HISTORIA MAGISTRA VITAE.....

Diskusia o cirkevnej organizácii.
ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

HISTORIA MAGISTRA VITAE.....

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

.....aneb dějiny jsou učitelkou života?

Historie...?
To znamená, dívat se zpátky. Ty pohledy se mohou různit. Převážně jsem žil v období "komunismu". To že jsem to dal do uvozovek, znamená že idea komunismu se nikdy úplně nenaplnila. Učil jsem se dějepis tak, jak je popsali lidé, kteří psali dějiny prokomunisticky. Dnes je to ve školských učebnicích napsáno odlišně.
Naše myšlení je vždy ovlivněno v době v které žijeme. Vlivy nemůžeme obejít, ale můžeme se zamyslet a pak se rozhodovat, zda to či ono akceptujeme do svého osobního života. Z tohoto pohledu je dobré číst různé dějepisce a porovnávat. Zaměří-li se jedinec jen na jeden popis, může mít zkreslený pohled. Neznalost dějin vede k zarputilému tvrzení, které má pramálo společného s hledáním širšího pochopení událostí a chování jednotlivce. Ke zkreslení dochází nejvíce v uzavřených komunitách, které se uzavírají do svého vlastního pochopení.
Studiem dějin můžeme také dojít k pochopení toho, že my lidé se málo poučujeme z minulosti. Někdy děláme stejné chyby, jako naši předchůdci. Podobně můžeme vysledovat nepoučení i v biblických dějinách.
Naposledy upravil/-a ambassador v 08 Dec 2017, 12:20, upravené celkom 1 krát.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: HISTORIA MAGISTRA VITAE.....

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

V době kdy vystupuje na scénu William Miller , po určité době vzniká několik dalších proudů.
Základní omyl tohoto muže spočívá v tom, že stanovil datum II příchodu Ježíše Krista. Ten sice aktivoval nebo nasměroval pozornost na druhý příchod J.K. Žel omyl zůstal a ještě silně odporoval tomu co řekl Ježíš.
Naše církve vznikla na tomto omylu, ale co teď s tím? Přiznat omyl a nebo změnit obsah?
CASD je tu celosvětově s určitým počtem členů, kteří se stále učí ten omyl, jen ten obsah se dodal jiný.
Pak je otázka: "Je ten nový obsah skutečně pravdivý a nebo je jen to únikový manévr"?

cracks

Re: HISTORIA MAGISTRA VITAE.....

Neprečítaný príspevok od používateľa cracks »

Ked som začal navštevovať ešte ako katolík CASD na prvej "prednáške" som počul také porovnanie že ak dáme malú lyžičku nafty do 1000 litrov pitnej vody celý obsah sa stane závadný. Z cirkvi som nakoniec odišiel. Dodnes to banujem, rozvrátená rodina, stratené priatelstvá - bol som polovník, strata dobre platenej práce - niekedy som robil presčas v sobotu. Chcel som patriť do Kristovej cirkvi ostatkov, dnes je zo mňa len ostatok. Po 20 rokoch som cirkev opustil začal som kriticky myslieť, a pýtať sa, vlastne ma vyhodili. Aj tu na fóre je zopár otvorených hláv. Nie je jednoduché prísť na všetky klamstvá ale ak je lyžička nafty v 1000 litroch vody celý obsah sa stáva závadný. Zbohom..... Cracks

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: HISTORIA MAGISTRA VITAE.....

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Je mě líto, že jsi se tolik zklamal. Žel většina lidí je do casd vmanipulovaná na základě poukazování na nedostatečnost v jiných církvích. Na světě není dokonalá žádná církve a všechny patří Kristu. Jen lidé někdy oddělují svou vlastní církev a na venek vystavujeme jen superlativy své církve. Na nedostatcích jiných církví stavíme svou výjimečnost. Učení naši církve není dokonalé, žel s tím se musí jedinec smířit a vyrovnat. Zaujmout nějaký osobní postoj a žit křesťanský život hlavně pro své okolí a ne jen ve sboru.

