Nesmyslná drahá církevní byrokracie

Diskusia o cirkevnej organizácii.
Neregistrovaný

Re: Nesmyslná drahá církevní byrokracie

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

"Karel" J. je z Prahy a dělá web Odcházení od adventistů, on nikdy adventista nebyl, ale baví ho vymýšlet a psát kraviny o adventistech a vysmívat se jim. Je s podivem kde se to v něm bere, asi je to teď jeho koníček, no kdysi když chodil s rodiči do našeho sboru tak spíše byl celé dopoledne na chodbě nebo venku, takže tam kde ho rodiče nechali tam ho pak i našli :) takový tichý introvert jako já a teď se v Praze rozjel.
Celkem souhlasím, z jeho blogu je vidět určitá nevyzrálost, poslední dva příspěvky, které tam dal jsou blbosti. Ale každý volí svou cestu v životě...

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Nesmyslná drahá církevní byrokracie

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Milan napísal: 06 Jún 2021, 12:14
Dodnes nevím nebo neznám tyto vzácná specifika.
Slezsko má více tradicionalistů, než ostatní regiony a tím i více kazatelů, kteří se s tímto směrem vyznávání ztotožňují. Konference Unie "dala zelenou" ordinaci žen-tzn, delegáti z Moravy, Slezska a Slovenska měli spolu s českými delegáty dostatek hlasů pro tento návrh. MSS na své konferenci ovšem jeho realizaci podmínilo souhlasem GK. Čili, tradicionalistů je v MSS většina, ale dohromady s ČS to už neplatí. Představa, že by jejich záležitosti byly řízeny z více než 300 km vzdálené Prahy je těžko přijatelná. Navíc (možná je to iluze), jsou Morava a Slezsko jako regiony více religiozní. Křesťanská víra má mezi lidmi více vyznávajících, nebo alespoň chápajících lidí, než směrem na západ.
Potíže, a ty se týkají skoro celého kazatelského sboru, ČS nevyjímaje, by byly i s rotací kazatelů na sborech. Asi by to bylo řešitelné "regionální dohodou".
Pocházím ze Slezska a právě tam se formovala má tehdejší adventistická víra. Pamatuji si, jak jsem pokládala (bylo nás mnoho) pražské sbory za nepravověrné. Bylo to kvůli podle nás uvolněnému prožívání soboty, malého zájmu o EGW či výkladu Bible nezakládajícím se na knihách Drama věků. Jednou jsem byla na praxi v Praze a učila děti kolem 4. let. Měly úplně jinou mentalitu než ty naše vesnické či děti z maloměsta. Dnes si už o Praze nemyslím, že je malověrná. Zvláště pokud v těch sborech mají moudré a otevřené vedení :). A vnímám, že i na Moravu proniká ta "pražská otevřenost". Dodnes vzpomínám na Slezsko. Byla to doba prvních církevních lásek.
Naposledy upravil/-a Lída Rohalová v 07 Jún 2021, 12:49, upravené celkom 1 krát.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Nesmyslná drahá církevní byrokracie

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Když už je Karel odhalen, představí se další diskutující?

Neregistrovaný

Re: Nesmyslná drahá církevní byrokracie

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Pocházím ze Slezska a právě tam se formovala má tehdejší adventistická víra. Pamatuji si, jak jsem pokládala (bylo nás mnoho) pražské sbory za nepravověrné. Bylo to kvůli podle nás uvolněnému prožívání soboty, malého zájmu o EGW či výkladu Bible nezakládajícím se na knihách Drama věků. Jednou jsem byla na praxi v Praze a učila děti kolem 4. let. Měly úplně jinou mentalitu než ty naše vesnické či děti z maloměsta. Dnes si už o Praze nemyslím, že je malověrná. Zvláště pokud v těch sborech mají moudré a otevřené vedení :). A vnímám, že i na Moravu proniká ta "pražská otevřenost".
Já to potvrzuji, ale naopak, k víře jsem přišel v Čechách. Měli jsme ale ve sboru nějaké členy původem ze Slezska a bylo to znát-netolerance, duchovní pýcha, těžké diskuze v sobotní škole. Sundat si sako v létě, když bylo 40°C bylo ve sboru na Slezsku nemožné. Když přišly knihy o ospravedlnění vírou (např. Venden) byli rozhozeni. Občas jsme se s nějakými návštěvami ze Slezska setkali, většinou působily "ztuhle" a dobré kontakty se nenavázaly. Po sametové revoluci pomalu ztráceli vliv, ale ovoce jejich chování to přineslo-část lidí z církve odešla. Ozvěny prožívání víry na Slezsku lze vidět na FB v "Anonymních adventistech".
Diskuze je o církevní byrokracii, myslím, že v této části unie moc pro změny nebudou. Ale, jak sama píšeš, pohledy lidí se mohou měnit.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Nesmyslná drahá církevní byrokracie

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Neregistrovaný napísal: 07 Jún 2021, 14:29
Pocházím ze Slezska a právě tam se formovala má tehdejší adventistická víra. Pamatuji si, jak jsem pokládala (bylo nás mnoho) pražské sbory za nepravověrné. Bylo to kvůli podle nás uvolněnému prožívání soboty, malého zájmu o EGW či výkladu Bible nezakládajícím se na knihách Drama věků. Jednou jsem byla na praxi v Praze a učila děti kolem 4. let. Měly úplně jinou mentalitu než ty naše vesnické či děti z maloměsta. Dnes si už o Praze nemyslím, že je malověrná. Zvláště pokud v těch sborech mají moudré a otevřené vedení :). A vnímám, že i na Moravu proniká ta "pražská otevřenost".
Já to potvrzuji, ale naopak, k víře jsem přišel v Čechách. Měli jsme ale ve sboru nějaké členy původem ze Slezska a bylo to znát-netolerance, duchovní pýcha, těžké diskuze v sobotní škole. Sundat si sako v létě, když bylo 40°C bylo ve sboru na Slezsku nemožné. Když přišly knihy o ospravedlnění vírou (např. Venden) byli rozhozeni. Občas jsme se s nějakými návštěvami ze Slezska setkali, většinou působily "ztuhle" a dobré kontakty se nenavázaly. Po sametové revoluci pomalu ztráceli vliv, ale ovoce jejich chování to přineslo-část lidí z církve odešla. Ozvěny prožívání víry na Slezsku lze vidět na FB v "Anonymních adventistech".
Diskuze je o církevní byrokracii, myslím, že v této části unie moc pro změny nebudou. Ale, jak sama píšeš, pohledy lidí se mohou měnit.
...Sundat si sako v létě, když bylo 40°C bylo ve sboru na Slezsku nemožné.
No vidíš a dneska u nás ve sboru ve Slezsku má sako asi jen jeden starší bratr, a někteří mladí spíše sportovního typu s riflemi a samozřejmě bez kravaty, tu už nenosí ani kazatel. Ale zase mi třeba vadí, když přijdou do sboru děcka kluci oblečené v obyčejném tričku a kraťasách či riflích a teniskách jakoby šli do školy asi se stydí vylézt v něčem jiném, aby nebylo poznat , že jdou do sboru :), ale jejich rodiče často chodí oblečeni podobně, ale o trochu lépe, tak to mají asi po nich:), člověk by si měl na sobotu nechat jiný oděv než do práce a nemusí to být zrovna oblek a kravata. Holky ty se některé chtějí ukazovat pokaždé v jiných šatech apod. a spletli si sbor s módní přehlídkou, ale krátké sukně nad kolena mi rozhodně nevadí :) (jak mi řekl jednou o přestávce jeden pohoršený bratr, že sestře viděl od sukně až do krku:)) je to pořád lepší než ty dlouhé až na zem, ale ty zase za sebou aspoň hned zametou.
S oblekem a kravatou bys ale i dnes zafrajeřil ve fanatických Vojkovicích, Bystřici nebo Komorní Lhotce kde snad ti co oblek nemají ani nemohou být spasení :).

Neregistrovaný

Re: Nesmyslná drahá církevní byrokracie

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

...Sundat si sako v létě, když bylo 40°C bylo ve sboru na Slezsku nemožné.
No vidíš a dneska u nás ve sboru ve Slezsku má sako asi jen jeden starší bratr, a někteří mladí spíše sportovního typu s riflemi a samozřejmě bez kravaty, tu už nenosí ani kazatel. Ale zase mi třeba vadí, když přijdou do sboru děcka kluci oblečené v obyčejném tričku a kraťasách či riflích a teniskách jakoby šli do školy asi se stydí vylézt v něčem jiném, aby nebylo poznat , že jdou do sboru :), ale jejich rodiče často chodí oblečeni podobně, ale o trochu lépe, tak to mají asi po nich:), člověk by si měl na sobotu nechat jiný oděv než do práce a nemusí to být zrovna oblek a kravata. Holky ty se některé chtějí ukazovat pokaždé v jiných šatech apod. a spletli si sbor s módní přehlídkou, ale krátké sukně nad kolena mi rozhodně nevadí :) (jak mi řekl jednou o přestávce jeden pohoršený bratr, že sestře viděl od sukně až do krku:)) je to pořád lepší než ty dlouhé až na zem, ale ty zase za sebou aspoň hned zametou.
S oblekem a kravatou bys ale i dnes zafrajeřil ve fanatických Vojkovicích, Bystřici nebo Komorní Lhotce kde snad ti co oblek nemají ani nemohou být spasení :).
To jsi mne Mikime příjemně překvapil tímto komentářem. Trochu jsem ale zklamán s tím oblečením, když jsem šel poprvé do sboru, tak jsem si řekl, že by nebylo asi vhodné jít v riflích. Bral jsem to, že by to nebylo uctivé vůči Pánu Bohu a to jsem prakticky ještě nic neznal.
Souhlasím s tím, že některá děvčata skutečně měnila šaty a byla vyzývavá, kluky, hledající vážnou známost to ale spíše odrazovalo.
Jo, Vojkovice, to je fakt kapitola sama pro sebe.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Nesmyslná drahá církevní byrokracie

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Karel napísal: 06 Jún 2021, 10:26
Je škoda že Adialog už dál nic nepíše, a na druhou stranu to úplně chápu.
Adialog mohl být dobrým nezávislým webem pro adventisty v čs unii. Pokud by si vzal příklad z některých zahraničních stránek, např: Spektrum a další. Je to dáno útočným stylem a anonymním týmem, proto není tak pružný a živý. Další důvod je větší míra čekání na "skandální" téma. Samotný název je výborný a tak to i mělo být více dialogové. Je potřeba umět přijmout i kritiku a nesouhlas směrem do Adialogu. Např: redakce Spektra zveřejní nějaký článek, dílo, ap. od nějakého autora a nechává čtenáře diskutovat. Ve výsledku tam nejsou útoky proti redakci.

Vydávání různých článků mohlo být v církvi dialogem. Tak by byl vlastně dialog veden přes články a ještě se k tomu následně mohli vyjadřovat čtenáři. Jsem přesvědčen, že by došlo k většímu nárůstu vydavatelské činnosti Adialogu.

Neregistrovaný

Re: Nesmyslná drahá církevní byrokracie

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Adialog mohl být dobrým nezávislým webem pro adventisty v čs unii. Pokud by si vzal příklad z některých zahraničních stránek, např: Spektrum a další. Je to dáno útočným stylem a anonymním týmem, proto není tak pružný a živý. Další důvod je větší míra čekání na "skandální" téma. Samotný název je výborný a tak to i mělo být více dialogové. Je potřeba umět přijmout i kritiku a nesouhlas směrem do Adialogu.
Adialog je už rok a půl mrtvý. Nemyslím, že by byl útočný a že by čekal na skandální téma. I dialog tam byl, třeba příspěvky br.Mullera, který je spíše zastáncem či obhájcem vedení církve. Snaží se vždy nějak otupit ostny kritiky (hlavně článků br.Kábrta). Většinou je to o tom, najít si na provozování čas, což vyžaduje oběť.
Třeba to někdo přijme jako pokyn a znovu Adialog oživí, přebírání článků odjinud by bylo taky vhodné (třeba ze Spektra).

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Nesmyslná drahá církevní byrokracie

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Neregistrovaný napísal: 08 Jún 2021, 14:43
Adialog mohl být dobrým nezávislým webem pro adventisty v čs unii. Pokud by si vzal příklad z některých zahraničních stránek, např: Spektrum a další. Je to dáno útočným stylem a anonymním týmem, proto není tak pružný a živý. Další důvod je větší míra čekání na "skandální" téma. Samotný název je výborný a tak to i mělo být více dialogové. Je potřeba umět přijmout i kritiku a nesouhlas směrem do Adialogu.
Adialog je už rok a půl mrtvý. Nemyslím, že by byl útočný a že by čekal na skandální téma. I dialog tam byl, třeba příspěvky br.Mullera, který je spíše zastáncem či obhájcem vedení církve. Snaží se vždy nějak otupit ostny kritiky (hlavně článků br.Kábrta). Většinou je to o tom, najít si na provozování čas, což vyžaduje oběť.
Třeba to někdo přijme jako pokyn a znovu Adialog oživí, přebírání článků odjinud by bylo taky vhodné (třeba ze Spektra).

K Adialogu patří jeho diskuzní fb stránka a ta více ukazuje na redakční chyby. Slovo "skandální" jsem dal do uvozovek - nenacházel jsem vhodné slovo na vyjádření. Církev byla nakloněna existenci tohoto webu, až na nějaké vyjímky. Pak přišel okamžik, kdy se to začalo kazit. Někdy je třeba vnímat i celkové pozadí. Je sice pravdou, že každý začátek je těžký, přesto to mohlo být mírně posunuto jiným směrem a dílo by pokračovalo. Ten, kdo pečlivě sledoval Adialog a jeho fb stránku si mohl všimnout, jak se to postupně trhalo. Pokud Adialog nebude fungovat redakčně, tak se bude jen bránit umírání.

Karel
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 11 Jan 2016, 19:46
Zbor: kdysi Havirov Sucha
Kontaktovať používateľa:

Re: Nesmyslná drahá církevní byrokracie

Neprečítaný príspevok od používateľa Karel »

mikim napísal: 06 Jún 2021, 21:30 Když se vybírají dobrovolné dary nikdy nedají ani pětku, prostě nic. Já dávám vždy aspoň něco. Tak jen abyste věděli po kom to "Karel" má :), je to jako bych šel do kina a nezaplatil ani za lístek, celkem trapné nenajít v peněžence alespoň 10Kč a přispět sboru třeba na elektřinu, když tam sedím každou sobotu 2h i déle, hlavně, že si koupili vloni úplně nové auto. Dokonce i lehce postižený chlapec, který sedí vedle nich přispěje a oni nic, hamba.
Jsem docela rád, že takové věci píšete. O mě si lidé myslí že jsem drbnutý, že píšu nesmysly a vy mi uděláte takovou laskavost. Z vašeho příspěvku je jasně vidět, že různé poplatky odváděné adventistům mají spíše ten charakter výpalného. A takových jako jste vy je spousta.

Když budu mluvit za sebe tak by mi vůbec nebylo hamba něco nedat. Povšimněte si slova „dobrovolné“ v sousloví „dobrovolné dary“. To znamená že je dát můžete a nemusíte – čistě jak chcete. To, že někde číhá finanční policie ve vaší osobě odkazuje na to výpalné. A vzápětí na sebe vezmete roli módní policie abyste zdrbnul kdejaký outfit, který vám není po chuti. Dle mého nevyspělého názoru je třeba s takovým stylem adventismu bojovat, kupříkladu formou mého blogísku.

Je úplně v pořádku koupit si fungl novou káru. Teď šetříme ještě na tryskáč, víte, jak je to z té Prahy daleko?

Snad mi prominete, že jakoukoliv další diskuzi s vámi považuji za zbytečnou a nebudu si s vámi dále povídat.

A teď obecně k efektivitě pro zbytek zdejšího milého posluchačstva: Myslel jsem to tak, že do adventních struktur členové peníze jen sypou. Těží z toho jen zaměstnanci adventistů. Nikdo jiný z toho nic nemá. Je to černá díra na peníze. Copak je smyslem této organizace aby byla? Samozřejmě hned namítnete, že dělá misii, dělá duchovní servis členům a tak podobně. Ale viděli jste to někde na vlastní oči? Pamatujete si ta kázání?

Chápu, že z desátků, dobrovolných darů a jiných poplatků je těžké uživit takový ansámbl. Pointa je v tom, že ten ansámbl nedělá nic a je úplně zbytečný. A těch peněz, co spolyká – desátky, misijní dary, dobrovolné dary a kdo ví co ještě… Diskuze o efektivitě je zcela na místě.
Neregistrovaný napísal: 06 Jún 2021, 17:23 S tím zapamatováním kázání je to potíž-a pamatuješ si je Ty sám?
Ne, proto to píšu. A proč mi tykáte? :)
Neregistrovaný napísal: 07 Jún 2021, 07:22 z jeho blogu je vidět určitá nevyzrálost, poslední dva příspěvky, které tam dal jsou blbosti.
Nebudete mi to věřit, ale ten styl je záměrně jaký je. Jeden příspěvek byl printscreen adventního produktu :) .

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný