých je všade plno.
To je právě ono Rastislave, Ty nechceš poznat to, co o duši říká bible, tedy Boží slovo, chceš lidské názory.
Tak běž tedy k vyznavačům New Age, oni Ti řeknou, jak vnímají duši, nebo k budhistům. Nebo můžeš jít za marxisty, taky mají nějakou představu o duši.
Od začátku věků si lidi dělají svoje "puzzle"-Bůh řekl "zemřete", lidi uvěřili ďáblovi, že nezemřou, Bůh stvořil Zemi i nebe, mnoho lidí si myslí, že to vzniklo samo, Bůh spasil člověka, ale mnoho lidí stále vytváří nějaké nauky, aby se dostali na "vyšší úroveň" a tak dále.
Přeji Ti hodně úspěchů.
Sám si plný představ.

Pro vzdělané (že pozorně četli bibli)
je směšná představa, že lze jednoznačně říci, co říká o duši bible. Názory které máš z bible jsou také lidské názory.
Je směšná představa, že bible = Boží slovo.

Takto řečeno se to lidem nelíbí, ale když uvedu konkrétní příklady z bible, které půjdou proti vaší představě o duši tak se začnete najednou hádat, že to je špatně vyloženo, že to nesmím brát doslovně a další mě již známe odpovědi, které jen ukazují, že vám nejde o přemýšlivé názory ale o udržení pocitu bezpečí že jako ,,mám pravdu (v bibli)" a ,,vím jak to je".

Posíláš Rastislava k budhistům a k New age. Znamená to, že jsi přesvědčen , že adventisté duši a ďábla nijak nevnímají a mají pouze možnost odcitovat o nich pár veršíků a výkladu, které napsal nějaký CASD teolog?

Když narážíš na příběh z Genesis bereš ho super doslovně, přestože se najdou lidé, kteří ctí bibli, ale nazývají tu stať ,,hymnem" (oslavnou písní, která si nenárokuje doslovnou pravdivost).

Oproti tomu, když ti vytáhnu já Evangelii zaznamenaný příběh o tom, jak Ježíš řekne na konci podobenství výklad, že jedni lidé půjdou do věčných muk a druzí do věčného života. (Tedy existovala by věčná muka duše nebo nějakého bytí Bohem odsouzených) Tak se budeš se mnou najednou přít, že to nemůžeme brát doslovně (přesně stejný argument, který když ti někdo dá v geneiss tak podle tebe poslechl hada.)

Právě ta mnohoznačnost různých veršů o duši by dala čekat, že na ni budou mít křesťané, kteří nad ní přemítají různé názory.
A naopak snaha o odpovědi jako přes kopírák ukazuje na dobře indoktrinované jednotné ovečenstvo.

V dobách , kdy bibli rozumělo jen pár učenců v latině a nikdo ji neměl doma ještě šlo před lidmi maskovat, že ta složitá témata nejsou v bibli jednoznačná a jasná a že jednota je projevem snahy ovládat věřící ze strany zástupců církevní organizace.

Dnes kdy je na netu online v různých překladech jazycích včetně řeckých a hebrejských originálů je taková snaha k smíchu.
....ale mnoho lidí stále vytváří nějaké nauky, aby se dostali na "vyšší úroveň" ...
Vysmíváš se snahám lidí, kteří hledají jinde.

Ale přitom křesťané se snaží poznat plněji Boha/ Boží vůli, snaží se více se mu odevzdat, snaží a rozhodují se více se nechat naplňovat a být vedeni Duchem Svatým.

(Ti extrémnější usilují o vnější posvěcení a chlubí se svým posvěcením a tím jak už nehřeší ani v mysli a nejí něco a nekoukají na TV atd.)

A takoví jsou mezi ostatními ctěni pro svou horlivost a sama bible je za to chválí.

Jeremjáš 9,22-23

Chci tím říci, že se tomu říká jinak ale je to přece také snaha přijmout do života nějaké poznání/nauku zvnitřnit to a tím se dostat na ,,vyšší úroveň". Jen záleží jestli to vede k pýše a srovnávání s ostatními, nebo jako když píše Pavel.
Filipským 3,11-14

Proto mne mrzí, když se tu staví dva věřící lidé proti sobě (nyní již ne ve stejné organizaci) když oba v sobě mají touhu poznat pravdu o duši/ďáblu což jsou vlastně nebeské záležitosti a Boží věci.

Neregistrovaný

Re: Duša a diabol

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Rastislav napísal: 06 Jún 2022, 14:56 Prv než so vstúpil k Adventistom tak duša a diabol boli pre mňa dve záhadné substancie. Potom som prijal vieru CASD a prestal nad tým špekulovať lebo mi to bolo "jasné" ako facka. Dnes zase špekulujem, premýšľam, pozorujem. Moja "duša" už netúži prijať nejaký hotový koncept ktorý budem verklíkovať. Ale utváram si svoje puzzle.
Čo je pre vás duša a čo diabol ?
Nezaujímajú ma Biblické verše ani naučené frázy vieroučných bodov, tých je všade plno.
Pro mne je duše něco jako střípek mého skutečného já, které je projevuje vědomě zde na zemi.
Věřím že jako celá bytost jsem zrozen ze Stvořitele a poznávám svět okolo sebe i další projevy stvořitele ( jiné stvořené bytosti) a jako duch v sobě mám toto poznání, ale vstupem na zem do těla s duší se mi umožňuje zakoušení reality blízko v hmotě a na nějakou dobu asi abych nebyl přetížený nemám plný přístup k tomu co jsem a vím v Duchu. Ale střípky toho kým jsem a co vím mám v duši, která se mnou je od narození a dále se zde utváří během zážitků v životě.


Ďábel pro mne je podivný koncept skoro až nedůvěryhodný. K pochopení světa mi stačí stvořitel a stvořené bytosti, které mají svobodnou vůli včetně konání dobrého a zlého. Při střetu s těmito bytostmi dojde občas k tomu, že zažiji/poznám něco, co nechci nebo se mi nelíbí, že to tak je, ale nemám možnost to změnit (protože okolo jiných bytostí je jejich vůle a jejich sféra vlivu, když ji naruším budu z jejich pohledu zase páchat zlo a násilí já jim).

Věřím že mnohé stvořené bytosti se rozhodly zakoušet různé zážitky a potěšení i za cenu vedlejších účinků (jinak popsán pád nebeských andělů) a tak jsou zde bytosti které zakoušejí realitu z nějakých ,,nižších" vibrací / podsvětí / jiného vnímání reality, než lidé.

Nevěřím ale , že by tyto bytosti měly jednotného vůdce a a že by měl hrát nějakou velkou roli na této zemi a pro všechny pozemské bytosti.

Nevěřím také, že jsou tyto bytosti nějakým ,,protipólem" Boha. Pořád jsou to stvořené bytosti ze Stejného Stvořitele jako já a určitě k nim on má stále nějaký vztah a věřím že dost podobný jako má ke mne / k nám lidem.

Ale nevím jak to s nimi je a jak to s nimi dopadne.

Dokonce ani nevím jestli bude nějaké konečné ,,dopadne" ve smyslu konce dějin a posledního soudu.

Věřím, že představy lidí a víra v ďábla, démony a další věci ovlivňuje vztah k nim a možnosti setkávání se s těmito bytostmi.

Věřím, že mnoho padlých bytostí rádo parazituje na jiných bytostech a lidé to občas zažívají.

Neregistrovaný

Re: Duša a diabol

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

je směšná představa, že bible = Boží slovo.
Děkuji, myslím, že na úvod jsi se docela jasně představil a budu s tím počítat, že nejsi křesťan, tedy věřící v Hospodina.
když uvedu konkrétní příklady z bible, které půjdou proti vaší představě o duši tak se začnete najednou hádat, že to je špatně vyloženo, že to nesmím brát doslovně a další mě již známe odpovědi, které jen ukazují, že vám nejde o přemýšlivé názory ale o udržení pocitu bezpečí že jako ,,mám pravdu (v bibli)" a ,,vím jak to je".
Tak se do toho hochu dej a nějaké konkrétní příklady uveď. Jen podotýkám, že pokud nevěříš v pravdivost Písma, ba přímo Písmo odsuzuješ, diskuze je skoro nemožná, protože pro Tebe není bible autoritou.
Posíláš Rastislava k budhistům a k New age. Znamená to, že jsi přesvědčen , že adventisté duši a ďábla nijak nevnímají a mají pouze možnost odcitovat o nich pár veršíků a výkladu, které napsal nějaký CASD teolog?
Myslím, že o adventistech víš málo (že prý duši nevnímají?!), ale protože Rastislav chce lidské názory na duši, tak zde od adventistů je těžko dostane. Adventisté budou uvádět texty Písma, ale to Rastislav nechce. Nezbývá, než ho poslat tam, kde se to dušemi jen hemží.
Když narážíš na příběh z Genesis bereš ho super doslovně, přestože se najdou lidé, kteří ctí bibli, ale nazývají tu stať ,,hymnem"
Nečteš úplně pozorně, ale chápu, že poznámka o stvoření svádí na Genesis. Ovšem o Stvořiteli jsou v bibli jistě desítky textů, nejde pouze o první stránky Písma. Hospodin Bůh je potvrzován jako Stvořitel a dárce života.
Oproti tomu, když ti vytáhnu já Evangelii zaznamenaný příběh o tom, jak Ježíš řekne na konci podobenství výklad, že jedni lidé půjdou do věčných muk a druzí do věčného života. (Tedy existovala by věčná muka duše nebo nějakého bytí Bohem odsouzených) Tak se budeš se mnou najednou přít, že to nemůžeme brát doslovně (přesně stejný argument, který když ti někdo dá v geneiss tak podle tebe poslechl hada.)
Připomenu jeden princip biblického výkladu, na který mnozí zapomínají a to je od jednoduchého k složitému a že složité věci se vykládají těmi jednoduchými, ne naopak. Mám za to, že to je právě tento případ.
I kdyby to bylo bráno doslovně, tak moje naděje je věčný život s Bohem, člověk, který Bohu nevěřil, si vybral to druhé a Bůh mu ve volbě nebude bránit.
Vysmíváš se snahám lidí, kteří hledají jinde.
V žádném případě! Upřímně přeji Rastislavovi a Tobě, aby jste hledali a našli. Samozřejmě jsem v životě viděl mnoho lidí, kteří naprosto zabloudili a skončili nedobře, ale to se nedá nic dělat. Bůh není přijímač osob.
Proto mne mrzí, když se tu staví dva věřící lidé proti sobě (nyní již ne ve stejné organizaci) když oba v sobě mají touhu poznat pravdu o duši/ďáblu což jsou vlastně nebeské záležitosti a Boží věci.
To Tě mrzet nemusí, to bylo od počátku a bude až do konce a představ si, dokonce to píše bible. Já se snažím zůstat na biblické půdě, Rastislav evidentně ne. Pokud někdo ale nějak dehonestuje Písmo, tak se mne to dotýká. Trochu taky nechápu, když jsi Ty (zřejmě)a Rastislav odešli z CASD, proč nerozvíjíte svoje duchovní síly tam, kde jste? Že se vracíte zpět a ztrácíte čas nějakými disputacemi na adventistickém webu..

Milan
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 07 Aug 2016, 05:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Duša a diabol

Neprečítaný príspevok od používateľa Milan »

je směšná představa, že bible = Boží slovo.

Děkuji, myslím, že na úvod jsi se docela jasně představil a budu s tím počítat, že nejsi křesťan, tedy věřící v Hospodina.

Několik poznámek:
1. Název Boží slovo pro Bibli, Písmo...je jen jedním ze způsobu pojmenování souboru knih. Je Bible opravdu "Slovem Božím", nebo je přesnějším vyjádřením víry tvrzení "Bible obsahuje Boží slovo"? Záleží na kontextu. Při posuzování druhých podle schematických šablon sice máme "jasno", ale to neznamená, že nejsme úplně mimo.
2. V evangeliích je podobenství o posledním soudu a dělení "stáda" na skupiny po pravici a levici. Kritéria, jak se mi zdá, nezahrnují formální znaky zbožnosti.
3. Křesťanská zbožnost má svou formu a obsah. Ideálem je přiměřenost obojího, tragédií, vítězí li forma nad obsahem.
4. Mám docela potíž s rozlišením zástupu neregistrovaných. To Rastislav, Viktorrealista a další jsou "čitelní" :).

Neregistrovaný

Re: Duša a diabol

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Milan napísal: 11 Jún 2022, 07:08
je směšná představa, že bible = Boží slovo.

Děkuji, myslím, že na úvod jsi se docela jasně představil a budu s tím počítat, že nejsi křesťan, tedy věřící v Hospodina.

Několik poznámek:
1. Název Boží slovo pro Bibli, Písmo...je jen jedním ze způsobu pojmenování souboru knih. Je Bible opravdu "Slovem Božím", nebo je přesnějším vyjádřením víry tvrzení "Bible obsahuje Boží slovo"? Záleží na kontextu. Při posuzování druhých podle schematických šablon sice máme "jasno", ale to neznamená, že nejsme úplně mimo.
2. V evangeliích je podobenství o posledním soudu a dělení "stáda" na skupiny po pravici a levici. Kritéria, jak se mi zdá, nezahrnují formální znaky zbožnosti.
3. Křesťanská zbožnost má svou formu a obsah. Ideálem je přiměřenost obojího, tragédií, vítězí li forma nad obsahem.
4. Mám docela potíž s rozlišením zástupu neregistrovaných. To Rastislav, Viktorrealista a další jsou "čitelní" :).


Ne každý s jiným názorem, než je Adventistický má tu sílu a chuť dávat své jméno nebo přezdívku aby zde byl poté brán do úst a propírán zástupem neregistrovaných konzervativně adventisticky věřících.
Tak se stane také neregistrovaným.
Je tu kromě tebe a Ambassadora nějaký adventista, který má jméno se vyjadřuje slušně a přitom stojí na straně církve? Kdysi tu byl Jiří Kupka je tu Tomáš Kábrt ale tito se nevyjadřují příliš často.
Tebe a ambassadora bych uvnitř sboru zařadil mezi ty více otevřejněji a svobodněji smýšlející.

Jinak se tu se jmény a přezdívkami ukazují častěji zástupci tábora NEjenADVENTISTŮ.
Již to tu kdysi zkoušel prosadit jakýsi Josef? Aby se začali lidé hlásit ke svým příspěvkům.
I pro mne jsou neregistrovaní nečitelní. Ale když je diskuse někdy více boj je nepříjemné bránit se nespočetným zástupem bezejmených, kde každý má trochu jinou zbraň slov a každý má trochu jiný styl boje.
Navíc odhalená identita přinese možnost aby druhá strana přenesla boj od myšlenek směrem k osobě a její pověsti rodině atd.

Já jsem zde pro zajímavé názory a myšlenky - ne mnohokrát opakované poučky s veršíky, nebo nálepkování.

Rastislav

Re: Duša a diabol

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

To je právě ono Rastislave, Ty nechceš poznat to, co o duši říká bible, tedy Boží slovo, chceš lidské názory.
Áno presne tak. Mňa zaujíma tvoj vlastný osobný názor. Ak ho nemáš a prijal si to tak ako to vysvetlujú ADventisti je to Ok.
Od začátku věků si lidi dělají svoje "puzzle"
Ano ludia aj cirkvi si každý skladá svoje puzzle. Napriek tomu som nadobudol pocit že tie názory sú rôzne ako sme rôzny ludia z rôznych cirkví. Je fakt že to bola naivná otázka pýtať sa také niečo tu na fore.
Proto mne mrzí, když se tu staví dva věřící lidé proti sobě (nyní již ne ve stejné organizaci) když oba v sobě mají touhu poznat pravdu o duši/ďáblu což jsou vlastně nebeské záležitosti a Boží věci.

Nie pravdu už nehladám. Tú som "zastával" a už viac ako "pravda" ma zaujíma úplne jednoduchý ludský pohľad, pocit, skúsenosť. Možno to nie sú ani tak Božie veci ale možno ludské veci. Lebo nikoho iného sa to netýka iba človeka.
Pro mne je duše něco jako střípek mého skutečného já, které je projevuje vědomě zde na zemi.
Věřím že jako celá bytost jsem zrozen ze Stvořitele a poznávám svět okolo sebe i další projevy stvořitele ( jiné stvořené bytosti) a jako duch v sobě mám toto poznání, ale vstupem na zem do těla s duší se mi umožňuje zakoušení reality blízko v hmotě a na nějakou dobu asi abych nebyl přetížený nemám plný přístup k tomu co jsem a vím v Duchu. Ale střípky toho kým jsem a co vím mám v duši, která se mnou je od narození a dále se zde utváří během zážitků v životě.
Tento pohlad sa mi páči, vonia človečinou a neni zaťažený náukou. Ďakujem.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Duša a diabol

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Existuje duše nebo neexistuje, tak to jsou nikdy nekončící diskuze a někdy i hádky. Každý používá nějaké texty z Bible, které nějak chápe nebo mu to předkládá nějaká církev do které patří. Případně je to pro církev evangelizační karta.
Nedávno jsem četl moderní vyjádření, které je odlišné od starověkého, ale vhodné do dnešní doby.


Když zemřeme, ‚Bůh stáhne náš software na svůj hardware, dokud nám nedá nový hardware, aby náš software znovu spustil.‘

Rastislav

Re: Duša a diabol

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

Co prospěje člověku,
když získá celý svět,
ale ztratí svou duši?“ (Mt 16,26)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných