Katolická církev

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

ambassador napísal: 21 Jan 2022, 07:52 J. K. · 9 hod ·
Zajímá mě váš názor, jak řešit bolesti církve. Poslední dobou se nesetkávám pouze se sexuálním zneužíváním v církvi, ale především s duchovním a spirituálním a mocenským zneužíváním. Fascinuje mě, jak moc je to zlo v církvi aktivní. Myslím, že je to dané několika faktory.
1. Nedostatek kontrolních mechanismů v církvi
2. Absolutní autorita duchovních
3. Nemožnost dovolat se spravedlnosti
4. Bagatelizace všech možných forem zneužívání
Budu rad za Vaše pohledy a návrhy a především řešení.
Osobně bych byl pro institut církevního ombudsmana spolu s institutem supervize pro kněze a pracovníky církve.
Spolu s tím pro větší zapojení žen do vnitřních struktur církve a oslabení maskulinního pojetí církve....

2929
76 komentářů
Je možné dát odkaz na zdroj?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Lída R. napísal: 21 Jan 2022, 16:21
ambassador napísal: 21 Jan 2022, 07:52 J. K. · 9 hod ·
Zajímá mě váš názor, jak řešit bolesti církve. Poslední dobou se nesetkávám pouze se sexuálním zneužíváním v církvi, ale především s duchovním a spirituálním a mocenským zneužíváním. Fascinuje mě, jak moc je to zlo v církvi aktivní. Myslím, že je to dané několika faktory.
1. Nedostatek kontrolních mechanismů v církvi
2. Absolutní autorita duchovních
3. Nemožnost dovolat se spravedlnosti
4. Bagatelizace všech možných forem zneužívání
Budu rad za Vaše pohledy a návrhy a především řešení.
Osobně bych byl pro institut církevního ombudsmana spolu s institutem supervize pro kněze a pracovníky církve.
Spolu s tím pro větší zapojení žen do vnitřních struktur církve a oslabení maskulinního pojetí církve....

2929
76 komentářů
Je možné dát odkaz na zdroj?

Zatím jsem vždy nahlédl na každý odkaz, nezávisle na tom, kdo ho dal.
Abych uvedl na pravou míru "můj" komentář je přenesen
z facebooku. Není to tedy můj dotaz. Na začátku jsou iniciály J.K.
Je to dotaz v "církvi navzdory církvi" od katolíka..

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

ambassador napísal: 21 Jan 2022, 17:05 Zatím jsem vždy nahlédl na každý odkaz, nezávisle na tom, kdo ho dal.
Abych uvedl na pravou míru "můj" komentář je přenesen
z facebooku. Není to tedy můj dotaz. Na začátku jsou iniciály J.K.
Je to dotaz v "církvi navzdory církvi" od katolíka..
Děkuji za odkaz.
Tu stránku znám, ale nemám Facebook.

Ani na chvilku jsem si nemyslela, že je příspěvek Tvůj, bylo mi jasné, že je vložený.
Tipovala jsem, že to bude z Facebooku a že je to od katolíka.
S jedním katolíkem s iniciály J. K. si občas volám :). Třeba to není on, ale kdyby byl, tak je to jeho téma.

V mé motivaci není nic postranního. O téma se zajímám, takže jen zvědavost.
Bavíme se o tom i na synodě, takže z mé strany ok, nemám nic proti autorovi komentáře.

Opravdu jsem čekala, že něco takového sem dáš, ale to není negativní hodnocení ani pozitivní.
To je pouhé konstatování, nic víc.

Naopak Ti děkuji, protože jsem sem chtěla vložit ještě před koncem pár užitečných odkazů ohledně tématu, nechtěla jsem se ale vnucovat.
Tak jsem si říkala, že ještě počkám, jestli se něco takového objeví a bude na co navázat.

Není v tom nic ironického, je to míněno zcela vážně.
Ani já nehodnotím odkazy podle toho, kdo je vkládá.
Zatím děkuji.

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

ambassador napísal: 21 Jan 2022, 07:52 J. K. · 9 hod ·
Zajímá mě váš názor, jak řešit bolesti církve. Poslední dobou se nesetkávám pouze se sexuálním zneužíváním v církvi, ale především s duchovním a spirituálním a mocenským zneužíváním. Fascinuje mě, jak moc je to zlo v církvi aktivní. Myslím, že je to dané několika faktory.
1. Nedostatek kontrolních mechanismů v církvi
2. Absolutní autorita duchovních
3. Nemožnost dovolat se spravedlnosti
4. Bagatelizace všech možných forem zneužívání
Budu rad za Vaše pohledy a návrhy a především řešení.
Osobně bych byl pro institut církevního ombudsmana spolu s institutem supervize pro kněze a pracovníky církve.
Spolu s tím pro větší zapojení žen do vnitřních struktur církve a oslabení maskulinního pojetí církve....

2929
76 komentářů
Využiji tohoto příspěvku, abych zde vložila užitečné odkazy pro všechny a uvedla pár osobních věcí pro Ambassadora.

K příspěvku z diskuse se vyjadřovat nebudu, ten je z uzavřené diskuse pro lidi přihlášené do skupiny.
K těmto věcem se vyjadřuji např. s některými lidmi ze spolku i z farnosti.
Facebook nemám a zatím necítím potřebu si ho pořizovat.
Přemýšlela jsem také, na kolik je etické vkládat příspěvky ze skupiny přihlášených jinam.

V rámci diskusního tématu sexuálního, sprirituálního, duchovního zneužívání bych zde chtěla upozornit na spolek Někdo Ti uvěří.

https://www.nekdotiuveri.cz/
https://www.facebook.com/NekdoTiuveri/

Předsedou spolku je Jiří Kylar - oběť ze strany kněze.
Spolek vedou lidi s podobnou zkušeností a zájemci o problematiku a další odborníci.
Je určen především do prostředí římskokatolické církve, ale již brzy po svém založení tuto hranici přesáhl a jeho služby začali vyhledávat lidé ze sekulárního i protestantského prostředí.
Spolek informuje o problematice zneužívání.

S Jiřím jsem v kontaktu, nedávno jsme si volali a přáli hezké Vánoce.

Jiří je jeden z mála, který situaci zvládl dobře a normálně pokračuje v dalším životě.
Ne každý měl to štěstí. Řada lidí je již mrtvých a další potřebují následnou pomoc.

Spolek má za úkol věřit obětem.
Tzn. když někdo přijde a chce se s něčím svěřit, nikdo mu nebude říkat, že mu nevěří.
Spolek je také schopen pomoci s následnou péčí i právními kroky, pokud si to klient bude přát.

Pokud někdo vstoupí se spolkem do diskuse jen jako člověk, který se chce něco dozvědět, spolek je otevřený a odepisuje všem.
Vzhledem k zaneprázdněnosti však je třeba na odpověď trochu počkat.
Sám Jiří mne požádal o zpětnou vazbu jejich činnosti a já se mohu kdykoliv ozvat a k věci popovídat.
Na Jiřím mne fascinuje jeho otevřenost, umění přijmout konstruktivní kritiku a hlavně láska k církvi, která ho neopustila ani po takových prožitcích.
Jiří si je vědom toho, že většina kněží nic neudělala a tak je brání i ve svých debatách.
Zároveň však vidí nejrůznější potřeby a navrhuje řešení.

Problematikou se v naší církvi zabývá premonstrát Marek Drábek:

https://www.youtube.com/c/marekopraem

Marek bývá často zván na nejrůznější besedy, které se dějí i v některých farnostech.
Kousek od nás byl nedávno Jiří Kylar, ale toho jsem prošvihla kvůli tomu, že každý den nesleduji internetové dění.
Stejně tak jsem prošvihla, když byl v havlíčkobrodské farnosti sraz naší internetové komunity z Modlitby žalmů.
Je to trochu lajdáctví, ale třeba oddych od internetu - pak se ale mohou stát i takovéto věci.

Tématu se věnují i další lidé, Marek je zatím nejvýraznější postavou.

Tyto tři odkazy pokládám za užitečné, proto je sem dávám.
Nejpozději během příštího týdne bych se přišla celkově rozloučit.

Ještě skvělé odkazy jsou zde:

https://www.youtube.com/watch?v=8-Aez3SJAN4
https://www.youtube.com/watch?v=AzTeXLUGvb4

A do křesťanského prostředí zvláště toto:

https://www.signaly.cz/tv/video/4662-kr ... sychologia

Neregistrovaný

Re: Katolická církev - okénko do historie

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Květnová výročí:

Dne 15. 5. 1252 papež Inocenc IV. (1195-1254) vydal bulu Ad extirpanda. V ní oficiálně povolil torturu – mučení jako způsob výslechu, prostředek, který byl v následujících staletích běžně využíván a hlavně zneužíván.

Zároveň ale předtím stejný Inocenc IV. (papežem byl od roku 1243) vydal roku 1247 bulu, která zakazovala křesťanům jakkoli ubližovat Židům, fyzicky je napadat, připravovat o jmění, vyrušovat je o sobotních bohoslužbách atp. Je to první právní dokument, který Židy brání před nařčením z rituální manipulace s krví, což byla ve středověku rozšířená pověra.

Neregistrovaný

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Květnová výročí:
Dne 15. 5. 1252 papež Inocenc IV. (1195-1254) vydal bulu Ad extirpanda. V ní oficiálně povolil torturu – mučení jako způsob výslechu, prostředek, který byl v následujících staletích běžně využíván a hlavně zneužíván.
Zároveň ale předtím stejný Inocenc IV. (papežem byl od roku 1243) vydal roku 1247 bulu, která zakazovala křesťanům jakkoli ubližovat Židům, fyzicky je napadat, připravovat o jmění, vyrušovat je o sobotních bohoslužbách atp. Je to první právní dokument, který Židy brání před nařčením z rituální manipulace s krví, což byla ve středověku rozšířená pověra.
No, mohl jsi dát odkaz z Wikiedie:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Inocenc_IV.

Samozřejmě papežské buly jsou stále platné...

Neregistrovaný

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Lida vám to vysvetlí.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 18 neregistrovaných