Církev

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Církev.............

I tento termín je dost frekventovaný, někdy pozitivně a jindy negativně.
Některé církve si přivlastňují některé "výsady, výhody " svým výkladovým
"manévrem".
Předně je nutné smířit se s tím, že samotný výraz církev má zcela jednoduché
významové pojetí - shromáždění.
Není to tedy nic mimořádného.
V souvislosti s NZ se jedná o křesťanské společenství-shromáždění.

Pokud si pozorně přečteme ve Zjevení dopisy 7 církvím, tak můžeme dojít
k jednoduchému závěru.
1. Všech 7 církví patří pod "patronát" Ježíše Krista - patří tedy Ježíši Kristu.
2. Pouhým historickým pojetím 7 etap v dějinách dochází k násilnému rozdělování Kristovy církve.
3. Přijmeme-li i tu skutečnost, že v jedné etapě dějin jsou všechny typy-projevy
vyjádřené v sedmy dopisech, přestane být jakákoliv církev výjimečná, upřednostněná.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Církev, která se "obrní" neměnnou věroukou, dogmatem je na cestě na niž se lidé chytají na udici s návnadou.
Většinou je to návnada exkluzivity.
Snad každý člověk chce něčím zaujmout, být důležitý, výjimečný, odlišovat se,......
V dnešním světě touhy po prosperitě se chytají lidé i na evangelium prosperity,
kde jsou na vrcholu pyramidy jedinci nebo nějaká skupina "IN".
Šanci má taková místní církev, která se "za pochodu" učí, aniž by se zakonzervovala do něčeho z čeho se nemůže "odkonzervovat".

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

ambassador napísal: 06 Jún 2018, 15:30 Církev, která se "obrní" neměnnou věroukou, dogmatem je na cestě na niž se lidé chytají na udici s návnadou.
Většinou je to návnada exkluzivity.
Snad každý člověk chce něčím zaujmout, být důležitý, výjimečný, odlišovat se,......
V dnešním světě touhy po prosperitě se chytají lidé i na evangelium prosperity,
kde jsou na vrcholu pyramidy jedinci nebo nějaká skupina "IN".
Šanci má taková místní církev, která se "za pochodu" učí, aniž by se zakonzervovala do něčeho z čeho se nemůže "odkonzervovat".
Když jsem vstupovala do CASD, nechtěla jsem zaujmout, ale ve věrouce jsem cítila jistotu. Měla jsem pocit, že už vím, jak to je. Pocit - vím, jak to je - je velmi příjemný a působící jistotu v nejistém světě.

Tím nechci říct, že by církev měla tvrdit, že nic neví a evangelium "zaobalovat", tedy hlásat, že je jedno, čemu (spíš KOMU) člověk věří.

Když jsem zhodnocovala učení CASD, tak jsem přišla na to, že některé věci jsou jinak, než jak jsem jim věřila. Zase přišlo nadšení, že už vím, jak to teda je. No jenže ono se ukazuje, že Pán Bůh mě upozorňuje na nové a nové věci, o kterých jsem dříve nepřemýšlela nebo se s nimi nesetkávala. Takže proces duchovní cesty pokračuje dál.

Církev, "která se za pochodu" učí, je podle mého soudu taková, která se stýká i s jinými křesťany. Mám na mysli členy se závazkem ke svému společenství, ale přesto se do něho neuzavírající a nedělající z něho nedobytnou pevnost. Čas od času je dobré mluvit s "jinověrci". Je také dobré, když církve vzájemně spolupracují. To neznamená, že praxe prožívání víry musí být stejná, ale znamená to, že musí být STEJNÝ přístav, kam všichni plují. Taková církev nemá šanci "ustrnout" ve své věrouce.

Cestu stýkání se s jinými křesťany vřele doporučuji. Cítím na sobě, že je to dobrá věc. Jiní křesťané nás mohou obohatit, ale to může být vzájemné. Minulý týden jsem byla na adventistickém křtu, v Apoštolské církvi jsem se potkala se svou spoluvěřící z CB, s baptisty odjíždím v létě na tábor :). Mně osobně tato cesta dává větší motivaci někam "patřit", sloužit konkrétnímu společenství, než když jsem se jiných církví bála.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

ambassador napísal: 03 Jún 2018, 19:41
Předně je nutné smířit se s tím, že samotný výraz církev má zcela jednoduché
významové pojetí - shromáždění.
Vyznavas jednu cirkev svatu vseobecnu ako nicejsko-carihradske vyznanie ? (vierouka-f4/nicejsko-carihradske-vyznan ... -t763.html)

Alebo vyznavas viacero rozdielnych cirkvi - to jest mnohotvarost viery ? Su potom tieto rovnocenne ?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Vyznávám jednu církev a rozhodně to nespojuji s nějakou jedinou organizační strukturou. Sám jsem členem casd, ale nejsem zastánce tvrzení, že jsme jediná správná církev s jedinou pravdou na světě.
Možná máme co říci našemu okolí, ale spíše se jeví, že to neumíme říci a tím "neuměním" odrazujeme lidi od Krista.
Rozhodně církev a organizace jsou dva odlišné pojmy, kde je nebezpečí, že organizace pohltí církev a nebo církev bude ignorovat organizaci.
Lidské poznání je jen částečné a někdy je nebezpečí "zabřednout" v dogmatu nějaké organizace. Poznání má mít stoupající směr. Někomu se však libí setrvávat v mateřské školce. Tak to někdy může být v některých církevních sborech.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Ta obyčejná církev se na začátku postupně transformovala, uzavřela do budov, nějakého dne, různých nauk, vlastního jazykového slangu. V průběhu času se začali mezi sebou "hádat" o Boha, Krista a Ducha Svatého. Ztratili svou slanost a první zápal.
Jednoduchá církev , to mohou být "dva nebo tři" za předpokladu, že je mezi nimi Kristus.
Shromažďovat se důvodně a ten důvod souvisí s Kristem.
ON je důvodem. ON je "pojivem".

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

ambassador napísal: 09 Jún 2018, 04:05 Ta obyčejná církev se na začátku postupně transformovala, uzavřela do budov, nějakého dne, různých nauk, vlastního jazykového slangu. V průběhu času se začali mezi sebou "hádat" o Boha, Krista a Ducha Svatého.
Tak teraz netusim o akej cirkvi hovoris, ako keby tu nieco vzniklo z nicoho ? Cisty kvet na pusti ?Tak to urcite nebolo. V skutocnosti vsak existovala starocia organizovana a so statnou mocou spojena judsko-zidovska "cirkev", ktorej centrum bol chram a sinajska vierouka. Z nej tu a tam sa odstepovali rozne sekty s modifikovanymi teologiami. Takym prikladom boli sekty apokalyptikov vedene Janom Krstitelom alebo ina sekta vedena Jezisom z Nazaretu. Tato vetva sa po jeho smrti prepojila s odpadlikmi z rimskeho pohanskeho nabozenstva (Merkur, Venusa, Mars, Jupiter atd...) odkial pochadzali prvi krestania. Islo teda o mix konvertitov zo zidovstva a pohanstva, ktori svojim odpadlictvom na kratky cas prisli o "organizaciu" ale to sa velmi rychlo otriasli a vytvorili vlastnu organizaciu.

Neregistrovaný

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Tak teraz netusim o akej cirkvi hovoris, ako keby tu nieco vzniklo z nicoho ? Cisty kvet na pusti ?Tak to urcite nebolo. V skutocnosti vsak existovala starocia organizovana a so statnou mocou spojena judsko-zidovska "cirkev", ktorej centrum bol chram a sinajska vierouka. Z nej tu a tam sa odstepovali rozne sekty s modifikovanymi teologiami. Takym prikladom boli sekty apokalyptikov vedene Janom Krstitelom alebo ina sekta vedena Jezisom z Nazaretu. Tato vetva sa po jeho smrti prepojila s odpadlikmi z rimskeho pohanskeho nabozenstva (Merkur, Venusa, Mars, Jupiter atd...) odkial pochadzali prvi krestania. Islo teda o mix konvertitov zo zidovstva a pohanstva, ktori svojim odpadlictvom na kratky cas prisli o "organizaciu" ale to sa velmi rychlo otriasli a vytvorili vlastnu organizaciu.
Logu, přečti si 12 století církevních dějin od Říčana a ještě znovu NZ, aby jsi nepsal takové hlouposti.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Hosť napísal: 09 Jún 2018, 08:10
Tak teraz netusim o akej cirkvi hovoris, ako keby tu nieco vzniklo z nicoho ? Cisty kvet na pusti ?Tak to urcite nebolo. V skutocnosti vsak existovala starocia organizovana a so statnou mocou spojena judsko-zidovska "cirkev", ktorej centrum bol chram a sinajska vierouka. Z nej tu a tam sa odstepovali rozne sekty s modifikovanymi teologiami. Takym prikladom boli sekty apokalyptikov vedene Janom Krstitelom alebo ina sekta vedena Jezisom z Nazaretu. Tato vetva sa po jeho smrti prepojila s odpadlikmi z rimskeho pohanskeho nabozenstva (Merkur, Venusa, Mars, Jupiter atd...) odkial pochadzali prvi krestania. Islo teda o mix konvertitov zo zidovstva a pohanstva, ktori svojim odpadlictvom na kratky cas prisli o "organizaciu" ale to sa velmi rychlo otriasli a vytvorili vlastnu organizaciu.
Logu, přečti si 12 století církevních dějin od Říčana a ještě znovu NZ, aby jsi nepsal takové hlouposti.
Nemam zaujem to citat. Jedine co ma zaujima mi snad odpovies aj Ty. Akeho vierovyznania boli tzv prvi krestania predtym nez zkonvertovali na krestanstvo ?

Neregistrovaný

Re: Církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

V skutocnosti vsak existovala starocia organizovana a so statnou mocou spojena judsko-zidovska "cirkev", ktorej centrum bol chram a sinajska vierouka
Co to je "judsko-židovská církev" ? Nic takového není známé. Zřejmě máš na mysli judaismus, biblicky řečeno víru v Hospodina, založenou na Tóře, jako směrodatném předpisu. Ovšem judaismus a biblická starozákonní víra jsou rozdílné věci. Je třeba brát v úvahu, že Izrael byl zřízením teokracie a po ztrátě samostatnosti se centrum bohoslužeb přeneslo do synagóg.

A co je to "sinajská věrouka", taky jsem tento pojem snad neslyšel. Myslíš tím co? Vydání Tóry Hospodinem skrze Mojžíše?
Z nej tu a tam sa odstepovali rozne sekty s modifikovanymi teologiami. Takym prikladom boli sekty apokalyptikov vedene Janom Krstitelom alebo ina sekta vedena Jezisom z Nazaretu.
Židovských sekt zase tolik nebylo a určitě mezi ně nepatří okruh učedníků Jana Křtitele, kterého jsi nazval apokalyptikem. Víš, co toto slovo znamená? Podle evangelijních zpráv byl Jan Křtitel naplněním proroctví a připravoval cestu Mesiáši-Ježíši Kristu. Žádnou sektu nevytvářel, vedl lidi k pokání a křtil je. Měl nějaké učedníky, které sám směřoval k Ježíši.
A spojení Ježíše se sektou? Odkud čerpáš tyto názory? Ježíš že vedl sektu? Jakou? Myslíš tím učedníky, kteří uvěřili, že je Mesiáš, předpovězený Písmy? Víš vůbec, v čem spočívá mesiášství, spasení? A že Kristus modifikoval nějakou fiktivní sinajskou teologii?
Tato vetva sa po jeho smrti prepojila s odpadlikmi z rimskeho pohanskeho nabozenstva (Merkur, Venusa, Mars, Jupiter atd...) odkial pochadzali prvi krestania. Islo teda o mix konvertitov zo zidovstva a pohanstva, ktori svojim odpadlictvom na kratky cas prisli o "organizaciu" ale to sa velmi rychlo otriasli a vytvorili vlastnu organizaciu.
Takže tvrdíš, že "větev", tedy Ježíšova sekta, se po jeho smrti spojila s odpadlíky z pohanů? Proč by se s nimi měla spojovat mi není jasné. Nečetl jsi Skutky 2.kapitolu, jak vznikla církev? Co bylo její hnací silou? Vzkříšení Ježíše, potvrzení mesiášství. Mám dojem, že zde chceš podsouvat, jako už mnohokrát předtím v jiných příspěvcích, že křesťanství je pouze lidský výmysl, lidské ustanovení.
Ani se nedivím, že nechceš číst Říčanovu knihu, byl by jsi totiž konfrontován se svými mylnými názory.
Akeho vierovyznania boli tzv prvi krestania predtym nez zkonvertovali na krestanstvo ?
Na Tvou otázku Ti odpovím, ale mohl jsi si na ní odpovědet sám, hlavně z bible. Většina jich byla židovského vyznání, tedy věřila v Hospodina, Tóru a spisy (tzv. SZ), pak zde byli pohané, věřící v jednoho Boha(proselyté či bohabojní) a no a pak lidé, kteří dříve věřili v různé bohy či filosofické směry. Ti po setkání s křesťanstvím poznali, že jde o pravé náboženství a proto opustili dřívější názory a způsob života, to lze vše vyčíst z Písma.
To, že jsi zklamaný ze současného stavu církví ještě nemusí být důvod nevěřit či vyjadřovat nesprávné názory. Nakonec z Tebe vypadne, že Ježíš byl z kumránské sekty, že jo?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní