Rituál

Diskusia o cirkevnej organizácii.
ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Rituál

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Rituál se většinou organizuje.

Prý to bez rituálů nefunguje.........proč?
Mají nějakou úlohu?
Mohou rituály vést i k úpadku církve nebo
udržují směr církve?
Je nějaký rituál, který vás znovu "nastartuje" a posune dál?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Rituál

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Pravidelná účast na rituálu může vytvořit nezdravý stav povýšenosti, představy vstupenky do nebe nebo "vyššího" duchovního patra, atp. .....
Prílohy
img.obrazky.jpg

Rastislav

Re: Rituál

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

Musel som si najpr vygooglit presnú definíciu. Porozmyslam.

Rituál je súbor symbolických úkonov náboženského alebo iného charakteru, vykonávaných podľa presne stanovených pravidiel. Pevne stanovené poradie rituálov sa nazýva rítus alebo obrad.

Rituál je predpis alebo návod na vykonávanie rítu; v prenesenom zmysle rítus sám, čiže činnosť, ktorá sa uskutočňuje podľa určitého opakovateľného vzorca, podporovaná tým, že má zvyklostný charakter, opatrená symbolickým významom, ktorý však spravidla nemožno vystihnúť slovami, ktorými by ho vysvetlil ten, kto rituál praktikuje. Rituál býva nepružný, resp. odolný voči zmenám; patrí k nemu, že ho chápu ako niečo, čo sa vynucuje nejakým morálnym alebo duchovným príkazom, ktorého neuposlúchnutie by bolo svätokrádežou alebo prinajmenšom vážnou urážkou.

Často sa uvádza, že rituál je základným nástrojom sociálnej súdržnosti, pretože všeobecne zdieľaná forma konania, nasýtená spoločenskými významami, ľudí zjednocuje. Odtiaľ dôležitosť rituálu v armáde a v inštitúciách občianskeho života, na odborárskych zhromaždeniach v Anglicku a pri konaniach súdov.

Hoci psychológovia niekedy mylne nazývajú rutinnú aktivitu zvierat rituálmi, je doložiteľné, že len rozumná bytosť môže pociťovať náznak nejakého transcendentálneho významu, ktorý je motívom jeho rituálneho správania.

Rastislav

Re: Rituál

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

Rituály som nikdy nemusel. Pripadal som si akoby sme sa vratli do 10 storočia. Mozno aj to bol kusok preco som po skoro 20 rokoch zo spoločenstva odišiel. Pripadalo mi to nehodné cloveka 3 tisícrocia. Vždy sme pohrdavo hľadeli na rituály RKC a sami sme robili podobné. Pochopiteľne sme si ich zdôvodnili ze ich robime na zaklade bibl. textu. Rituály nám rád len tie osobné, svoje. Cez víkend ráno pri kávičke hráme s manželkou dámu. To je rituál na ktorý sa teším

Neregistrovaný

Re: Rituál

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Rituály patří do lidské společnosti i v 21.století.Pokud naše uvažování zúžíme pouze na náš "dvoreček" a pomineme Amazonii, Afriku či ostrovy Tichomoří, kde doslova žijí některé společnosti na základě rituálů, lze vidět užitečnost.
Rituál přináší určitou jistotu, řád do věcí, symbolizuje, pojem sám o sobě je neškodný. Problém je pak v jeho nasměrování-komu patří rituál, co má vyjadřovat?
Dobré rituály mohou být křest-rozloučení se se starým životem, procházka do lesa na Štědrý den a obdarování zvířat jídlem nebo třeba napsání svojí zloby, zklamání a nevyřešených věcí na lístek a jeho následné spálení-vše je pryč a lze začít svobodně znovu.
Rituály o Vánocích-jídlo, zvonění na zvoneček, dárky, rodinné apod. jsou skvělé a stmelují rodiny.Svoje rituály mají někteří sportovci (křižují se, opakují zažité zvyky), dokonce politici.
Jsou ovšem i špatné rituály, okultní, nepřátelské(např. nacistické) nebo přinejmenším podivné-že by je chtěl Bůh? (Ašúra u muslimů)...
Bible je plná zmínek o rituálech - Božího lidu (kult Hospodina, svátky) i nepřátel (Ašery,baalismus, Tamúz apod.)
Zdá se, že i v novém uspořádání světa (Nová země), budou rituály přítomny-společný zpěv(Zj), setkání každou sobotu (Iz 66) apod.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Rituál

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Pořadí rituálů při Večeři Páně nebylo stanoveno náhodně, nutně vytvořilo tradiční vstupenku k chlebu a vínu.
Umývání nohou se tedy stalo v naši církvi skutečně vstupenkou k přijímání chleba a vína.
Nevěříte tomu? Tak to někdy vyzkoušejte (máte-li odvahu) - postavte se při podávání kalicha a chleba, aniž by jste byli účastni umývání nohou. Mám za to, že v mysli ostatních a možná i přítomného kazatele nastane myšlenkový poplach. V naši "církevní ulici" zašumí a zraky se obrátí.... Přijďte se podělit o svou zkušenost v absencí umývání nohou.
Prílohy
img.obrazky.jpg

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Vzestup a pád.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Význam a vliv rituálů neroste vznešeností a velkolepostí.
Naopak může vést k úpadku.
Čím jednodušší rituál, tím může být čitelnější.
Velkolepost a vznešenost uchvacuje oči.
Jednoduchost zasahuje srdce-mysl.

Neregistrovaný

Re: Rituál

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Jaký máte názor na líbání v církvi, např. při večeři Páně? Nebo také obecně líbání v prostředí církve.
Možná je to také rituál nebo snad není?

Milan
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 07 Aug 2016, 05:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Rituál

Neprečítaný príspevok od používateľa Milan »

Přijďte se podělit o svou zkušenost v absencí umývání nohou.

Obřad (rituál) umývání nohou má svůj "vnitřní náboj" a také způsob provedení. Stejně jako přijímání chleba a vína může, ale také nemusí být formální. Možná podstatnější otázka než je účast/neúčast zní: Jaký je smysl, výnam, účel umývání nohou a také, zda jej tato část bohoslužby Večeře Páně umožňuje/naplňuje.
K vlastní otázce: Při poslední Večeři Páně jsem měl zdravotní problém, který neumožňoval umývat mé nohy (způsobem obvyklým při obřadu), ani při umývání nohou s někomu jinému "pokleknout". Necítil jsem ani potřebu ostatním zdůvodňovat, proč jsem se zachoval tak, jak jsem se zachoval. Zůstal jsem v hlavním sálu a přemýšlel (mimo jiné) o tom, co znaménají Kristova slova:
Jan 13:12 nn 12.Když jim umyl nohy a oblékl si svůj šat, opět se posadil a řekl jim: „Chápete, co jsem vám učinil? 13.Nazýváte mě Mistrem a Pánem, a máte pravdu: Skutečně jsem. 14. Jestliže tedy já, Pán a Mistr, jsem vám umyl nohy, i vy máte jeden druhému nohy umývat.
15.Dal jsem vám příklad, abyste i vy jednali, jako jsem jednal já. 16. Amen, amen, pravím vám, sluha není větší než jeho pán a posel není větší než ten, kdo ho poslal. 17. Když to víte, blaze vám, jestliže to také činíte.

Je následování Ježíšova příkladu naplněno jednou za čtvrtletí umýváním nohou při eucharistické slavnosti?
Přijímání chleba a vína jsem se zúčastnil, aniž bych tím vzbudil "všeobecnou pozornost".
Nebudu ale z této výjimky dělat pravidlo. :)

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Rituál

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Milan napísal: 26 Jan 2020, 06:35
Přijďte se podělit o svou zkušenost v absencí umývání nohou.

Obřad (rituál) umývání nohou má svůj "vnitřní náboj" a také způsob provedení. Stejně jako přijímání chleba a vína může, ale také nemusí být formální. Možná podstatnější otázka než je účast/neúčast zní: Jaký je smysl, výnam, účel umývání nohou a také, zda jej tato část bohoslužby Večeře Páně umožňuje/naplňuje.
K vlastní otázce: Při poslední Večeři Páně jsem měl zdravotní problém, který neumožňoval umývat mé nohy (způsobem obvyklým při obřadu), ani při umývání nohou s někomu jinému "pokleknout". Necítil jsem ani potřebu ostatním zdůvodňovat, proč jsem se zachoval tak, jak jsem se zachoval. Zůstal jsem v hlavním sálu a přemýšlel (mimo jiné) o tom, co znaménají Kristova slova:
Jan 13:12 nn 12.Když jim umyl nohy a oblékl si svůj šat, opět se posadil a řekl jim: „Chápete, co jsem vám učinil? 13.Nazýváte mě Mistrem a Pánem, a máte pravdu: Skutečně jsem. 14. Jestliže tedy já, Pán a Mistr, jsem vám umyl nohy, i vy máte jeden druhému nohy umývat.
15.Dal jsem vám příklad, abyste i vy jednali, jako jsem jednal já. 16. Amen, amen, pravím vám, sluha není větší než jeho pán a posel není větší než ten, kdo ho poslal. 17. Když to víte, blaze vám, jestliže to také činíte.

Je následování Ježíšova příkladu naplněno jednou za čtvrtletí umýváním nohou při eucharistické slavnosti?
Přijímání chleba a vína jsem se zúčastnil, aniž bych tím vzbudil "všeobecnou pozornost".
Nebudu ale z této výjimky dělat pravidlo. :)
Přemýšlel jsi někdy nad praxí prvních křesťanů?

42Vytrvale zůstávali v učení apoštolů a ve společenství, v lámání chleba a modlitbách.

Jeví se, že první křesťané to pochopili a praktikovali jinak.

6Denně zůstávali jednomyslně v chrámě, po domech lámali chléb a přijímali pokrm s veselím a prostotou srdce.

Ap. Pavel nikdy nevytýkal, že mají problém s umýváním nohou - bohatí a chudí.

Jestliže však měli potíže s účastí na VP v předčasném pojídáním - hlad. Bohatí a chudí, prostí a vznešení, že by neměli potíže s doslovnou praxi v umývání nohou?

33Proto, moji bratři, když se scházíte k jídlu, čekejte jeden na druhého.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný