Adventismus a Božie predurčenie, predzvedenie, vyvolenie ...

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventismus a Božie predurčenie, predzvedenie, vyvolenie ...

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

šaňo napísal: 15 Jan 2018, 19:57
Member napísal: 01 Dec 2017, 19:58
Tvrdíme, že Boh je zvrchovaný nad svojim stvorením, zvrchovaný nad prírodou, zvrchovaný nad históriou
Mám prosím Vás jednu otázku: Ked Pán Boh vie čo spravím za pol hodinu ako sa zachovám zajtra o 18.00 v kine a vie aj koho si zoberiem za imanželku a kedy. Ja neviem ani to čo bude zajtra ani to či si udržím toto zamestnanie, vie to len Boh. Čokolvek spravím všetko vedel už pred sto rokmi. Je môj život predurčený ???
Tvoja otazka nie je moc o krestanstve/zidovstve ale skor o vyrokovej logike. Nie je mi znamy ziaden priamy biblicky vyklad toho, ze by sa Boh nejako zvlast zaujimal alebo vedel nieco o tom, co kto bude robit v kine alebo kedy pojde na toaletu alebo s kym sa ozeni atd... Predstava o vseveducnosti vzhladom k buducim veciam ma asi zdroje v inych, mozno neskorsich (stredovekych), filozofickych a teologickych uvahach. Niektori moderni krestania tuto filozoficku predstavu prijali, ale nepochadza z biblickeho sveta. V biblickom svete Boh nevie co urobi clovek v buducnosti, ale Boh vie, co urobi on sam.

Ale Tvoja otazka dava ako samozrejmy Tvoj nicim nepodlozeny predpoklad, ze Boh take nieco vie. V takom pripade jednoznacna odpoved, podla podmienok, ako si si ich sam stanovil, musi byt - ano Tvoj zivot je predurceny. Ak sa nieco stane na 100% tak je to jasne dane raz a navzdy.

Neregistrovaný

Re: Adventismus a Božie predurčenie, predzvedenie, vyvolenie ...

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

log napísal: 16 Jan 2018, 07:24podla podmienok, ako si si ich sam stanovil, musi byt - ano Tvoj zivot je predurceny. Ak sa nieco stane na 100% tak je to jasne dane raz a navzdy.
Ďakujem.

Tomáš Plechatýý

Re: Adventismus a Božie predurčenie, predzvedenie, vyvolenie ...

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Myslím si, že učení o předurčení člověka logicky musí v konečném důsledku vyústit v odmítání zodpovědnosti za svůj vlastní život a ke ztrátě jeho smyslu.

Proto si myslím, že toto učení působí postupně / způsobí nakonec v lidech špatné ovoce.

I když v krátkodobém úseku může jedinec učením o předurčení někoho zkoušet utěšit a možná dočasně osvobodit od starostí které má, tak nakonec každého člověka může napadnout i toto:

Jestliže nakonec nebudou všichni v nebi ale někdo skončí v pekle

a zároveň

nemohu zjistit zda zrovna já, nebo mí blízcí skončíme jednou zachránění nebo zatracení.

a zároveň

nemohu já ani nikdo jiný tuto boží svrchovanost a předurčení nijak změnit / ovlivnit.

tak potom

Jaký smysl má snažit se v každodenním životě žít pro nějaké hodnoty věčnosti (nebe), když nemohu nijak ovlivnit ani vědět, jestli se toho sám jednou dočkám. A vlastně i druzí, kterým bych se jinak snažil pomáhat už jsou dávno předurčeni a to možná k peklu, jaký potom má smysl abych jim pomáhal? A jestli jsou předurčeni k nebi a stejně to s nimi dopadne dobře, jaký má smysl abych se je snažil nějak zachránit já, když stejně zachráněni už jsou?

A tak dojde člověk ke ztrátě motivace a vlastně rezignuje na svou svobodnou vůli, neboť přestane věřit, že by jeho konání stejně cokoliv změnilo.

Může přijít akorát apatie,otupělost, smíření se se vším (i se zlým) a neochota přijímat za cokoliv osobní zodpovědnost.

Už jen z pohledu logiky kam to učení ústí a jaké může přinést ovoce říkám:

Nezabývejme se učením o předzvědění/předurčení. Je-li nám tlačeno jako nutné, pak jej nepřijímejme.

Klidně věřte čemu chcete, ale centrum evangelia a života křesťana je učení o moci odpuštění a o moci lásky, která přemáhá zlo dobrem.

Učení které křesťany vede pryč od víry v prožití života v lásce k druhým pryč od odpuštění zlých věcí a pryč od touhy prožít zbytek života v dobrých skutcích a vztazích nemá s evangeliem moc společného.

-------------------

......žádal jsem tě, abys dále zůstal v Efezu a nikomu nedovolil učit odchylným naukám
a zabývat se bájemi a nekonečnými rodokmeny, které vedou spíše k jalovému hloubání než k účasti víry na Božím záměru.
Cílem našeho vyučování je láska z čistého srdce, z dobrého svědomí a z upřímné víry.
Od toho se někteří odchýlili a dali se na prázdné řeči. ( 1 Tim 1,3-6)

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventismus a Božie predurčenie, predzvedenie, vyvolenie ...

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Zda sa, ze tu si niekto vybera z Pisma iba to co mu zapada do jeho logiky a pred tym, co mu nevyhovuje, zatvara oci ;) (alebo ako ja vzdy tvrdim, dosledne studium Biblie je najistejsou cestou k ateizmu)
Ktože si ty, že odvrávaš Bohu? Vari povie výtvor tvorcovi: Prečo si ma takto urobil? Alebo či hrnčiar nemá moc nad hlinou, aby z tej istej hmoty urobil jednu nádobu na vznešený účel, druhú na podradný ?

Tomáš Plechatýý

Re: Adventismus a Božie predurčenie, predzvedenie, vyvolenie ...

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Částečně máš pravdu v tom, že když srovnávám protichůdné texty z bible, tak vnímám rozdílnou výpovědní hodnotu.
A vybírám co je základní a nosné a co je možná dobově nebo jazykově podmíněné.

Ale jinak já neříkám že máte ignorovat texty z bible, které o ,,Božím předzvědění mluví".

Ale mají své místo a důvod. To upnutí se na ně a rozvíjení teologie nad nimi vede pryč od původního jádra epištol a evangelií.

Je to stejné jako teologie o Leviathanovi a Behemotovi.

Oba také jsou v bibli a je o nich psáno, ale zaměřit většinu věrouky na Levijathana a Behemota je také minutí se cílem (což je jeden z významů hebrejského výrazu pro hřích mimochodem).

Nemyslím si že důsledné studium bible je nejjistější cesta k ateismu, k agnosticismu možná.

Ale křesťanství ani učednictví Ježíše Krista nikdy nebylo (jen) o studiu bible. Spíš o víře v Boha, z ní vzniklé zkušenosti/setkání se s Bohem což má se projeví na změně člověka a jeho života (pokračující vztah s Bohem, se kterým se dále v životě počítá).

Minimálně padesát let křesťané neměli všechny knihy NZ a pohané neznali starozákonní písma. I po vydání kánonu většina křesťanů nedržela sama biblické knihy nikdy v ruce.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventismus a Božie predurčenie, predzvedenie, vyvolenie ...

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

....(alebo ako ja vzdy tvrdim, dosledne studium Biblie je najistejsou cestou k ateizmu)
Ateistkou jsem byla 20 let. Právě Bible byla pro mě nejjistější cestou od něj :)

šaňo

Re: Adventismus a Božie predurčenie, predzvedenie, vyvolenie ...

Neprečítaný príspevok od používateľa šaňo »

Tomáš Plechatýý napísal: 16 Jan 2018, 11:28 Myslím si, že učení o předurčení člověka logicky musí v konečném důsledku vyústit v odmítání zodpovědnosti za svůj vlastní život a ke ztrátě jeho smyslu.
"Ked je všetko predurčené neoplatí sa nič robiť, stráca to zmysel" Práve preto by neveriaci mal obrovský morálny tlak správať sa zodpovedne lebo nemá možnosť sa pomodliť, vyspovedať, požiadať o odpustenie.... atd.

Member
Príspevky: 300
Dátum registrácie: 27 Sep 2016, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventismus a Božie predurčenie, predzvedenie, vyvolenie ...

Neprečítaný príspevok od používateľa Member »

šaňo napísal:Mám prosím Vás jednu otázku: Ked Pán Boh vie čo spravím za pol hodinu ako sa zachovám zajtra o 18.00 v kine a vie aj koho si zoberiem za manželku a kedy. Ja neviem ani to čo bude zajtra ani to či si udržím toto zamestnanie, vie to len Boh. Čokolvek spravím všetko vedel už pred sto rokmi. Je môj život predurčený ???
Svojim hlúpim rozumom, do nášho hlúpeho a obmedzeného rozumového rámca, ktorý máme vytvorení vo svojej vlastnej hlave, chceme takto vtesnať Boha? Veríme v Boha, ktorý je bohom, ale pritom niečo nevie? Váš boh len akosi doháňa to, čo sa na Zemi udeje alebo váš boh to všetko, čo sa na Zemi deje riadi a vopred pripravil?
Sk 13,48 Keď to počuli pohania, radovali sa, oslavovali Pánovo slovo a uverili všetci, ktorí boli určení pre večný život.
Jn 6,44 Nikto nemôže prísť ku mne, ak ho nepritiahne Otec, ktorý ma poslal. A ja ho vzkriesim v posledný deň.

Jn 6,65 A dodal: Preto som vám povedal, že nikto nemôže prísť ku mne, ak mu to nebude dané od Otca.
Kto si koho vyvoľuje? Človek si vyberie/volí Boha? Alebo Boh si vyvoľuje niektorých ľudí? Človek zhodnotí všetky pre a proti, naštuduje si dostatok materiálov, oboznámi sa s teológiou a rozhodne sa uveriť v Syna Božieho? A keď už niekto verí Syna Božieho, verí o ňom? Má o Ňom nejaké informácie? Stačí len o Ježišovi vedieť? Stačí mať plné ústa mena Ježiš v každej chvále a pesničke? Alebo veriť v Syna Božieho znamená úplne sa spoľahnúť na Jeho zmierujúcu obeť na kríži, zmierujúcu nás s Bohom a nič ku tomu nepridávať? žadne ALE...? Neznamená viera v Ježiša Krista vzdať sa všetkej snahy nejak inak sa zapáčiť Bohu ako len cez Ježiša?

Človek sa teda rozhodne byť jedného dňa kresťanom? A ako dlho to rozhodutie človeku vydrží? Človek si dá predsavzatie, že bude kresťanom? Vyberie si vieru svojich rodičov alebo jemu najbližšej kultúry alebo náboženstva? Akú má človek/kresťan istotu v tom, že aj zajtra, keď sa ráno prebudí, bude ešte veriť a bude kresťan? Alebo sa bude niekoľko ľudí medzi sebou "hecovať" aby vydržali veriť? Vo viere sa zachová človek sám nejakým samobudovaním sa, alebo človeka vo viere zachová Boh? Lebo ak za niekoho Pán Ježiš zomrel, aby ho zmieril so svojim Otcom, našim Bohom, a ten človek jedného dňa od viery odpadne, alebo sa rozhodne byť ateistom, Ježiš zomieral za neho nadarmo? Alebo Pán Ježiš nevie, za koho hriechy na kríži zomrel a koho hriechy boli na Neho uvalené? Lebo Pán Ježiš nezomrel za svet a ani nezomrel za všetkých.

Ktoré z nasledujúcich tvrdení je pravdivé?
1. Kristus zomrel za niektoré hriechy všetkých ludí.
2. Kristus zomrel za všetky hriechy niektorých ludí.
3. Kristus zomrel za všetky hriechy všetkých ludí.
Veď ešte pred stvorením sveta si nás vyvolil, aby sme boli pred ním svätí a nepoškvrnení v láske. Podľa svojej milostivej vôle nás predurčil, aby sme boli skrze Ježiša Krista jeho synmi na chválu a slávu jeho milosti, ktorou nás obdaroval vo svojom milovanom Synovi.

Čo je pre svet bláznivé, to si Boh vyvolil, aby zahanbil múdrych, a čo je pre svet slabé, to si Boh vyvolil, aby zahanbil mocných;

Boh si vyvolil, čo je v očiach sveta neurodzené a opovrhované; áno, vyvolil si to, čo nie je, aby zmaril to, čo je,

Nie vy ste si vyvolili mňa, ale ja som si vyvolil vás a ustanovil som vás, aby ste šli a prinášali ovocie, aby vaše ovocie zostávalo, a aby vám Otec dal všetko, o čo ho budete prosiť v mojom mene.

Keby ste boli zo sveta, svet by miloval, čo je jeho; keďže však nie ste zo sveta, ale ja som si vás vyvolil zo sveta, preto vás svet nenávidí.
Otázkou nie je, či funguje Božie predurčenie a vyvolenie ale ako to funguje u Boha.
Lebo podľa Písma Svätého je to Boh, ktorí predurčil, predzvedel a vyvolil.
Lebo jedni dostanú od Boha milosť a druhí dostanú od Boha spravodlivosť.
Milosť aj spravodlivosť idú podľa Písma u Boha súbežne, ako dve paralely.

Jedine Bohu patrí Sláva, za Jeho milosť v Pánovi Ježišovi, lebo my si ju nijak nezasluhujeme.
Zaslúžime si len Božiu spravodlivosť.

šaňo

Re: Adventismus a Božie predurčenie, predzvedenie, vyvolenie ...

Neprečítaný príspevok od používateľa šaňo »

Áno ďakujem. Boh vie všetko dopredu ako bude čiže všetko je dané. Len tým že žijeme v ludskom ponímaní času tak sa "akože" rozhodujeme ale kedže on vie ako sa rozhodneme tak Boh sa vlastne díva na film ktorý už raz videl.


Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 23 neregistrovaných