Katolická církev

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
Neregistrovaný

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Áno, pochopili sme, že RKC je "jediná pravá cirkev".
František môže rozprávať o tolerancii, porozumení, ale sú to len slová. Veď koľkí katolíci ho neberú ako pravého pápeža. Ak chce manželstvo katolíčky a nekatolika prežiť, tak jeden bude musieť robiť ústupky a ten kto ustupuje je nekatolík, v drvivej väčšine prípadov. V Poľsku v poslednom obdobi veľa najmä mladých ľudí opustilo cirkev, lebo pochopili o čom je RKC.

Laco.

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Laco. »

Neregistrovaný napísal: 30 Dec 2021, 12:44 Áno, pochopili sme, že RKC je "jediná pravá cirkev".
František môže rozprávať o tolerancii, porozumení, ale sú to len slová. Veď koľkí katolíci ho neberú ako pravého pápeža. Ak chce manželstvo katolíčky a nekatolika prežiť, tak jeden bude musieť robiť ústupky a ten kto ustupuje je nekatolík, v drvivej väčšine prípadov. V Poľsku v poslednom obdobi veľa najmä mladých ľudí opustilo cirkev, lebo pochopili o čom je RKC.
Toto není problém len RKC. Ludia opúštajú cirkev celkovo. Chcú spiritualitu ale nechcú inštitúciu.

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

Neregistrovaný napísal: 30 Dec 2021, 12:44 Áno, pochopili sme, že RKC je "jediná pravá cirkev".
František môže rozprávať o tolerancii, porozumení, ale sú to len slová. Veď koľkí katolíci ho neberú ako pravého pápeža. Ak chce manželstvo katolíčky a nekatolika prežiť, tak jeden bude musieť robiť ústupky a ten kto ustupuje je nekatolík, v drvivej väčšine prípadov. V Poľsku v poslednom obdobi veľa najmä mladých ľudí opustilo cirkev, lebo pochopili o čom je RKC.
Takových "výkřiků do tmy" jsem už četla a slyšela dost. Chceš- li hodnotit pohnutky papeže, musíš mu vidět do hlavy. Chceš-li generalizovat soužití katoličky a nekatolíka, musíš znát velmi mnoho takových párů. Co víš o naší domácnosti např.?
Já znám i případ z nedávné doby. Katolík odešel a stal se zapáleným adventistou. Jestli se někdy někde dáme do řeči, budeme obdivovat hříčky osudu.

Odešlí katolíci bývali dobrým misijním objektem. Třeba najdou štěstí v jiné církvi, ale spíše bych tipla, že budou buď ateisté, nebo osobní spirituálové. Uvidíme.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Lída R. napísal: 31 Dec 2021, 08:13

Takových "výkřiků do tmy" jsem už četla a slyšela dost. Chceš- li hodnotit pohnutky papeže, musíš mu vidět do hlavy.

Je to obecné pravidlo nebo se to týká jen papeže?

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

ambassador napísal: 31 Dec 2021, 11:50
Lída R. napísal: 31 Dec 2021, 08:13

Takových "výkřiků do tmy" jsem už četla a slyšela dost. Chceš- li hodnotit pohnutky papeže, musíš mu vidět do hlavy.

Je to obecné pravidlo nebo se to týká jen papeže?
Není to žádné pravidlo.

Výroky hodnotící pohnutky se objevují často, týká se to všech sfér, je to lidský náš problém.
Je to i problém v našich katolických řadách zase v jiném směru, protože fascinaci církví adventistů tam zatím nevidím.

Myslím si, že každá akce vyvolává reakci, učí nás to historie. Takže odchody lidí z církve ŘKC jsou prostě odrazem toho, že církev neumí komunikovat, nebo je to reakce na extremismus v cirkvi. Nemusí to být jen toto, ve hře je více vlivů. Každý jev, který je ve společnosti, dříve nebo později pronikne do církve. Dnes je to například otázka smyslu institucí, když lidé se spíše řídí tím, co oni sami považuji za dobré a směrodatné, dále to může být otázka individualistického prožívání víry.

Vnější vlivy se týkají každého včetně mě, neboť jsem prostě součástí společnosti. Takže je zde důležitá otázka uvědomování si, jakým vlivům otvírám dveře, co posílím a co odsunu. A aby člověk neztratil lidskost a dobře se s ním žilo.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Někdy může být cesta do adventismu identická s cestou do katolicismu a samozřejmě i obráceně. Je to jako na skluzavce, stoupneme na okraj a už jedeme.
Jsem udiven a překvapen. Zatím co někteří teologové v ŘKC začínají učit, že peklo je metafora, tak jiní věřící spadnou do tohoto učení rovnýma nohama. Inu kolotoč učení ŘKC se nedá ze dne na den zastavit. A to očišťování v očistci .....??? Zastánci řkc se svým učením a praxí o zjevování Marie nemají co vyčítat casd nesrovnalostí v učení a praxi.
Je pak pro mě určitou záhadou očekávání, že změny casd snad udělá na základě výkřiků do tmy.
Římská církev si pomoci Bible a nadměrné tradice vytvořila nepřekonatelnou překážku.
Tradice ŘKC nemůže být všeobecným měřítkem pro všechny křesťany.
Sice neberu doslovně učení o svatyni v nebi, ale pouze jako metafora by to mohlo být bez matematiky ucházející s přimhouřením obou očí.
Být kazatelem, učitelem, teologem v casd může být rozumné tehdy, když příjmu postoj Ježíše projevující se
v přístupu k učedníkům, vlastně ke všem lidem v tom, že je učil ......
Vždy jsem byl rebel a nemohu - nebudu obhajovat a učit neobhajitelné. Kdo to obhajuje a učí neobhajitelné, tak s tím nic nenaděláme.

Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

KC - katolícke učenie a teda to všetko, čo učí a plody tohoto učenia, sa vo svetle Božieho Slova Biblie ukazuje, ako učenie, ktoré ide proti Kristu. Z tohto pohľadu ho nepokladám za kresťanstvo, ale za nepriateľa Krista.

Už len samotný úrad pápeža a to, že sa necháva nazývať "svätý otec" je rúhanim sa Bohu. Nepriateľ Krista, sa posadil namiesto Krista a vykrikuje do sveta, že je zástupca Krista - Boha na Zemi.

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

Někdy může být cesta do adventismu identická s cestou do katolicismu a samozřejmě i obráceně. Je to jako na skluzavce, stoupneme na okraj a už jedeme.
Pod tímto komentářem nevím, co si představit.
Jsem udiven a překvapen. Zatím co někteří teologové v ŘKC začínají učit, že peklo je metafora, tak jiní věřící spadnou do tohoto učení rovnýma nohama. Inu kolotoč učení ŘKC se nedá ze dne na den zastavit. A to očišťování v očistci .....??? Zastánci řkc se svým učením a praxí o zjevování Marie nemají co vyčítat casd nesrovnalostí v učení a praxi.
Katolická církev učí, že peklo je stav, stejně tak očistec, někdy se tomu říká mezistav.
Doporučuji knihu Zrození očistce s opravnými poznámkami https://www.teologicketexty.cz/casopis/ ... stce.html

Pokud by Tvá teze byla pravdivá, pak by ani zastánci asd s učením EGW neměli mít co vyčítat ŘKC.

Katolický katechismus § 67
Během staletí docházelo ke zjevením, jež se nazývají „soukromá“. Některá byla uznána církevní autoritou, avšak nepatří k pokladu víry. Jejich úlohou není „vylepšovat“ nebo „doplňovat“ Kristovo definitivní zjevení, nýbrž napomáhat k tomu, aby se z tohoto zjevení v určitém historickém období plněji žilo. Za vedení učitelského úřadu církve dovede zdravý smysl věřících rozlišit a přijímat, co je v těchto zjeveních opravdová výzva Krista nebo jeho svatých pro církev. Křesťanská víra nemůže přijmout „zjevení“, která si dělají nárok na překonání nebo opravu zjevení, jehož naplněním je Kristus. To je případ některých mimokřesťanských náboženství a také některých novodobých sekt, opírajících se o taková „zjevení“.

Křesťanství je výlučné náboženství. Judaismus byl výlučný, my jsme výluční, vy jste výluční...
Je pak pro mě určitou záhadou očekávání, že změny casd snad udělá na základě výkřiků do tmy.

Co se mě týče, tak zde nepíšu pro vedení CASD. Ani si nemyslím, že by to tu někdo z vedení četl, možná na to mají nějaké lidi, možná ne.
I když svého času jsem si myslela, že to čtou.
Existence tohoto fóra možná oni sami považují za výkřik do tmy, nevím.
Přesto i díky tomuto fóru jsem se mohla posunout dále. A samozřejmě od internetových diskusí mnoho neočekávám a ani už v ně od doby Covid 19 nevěřím.
Málokdy mají užitek. Ze začátku tohoto fóra zde byly diskuse ale velmi dobré, jenže řada lidí odešla a teď je to o pár jedincích.
Pokud si myslíš, že křičím do tmy, tak potřebuji vědět kde a jak, abych to opravila.
Římská církev si pomoci Bible a nadměrné tradice vytvořila nepřekonatelnou překážku.
Tradice ŘKC nemůže být všeobecným měřítkem pro všechny křesťany.
Já tam nepřekonatelnou překážku nevidím, vidím tam naopak logiku, dobré zpracování, nesmírné bohatství.

Potom ani tradice ASD nemůže být všeobecným měřítkem pro křesťany.

My máme např. očistec, vy máte předadventní soud a vidinu života bez Přímluvce, my pomlouváme před kostelem, vy pomlouváte ve sboru atd. To jsem samozřejmě nadsadila (i když je to někdy pravda).
U ASD jsme v sobotní škole probírali ŘKC a babylónské církve a věnovali jim nadměrnou pozornost, v ŘKC o CASD nikdo nemluví. Máme svých starostí dost.
Sice neberu doslovně učení o svatyni v nebi, ale pouze jako metafora by to mohlo být bez matematiky ucházející s přimhouřením obou očí.
Být kazatelem, učitelem, teologem v casd může být rozumné tehdy, když příjmu postoj Ježíše projevující se
v přístupu k učedníkům, vlastně ke všem lidem v tom, že je učil ......
Vždy jsem byl rebel a nemohu - nebudu obhajovat a učit neobhajitelné. Kdo to obhajuje a učí neobhajitelné, tak s tím nic nenaděláme.
Pro mě učení o svatyni není důležité. Novější interpretace mluví o "inauguraci" bez těch výpočtů.
Je na každém, jak se k tomu postaví.
Někteří asd učení o svatyni neznají, někteří řkc neberou vážně očistec... všude je to stejné a všude by bylo co vyčítat.

Kdysi mě zaujal Tvůj komentář, kde jsi psal o tom, že CASD neopustíš. Jsem rozhodnuta stejně, ale vůči ŘKC. Každý svou maličkostí může přispět k něčemu dobrému, co neudělá nikdo jiný.
Tehdy mě Tvůj komentář zaujal a inspiroval.
Neočekávej ale, že se budu zapojovat do velmi dobrých vláken o modlitbě a Božím vedení se svými zkušenostmi. Ty jsou niterné a já nemám v úmyslu tyto věci pojímat konfrontačně a ani potřebu toto obhajovat.
Zde už jsou jedny z mých posledních komentářů, brzo se přijdu s tímto vláknem rozloučit.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Je již docela zjevné, že jsi katolička tělem i duší.
S jakou vervou jsi bojovala za adventismus, tak s větší odhodláním
bráníš katolicismus. Pravověrně se hájíš naukou své staronové církve.
Výkřik do tmy jsem jen opsal od tebe, vrátil jsem ho tady tam kde se zrodil.
Některá vyjádření ŘKC jsou spíše filozofická bez možnosti
prostého vyjádření, že v té či oné záležitosti jsme se mýlili.
Jako skupina odcházejících adventistů jste se vyjádřili k učení
církve (respektuji to). Já se zase vyjadřuji k učení řkc a nečekám, že ty
omyly někdo přizná. Prostě se vyjadřuji a kdo "ví" - třeba někomu poslouží
k rozhodnutí jít přednostně za Kristem.
Já od tebe nic neočekávám,
Na doporučení většinou nahlédnu a přemýšlím, ale obranu vytvořenou lidmi
pomoci podrobné nauky nemusím.
Za sebe - nepovažuji adventistickou tradici závaznou pro všechny. To je o mě známé.
Protože je to diskuzní web, tak je tu možnost vstoupit se svou reakcí.
Někdy se dlouho zdráhám k něčemu vyjádřit, dokud necítím, že by to mohlo být vhodné.
Nejvíce mě brzdí ta lidská vztahovačnost na sebe, která nedovoluje přemýšlet nezaujatě.
Myslím, že řkc církev toho již namluvila o jinak věřících docela dost a má z toho nesmírné bohatství.
Kdo nemá rád konfrontační způsob diskuze, ten by se měl zamyslet nad svým konfrontačním začátkem.

Sice jsem ti již nějak přál, ale když už jsi se v řkc zabydlela tak tam odpočívej v pokoji. :)

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

ambassador napísal: 02 Jan 2022, 08:27 Je již docela zjevné, že jsi katolička tělem i duší.
S jakou vervou jsi bojovala za adventismus, tak s větší odhodláním
bráníš katolicismus. Pravověrně se hájíš naukou své staronové církve.
Výkřik do tmy jsem jen opsal od tebe, vrátil jsem ho tady tam kde se zrodil.
Některá vyjádření ŘKC jsou spíše filozofická bez možnosti
prostého vyjádření, že v té či oné záležitosti jsme se mýlili.
Jako skupina odcházejících adventistů jste se vyjádřili k učení
církve (respektuji to). Já se zase vyjadřuji k učení řkc a nečekám, že ty
omyly někdo přizná. Prostě se vyjadřuji a kdo "ví" - třeba někomu poslouží
k rozhodnutí jít přednostně za Kristem.
Já od tebe nic neočekávám,
Na doporučení většinou nahlédnu a přemýšlím, ale obranu vytvořenou lidmi
pomoci podrobné nauky nemusím.
Za sebe - nepovažuji adventistickou tradici závaznou pro všechny. To je o mě známé.
Protože je to diskuzní web, tak je tu možnost vstoupit se svou reakcí.
Někdy se dlouho zdráhám k něčemu vyjádřit, dokud necítím, že by to mohlo být vhodné.
Nejvíce mě brzdí ta lidská vztahovačnost na sebe, která nedovoluje přemýšlet nezaujatě.
Myslím, že řkc církev toho již namluvila o jinak věřících docela dost a má z toho nesmírné bohatství.
Kdo nemá rád konfrontační způsob diskuze, ten by se měl zamyslet nad svým konfrontačním začátkem.

Sice jsem ti již nějak přál, ale když už jsi se v řkc zabydlela tak tam odpočívej v pokoji. :)
Prosím o zcela konkrétní vyjádření, kde a v čem křičím do tmy. Odpověď prosím nepsat do kolonky Bludiště myšlení :-).

Zajímavé, jak jsou některé myšlenky přijímány, dokud člověk neoznámí, že je katolík, zajímavá, avšak nepřekvapivá, změna rétoriky.

Za přání děkuji, na synodě se objeví i protestanté z mého okolí :-).

A k hodnocení mému se ještě vyjádřím. Studuj zatím dokumenty 2VK, je to přínosné.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 32 neregistrovaných