ČESTNÁ A NEZISKOVÁ CIRKEV

Diskusia o cirkevnej organizácii.
Marian Brláž
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 29 Aug 2021, 12:21
Kontaktovať používateľa:

ČESTNÁ A NEZISKOVÁ CIRKEV

Neprečítaný príspevok od používateľa Marian Brláž »

V cirkvi adventistov v Rusku už dlhší čas existuje platforma Progresívni adventisti. Dlhodobo kritizovala negatívne javy v cirkvi, snažila sa viesť k čistému evanjeliu. Jej vývoj aktuálne dospel k tomu, že zakladajú oficiálnu novú cirkev. Dňa 29.8.2021 na svojej stránke (http://adventism.pro/church/chestnaya-i ... a-tserkov/) zverejnili informáciu, že požiadali úrady o zaregistrovanie novej cirkvi.

Vychádzajú z toho, že „ľudia potrebujú skutočnú kresťanskú cirkev, ktorá povedie ľudí k Bohu, a nie k náboženským tradíciám. Cirkev, ktorá si cení človeka, nie jeho peniaze a majetok.“ Od CASD chcú „vziať všetko najlepšie a zahodiť všetko nepotrebné a chybné.“

Tu sú niektoré z ich zásad:
- Nicejské vyznanie viery
- Základom vierouky je len Biblia bez komentárov
- Všetci služobníci (kazatelia, evanjelisti a pod.) si zabezpečujú živobytie úplne sami, svojim podnikaním alebo zamestnaním mimo cirkev, podobne ako to robil apoštol Pavol
- Uznávajú desatoro, avšak bez povyšovania soboty nad iné prikázania
- Zákaz vyberania peňazí pred cirkev od členov. Ak chce niekto finančne prispieť, má ich dať priamo tým, ktorí to potrebujú. Ak Boh potrebuje cirkev, sám jej dá peniaze. Boh je pánom vesmíru, nie žobrákom.
- Sobotné cirkevné zhromaždenia nie sú bohoslužbami, ale len stretnutiami cirkvi.
- E. Whiteová je len kresťanská spisovateľka, ktorá nebola o nič väčším prorokom ako ktorýkoľvek iný kresťan, ktorý ľuďom rozpráva biblické texty vlastnými slovami a používa doslovné citáty z Biblie. Jej knihy nie sú meradlom pravdy. Hoci obsahujú väčšinou dobré rady, môžu v niektorých prípadoch obsahovať nebezpečné duchovné omyly, podobne ako knihy iných mimobiblických spisovateľov.
- Členovia majú premýšľať sami za seba a nespoliehať sa na názory iných
- Odmietnutie nadbytočných bodov učenia, ktoré nemajú oporu v prvej cirkvi, a nie sú potrebné pre spásu kresťana.
- Nepovyšovať sa nad iné cirkvi

Pre prijatie členstva v tejto novej cirkvi nie je potrebné zrušiť doterajšie členstvo v CASD. Zakladatelia nemajú za cieľ byť proti CASD. Projekt chápu ako snahu o ďalší rozvoj a vývoj CASD. Zámerom je, aby všetky najlepšie myšlienky kresťanstva a adventizmu boli zrozumiteľnými a dostupnými pre ľudí 21. storočia. Súčasný stav adventizmu považujú za potomka farmárskej Ameriky 19. storočia. Jej „prítomná pravda" dnes už nie je schopná priniesť ľuďom večné evanjelium v jazyku, ktorému rozumejú.

V projekte Čestná cirkev chcú byť závislí len na Bohu, nie na cirkevnom systéme CASD. Ak by si niekto z CASD myslel, že účasť adventistov na tomto projekte by mohla znamenať niečo zlé, prípadne zradu záujmov CASD, potom takýto názor považujú len za prejav paranoidného podozrievania, ktoré vládne v mysliach niektorých náboženských fanatikov.

student.

Re: ČESTNÁ A NEZISKOVÁ CIRKEV

Neprečítaný príspevok od používateľa student. »

Zakladať novú krestanskú cirkev v roku 2021 nemá asi veľký význam. Možno keby sme boli v ich koži reagujeme rovnako. Neviem aká je v tej oblasti "ponuka" iných cirkví, lebo nespokojenci obyčajne odchádzajú inde do iných cirkví.
Ale zakladať zase dalšiu organizáciu no neviem. Skôr pozorujem že ludia nechcú byť organizovaný. Neveria štruktúram, velkým korporáciám, vláde, neveria nikomu.

Šašo Jašo

Škoda že iba v Rusku

Neprečítaný príspevok od používateľa Šašo Jašo »

Keby u nás tak tam isto všetci z tohto fórumu pôjdu. Budeme im fandiť aby sa nerozdrobili úplne.

Neregistrovaný

Re: ČESTNÁ A NEZISKOVÁ CIRKEV

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

student. napísal: 30 Aug 2021, 12:25 Zakladať novú krestanskú cirkev v roku 2021 nemá asi veľký význam. Možno keby sme boli v ich koži reagujeme rovnako. Neviem aká je v tej oblasti "ponuka" iných cirkví, lebo nespokojenci obyčajne odchádzajú inde do iných cirkví.
Ale zakladať zase dalšiu organizáciu no neviem. Skôr pozorujem že ludia nechcú byť organizovaný. Neveria štruktúram, velkým korporáciám, vláde, neveria nikomu.
A zakládat nové křesťanské hnutí v roce 1844 nebo církev v roce 1863 mělo asi velký význam? Proč? Proč dnes ne?

Podle čeho se to pozná kdy už to asi nemá velký význam? A od jakého roku to přestalo mít asi velký význam?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní