Považujú adventisti Bibliu za dostatočnú?

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
Sasko Jasko

Re: Považujú adventisti Bibliu za dostatočnú?

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

mikim napísal: 16 Nov 2022, 22:42 A když nedodrží může činit pokání a prosit za odpuštění a i spravedlivý a znovuzrozený může totiž padnout (zhřešit) podle bible o 7x za den.
Ano tolko snad ani ja za den nepadam. Ako kedy.

Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Považujú adventisti Bibliu za dostatočnú?

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

mikim napísal: 16 Nov 2022, 22:42 Kdo dodržuje Desatero přikázání nemá problém dodržet všech 10 + případná další platná dodnescz 613 + i všechny Ježíšova přikázání.
A když nedodrží může činit pokání a prosit za odpuštění a i spravedlivý a znovuzrozený může totiž padnout (zhřešit) podle bible o 7x za den.
Áno, aj vykúpený v Kristu môže zhrešiť, no činí pokánie. Je rozdiel zhrešiť, čo sa stane aj vykúpenému a vedome žiť v hriechu - neustále hrešiť. Teda zhrešiť a činiť pokánie, aby sa to už nestalo, no a je rozdiel žiť vedome v hriechu - hrešiť a teda nečiniť pokánie.

No a práve o to ide. Milosť Božia nezdokonaľuje neveriaceho, ale vykúpeného v Kristu, ktorý už uveril spasiteľnou vierou. Predsa ide o zdokonaľovanie – posvecovanie, čo už je procesom a to až do konca života, no samozrejme, že už žije vo vedomí istoty spasenia v Kristu. Počas tohto procesu sa stáva, že aj zhreší a urobí mnohé nesprávne rozhodnutia, no milosť Božia ho vyučuje, aby cit: Tít 2 11 Lebo sa zjavila milosť Božia, spasiteľná všetkým ľuďom, 12 ktorá nás vyučuje, aby sme sa odriekli bezbožnosti a svetských žiadostí a aby sme rozumne a spravedlive a pobožne žili na tomto svete 13 očakávajúc blahoslavenú nádej a príchod slávy veľkého Boha a nášho Spasiteľa Ježiša Krista, 14 ktorý dal sám seba za nás, aby si nás vykúpil od každej neprávosti a očistil sebe ľud zvláštny, horlivý dobrých skutkov.
No tento proces zdokonaľovania nefunguje u neveriaceho a falošného kresťana. S takými to ide, ako sa hovorí, dole vodou a ich posledné veci sú horšie, ako prvé. Naopak, vykúpení v Kristu sú vyučovaní milosťou Božou a neustále sa zdokonaľujú v duchu Pravdy.

Zoberme si napríklad Petra

Zo začiatku v Petrovom srdci prevyšovala sebadôvera a vysoké zmýšľanie o sebe samom, čo aj dal najavo svojimi výrokmi : ...Peter odpovedal: “Pane, s tebou som hotový i do žalára a na smrť" (Luk. 22 : 31, 32). “Aj keby sa všetci pohoršili, ale nie ja" (Mark. 14 : 29), Peter mu povedal: Pane, prečo nemôžem ísť teraz za tebou? Svoj život položím za teba! (Ján 13:37)

Je to síce znakom odhodlania, ale to odhodlanie je postavené na dôvere vo vlastné sily - ja-ja-ja. Často sa v srdci človeka skrýva strach a zbabelosť, ktorá veľmi rýchlo poukáže na našu slabosť. A preto máme mať plné spoliahnutie v Bohu a nie v seba a svoje sily. Vtedy strach mizne. Iba v sebazaprení sa dá dať všetka chvála jedine Bohu. Neprijali sme vierou evanjelium strachu, ale evanjelium radosti a pokoja. Áno, keď nedbáme na seba a spoliehame sa jedine na Krista. Čo máme, čo by sme neboli dostali od Boha? No a čo sa týka Vody Života – evanjelia Ježiša Krista v ktorom je zasľúbenie večného života, tak aj to Ježiš dáva zdarma každému, kto po nej žizni: Ján7 37 ... Ak niekto žízni, nech prijde ku mne a pije! Ján4 14 ale kto sa napije z vody, ktorú mu ja dám, ten nebude žízniť na veky; ale voda, ktorú mu dám, obráti sa v ňom na prameň vody, vyvierajúcej do večného života. Zj21 6 A riekol mi: Stalo sa. Ja som Alfa i Omega, počiatok i koniec. Ja dám tomu, kto žízni, z prameňa vody života zadarmo. 7 Kto víťazí, zdedí všetko, a budem mu Bohom, a on mi bude synom.

Tak teda odpoveď Ježiša na Petrovu sebadôveru a teda spoliehanie sa na seba, bola jasná:“ 38Ježiš mu odpovedal: Svoj život položíš za mňa? Ameň, ameň ti hovorím, že nezaspieva kohút, až ma tri razy zaprieš.“

Pri Petrovom zapretí Ježiša, nepadla jeho viera v Boha, ale padla jeho sebadôvera, čo spôsobilo , že toto zlyhanie bolo pre Petra ponaučením a presvedčil sa o svojej vlastnej slabosti. Uvedomenie si toho, že je sám o sebe slabý, je podmienkou pre plnú závislosť na Bohu. Z tejto skúsenosti, i keď bolestnej a pokorujúcej, vyšiel Peter s hlbším vedomím závislosti na Pánovi. Takto milosť Božia vyučuje a zdokonaľuje vykúpeného v Kristu.

Pred svojím zapretím Ježiša, mal Peter vieru v Ježiša, ako Syna živého Boha, ale to bolo ešte zmiešané s prevyšujúcou sa dôverou v seba samého a vysokomyseľnosť o sebe samom. V momente, keď sa ukázala jeho slabosť z dôvodu závislosti na sebe samom a zaprel Ježiša, tak si to rýchlo uvedomil. Týmto jeho sebadôvera zhorela a v srdci sa vytvoril priestor plnej závislosti na Bohu a teda aj neobmedzené pôsobenie Svätého Ducha.

Ako vidíme, tak tým, že sa spoliehal na seba a zaprel Ježiša, tak jeho vysoká dôvera v seba sa rozsypala, ako domček s karát. Súčasne ho milosť Božia naučila cele závisieť na Bohu. No to neplatí u neveriaceho, alebo falošného kresťana.
Je vidieť priepastný rozdiel medzi Judášom a Petrom. Pritom Judáš zradil Ježiša a Peter zaprel Ježiša. No Judáš bol synom zatratenia a Peter bol vykúpený v Kristu, ktorý bol vyučovaný Božou milosťou a to skrz vieru v Krista.

Sasko Jasko

Re: Považujú adventisti Bibliu za dostatočnú?

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

Viktorrealita napísal: 21 Nov 2022, 08:31
Pred svojím zapretím Ježiša, mal Peter vieru v Ježiša, ako Syna živého Boha, ale to bolo ešte zmiešané s prevyšujúcou sa dôverou v seba samého a vysokomyseľnosť o sebe samom. V momente, keď sa ukázala jeho slabosť z dôvodu závislosti na sebe samom a zaprel Ježiša, tak si to rýchlo uvedomil. Týmto jeho sebadôvera zhorela a v srdci sa vytvoril priestor plnej závislosti na Bohu a teda aj neobmedzené pôsobenie Svätého Ducha.
To máš z nejakých Apokryfov ? Z Biblie ten príbeh poznáme ináč. Peter v priebehu dlhšieho času, opakovane a vedome zapieral Pána. Nebolo to chvíľkové zlyhanie. Nebol tam žiaden moment. O dôvere, sebadôvere a Duchu Svätom sa tam nehovorí vôbec nič. Čerpáš z nejakých Apokryfov alebo si to sám takto pre seba vykladáš na základe vlastnej úvahy ?

Neregistrovaný

Re: Považujú adventisti Bibliu za dostatočnú?

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Z Biblie ten príbeh poznáme ináč. Peter v priebehu dlhšieho času, opakovane a vedome zapieral Pána. Nebolo to chvíľkové zlyhanie.
A ako ináč ho známe? Napíš, ako to vnímaš.
Ako si došiel k tomu, že "Peter v priebehu dlhšieho času, opakovane a vedome zapieral Pána" ?
Z čoho vyvodzuješ, že to nebolo chvíľkové zlyhanie?

Sasko Jasko

Re: Považujú adventisti Bibliu za dostatočnú?

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

10 Vtedy Šimon Peter, ktorý mal meč, vytasil ho, sekol ním veľkňazovho sluhu a odťal mu pravé ucho. Ten sluha sa volal Malchos. 11 Ale Ježiš povedal Petrovi: „Schovaj meč do pošvy! Azda nemám vypiť kalich, ktorý mi dal Otec?“12 Kohorta vojakov s veliteľom a sluhovia Židov Ježiša chytili,, zviazali ho 13 a odviedli najprv k Annášovi; bol totiž tesťom Kajfáša, ktorý bol v tom roku veľkňazom. 14 A práve Kajfáš poradil Židom, že bude lepšie, keď jeden človek zomrie za ľud.15 Šimon Peter spolu s iným učeníkom nasledoval Ježiša. Ten učeník bol známy veľkňazovi a vošiel s Ježišom do veľkňazovho nádvoria. 16 Peter však stál vonku pri dverách. Potom ten druhý učeník, ktorý bol veľkňazov známy, vyšiel, prehovoril s vrátničkou a voviedol Petra.17 Tu vrátnička povedala Petrovi: „Nie si aj ty jeden z učeníkov toho človeka?“ Peter odpovedal: „Nie som.“ 18 Stáli tam aj sluhovia a pomocníci, ktorí si nakládli oheň a zohrievali sa, lebo bolo chladno. Bol tam s nimi aj Peter a zohrieval sa.19 Veľkňaz sa vypytoval Ježiša na jeho učeníkov a na jeho učenie. 20 Ježiš mu odpovedal: „Ja som svetu hovoril verejne. Vždy som učil v synagóge a v chráme, kde sa schádzajú všetci Židia a nič som nehovoril v skrytosti. 21 Prečo sa teda spytuješ mňa? Opýtaj sa tých, čo počúvali, čo som im hovoril! Oni vedia, čo som hovoril!“ 22 Keď to povedal, jeden z pomocníkov, ktorý tam stál, udrel Ježiša po tvári a povedal: „Takto odpovedáš veľkňazovi?“ 23 Ježiš mu odpovedal: „Ak som zle povedal, vydaj svedectvo o zlom, ale ak dobre, prečo ma biješ?“ 24 Potom ho Annáš zviazaného poslal k veľkňazovi Kajfášovi.25 Šimon Peter stál a zohrieval sa. Opýtali sa ho: „Nie si aj ty jeden z jeho učeníkov?“ On zaprel a povedal: „Nie som.“ 26 Jeden z veľkňazových sluhov, príbuzný toho, ktorému Peter odťal ucho, povedal: „Vari som ťa nevidel s ním v záhrade?“ 27 Peter však znova zaprel — a hneď nato zaspieval kohút.

Sasko Jasko

Re: Považujú adventisti Bibliu za dostatočnú?

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

56 Ako tak sedel pri svetle, všimla si ho ktorási slúžka, zahľadela sa naňho a povedala: 57 „Aj tento bol s ním.“ Ale on ho zaprel: 58 „Žena, nepoznám ho.“ O chvíľu si ho všimol iný a povedal: „Aj ty si z nich.“ Peter povedal: „Človeče, nie som.“ 59 A keď prešla asi hodina, ktosi iný tvrdil: „Veru, aj tento bol s ním, veď je aj Galilejčan.“ 60 Peter povedal: „Človeče, neviem, čo hovoríš.“ A vtom, kým ešte hovoril, zaspieval kohút.

Neregistrovaný

Re: Považujú adventisti Bibliu za dostatočnú?

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Ako čítam, Petrovo zlyhanie bolo tesne pred ukrižováním, nie tak dlho. Bolo predpovedané Kristom po jeho sebedovernom prejave (pojdem s tebou umrieť).
Bol si asi vedomý, že zapiera, no došlo mu všetko, až kohútik zaspieval potrerí raz.
Myslím, že to Viktor popsal celkom dobre, v takom literárnom štýle, podobne ako slávna Ellen Whiteova.

Sasko Jasko

Re: Považujú adventisti Bibliu za dostatočnú?

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

Neregistrovaný napísal: 21 Nov 2022, 21:42 Ako čítam, Petrovo zlyhanie bolo tesne pred ukrižováním, nie tak dlho. Bolo predpovedané Kristom po jeho sebedovernom prejave (pojdem s tebou umrieť).
Bol si asi vedomý, že zapiera, no došlo mu všetko, až kohútik zaspieval potrerí raz.
Myslím, že to Viktor popsal celkom dobre, v takom literárnom štýle, podobne ako slávna Ellen Whiteova.
S tou Whiteovou si to trafil dobre. Len neviem či to myslíš ako pochvalu alebo kritiku.

Teba môžem priamo kritizovať, píšeš hluposti typu "chytený zlodej kradol v priebehu hodiny na troch rôznych miestach. Bol si asi vedomy, že kradne, no došlo mu všetko až kohút zaspieval." To určite.

Neregistrovaný

Re: Považujú adventisti Bibliu za dostatočnú?

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Teba môžem priamo kritizovať, píšeš hluposti typu "chytený zlodej kradol v priebehu hodiny na troch rôznych miestach. Bol si asi vedomy, že kradne, no došlo mu všetko až kohút zaspieval." To určite.
O zlodejovi som nepísal, prirovnanie trocha kulhá, predsa je rozdiel medzi zapieraním a kradnutím.
Hlbku svojej viny si uvedomil Peter až po kohútovi, vtedy mu to docvaklo, čo urobil. Na tom nie je nič nepochopitelného. Mat 26:75...tu sa Peter rozpomenul na slová Ježiša...zdá sa, že si do tej doby neuvedomoval, čo robí, lebo mal strach.
Niektorí ludia si neuvedomujú svoju vinu, hriech, kradnú zo svojej prirodzenosti, nepovažujú to ani za zlé. Je dokonce u nás etnikum, ktoré vyznáva, že kradnúť je správné. Keď ale poznajú hlbku svojej špatnosti, zrazu príde svetlo do ich srdc.

Sasko Jasko

Re: Považujú adventisti Bibliu za dostatočnú?

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

Zjavne sa nezhodneme. Ja som presvedčený že si bol Peter plne vedomý toho, že zapieral svoje priateľstvo s Ježišom. Vy myslíte opak. Ok.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 32 neregistrovaných