Arminianizmus zbožčil vôľu človeka

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
Viktorrealita
Príspevky: 1240
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Arminianizmus zbožčil vôľu človeka

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

To len tvoj výklad si protirečí a nie Písmo. Potvrdzuje sa len to, čo hovoril Ježiš a teda, že nikto nepríde k nemu, ak mu to nie je dané od Otca na nebesiach.

Sasko Jasko

Re: Arminianizmus zbožčil vôľu človeka

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

Viktorrealita napísal: 28 Dec 2022, 11:13 Čím sa najviac definuje gnosticizmus?

No predsa božskou iskrou v človeku, ako keby človek mal život sám v sebe a svojou vôľou dokázal príjsť k pravému poznaniu, alebo prijať od niekoho toto poznanie a súčasne vedieť, že je to jediné pravé a pravdivé.
Akurát tým sa vôbec nevyznacuje. Rovnako gnosticizmus očakáva že ohen poznania môže zapáliť jedine Boh a nie človek sám, tak ako kalvinizmu učí, že znovuzrodit človeka môže jedine Boh a nie človek sám

Evolutionary forces alone are insufficient, however, to bring about spiritual freedom. Humans are caught in a predicament consisting of physical existence combined with ignorance of their true origins, their essential nature and their ultimate destiny. To be liberated from this predicament, human beings require help, although they must also contribute their own efforts.

From earliest times Messengers of the Light have come forth from the True God in order to assist humans in their quest for Gnosis. Only a few of these salvific figures are mentioned in Gnostic scripture; some of the most important are Seth (the third Son of Adam), Jesus, and the Prophet Mani. The majority of Gnostics always looked to Jesus as the principal savior figure (the Soter).

http://gnosis.org/gnintro.htm

Viktorrealita
Príspevky: 1240
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Arminianizmus zbožčil vôľu človeka

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

Gnosticizmus je tak široký pojem, že sa nedá len tak jednoducho definovať. Ta božska iskra v človeku je práve to, ktorá to má vraj rozoznať, čo je to pravé poznanie.

Ignorovanie tela, čo najviac charakterizuje gnosticizmus, tak Písmo neuči:
Korinťanom 6:19 Alebo či neviete, že vaše telo je chrámom Svätého Ducha, ktorý je vo vás, ktorého máte od Boha, a že nie ste sami svoji?

Sasko Jasko

Re: Arminianizmus zbožčil vôľu človeka

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

Samozrejme že kalvinizmus nie je to isté ako gnosticizmus, sú tam i rozdiely. Iba majú veľmi veľký myšlienkový prienik a mnoho podobných princípov.

Sasko Jasko

Re: Arminianizmus zbožčil vôľu človeka

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

Viktorrealita napísal: 28 Dec 2022, 11:43 Gnosticizmus je tak široký pojem, že sa nedá len tak jednoducho definovať. Ta božska iskra v človeku je práve to, ktorá to má vraj rozoznať, čo je to pravé poznanie.
Bozska iskra v človeku čakajúca na vzplanutie, to mi pripomina Viktorovo "mŕtve srdce čakajúce na oživenie".

Viktorrealita
Príspevky: 1240
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Arminianizmus zbožčil vôľu človeka

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

Oživenie Bohom - Boh, je ta iskra života a nie v samotnom duchovne mŕtvom človeku a jeho hriechom zotročenej vôli. Duchovne mŕtvy nečaká na žiadnu iskru a tento stav mu vyhovuje. Nemá žiadné pohnútky na svojom stave nič meniť.

Nemôžeš predsa vyhlásiť, že napr. dôraz na Svätého Ducha je už gnosticizmus. To by si do gnosticizmu dokázal zahrnúť všetkých, čo zdôrazňujú ducha, ako keby nejaký univerzálny spôsob, ako niekoho obviniť z heréz.

Sasko Jasko

Gnosticizmus oblečený do kalvinistickeho kabatu

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

Viktorrealita napísal: 28 Dec 2022, 12:29 Nemôžeš predsa vyhlásiť, že napr. dôraz na Svätého Ducha je už gnosticizmus.
Isteze nemozem, ani nevyhlasujem.

Iba som povedal, že kalvinizmus je do veľkej miery gnosticizmus oblecený do sivého kabátu.

Viktorrealita
Príspevky: 1240
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Gnosticizmus oblečený do kalvinistickeho kabatu

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

Prečo existuje arminiánizmus?

Zástancovia slobodnej vôle človeka si povedia – to my sme uverili a poznali, kto je to Ježiš – Kristus, Syn živého Boha.

No a Kristus im jasne odpovedá – „nie vy ste si mňa vyvolili, ale ja som si vás vyvolil a ustanovil som vás, aby ste vy išli a niesli ovocie, a vaše ovocie aby zostávalo“

Potom sa vynára otázka. Čo bráni zástancom slobodnej vôle v tom, aby prijali Kristove slová – „nie vy ste si mňa vyvolili, ale ja som si vás vyvolil“? Predsa vyhlasujú, že nasledujú Krista, no súčasne neprijímajú autoritu jeho Slova.

Ak nechcú zaprieť svoju a to vraj slobodnú vôľu, ktorou sa tak hrdia, tak čo to znamená? No Ježiš vyzýva: Lukáša 9:23 A vravel všetkým: Ak chce niekto ísť za mnou, nech zaprie sám seba a vezme svoj kríž na každý deň a nasleduje ma.

Zaprieť sám seba je zaprieť aj svoju vôľu, aby v srdci už nič nebránilo zrodu nového a večného vedomia života v Kristu, ktoré vyrastá zo semena Ducha – Slova Božieho.

Ján 15 19 Keby ste boli zo sveta, svet by mal rád svoje vlastné, ale preto, že nie ste zo sveta, ale že som si ja vás vyvolil zo sveta, preto vás svet nenávidí.

Ako vidíme, tak učeníci si zo začiatku taktiež mysleli, že na prvom mieste to oni, sa rozhodli uveriť a že to bola prvotná príčina, že poznali, kto je Ježiš – teda, že je Kristus, syn živého Boha. Hovoria Ježišovi: Ján 6 69 a my sme uverili a poznali, že si ty Kristus, ten Syn živého Boha.

No a Ježiš im odpovedá na to, prečo uverili a poznali, kto je to On a hlavne im odpovedá na to, čo tomu predchádzalo, že uverili - teda vyvolenie: „ Ján6 70 Ježiš im odpovedal: Či som si ja nevyvolil vás dvanástich? A jeden z vás je diabol.“

Alebo tu: Jána 15:16 Nie vy ste si mňa vyvolili, ale ja som si vás vyvolil a ustanovil som vás, aby ste vy išli a niesli ovocie, a vaše ovocie aby zostávalo, aby, za čokoľvek by ste prosili Otca v mojom mene, dal vám.

Čo to znamená, ak niektorí, aj napriek tomu odmietajú autoritu Ježišových slov a stavajú ľudskú vôľu, ako rozhodujúci faktor pri účinnosti spásy a to namiesto toho, aby prijali prvotný a rozhodujúci oživujúci zásah Boží v srdci človeka a to podľa vyvolenia.

Súčasne démonizujú reformáciu, ktorá je návratom k Písmu a teda zvrchovanému Bohu - Bohu Biblie!

Sasko Jasko

Nie si Ty ten vyvoleny diabol ?

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

Ježiš im odpovedal: Či som si ja nevyvolil vás dvanástich? A jeden z vás je diabol.

Sasko Jasko

Vyvolenie este nic neznamena

Neprečítaný príspevok od používateľa Sasko Jasko »

Ved aj diabli su voleni.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných