Štyri znaky sekty

Diskusia o cirkevnej organizácii.
DWy

Štyri znaky sekty

Neprečítaný príspevok od používateľa DWy »

Nedávno som natrafil na zaujímavý odborný článok o sektách. Okrem iného sa tam písalo, že sektu všeobecne možno charakterizovať štyrmi základnými znakmi:

1. Má svojho vodcu (alebo skupinové vedenie), ako jedinú pravú autoritu rozhodujúcu o všetkom čo sa v skupine deje, často sú mu pripisované božské vlastnosti. Má pravdu vždy, za každých okolností a vo všetkom – príkazy a odporúčania sa bez výhrad plnia.

2. Má svoju ideológiu – jediná pravá, nemenná pravda, o ktorej sa nepochybuje. Častým javom je aj fanatizmus, pod ktorým sa rozumie prehnaná, nekritická angažovanosť za nejaké presvedčenie, ktorá vedie k prísnemu (zákonnickému) spôsobu života, ovládajúcemu nielen duchovnú prax členov sekty, ale aj detaily praktického života.

3. Tretím výrazným znakom siekt je elitárstvo a výlučnosť – je jediná pravá. U svojich členov vzbudzuje pocit výnimočnosti a nadradenosti; buď zvláštnym a jedinečným poznaním, ktorého sa im údajne práve v tomto spoločenstve dostalo, alebo výnimočným poslaním ku ktorému boli vyvolení. Deštruktívna sekta si dá veľmi záležať na tom, aby sa od okolitého sveta čímsi odlišovala. Pocit výlučnosti býva posilňovaný poukazovaním na odlišnosti od všeobecne prijímaných faktov, od viery, či od rituálov iných náboženských spoločností. Tým všetkým sa zdôrazňuje príslušnosť k danej sekte a posilňuje sa pocit vzájomnej spolupatričnosti. Uzatvára sa a nespolupracuje s inými spoločenstvami, vonkajší svet považuje za nepriateľský, má vlastnú prísnu hierarchickú aj organizačnú štruktúru.

4. Na získavanie nových členov a ich udržanie v závislosti na skupine a vodcovi sa používa psychická manipulácia.

Toľko informácie z článku. Tak nejako ma napadlo porovnať to s tým, ako to funguje v našej cirkvi ...

Ad 1. Z kontextu článku vyplýva, že sa myslí žijúci vodca. Myslím že v tomto sme trochu výnimkou – máme totiž nežijúceho vodcu. Prostredníctvom mnohých pravidiel a pokynov stále rozhoduje o tom, čo sa v skupine (cirkvi) deje, a sú jej pripisované božské vlastnosti (výnimočné, takmer celoživotne sa opakujúce božské zjavenie). Má pravdu vždy a vo všetkom – to asi tiež sedí. Príkazy a odporúčania sa bez výhrad plnia – naša vodkyňa má trochu smolu, že už nežije, lebo ak je nejaký jej príkaz dosť od veci, tak sa to neposlúchne a vysvetlí sa, že to bolo pre inú dobu, v inom kontexte atď.
Keď uvážim, že predmetná osoba je súčasne zakladateľkou cirkvi, tak by som odhadol, že tento bod spĺňame asi tak na 80%.

Ad 2. O jedinečnosti našej „pravdy“ asi nie je žiadnych pochýb. Máme niekoľko špecifických vieroučných bodov, za ktorými si neochvejne stojíme a bez ich prijatia nikoho nepokrstíme (sobota, čisté/nečisté, EGW, ...). Fanatizmus v zmysle nekritickej angažovanosti, ovládanie nielen duchovného, ale aj praktického života – bežná vec. Tu by som smelo dal 100%.

Ad 3. Že sme jediná pravá cirkev, je jasné každému členovi a väčšine kazateľov (tí liberálnejší sú schopní pripustiť, že členovia aj iných cirkví môžu byť spasení). Veď nakoniec, máme posolstvo pre poslednú dobu, ktoré nemá už žiadna iná cirkev – to je naše výnimočné poslanie. Pocit výnimočnosti a nadradenosti – stačí si v sobotnej škole vypočuť, čo sa tam hovorí napríklad o príslušníkoch iných cirkví. Spolupráca s inými cirkvami je minimálna, vonkajší svet sa považuje za nepriateľský (číha tam na nás množstvo zvodov, dokonca nás raz bude prenasledovať). Prísna štruktúra a organizácia tiež sedí – skúste niečo zmeniť (návrh na nejakú zmenu musí schváliť zbor, potom združenie, potom únia, potom divízia, no a potom nepriestrelná GK ... aj v ideálnom prípade to môže trvať niekoľko rokov). Ale aby ma nik neobvinil, že som zaujatý, dám 95%.

Ad 4. Na získavanie členov sa používa psychická manipulácia.
(Definícia: Psychická manipulácia je postupné cieľavedomé a systematické ovplyvňovanie správania, citov a myslenia iného človeka bez jeho vedomia a súhlasu. Dochádza tak k narušeniu celistvosti (integrity) človeka, rozkladu celistvosti osobnosti (identity), potláčaniu samostatnosti myslenia a tým aj slobodného rozhodovania.)
Nemyslím, že by naša cirkev mala vyslovene pripravenú systematickú metodiku ako manipulovať členov. (Nemôžem to síce úplne vylúčiť, Ted na tom možno pracuje, ale ja ako priemerne angažovaný člen som sa s tým priamo nestretol)
Ale nejaký druh manipulácie (napr. citové vydieranie, podávanie skreslených alebo neúplných informácií) sa bežne vyskytuje v kázňach, v úlohách sobotnej školy, v študijných materiáloch (Adventisti veria, lekcie pre vyučovanie ku krstu). Takže si myslím, že manipulácia je nezanedbateľným faktorom prispievajúcim k tomu, že sa niekto rozhodne vstúpiť do radov CASD, prípadne že niekto je oddaným členom obhajujúcim cirkevné pravdy bez toho, aby sa nad nimi hlbšie zamyslel. S tým súvisí aj potláčanie samostatného myslenia – spýtajte sa svojho kazateľa nejaké nepríjemné otázky (napr. nech vám ukáže biblické texty, na základe ktorých je úplná abstinencia alebo platenie desiatkov podmienkou členstva) a hneď pochopíte, ako sa cirkev stavia k samostatnému mysleniu. Dávam 50%, a to som ešte prižmúril jedno oko.

Keď z priradených percentuálnych hodnotení urobím priemer (za predpokladu, že všetky štyri kritériá majú rovnakú závažnosť), vyjde mi celkový výsledok 81%.
Takže CASD je sektou asi tak na 80%.
Ako to vidíte vy? Ale racionálne prosím. Kde by ste percentá ubrali/pridali a prečo? Koľko by to podľa vás bolo v celkovom výsledku?

Tomáš Plechatý

Re: Štyri znaky sekty

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatý »

Zdravím DWy, díky za článek/úvod do vlákna.

Obecně souhlasím, akorát mne napadá navíc
Ad1) I když je vůdce/prorokyně mrtvá, CASD má současný živý kolektiv vůdců tedy GK (a je zajímavé, že předsedou mohl být Otec Wilson a po pár letech i jeho syn, tedy okruh vůdčího kolektivu je asi užší než myslíme)

Od EGW lze najít jak citáty, že ,,hlas GK je hlas Boží" tak i opačné citáty ve smyslu, že ,,GK přestala být hlasem Božím" když se jí něco nelíbilo.

Jinak ale i za jejího života to byla spíše oboustranná spolupráce. GK (ve které byl její manžel) vzdávala oficiálně respekt a úctu jejímu postavení a jejím viděním/spisům a aplikovala je do církve, a ona se zase zaštiťovala GK jako Bohem ustanoveným řádem.

V souvislosti s tím, že dnes je EGw mrtvá ale má dodnes vliv a nenapadnutelnou auru mne napadá organizační zřízení v Severní Koreji
nebo v Době Stalinova Svazu.

Kim Ir Sen
,,V zemi vybudoval autokratickou vládu, ideologicky vycházející nejdříve z marxismu-leninismu, od poloviny šedesátých let z vlastní varianty socialismu zvané čučche. Jeho osoba se stala předmětem kultu osobnosti, který spolu s hlavními rysy státní moci vedené jeho potomky přetrval dodnes."

,,Došlo k nejhoršímu tažení proti křesťanům ve 20. století. Do té doby tvořili křesťané 13 % z celkového počtu obyvatel a Pchjongjang byl kdysi nazýván „Jeruzalém Východu“. V duchovním vakuu, které nastalo, zavedl monolitický myšlenkový systém Čučche."

,,Roku 1972 byla vydána nová ústava, a Kim Ir-sen usedl do nově zřízené funkce prezidenta. Jeho mandát měl pětileté cykly − každých 5 let byl opětovně volen. Po své smrti mu byl přiznán titul věčný prezident a funkce "pozemského" prezidenta byla z ústavy vypuštěna."
,,Dnes je jeho tělo uloženo v mauzoleu."
(wikipedie)

Vladimir Iljič Lenin
Ve své době vůdce revoluce v Rusku a autor několika knih a proslovů, které poté vyústily v celou ideologii
Leninismu (někdy Marxismu-leninismu), která se dále povinně vyučovala v celém státě a později i v dalších zemích ,,zevangelizovaných sovětským svazem" (anglicky se evangelizace nazývají ,,crusades" - tedy křížové výpravy)
,,Leninovo tělo bylo nabalzamováno a dodnes je vystavováno v Leninově mauzoleu v Moskvě."

..........................

Neříkám tím, že by se CASD blížila výše zmíněným 2 režimům nebo EGW výše zmíněným Vůdcům ohledně používání násilí a snahy založit vlastní stát, neboli chopit se moci. To určitě NE!!

Jen mi připadá postavení vůdců/zakladatelů a jejich zvěčnělé spisy/ ideologie a posmrtná gloriola trochu podobná.
(EGW není nabalzamovaná, ale existuje skanzen jejich domu a hlavně ten úžasný ohnivzdorný trezor spisů a White estate - organizace starající se o další překlady/ nové kompiláty a o vysvětlování/obhajobu jejích myšlenek)

Takže Ad1) také bych dal tak 70-80%

Neregistrovaný

Re: Štyri znaky sekty

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Docela by mě zajímalo jestli je některá církev co nemá vudce, mrtvé či živé.

Deny

Re: Štyri znaky sekty

Neprečítaný príspevok od používateľa Deny »

1. Pokial viem nas vodca a aurita je Jezis Kristus a jeho Slovo je vodcom v poznani pravdy ved sme protestanti (sola scriptura) .. Este za mojich 25 rokov som nepocul ze by sa EGW pripisovali bozske vlastnosti.. je to prorokyna a ako z Pisma vieme, kazdeho proroka je potrebne overit ci hovori v sulade s pismom.. Taktiez aj spisy EGW je dobre preskumat do podrobna + komu to pisala, za akych okolnosti , historicka situacia atd.. ked uz chceme vynasat jednoznacne sudy budme v tom experti a nie povrchni vynasaci rozsudkov(a dokonca aj tak by sme nemali sudit)... Je dobre taktiez poznat ze aj samotna cirkev sa zmenila za svoju historiu .. naco by potom bolo studium pisma..

2. Urcite aj medzi CASD sa najdu zakonnici a aj v kazdej inej cirkvi.. no v Biblii to tiez nie je prechadzka ruzovym sadom.. Jezis tiez nepritakaval kazdemu a nenechal vsetko na svojskom ludskom lvyklade a uceni (tym nechcem povedat ze treba byt konzerva).. no myslim ze Jezis hovori jasne.. kto ma miluje zachovava moj zakon.. a tiez vieme aky zakon ma na mysli a tiez to ze On ho neprisiel zrusit ale naplnit.. ukazat ako sa ma zachovavat a pritom byt zaroven plny lasky

3. Ak sa niekto citi nadradeny ( taki sa opat najdu v kazdej cirkvi) ako sa moze vobec nazyvat krestan? Je smutne ze si vieme vytvorit na zaklade jednotlivcov vo zboroch obraz celeho smeru a ucenia cirkvi CASD.. mam pocit ze poniektori zavrhuju komplet koncept cirkvi ako takej pretoze ak sa hned cela cirkev nezmeni podla ich dojmoch, je to hned sekta a mysli si o sebe ze je vynimocna a nadradena.. cirkev je z Biblickeho hladiska hadam potrebna (vid Novy Zakon).. teda vie mi tu nieko ukazat cirkev ktora je uplne bez jedinej chyby a kazdy jeden clen je svaty bez najmensej odchylky Pisma a vo vsetkom vam bude pritakat? Ved sami ucenici mali mnoho nedostatkov, boli nedokonali a mali priznaky ludskosti ake mame vsetci..

4. ak ma v mojej cirkvi od malicka vychovavali ze mam studovat Pismo a hladat pravdu tak je to velmi zaujmavy styl manipulacie ::mocking::

Nechcem nikoho hejtovat.. ak som sa niekoho dotkol nech mi odpusti.. som len clovek, len mi nedalo sa nevyjadrit (pardon za vyraz) k tejto absurdite

Majko

Re: Štyri znaky sekty

Neprečítaný príspevok od používateľa Majko »

Deny napísal:1. Pokial viem nas vodca a aurita je Jezis Kristus a jeho Slovo je vodcom v poznani pravdy ved sme protestanti (sola scriptura) ..
Pre mňa je jedným z najväčších dôkazov sektárstva cirkvi práve jej prístup k zásade Sola scriptura (Jedine Písmo). Na jednej strane sa k nej hlásime, ale na druhej strane je učenie cirkvi v podstate vytvorené podľa názorov EGW a hojne popretkávané jej citátmi. V ešte väčšej miere to platí pre Cirkevný poriadok. Ak by sa z vierouky CASD vyškrtali všetky jej citáty alebo jej parafrázované myšlienky, vierouka by sa podstatne stenčila, a niektoré body by úplne vypadli. Aj kazatelia bežne hovoria, že naše učenie je založené „na Biblii a EGW“. Viera v jej „prorocký dar“ je podmienkou vstupu do cirkvi. Cirkev sa to síce snaží vysvetliť tvrdením, že ona Biblii v ničom neodporuje, ale aj keby to bola pravda, tak to nie je dôvod na to, aké miesto v cirkvi zastáva.
Formálne hlásenie sa k zmienenej zásade Sola scriptura preto pokladám zo strany cirkvi za obyčajné klamstvo, ktoré má slúžiť len na to, aby cirkev pred verejnosťou mohla vyzerať, že hlásiť k protestantizmu, a tak lákať ďalších neznalých do svojich radov. A tato pretvárka je jasný znak sekty. 80% vôbec nie je prehnaný odhad.

Deny

Re: Štyri znaky sekty

Neprečítaný príspevok od používateľa Deny »

takze ak by aj bola EGW v sulade s pismom (tym padom by to ani nevylucovalo ze sa cirkev riadi Sola scriptura) neuznate ju ako za prorokynu a CASD je aj tak sekta ? Je niekde v Pisme ze uz ziadny Bozi prorok nemoze prehovorit skrze Ducha Svateho? Su vsetky protestantske cirkvi sekty lebo su ovplyvnene ich reformatormi ako Luther a Hus? Myslim ze nazyvat cirkev sektou je velmi vazne obvinenie no nejdem sa hadat, mysliet si to kludne mozete ::hi::

Tomáš Plechatý

Re: Štyri znaky sekty

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatý »

Deny nejde o to, že už nesmí být proroci/prorokyně.
Ale jde o to, že kromě kánonu bible ostatní proroci nepřekračují významem svou dobu, nebo oblast.
Postavení EGW překračuje svou dobu i oblast, a její spisy doporučuje od jejich vzniku na všechny další doby a všechny další oblasti.

to je mnohem vyšší postavení, než se dostalo knize Nátanově, z dob Davida i když byl Nátan prorokem, nebo Agabosovi, nebo i ostatním apoštolům jejichž spisy a evangelia se nedostaly do bible a ta díla významem skončila ve své době.

Stejně jako další listy ap. Pavla do korintu (Byly prý min 4) nebyly v kánonu a tak se už po nich nikdo neshání.
A tak by to mělo zůstat i s knihami EGW pokud byla další prorokyní v době po Kristu.

ještě donedávna stálo na ang. stránkách znění věroučnéhho bodu o EGW: ,,her writtings are continuing and authoritative source of truth" = její spisy jsou přetrvávajícím a autoritativním zdrojem pravdy!!!

Po úpravě tam dnes stojí, že její spisy promlouvají s prorockou autoritou, ale když se podíváš na záznam té konference, tak představitelé ti řeknou, že se vlastně v praxi nic nezměnilo, jen se změnila formulace, aby to některé lidi nedráždilo.

Pokud je na tebe slovo sekta silné kafe chápu to, zkus si udělat vlastní bádání ohledně historie církve které jsi členem.

ambassador
Príspevky: 2599
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Štyri znaky sekty

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Deny napísal:takze ak by aj bola EGW v sulade s pismom (tym padom by to ani nevylucovalo ze sa cirkev riadi Sola scriptura) neuznate ju ako za prorokynu a CASD je aj tak sekta ? Je niekde v Pisme ze uz ziadny Bozi prorok nemoze prehovorit skrze Ducha Svateho? Su vsetky protestantske cirkvi sekty lebo su ovplyvnene ich reformatormi ako Luther a Hus? Myslim ze nazyvat cirkev sektou je velmi vazne obvinenie no nejdem sa hadat, mysliet si to kludne mozete ::hi::
Mám za to, že ta tučná věta je obrácená naruby. Já rozumím tak, že je to Duch Svatý, který zmocňuje člověka.

Deny

Re: Štyri znaky sekty

Neprečítaný príspevok od používateľa Deny »

Dakujem vsetkym za odpovede a nazory.. ako som uz vravel urcite sa nejdem hadat o pravdu ( ta diskusia by sa snad nikdy neukoncila) aj napriek tomu ze zatial mam v tychto veciach viac menej presvedcenie a jasno ( verim ze moze prist cas kedy to budem vidiet inac ).. no chcem sa Vas spytat cisto pre informaciu a namet na vzdelavanie ci mate nejaky tip na cirkev ktora je v sulade s vasim presvedcenim? Cirkve o ktorej by som sa mal podla Vas viac naucit.. rad skumam vsetky mozne cirkvi a nechcem si klast ruku pred oci.. dakujem ::reead::

PEACE :)

west

Re: Štyri znaky sekty

Neprečítaný príspevok od používateľa west »

Neviem či ste si čítali posledný Advent 10/2016. Tam na strane 14 je znenie dokumentu, ktorý bol minulý mesiac schválený Výkonným výborom GK. Ide tam o to, ako sa má postupovať proti zložkám cirkvi, ktoré neposlúchajú GK – ako napr. ordinácia žien a pod.
No a tam sa viackrát vyskytuje slovné spojenie „Biblické princípy vyjadrené vo vieroučných bodoch a odhlasované cirkevné pravidlá a smernice“. Je z toho evidentné, že podľa GK je treba rovnako poslúchať Bibliu a aj smernice cirkvi. (Na strane 11 v tom istom Advente je správa z toho zasadania, a píše sa tam, že br. Moskala na tom jednaní presne toto namietal.)
No nie je to sektársky názor? Nechápem, čo si tá GK o sebe a svojich dokumentoch vlastne myslí ... Ja sa s tým teda nestotožňujem. Asi budete súhlasiť s tým, že prvoradá musí byť vždy Biblia a až potom čokoľvek iné ...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní