Arminianizmus zbožčil vôľu človeka

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
Viktorrealita
Príspevky: 1240
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Arminianizmus zbožčil vôľu človeka

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

Sasko Jasko napísal: 25 Jan 2023, 21:05 Ježiš im odpovedal: Či som si ja nevyvolil vás dvanástich? A jeden z vás je diabol.
Boh môže zvoliť a použiť rôzne nádoby a teda aj teba.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Gnosticizmus oblečený do kalvinistickeho kabatu

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Viktorrealita napísal: 25 Jan 2023, 12:53 Prečo existuje arminiánizmus?

Zástancovia slobodnej vôle človeka si povedia – to my sme uverili a poznali, kto je to Ježiš – Kristus, Syn živého Boha.

No a Kristus im jasne odpovedá – „nie vy ste si mňa vyvolili, ale ja som si vás vyvolil a ustanovil som vás, aby ste vy išli a niesli ovocie, a vaše ovocie aby zostávalo“

Potom sa vynára otázka. Čo bráni zástancom slobodnej vôle v tom, aby prijali Kristove slová – „nie vy ste si mňa vyvolili, ale ja som si vás vyvolil“? Predsa vyhlasujú, že nasledujú Krista, no súčasne neprijímajú autoritu jeho Slova.

Ak nechcú zaprieť svoju a to vraj slobodnú vôľu, ktorou sa tak hrdia, tak čo to znamená? No Ježiš vyzýva: Lukáša 9:23 A vravel všetkým: Ak chce niekto ísť za mnou, nech zaprie sám seba a vezme svoj kríž na každý deň a nasleduje ma.

Zaprieť sám seba je zaprieť aj svoju vôľu, aby v srdci už nič nebránilo zrodu nového a večného vedomia života v Kristu, ktoré vyrastá zo semena Ducha – Slova Božieho.

Ján 15 19 Keby ste boli zo sveta, svet by mal rád svoje vlastné, ale preto, že nie ste zo sveta, ale že som si ja vás vyvolil zo sveta, preto vás svet nenávidí.

Ako vidíme, tak učeníci si zo začiatku taktiež mysleli, že na prvom mieste to oni, sa rozhodli uveriť a že to bola prvotná príčina, že poznali, kto je Ježiš – teda, že je Kristus, syn živého Boha. Hovoria Ježišovi: Ján 6 69 a my sme uverili a poznali, že si ty Kristus, ten Syn živého Boha.

No a Ježiš im odpovedá na to, prečo uverili a poznali, kto je to On a hlavne im odpovedá na to, čo tomu predchádzalo, že uverili - teda vyvolenie: „ Ján6 70 Ježiš im odpovedal: Či som si ja nevyvolil vás dvanástich? A jeden z vás je diabol.“

Alebo tu: Jána 15:16 Nie vy ste si mňa vyvolili, ale ja som si vás vyvolil a ustanovil som vás, aby ste vy išli a niesli ovocie, a vaše ovocie aby zostávalo, aby, za čokoľvek by ste prosili Otca v mojom mene, dal vám.

Čo to znamená, ak niektorí, aj napriek tomu odmietajú autoritu Ježišových slov a stavajú ľudskú vôľu, ako rozhodujúci faktor pri účinnosti spásy a to namiesto toho, aby prijali prvotný a rozhodujúci oživujúci zásah Boží v srdci človeka a to podľa vyvolenia.

Súčasne démonizujú reformáciu, ktorá je návratom k Písmu a teda zvrchovanému Bohu - Bohu Biblie!

O čem se tady mluví, ..."když budete dělat a plnit má přikázání jste moji přátelé a proto jsem si Vás učedníky vyvolil, abyste nesli ovoce navzájem se milovali a modlili se k Bohu Otci v mém jménu (nikoliv, abyste se v budoucnu modlili přímo ke mně!!!)"

Jan 15:10  Zachováte-li má přikázání, zůstanete v mé lásce, jako já zachovávám přikázání svého Otce a zůstávám v jeho lásce.
11  To jsem vám pověděl, aby moje radost byla ve vás a vaše radost aby byla plná."
12  "To je mé přikázání, abyste se milovali navzájem, jako jsem já miloval vás.
13  Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele.
14  Vy jste moji přátelé, činíte-li, co vám přikazuji.
15  Už vás nenazývám služebníky, protože služebník neví, co činí jeho pán. Nazval jsem vás přáteli, neboť jsem vám dal poznat všechno, co jsem slyšel od svého Otce.
16  Ne vy jste vyvolili mne, ale já jsem vyvolil vás a ustanovil jsem vás, abyste šli a nesli ovoce a vaše ovoce aby zůstalo; a Otec vám dá, oč byste ho prosili v mém jménu.
17  To vám přikazuji, abyste jeden druhého milovali.
19  Kdybyste náleželi světu, svět by miloval to, co je jeho. Protože však nejste ze světa, ale já jsem vás ze světa vyvolil, proto vás svět nenávidí.

Ježíš si vyvolil - učedníky, protože činili všechno co jim přikazoval.
Ale mnoho z nich ho opustilo:
Jan 6:60  Když to jeho učedníci slyšeli, mnozí z nich řekli: "To je hrozná řeč! Kdo to může poslouchat?"
Jan 6:64  Ale někteří z vás nevěří." Ježíš totiž od počátku věděl, kteří nevěří a kdo je ten, který ho zradí. -
65  A řekl: "Proto jsem vám pravil, že nikdo ke mně nemůže přijít, není-li mu to dáno od Otce."
66  Od té chvíle ho mnoho jeho učedníků opustilo a už s ním nechodili.
67  Ježíš řekl Dvanácti: "I vy chcete odejít?"

To, že je Ježíš vyvolil ještě neznamenalo, že všichni vyvolení s ním zůstanou a zůstali. Zůstali jen ti co v něj samiuvěřili.
68  Šimon Petr mu odpověděl: "Pane, ke komu bychom šli? Ty máš slova věčného života.
69  A my jsme uvěřili a poznali, že ty jsi ten Svatý Boží."
KB1613: 69  A my jsme uvěřili, a poznali, že jsi ty Kristus, Syn Boha živého.

...Zaprieť sám seba je zaprieť aj svoju vôľu, aby v srdci už nič nebránilo zrodu nového a večného vedomia života v Kristu, ktoré vyrastá zo semena Ducha – Slova Božieho.

Nikdo nemusí zapírat vlastní dobrou vůli, když plní Boží vůli, ale má svou vlastní vůli pod kontrolou, třeba o tom píše Tvůj předseda pohanů ap. Pavel:
1 Korintským 7:36  Domnívá-li se někdo, že jedná nečestně vůči své snoubence, která je už ve zralém věku, a že se patří, aby si ji vzal, ať udělá, co chce: nehřeší. Ať se vezmou.
37  Ale kdo je v nitru pevný, nic ho nenutí, má v moci svou vlastní vůli a pevně se rozhodl, že se s ní neožení, jedná dobře.
38  Takže kdo se ožení se svou snoubenkou, jedná dobře, ale kdo se neožení, udělá lépe.
39  Žena je vázána zákonem, pokud žije její muž. Jestliže muž umře, je svobodná a může se vdát, za koho chce, ale jen v Kristu.

To chce občas i správný překlad něco o dobré vůli, dobrá vůle je myšlena lidská dobrá vlastní vůle ve smyslu miluj bližního svého:
KB1613: Lukáš 2:14  Sláva na výsostech Bohu, a na zemi pokoj, lidem dobrá vůle.
Matouš 5:25  Vejdi v dobrou vůli s protivníkem svým rychle, dokudž jsi s ním na cestě, ať by snad nedal tebe protivník tvůj soudci, a soudce dal by tě služebníku, a byl bys uvržen do žaláře.
Přísloví 14:9  Blázen přikrývá hřích, ale mezi upřímými dobrá vůle.

Viktorrealita
Príspevky: 1240
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Gnosticizmus oblečený do kalvinistickeho kabatu

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

mikim napísal: 26 Jan 2023, 18:30 O čem se tady mluví, ..."když budete dělat a plnit má přikázání jste moji přátelé a proto jsem si Vás učedníky vyvolil, abyste nesli ovoce navzájem se milovali a modlili se k Bohu Otci v mém jménu (nikoliv, abyste se v budoucnu modlili přímo ke mně!!!)"

Ježíš si vyvolil - učedníky, protože činili všechno co jim přikazoval.
Pred tým, ako ich Ježiš povolal, predsa nečinili to, čo im prikazoval, lebo ho ani neznali, že
Ale mnoho z nich ho opustilo
Vieme prečo ostali práve tí dvanásti a vieme aj to, po akých slovách mnohí už viacej nechodili s Ježišom. No a vieme aj to, že odišli od Ježiša preto, lebo im to nebolo dané od Otca a mali svoje vlastné pohnútky, prečo predtým s ním chodili: Ján6 65 A vravel: Preto som vám povedal, že nikto nemôže prijsť ku mne, keby mu to nebolo dané od môjho Otca. 66 Od tej chvíle odišli mnohí z jeho učeníkov nazad a nechodili viacej s ním.

No arminiáni tvrdia niečo iné a tento ich princíp je bližšie k princípu Budhizmu.
To, že je Ježíš vyvolil ještě neznamenalo, že všichni vyvolení s ním zůstanou a zůstali. Zůstali jen ti co v něj samiuvěřili.
Zostali tí, ktorým to bolo dané od Otca, ako o tom povedal Ježiš. To, že tvrdili, že to oni uverili a poznali, kto je to Ježiš – Syn živého Boha, tak na to im Ježiš odpovedá a teda prečo uverili a poznali, kto je On: „ Ján6 70 Ježiš im odpovedal: Či som si ja nevyvolil vás dvanástich? A jeden z vás je diabol.“
Nikdo nemusí zapírat vlastní dobrou vůli, když plní Boží vůli, ale má svou vlastní vůli pod kontrolou, třeba o tom píše Tvůj předseda pohanů ap. Pavel:
1 Korintským 7:36 Domnívá-li se někdo, že jedná nečestně vůči své snoubence, která je už ve zralém věku, a že se patří, aby si ji vzal, ať udělá, co chce: nehřeší. Ať se vezmou.
37 Ale kdo je v nitru pevný, nic ho nenutí, má v moci svou vlastní vůli a pevně se rozhodl, že se s ní neožení, jedná dobře.
38 Takže kdo se ožení se svou snoubenkou, jedná dobře, ale kdo se neožení, udělá lépe.
39 Žena je vázána zákonem, pokud žije její muž. Jestliže muž umře, je svobodná a může se vdát, za koho chce, ale jen v Kristu.
Čo tu miešaš hrušky s jablkami. Predsa tu nehovoríme o vôli, keď si niekto volí ženu svojho srdca, ale hovoríme o znovuzrodení z Boha, kde vôľa nemôže hrať rozhodujúcu úlohu, nakoľko je vždy závislá na stave srdca. Ide o duchovnú rovinu a nie telesnú. Pri novom narodení z Boha vôľa nestojí pri rozhodovaní na prvom mieste. Vyberá z pokladnice srdca len to, čo tam je. No a to, čo tam je, tak vytvára povahu a charakter srdca. Ak je srdce naplnené bezbožnosťou, tak všetko, čo vôľa vyberie je týmto vždy poznačené. Ak je srdce znovuzrodené z Boha a je skrze vieru naplnene slovom Božím, tak vôľa vyberá z pokladnice srdca to, čo už nesie charakter Boha.

Keď si spojíme tieto Ježišové slová, tak je jasné, ako to je pri oživení a teda narodení z Boha. Potom pohľad arminiánizmu, tomu protirečí :
Jána 6:63 Duch je, ktorý oživuje; telo nič neosoží. Slová, ktoré vám ja hovorím, sú duch a sú život.
Jána 3:6 Čo sa narodilo z tela, je telo, a čo sa narodilo z Ducha, je Duch.


Pri oživení – narodení z Boha, hrá rozhodujúcu úlohu oživujúci Duch. Telo – rozum – vôľa, pri oživení nového vedomia života, nič neosoží. Aby telesný človek mohol žiť duchovným životom, ta podmienkou je sa z Ducha znovu narodiť. Tu zohráva rozhodujúcu úlohu vôľa Otca na nebesiach, lebo iba vtedy je Otcom svojích detí, keďže z jeho semena Ducha a teda živým Slovom Boha a jeho vôle, boli splodení. Sú teda deťmi zasľúbenia.

Ak sa človek narodí z tela – z matky, tak je telesný. Nehovorí si vo svojom srdci - no tak idem sa narodiť.

Ak sa nenarodí znovu a to z Ducha – z Boha, tak nemôže žiť duchovným životom a teda byť duchovným človekom.

Taktiež si nemôže telesný človek, vo svojom srdci povedať, no tak dnes sa idem znova narodiť - z Boha.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Arminianizmus zbožčil vôľu človeka

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

...Pred tým, ako ich Ježiš povolal, predsa nečinili to, čo im prikazoval, lebo ho ani neznali...
To nevíš jestli ho znali, slyšeli o něm apod., každopádně Ježíš jim řekl proč si je vyvolil tak jak jsem napsal výše. Dělali jako jeho přátelé všechno co jim řekl sami svobodně a z vlastní vůle, nikoliv z kalvinistického předurčeni a vyvoleni Bohem :).

...Zostali tí, ktorým to bolo dané od Otca, ako o tom povedal Ježiš. To, že tvrdili, že to oni uverili a poznali, kto je to Ježiš – Syn živého Boha, tak na to im Ježiš odpovedá a teda prečo uverili a poznali, kto je On: „ Ján6 70 Ježiš im odpovedal: Či som si ja nevyvolil vás dvanástich?

Ne zůstali ti, kteří Ježíši sami vlastni vůli uvěřili nikoliv, že by byli násilně kalvinisticky přinuceni Bohem uvěřit Ježíši. Takto Bůh násilně nikoho k Ježíši nepřitahuje. Bůh nám dal svobodnou vůli a nedělá z nás předurčené otroky.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných