Církev

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

Charlie76
A týmto chceš poukazať na exluzivitu spoločenstva SJ? Každý tu vidí, čo týmto chceš nepriamo naznačiť. Prečo to nenapíšeš priamo, že vidíš jedine spoločenstvo SJ, ako Božím ľudom? Prečo to skrývaš?

Áno, Boží ľud je Božím ľudom a Boh vie, kto všetko ho tvorí. Takýto Boží ľud tvoria jednotlivci z rôzných cirkví, cirkevných spoločenstiev aj mimo nich a to počas celého času milosti, ktorí v pravde nasledujú Krista. To nie je ekumenizmus, kde sa pravda Božia odsúva na bok, aby vznikala nejaká falošná viditeľná jednota. Otec vie, koho oživil v Kristu Ježišovi a je jeho dieťa a kto je falošným kresťanom. Žiadná cirkev, ani nejaké spoločenstvo pod názvom XY, nemá právo vyhlásiť, že iba ono, je celým telom Kristovým a teda, že iba ono, je Božím ľudom.

Zavádzanie a falošnú exkluzivitu vidím v tom, že nejaké spoločenstvo - cirkev a to pod názvom XY, samo seba vyhlási, že jedine ono je Božím ľudom ignorujúc pritom Boží pohľad. Vidieť iba seba – spoločenstvo - cirkev pod názvom XY v exluzívnom postavení a vidieť spásu v členstve v tomto spoločenstve a ostatných považovať za nič a hodných zničenia, prekliatých je pýchou. Odvážili sa Boží pohľad na to, kto všetko tvorí Boží ľud, zameniť za svoj vlastný pohľad – pohľad cirkvi a týmto sa povýšili nad ostatných.

Potom si namýšľajú, že iba oni sú prenasledovaní, že iba oni hlásajú evanjelium Ježiša Krista, že iba oni sú spravodliví a sú jediní - pravdiví nasledovníci Krista, že iba oni budú tvoriť kráľovstvo Božie a iba oni budú vládnuť na zemi.

Alebo si dosadia namiesto Krista hriešného človeka, vytvoria následníctvo a do sveta začnú vyhlasovať, že to iba oni sú tou jedinou cirkvou – KC, v ktorej je cirkev Kristová, ignorujúc pritom Boží pohľad a moc Svätého Ducha oživovať a uvádzať do každej Pravdy koho chce a kedy chce. Pritom táto cirkev je plná modlárstva, pompéznosti, hromadenia majetku a ohavnosti všetkého druhu.

No Boh vidí ich falošnosť a pýchu. Kto sa povyšuje bude ponížený!

Reformované cirkvi sa navzájom nazývajú bratia a sestry v Kristu a vedia, že iba Boh vie, ktorý jednotlivec patrí do neviditeľnej cirkvi Kristovej a kto nie. Je na zamyslenie, prečo takto nenazývajú ostatných kresťanov z rôzných cirkví napr. SJ, alebo veriací z KC. Prečo nás KC nazýva - oddelení bratia? Ináč povedané – kacíri, heretici, horší, ako pohania a ktorých prekliala? Slovkom oddelení nám dávajú vedieť, kto je to jediná pravá cirkev v ktorej je cirkev Kristová a kto sa vraj oddelil a to od tej vraj jedinej pravej, v ktorej je cirkev Kristová. Neuvedomujúc si, že KC už dávno odbočila a zišla z cesty, ktorou je Kristus, no a práve reformácia je pokračovanie po ceste, ktorou je Kristus – jeho Slovo.

Ak stretnem členov SJ, tak ich cieľom je predovšetkým získať člena SJ. Ak SJ zvestujem evanjelium Ježiša Krista, tak nikdy nehovorím, aby vstupili do tej, alebo onej cirkvi, alebo zboru. Ten, kto uverí spasiteľnou vierou, tak už vie, kde patrí a čoho je súčasťou a vždy si najde spoločenstvo, kde sa káže pravé evanjelium Ježiša Krista. Je v tom priepastný rozdiel? Je! V prvom prípade je zdôrazňovaná exluzivita spoločenstva SJ. V druhom prípade je to ponechané na Otcu, ktorý jediný oživuje, dáva uši na to, aby počul a oči, aby videl, kto je, kde už patrí a čoho je súčasťou.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Charlie76
Vzhledem k tomu, že jsi myšlenku: "monopol na pravdu a spásu" dal do uvozovek, tak se domnívám, že jsi to nevzal doslovně a že jsi tím nechtěl vyjádřit monopolní postavení církve ke které náležíš.

charlie76
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Nov 2020, 23:35
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa charlie76 »

Ambassador
No, zrejme som sa nevyjadril jasne, ospravedlňujem sa.
V svojom príspevku som chcel poukázať na nesprávnosť Tvojho definovania "sekty". Podľa Tvojej definície by boli starovekí Izraeliti ako aj kresťania prvého storočia sektári. V príspevku som napr. ukázal, že kresťania MALI pred Bohom exkluzívne postavenie, hlásali Pravdu a reakciou na túto Pravdu si iní ľudia volili buď zničenie alebo záchranu. V závere vyjadrujem presvedčenie, že nevidím dôvody myslieť si, že by to malo byť inak v dnešnej dobe. Zámerne píšem všeobecne a neuvádzam viac,
1./ aby som neporušil pravidlá tohto fóra o vláknach,
2./ aby som nestrhol diskusiu do vôd, kde by si si to neželal.

Cieľom bolo, aby si skúsil prehodnotiť svoju definíciu v tomto jedinom ohľade.
S priateľským pozdravom a úctou Dušan.

Neregistrovaný

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Kresťania v 1. storočí MALI "monopol na pravdu a spásu". Apoštol Pavol píše o ľuďoch, "ktorých čaká zničenie, pretože neprijali a nezamilovali si pravdu, ktorá by im priniesla záchranu." /2. Tesaloničanom 2:10/
Křesťané nikdy neměli monopol na pravdu a spásu, protože praví křesťané si nehrají na Pána Boha. Uvedený verš k tomu nekoresponduje, týká se sice lidí, kteří nepřijali pravdu, ale vůbec nic neříká o monopolu křesťanů. (Charlie-zase ta exegeze, exegeze...).
Dnešní sekty si osobují rozhodovat, kdo bude spasen a kdo ne, je to jejich typický znak. Samozřejmě každá sekta nebo sektářsky uvažující člověk si dá vlastní měřítka pro spasení. (vyslovovat správně jméno, zachovávat správný den, poslušnost učení...) Co třeba Tovaryšstvo Ježíšovo se svou absolutní podřízeností nadřízenému?
Nevidím dôvody myslieť si, že by to dnes malo byť inak. Boží ľud tu je, má "monopol na pravdu a spásu", má pred Bohom výlučné, exkluzívne postavenie pretože "sa stal drahocenným vlastníctvom" a "široko-ďaleko oznamuje nádherné vlastnosti toho, ktorý ho povolal z tmy do svojho obdivuhodného svetla".
Nevidíš důvody? Já jich vidím mnoho a hlavní je, nestavět se na místo Boha (typicky šelmovské) a nestrkat nos do věcí, do kterých nám nic není. O spasení bude rozhodovat naštěstí Bůh (chceš-li JHVH, který dal soud do rukou Synovi) a ne vedoucí sbor, ani papež, ani kdokoliv jiný.
Ani dnes nemá Boží lid "monopol na pravdu a spásu" a ani jí nikdy v průběhu historie neměl, pravda je totiž zosobněna v Kristu a pouze v jeho jménu budeme spaseni. Kolik chyb měla zřejmě nejlepší církev české historie stará Jednota! Začala jak sekta a skončila jako skvělá milující církev. Evangelium o spáse v Ježíši Kristu, žel, Svědkové nehlásají. Hlásají evangelium spasení ze záslužnictví, členství v organizaci a poslušnosti jejich učení, které se stále mění. Evangelium je ale hlásáno miliony křesťanů napříč denominacemi, zde je Kristus vyvyšován jako Spasitel a tím opravdu i je.

charlie76
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Nov 2020, 23:35
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa charlie76 »

Neregistrovaný napísal: 11 Júl 2021, 19:54 Evangelium o spáse v Ježíši Kristu, žel, Svědkové nehlásají.
Ďakujem ti za Tvoj názor. Iné evanjelium tu žiaľ ani nie je. To si len ty myslíš, že nejaké iné je. Teda: nie je si z čoho vybrať, je iba jedno evanjelium a samozrejme, že je aj o Pánovi Ježišovi. Niečo o tom viem, pretože ho už od 90-tych rokov zvestujem.
Vďaka Jehovovým svedkom som uveril v Boha a v Ježiša Krista; a X ďalších ľudí so mnou, ktorých osobne poznám a boli ateisti.
Ak tu teda nejaké iné evanjelium je, potom hanba evanjelistom, ktorí nikdy nezaklopali na moje dvere a hanba evanjelistom, ktorí sa hanbili priznať, že sú evanjelisti, keď som klopal na ich dvere v službe z domu do domu.
Neregistrovaný napísal: 11 Júl 2021, 19:54 Evangelium je ale hlásáno miliony křesťanů napříč denominacemi...
Nikto z vás a ani nikto z vašich denominácií a cirkví sa za mnou nikdy nezastavil, ani keď som bol ateista, ani keď som potreboval pomoc. Boli to len Jehovovi svedkovia.
Teraz už nejde o mňa. Ako sa podľa teba dozvedia ľudia o Bohu a o našom Pánovi Ježišovi ak je vaše evanjelium hlásané uprostred denominácií? Pred pandémiou som vypomáhal na neslávne známom košickom Luníku IX., naučil som sa rómsky a poviem vám, že vás títo ľudia predbiehajú na ceste do Božieho Kráľovstva. Vaše evanjelium hlásané "napříč denominacemi" im totiž nijako nepomôže. A pritom polia sa belejú k žatve.
Skôr ako opäť odpíšeš, skús o tom všetkom porozmýšľať.

Hlavnou myšlienkou tohto príspevku je, že "hlásanie evanjelia" nie je nejaká vnútorná masáž ega členov cirkví a denominácií, ale oboznamovanie s Bohom neveriacich, ateistov, ľudí, ktorí chcú skoncovať so životom a ďalších biednych, ktorí potrebujú počuť Božie slovo, potrebujú Boha a potrebujú prijať Krista.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Charlií,
cíl mého komentáře byl v tom, že evangelium není omezeno církevním nárokem. Monopol je technický výraz, který podléhá nějakému společně přijatému pochopení. Privilegium, monopol, nárok, patent na evangelium je zdrojem svárů mezi církvemi, který nějak někdy se také rozhořel, uhasíná nebo zase spaluje. Kdo uvěří ve spasu v Ježíši Kristu, tak ten je oprávněný nést evangelium jiným lidem. Kdo by ho hlásal bez osobního přijetí Ježíše Krista, ten by se stal jen lešením.
V tomto smyslu není na světě jen jediná církev, která by měla výhradní právo na zvěstování.
To, že ti byli členové SJ nablízku se zvěstí evangelia nijak nemůže být důkazem o výhradním právu. Vděčnost je trvalá záležitost, ale není to podmínka členství, nejsem tedy zavázán členstvím.
Jiný se setkal s radostnou zvěstí odlišně, ale vždy se nějak musíme setkat s evangeliem. Apoštol Pavel se setkal s Kristem "osobně" a tak poznal evangelium a přesto dostal instrukce co dál ..... Někdo se setká skrze čtení Bible - evangelií a pak hledá nějaké společenství s kterým najde společné souznění. Omluvit se je možné, když pochopím, že jsem toho druhého nesprávně pochopil. Lepší je položit otázku a ubezpečit se, že jsem ho správně pochopil.

charlie76
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Nov 2020, 23:35
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa charlie76 »

Neregistrovaný napísal: 11 Júl 2021, 19:54 Evangelium o spáse v Ježíši Kristu, žel, Svědkové nehlásají.
Hovoríte o záchrane v Kristovi a myslíte si, že to znamená uctievať Krista namiesto Boha a modliť sa ku Kristovi. V Písme nie je ani jediná modlitba adresovaná Kristovi. "Uctievate čo nepoznáte." Hovorím vám:
Nepoznáte Krista! Lebo keby ste ho poznali, vedeli by ste, že "neprijíma slávu od ľudí" /Ján 5:41/ a vedeli by ste, že vaše modlitby považuje za zvrátenosť.
Nepoznáte Krista! Lebo keby ste ho poznali, rozoznali by ste, že evanjelium, ktoré prinášam, je Kristovo evanjelium.

Spĺňajú sa na vás slová z 2. Korinťanom 4:3, 4: "A ak je dobrá správa, ktorú oznamujeme, zahalená, je zahalená pred tými, ktorí smerujú do záhuby, pred neveriacimi, ktorým boh tohto sveta zaslepil myseľ, aby nevideli žiariť svetlo slávnej dobrej správy o Kristovi."

Veľmi by som si želal sňať z vašich očí tú clonu, ktorá vás oddeľuje od Krista.
Boh tohto sveta /čiže Satan/ vo vás pôsobí, aby z vás urobil novodobých farizejov, saducejov, gnostikov, hocičo - len aby vás postavil proti Kristovmu evanjeliu.
Vedel by som vám nejako pomôcť?

charlie76
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Nov 2020, 23:35
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa charlie76 »

Ambassador,
myslím, že omyl ktorého sa dopúšťaš pramení práve z presvedčenia, že všetky kresťanské náboženstvá sú Kristovi prijateľné a potom už záleží len na jednotlivých členoch. Cirkvi vnímaš ako nejaké samorasty s rovnakým cieľom /spása v Kristu/. Zabúdaš na Efezanom 4:5: "Jeden Pán, jedna viera, jeden krst". Slovné spojenie "jedna viera" znamená, že kresťania VERIA jednotne v rovnaké veci /veď o toto sa modlil Pán Ježiš v Jánovi 17:11/.
V Zjavení prvej kapitole čítame ako je Ježiš uprostred siedmich svietnikov a v dlani má sedem hviezd. Sám vysvetľuje, čo to znamená: "Sedem hviezd predstavuje anjelov siedmich zborov a sedem svietnikov predstavuje sedem zborov." Sú to zbory jednej cirkvi, veriacej jednému učeniu, zvestujúcej jedno evanjelium. Sú pod dozorom jedného Pána, Ježiša Krista.

O žiadnom výhradnom práve tu nie je reč /alebo o nejakom "nestavět se na místo Boha"/ - to sú nezmysly, ktorými sa zakrýva problém rozštepenosti v rámci tzv. kresťanstva. Pravú cirkev vedie Kristus v zvestovaní evanjelia /nie je to vecou členov/, všetky "výhradné práva, privilégia a monopol" vlastní On.

"Lebo ak toto učenie alebo dielo pochádza od ľudí, zanikne samo, ale ak pochádza od Boha, nebudete ho môcť zničiť. Nakoniec by sa mohlo stať, že by ste bojovali proti Bohu." /Skutky 5:38, 39/

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Chárlie 76
Podsouváš mi to, co jsem nenapsal. Křesťanské církve pohledem knihy Zjevení představené v 7 dopisech patří všechny Kristu. Prochází se mezi nimi. V jednotlivých dopisech jsou klady, zápory, přednosti, doporučení, atp. I v dnešní době jsou jednotlivé místní společenství kterékoliv církevní organizace představeny charakteristikou některým ze sedmi dopisů.
Víc k tomu nemám co dodat.

Neregistrovaný

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Ďakujem ti za Tvoj názor. Iné evanjelium tu žiaľ ani nie je. To si len ty myslíš, že nejaké iné je. Teda: nie je si z čoho vybrať, je iba jedno evanjelium a samozrejme, že je aj o Pánovi Ježišovi. Niečo o tom viem, pretože ho už od 90-tych rokov zvestujem.
Vďaka Jehovovým svedkom som uveril v Boha a v Ježiša Krista; a X ďalších ľudí so mnou, ktorých osobne poznám a boli ateisti.
Ak tu teda nejaké iné evanjelium je, potom hanba evanjelistom, ktorí nikdy nezaklopali na moje dvere a hanba evanjelistom, ktorí sa hanbili priznať, že sú evanjelisti, keď som klopal na ich dvere v službe z domu do domu.
Charlie, jiných evangelií je, žel, hodně. Ranná církev se s tím musela vypořádávat, protože žila v silném vlivu gnosticismu a dalších vlivů. Proto ta různá Tomášova, Petrova, Jidášova atd. evangelia, zamítnula. Lišila se totiž od biblického evangelia.
Nikto z vás a ani nikto z vašich denominácií a cirkví sa za mnou nikdy nezastavil, ani keď som bol ateista, ani keď som potreboval pomoc. Boli to len Jehovovi svedkovia.
Teraz už nejde o mňa. Ako sa podľa teba dozvedia ľudia o Bohu a o našom Pánovi Ježišovi ak je vaše evanjelium hlásané uprostred denominácií? Pred pandémiou som vypomáhal na neslávne známom košickom Luníku IX., naučil som sa rómsky a poviem vám, že vás títo ľudia predbiehajú na ceste do Božieho Kráľovstva. Vaše evanjelium hlásané "napříč denominacemi" im totiž nijako nepomôže. A pritom polia sa belejú k žatve.
Skôr ako opäť odpíšeš, skús o tom všetkom porozmýšľať.
Ani u mne se žádní SJ nezastavili, ani katolíci či husité nebo CB, ale jedině adventisté mi pomohli. Je to osobní zkušenost nás obou, ale ta nedává reálný obrázek. Svědkové jsou pouze jedni z mnoha (na světě je jich sotva 9 milionů), pro srovnání-baptistů je 10x více, adventistů asi 3x více, pravoslavných taky min. 10x více. Svědkové nemohou být všude a nemohou oslovit všechny, navíc většina informovaných křesťanů je poučena o učení a omylech SJ, tito lidé učení SJ nepřijmou.
To ale neznamená, že SJ nemohou svým poselstvím lidi zaujmout, druhým pomoci. Bratr Beneš, dnes profesor na ETF byl nejprve přiveden k zájmu o Boží slovo právě Svědky, dnes je špičkovým teologem především v oblasti SZ. Pokud pomáháš rómům, je to skvělé, mám s tím taky zkušenost, ale rómsky jsem se neučil. :D
"Naše" evangelium není "naše", ale Boží, jistě máš přehled, že skvěle působí mezi rómy katolíci, v Berouně je rómský sbor evangelíků, adventisté mají taky rómský sbor, dost rómů je v CB...
Hlavnou myšlienkou tohto príspevku je, že "hlásanie evanjelia" nie je nejaká vnútorná masáž ega členov cirkví a denominácií, ale oboznamovanie s Bohom neveriacich, ateistov, ľudí, ktorí chcú skoncovať so životom a ďalších biednych, ktorí potrebujú počuť Božie slovo, potrebujú Boha a potrebujú prijať Krista.
Pokud jsi to takto myslel, tak je to fajn.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 34 neregistrovaných