Počátek adventismu je poznamenám vystoupením z jiných církví, které tak trochu oprávněně reagovali na datum II příchodu Krista. Vrátit se do stávajících církví bylo nemožné. Znamenalo by to přiznat omyl ve výpočtu.
Církev CASD je tady, čas se nedá vrátit zpět. Je potřeba budovat církev na Bibli, jediném měřítku víry, bez zkostnatěle dogmatiky.

Tomáš Plechatýý

Re: HISTORIA MAGISTRA VITAE.....

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Reaction of Millerites to the Great Disappointment

Cleansing of Sanctuary meant Attitude toward prophecy Reaction Number of Millerites Current Groups


2nd Advent in 1844 1844 date & prophecy invalid Abandoned their beliefs Tens of thousands Majority left
Christianity
Minority rejoined
churches


2nd Advent - failed 1844 date invalid Jesus coming soon Many hundreds Advent Christian Church,
& prophecy valid Some set other dates Jehovah’s Witnesses

2nd Advent - spiritualized 1844 date Short lived Hundreds Joined Quakers
& prophecy valid “holy flesh” movement

2nd Advent - failed 1844 date Cleansing of Sanctuary meant Dozens Seventh-day
Not about 2nd Advent & prophecy valid Investigative judgment Adventist Church

source:
https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Disappointment

Podle anglické wikipedie pod heslem ,,velké zklamání (Great Disapointment)

Bylo před velkým zklamání z neuskutečněného příchodu Ježíše až kolem 500 000 následovníků hnutí.

Z nich drtivá většina si přiznala chybu/omyl, že proroctví a datum nebylo správné, i když z nich většina zanevřela na křesťanskou víru jako takovou, tak menšina z těchto stovek tisíc věřících se znovu vrátila do svých původních nebo jiných křesťanských církví.

Naopak oproti desítkám a stovkám tisíců bylo jen několik set Milleritů, kteří vyhledávali dále data konce druhého příchodu a stali se např. Svědkové Jehovovi. Ještě méně bylo těch kteří věřili v duchovní naplnění (hnutí ,,svatého těla") a nakonec se přidali ke quakerům a nejméně (tucty) bylo budoucích adventistů sedmého dne, kteří věřili ve správnost výpočtu, ale přiznali že událost se neudála, nýbrž stále , že něco jiného důležitého se událo a tak hledali dále co to asi bylo až našli (očištění svatyně a začátek vyšetřujícího soudu).

Reaguji tím na příspěvek Ambassadora a na větu:
Počátek adventismu je poznamenám vystoupením z jiných církví, které tak trochu oprávněně reagovali na datum II příchodu Krista. Vrátit se do stávajících církví bylo nemožné. Znamenalo by to přiznat omyl ve výpočtu.


Ano je pravda, že by to znamenalo přiznat chybu!!!

Ale to neznamená, že to bylo nemožné (jak ukazují i čísla), někteří to dokázali.

Žel se dodnes se historie popisuje asi takto:
očekávání (zkouška víry) --> zklamání (tříbení a pokračující zkouška věrnosti) --> nový výklad (odhalení další nové pravdy a potrvzení původního Božího vyvolení) --> nadšené sdílení nově objevené pravdy a velká misijní horlivost a upevnění přesvědčení o vlastní důležité roli a nepostradatelnosti.

Natočené počátky hnutí z roku 2017 (slovensky)

https://www.youtube.com/watch?v=cdZHKOvrDqo

Chyba vlastně žádná nenastala, protože to Bůh sám zakryl chybu ve výpočtech a jen chtěl svůj lid vyzkoušet. A celé to bylo součást plánu
jak vlastně vytáhnout ještě bombastičtější pravdy, než byl konec světa (sobota, svatyně, trojandělské poselství). Takže vlastně nějaké zklamání (chyba/ omyl v proroctví) je minulost, které nikdo moc nelituje, naopak je na ní hrdý jakožto součást dějin vzniku ostatků.

Takže sice adventisté velice pravděpodobně již nikdy znovu nezačnou očekávat druhý příchod Ježíše na konkrétní rok datum, velice pravděpodobně také adventisté nebudou přijímat už žádné další lidi co mívají vidění za proroky a jejich knihy za stejně Bohem inspirované jako bible.

Ale poučení to není, je to jen pokrytecké, protože zatímco u jiných by to odsoudili, u sebe to obhajují právě tou výjimkou vyvolenosti.

Těžko je pak (i jejich vlastní) historie učitelkou života.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: HISTORIA MAGISTRA VITAE.....

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Tomáši ta myšlenka o nemožnosti návratu. to byla nadsázka, zapomněl jsem to tam uvést. Vlastně to vysvětluješ, že se jich hodně vrátilo nebo ztratilo víru v Boha až na menší počet, kteří se stali zakladateli několika hnutí. Pokud by jsme zůstali hnutím, nemuselo to dopadnout, tak jak to dopadlo.

Dušan Seberíni
Príspevky: 358
Dátum registrácie: 18 Apr 2016, 22:35
Kontaktovať používateľa:

Re: HISTORIA MAGISTRA VITAE.....

Neprečítaný príspevok od používateľa Dušan Seberíni »

Ambassador píše:
Naše církve vznikla na tomto omylu, ale co teď s tím? Přiznat omyl a nebo změnit obsah?

ALE TY ... {Lk9:60; 1Tim6:11; 2Tim3:14; 2Tim4:5; Tit2:1}

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: HISTORIA MAGISTRA VITAE.....

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Otázkou je, jak se zachovat?
1. Je možnost odejít z církve i to je řešení.
2. Zůstat a rezignovat, je to řešení?
3. Zůstat a napomáhat svým skromným hlasem a skutkem ke změnám.

Dovolil jsem si zkopírovat jeden komentář (doufám, že mi to bude odpuštěno) odjinud od jednoho bratra. Stojí to za zamyšlení.

" My jsme s manželkou před pár lety také odešli. A není to otázka spokojenosti, protože odchodem po dlouhých letech člověk vždycky hodně ztratí. Ale pořád si myslím, že to bylo správně, byť je ze mě v tuhle chvíli bezdomovec (ten pocit, když člověk odejde od exklusivismu do klidného sboru BJB, který se během pár let promění v baštu kalvinismu v ČR :D). Na cestě mi není ošklivě a už jsem se smířil s tím, že společenství, které by mi bylo domovem, třeba už nedostanu. Nebo ano, nevím, ale lidi, kteří mi mohou být společenstvím, potkávám, i ty, kterým můžu já k něčemu být. A, především, i s Ježíšem se, věřím, cestou potkávám."

Já osobně jsem zvolil 3 variantu i když se domnívám, že žádná není ideální. Je to vždy jen osobní rozhodnutí. Pro svá osobní rozhodnutí by jsme se neměli stát nepřáteli.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Uctívání

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Adventismus vede vnitřní zápas mezi uctíváním Pravého Boha a uctíváním věroučných bodů, kterým jednotlivci dáli status Boží dokonalosti.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: HISTORIA MAGISTRA VITAE.....

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Studium vlastních dějin může mít pozitivní vliv navzdory tomu, že v minulosti bylo i něco špatně.
Vede to ke skromnosti a pokoře. Dříve nebo později stejně vyjde vše na povrch..
Je několik pohledů na vlastní dějiny.
1. Tam na začátku bylo všechno teologicky i prakticky správné a teď dochází k úpadku.
2. Všechno je špatně v minulosti, ale i v přítomnosti.
3. "Nějak" jsme začali, ale to neznamená, že jednotlivec musí opakovat a kopírovat teologické a praktické omyly našich předchůdců.

Čím více jednotlivců bude primárně číst Bibli, tím dříve se může církev měnit.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní