Katolická církev

Diskusia o vieroučných bodoch CASD.
ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Program na odhříšnění v ŘKC!

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Lída Rohalová napísal: 07 Feb 2021, 09:37
ŘKC rozděluje "vinu" a "trest".
Zajímavé tvrzení: "Vina a trest" a následné kontraverzní vysvětlení k odpustkům.
Zdá se tedy, že lidské skutky zbaví člověka viny a trestu?
Opravdu věříš, že žijící člověk může různým předepsaným skutkem, který naplánovala církev udělat něco pro člověka, který je již mrtvý?

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Program na odhříšnění v ŘKC!

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

ambassador napísal: 07 Feb 2021, 11:44
Lída Rohalová napísal: 07 Feb 2021, 09:37
ŘKC rozděluje "vinu" a "trest".
Zajímavé tvrzení: "Vina a trest" a následné kontraverzní vysvětlení k odpustkům.
Zdá se tedy, že lidské skutky zbaví člověka viny a trestu?
Opravdu věříš, že žijící člověk může různým předepsaným skutkem, který naplánovala církev udělat něco pro člověka, který je již mrtvý?
Vysvětlení za kontroverzní nepovažuji, ale chápu, že pro Tebe je to kontroverzní jako pro všechny z reformačních a reformovaných církví.
Já se v katolickém prostředí pohybuji už dlouho.
Katolík je spasen z milosti.

Na jednu věc lze nazírat z různého úhlu pohledu, jak to udělali lutheráni podpisem deklarace o ospravedlnění vírou v roce 1999 spolu s katolíky.
Bratr Neregistrovaný tuto deklaraci emotivně odsoudil (i když sám požadoval fakta). Na něj budu ještě časem reagovat v souvislosti uzavírání mého vstupu do vláken, ale nyní si užiji neděli v Boží přítomnosti.
S tou deklarací nesouhlasili všichni lutheráni, nicméně deklarace je platná a já lutherány v tomto směru plně podporuji, protože dokázali odhlédnout od starých věcí a podívat se na věc "nově".

Pro reformaci je např. očistec popírání Kristovy vykupitelské oběti, pro katolíka to je obrovské dílo milosti. Stejně tak odpustky, zde zajímavá diskuse:

https://an09.signaly.cz/1703/jak-a-proc ... t-odpustky

Jako katolík v procesu přijetí do plného společenství církve věřím na nesmrtelnou duši a ve spojení pozemské a nebeské církve.
Co se týče reformace, tak jí nepohrdám, spíš se ji snažím pochopit v kontextu. Ale přikláním se k uživateli J.K., který prohlásil, že reformace a revoluce jedno jsou, jak je zde uvedeno v diskusi:

viewtopic.php?f=9&t=190&hilit=martin+lejsal

Názor, že odpustky slouží na odpuštění (a zaplacení) hříchu, ŘKC nezastává, ač byly v minulosti zneužity.
Vykonavatelem odpuštění je jedině Bůh. Avšak církev pozemská se může (a má) za mrtvé modlit.

Připsala bych Ti osobní zkušenost, ale už zde nebudu pokud možno žádné psát, abych neprotahovala rozloučení s fórem.
Nemám ani v úmyslu vést diskuse na několik měsíců. Nyní však ještě odpovídám.

Přeji Ti pěkný den.

Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

Katolíci tomu naozaj veria, no musia to byť katolíci a teda byť v očistci. Mŕtvym katolíkom v očistci sa vraj ich pobyt dá skrátiť a to zásluhami živých katolíkov.

Je to tak bludné učenie, že ani nevedia, či sú v tom očistci živí, alebo či sú mŕtvi. Nevedia či majú nejaké tie telá v očistci a keď majú, tak skade ich majú. Ak teda čakajú a tŕpia v očistci, tak to vyzerá, že by mali byť živí, aj keď sú mŕtvi a z mŕtvych ešte nevstali. Pýtal som sa ich, že ak čakajú a tŕpia v tom pomyselnom očistci, tak či majú nejaké tie telá a skade ich majú, ak teda zmŕtvychvstanie ešte nenastalo. Alebo sú bez tiel?

Ešte som sa pýtal, ako to bude pri druhom príchode Pána s tými v očistci, ktorí si podľa RKC musia ešte, čo to odtrpieť a s hriechmi predsa nemôžu ísť s Kristom. Potom by s Kristom nešli práve tí, ktorí sa nachádzajú v tom pomyselnom očistci. Učenie o očistci je blud a nezlúčiteĺné s Písmom!

Predsa s Kristom idú iba tí, ktorí sú ospravedlnení raz a navždy v jeho krvi, lebo Kristová obeť je dokonalou a úplnou. Učenie o očistci robí z tejto obeti obeť nedostatočnú, nakoľko nejaké tie hriechy ostávajú a musia sa odtrpieť v očistci.

List Hebrejom 10:14 Lebo jednou obeťou zdokonalil navždy tých, ktorí sa posväcujú.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Program na odhříšnění v ŘKC!

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Lída Rohalová napísal: 07 Feb 2021, 12:23 Jako katolík v procesu přijetí do plného společenství církve věřím na nesmrtelnou duši a ve spojení pozemské a nebeské církve.
Věřit v "něco" má vždy nějaký zdroj. Z čeho pramení tvá víra v nesmrtelnost duše?

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Program na odhříšnění v ŘKC!

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

ambassador napísal: 07 Feb 2021, 13:44
Lída Rohalová napísal: 07 Feb 2021, 12:23 Jako katolík v procesu přijetí do plného společenství církve věřím na nesmrtelnou duši a ve spojení pozemské a nebeské církve.
Věřit v "něco" má vždy nějaký zdroj. Z čeho pramení tvá víra v nesmrtelnost duše?
Z jiného pohledu na "posmrtnou agendu" v průběhu "odcházení" z adventismu. Tedy z Bible, z katechismu, z tradic křesťanství, z protestantismu, z katolicismu, z toho, že vím, že nic nevím, z filozofie....atd.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

ŘKC zůstala ve fyzických rituálních projevech ve Starém Zákoně.
Prílohy
img.obrazky.jpg
img.obrazky.jpg (9.89 KiB) 2787 zobrazení

Neregistrovaný

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

ŘKC zůstala ve fyzických rituálních projevech ve Starém Zákoně.
To těžko, spíš jde o navázání na staré kulty.
Svědčí o tom několik věcí:
-mše
-uctívání ostatků
-opakované modlitby, růženec (pohané si myslí, že budou vyslyšeni pro množství svých slov Mat 6:7)
-věčná muka
-odpustky
-uctívání svatých
-tradice atd.
Je dobré si povšimnout i symbolů na oblečení, v chrámech. Kadidelnice je naprosto okrajová záležitost.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Ambassadore, vrtá mi v hlavě jedna věc. Před časem v jiném vláknu jsi psal, že pokud někdo přechází do jiné církve, je třeba mu popřát vše nejlepší. Mám ale pocit, že "přechodu" do ŘKC se to netýká, ale možná je to jen pocit.

Teď píšeš ve vláknu Církev, že se má přecházet snad jen v rámci jedné církve max. do jiného sboru. Podle ŘKC věrouky jsem byla ale stále katolík, takže se vracím nazpět. Z ŘKC se vystupuje jen "formálně". Když vyhrožoval p. Kalousek vystoupením z církve, p. Lipovská mu vzkázala, že z ŘKC se neodchází - to jen úsměvná příhoda z politiky :-).

Takže mě zajímá, jestli mám očekávat nějaké to přání. Po oznámení mého rozhodnutí jsi zde dál citát o naivitě, čemuž jsem nerozuměla a nerozumím dodnes jako více věcem.

Pokud uznáš za vhodné, budu ráda za odpověď. Jak budeš chtít, nenuť se do ničeho.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Lída Rohalová napísal: 13 Feb 2021, 13:59 Takže mě zajímá, jestli mám očekávat nějaké to přání.
Mám zato, že nepotřebuješ mé "požehnání". Tebou uvedené moje přání jsem nedohledal, tak nevím jestli jsem to psal. Matně si pamatuji, že to bylo spíše od Milana.
Psal jsem, že tomu přechodu nerozumím, ale respektuji každé rozhodnutí. Tak jsi se rozhodla a čas ukáže. Není mi jedno, když
kdokoliv odchází z církve ke které patřím.
Mám jiné stanovisko k odcházení. V církvi ve které jsem osobně poznal Krista mohu zůstat i když nacházím částečné nedostatky v učení, teologii a praxi. Každá církev má takové nedostatky. Tudíž neshledávám dle svého chápání důvod k přechodu do jiné církve.
Myšlenky, které píši ve vlákně Katolická církev jsou jen k zamyšlení. Není to bojové tažení. Srovnávám si v hlavě určité poznatky a dávám je k dispozici. Útok je většinou rozpoznatelný. Není to diplomová práce a když si mohou různí studenti dovolit psát diplomové práce o nějaké církvi, proč bych nemohl napsat nějaké drobné postřehy i já.
Oznámila jsi, že zde končíš, co k tomu dodat? Já ještě nekončím, tak přispívám.
Na závěr k tvému vstupu nebo návratu do ŘKC: Pokud tě k tomu vedl Bůh, pak ti mohu jen přát, aby tě vedl i nadále. Když Bůh volá je třeba poslechnout. Jít za Božím voláním je cesta, cíl je před námi.


Boží volání

Slyšíš ten Jeho hlas,
jak stále volá nás.
Nikoho nenutí,
pozvání je k následování.

Cesta je hodně dlouhá,
občasná zastávka je vhodná.
Je třeba nabrat nových sil,
aby přikován k patníku nebyl.

Dnes i zítra volat bude Bůh,
pojď dál smazán je tvůj dluh.
Zůstat na cestě stát?
Nikdy není o co stát.

Oči své pozvednout vzhůru,
tobě kynu dcero a synu.
Tak nezůstaň nikdy stát,
následovníkem je třeba se stát.
-ambassador-

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Katolická církev

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

ambassador napísal:Mám zato, že nepotřebuješ mé "požehnání". Tebou uvedené moje přání jsem nedohledal, tak nevím jestli jsem to psal. Matně si pamatuji, že to bylo spíše od Milana.
Požehnání jsem od Tebe neočekávala, ani od nikoho jiného. Zajímá mne však myšlení člověka v souvislostech a bylo mi divné, že píšeš o přání odcházejícím a zde jsem to takto nevnímala. Spíš jsem vnímala, že píšeš o zákopových válkách, nevidění a neslyšení po rozhodnutí atd. Článek jsem dohledala, dávám ho do odkazu i s větou, která mne zaujala. Nebazíruji ale na větách a jsem si vědoma, že se myšlení člověka vyvíjí. Já sama zde mám také některé články, se kterými bych třeba už tak nesouzněla.

viewtopic.php?p=12383#p12383
Vždy je to dobré, když na novou cestu odcházejícímu členu popřejeme to nejlepší pro jeho osobní život. Pro mě je velkým poučením a povzbuzením, když se odcházející člen sdílí o důvody svého odchodu.
Psal jsem, že tomu přechodu nerozumím, ale respektuji každé rozhodnutí. Tak jsi se rozhodla a čas ukáže. Není mi jedno, když
kdokoliv odchází z církve ke které patřím.
Ano, na to jsem Ti odpovídala.
Čas mi už ukázal, jsem již poučena. Svůj "přechod" zde neplánuji nějak detailně rozebírat.
Myslím, že za několik desetiletí života v církvi už by se člověk měl poučit.
ŘKC cesta je do jisté míry cesta nová a na té plánuji zůstat.
Na přechody jsem stará, unavená a již to nechci prožít znovu.
Mám jiné stanovisko k odcházení. V církvi ve které jsem osobně poznal Krista mohu zůstat i když nacházím částečné nedostatky v učení, teologii a praxi. Každá církev má takové nedostatky. Tudíž neshledávám dle svého chápání důvod k přechodu do jiné církve.
OK.
Já jsem ale odešla z CASD už před 8 lety...
Přechodům rozumím a v případě nezdravého ovzduší církve/sekty je odejít třeba, aby člověk zachránil to, co ještě zbývá.
Aby nedošlo k nedorozumění, neoznačuji CASD za sektu, mluvím obecně.
Nabídla jsem komukoliv možnost soukromě si o tom popovídat. Dělám to a budu dělat dále. Pokud této nabídky nevyužiješ, je to Tvá věc a já Ti to určitě nebudu mít za zlé.
Využití nebo nevyužití té nabídky nesouvisí s vnímáním Tvé osobnosti.
Myšlenky, které píši ve vlákně Katolická církev jsou jen k zamyšlení. Není to bojové tažení. Srovnávám si v hlavě určité poznatky a dávám je k dispozici. Útok je většinou rozpoznatelný. Není to diplomová práce a když si mohou různí studenti dovolit psát diplomové práce o nějaké církvi, proč bych nemohl napsat nějaké drobné postřehy i já.
Já Ti přispívání do tohoto vlákna nezakazuji, ani to nemíním dělat. Pokud už na něco reaguji, tak také svobodně.
Zde vůbec neřeším Tvé psaní nebo nepsaní komentářů k tématu, zajímala mne jiná věc.
Co se týče třídění poznatků, v případě vážného zájmu o věc je dobré přečíst si alespoň Katechismus a vést osobní rozhovory s faráři a farníky církve.

Bojové tažení zde nepořádám ani já a ani jsem to nedělala.
Na závěr k tvému vstupu nebo návratu do ŘKC: Pokud tě k tomu vedl Bůh, pak ti mohu jen přát, aby tě vedl i nadále. Když Bůh volá je třeba poslechnout. Jít za Božím voláním je cesta, cíl je před námi.
Děkuji.
Oznámila jsi, že zde končíš, co k tomu dodat? Já ještě nekončím, tak přispívám.
Mám za to, že ukončit etapu života není zločin, je to nutnost, aby se člověk mohl posunout dále.
Zatím však zde ještě zůstávám, dokud neuzavřu všechny vlákna, která chci uzavřít, a dokud se nerozloučím.
Jsem tedy zatím ještě člen fóra.
Boží volání

Slyšíš ten Jeho hlas,
jak stále volá nás.
Nikoho nenutí,
pozvání je k následování.

Cesta je hodně dlouhá,
občasná zastávka je vhodná.
Je třeba nabrat nových sil,
aby přikován k patníku nebyl.

Dnes i zítra volat bude Bůh,
pojď dál smazán je tvůj dluh.
Zůstat na cestě stát?
Nikdy není o co stát.

Oči své pozvednout vzhůru,
tobě kynu dcero a synu.
Tak nezůstaň nikdy stát,
následovníkem je třeba se stát.
-ambassador-
Pěkná báseň nejen pro mě, užitek z ní mohou mít i ostatní.
Děkuji.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 27 neregistrovaných