Adventistická tradice.

Diskusia o cirkevnej organizácii.
ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Zlatá klec.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Neidentifikovatelný hoste kladeš mi zbytečnou otázku, je tam přece odkaz. Tvá naivita a pohodlnost může být příčinou hloupých otázek.
Odkaz na webové stránky jen ukazuje na zakonzervovanost věrouky která se stala zlatou klecí nejednoho církevního myšlení.
Zpívej píseň toho, kdo je pánem takové klece,
Zlatá klec je pohodlná a navíc je zlatá, tak proč se nepyšnit zlatem?
Prílohy
img.obrazky.jpg
img.obrazky.jpg (14.13 KiB) 2691 zobrazení

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická tradice.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Kulturní církevní tradiční zvyklosti není žádoucí povinně přenášet na všechny křesťany.
Prílohy
email.seznam.jpg
email.seznam.jpg (2.35 KiB) 2607 zobrazení

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická tradice.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Aby se mohlo zrodit "něco" nového v adventismu, pak musí "něco" tradičně starého v adventismu zemřít.
Nečekejme, že vše musí umírat jen mimo adventismus.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická tradice.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

BIBLE A PODŘÍZENÍ ÚŘADŮM V ADVENTISMU

Když jsem se připojil k adventismu z anglikánské komunity,
adventisté sedmého dne mi řekli: „Nenech se řídit tím, co říká
církev nebo duchovní. Nechte se vést Biblí."
Ale jakmile jsem se stal adventistou, toto pravidlo se úplně změnilo:
"Řiďte se tím, co říkáme, ne Biblí." A až doteď
zůstává vše při starém.

Náš výklad nezávisí na jednoduchých didaktických
prohlášeních Písma, ale na dlouhé řadě předpokladů
a implikovaných významů, z nichž většina je vysoce kontroverzní.
Formulujeme dogmatické závěry, zatímco poctivost
by nás měla nutit přiznat, že důkazy v této věci jsou
buď nejednoznačné, nebo jsou v rozporu s našimi tvrzeními.

To vyvolává etický problém. Je církev skutečně
čestná? Je opravdu křesťanka?

Viděli jsme staré filmy o soudních sporech v jižních
státech USA, jako je Alabama nebo Mississippi.
Pokud je běloch postaven před soud a obviněn z krutosti nebo
ještě horšího Afroameričanem, je zproštěn viny. Pokud je
černoch souzen za údajné drobné provinění,
bez ohledu na to, jak jasné jsou důkazy v jeho prospěch,
je odsouzen. To Kill a Mockingbird je možná nejznámější
případ, ale bylo jich mnoho. Mnohé z těchto filmů jsou
skutečně dokumentární: ve
skutečnosti se stala nespravedlnost .

Slyšení Glacier View prokázalo podobnou mentalitu. Zdálo se, že důkazy a důkazy pro většinu přítomných nic neznamenají.

Když byl u soudu, Dr. Fred Weltman šel za starším Neilem Wilsonem (v té době prezident GC, otec současného prezidenta GC Teda Wilsona). a řekl mu, že souhlasí s mými závěry ohledně vyšetřovacího soudu, bylo mu řečeno: "To je v pořádku, jen to nezveřejňujte."

Jen málo návštěvníků zachytilo dynamiku toho, co se dělo. Starší
Neil Wilson měl předem stanovený program a snažil se mě donutit, abych ho poslechl, aniž by projevoval jakýkoli zájem o důkazy.
Jeho taktika však fungovala s dalšími lidmi, kteří viděli,
odkud vítr vane, podlehli mu a mlčeli.

Náboženská nepoctivost je nejhorší možná nepoctivost. Křesťané musí hledat důkazy a následovat, kdo je Pravda.

Počet duchovních adventistů sedmého dne, kteří vědí, že vyšetřovací rozsudek je pohádka, je velký. Doufají, že církev tento blud přeroste. Mohl bych citovat mnoho jmen z minulosti i současnosti, jména prominentních vůdců, kteří vědí nebo věděli, že vyšetřovací proces je fantazie.

Vzpomněl jsem si na biblický verš, který říká: „a nikdo
nehnul křídlem, neotevřel ústa ani nepíkal“ (Izajáš 10:14). Současnou i minulou situaci mohou vysvětlit pouze předsudky a strach z riskování vlastního pohodlí a pověsti. Tyto problémy nejsou složité a každý, kdo umí číst, je může snadno opravit – pokud chce.

Desmond Ford „Pro evangelium“
Prílohy
oppre.jpg

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická tradice.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

# bruinsma # pastor # oddanost organizaci # svoboda svědomí

ADVENTISTICKÝ PASTOR NEBO PASTOR V ADVENTISTICKÉ CÍRKVI?

Minulou sobotu ráno, po bohoslužbě v nemocnici SDA Church of Florida v Orlandu, mě několik jejích duchovních pozvalo, abych se připojil na skvělou večeři v nedaleké mexické restauraci. Užil jsem si nejen jídlo, ale i příjemný otevřený rozhovor. Naše diskuse se zaměřila zejména na to, jak dnes pracuje většina pastorů v adventistických kongregacích. Moji američtí kolegové potvrdili závěr, ke kterému jsem před časem dospěl. V minulosti mělo mnoho pastorů ambici „šplhat po podnikovém žebříčku“ a pracovat v konferenční nebo odborové kanceláři. Dnes má takovou touhu jen málokdo. Místní sbor se stále více stává centrem služební práce. Většina pastorů (samozřejmě v USA) se málo zajímá o to, co se děje na nejvyšších úrovních církevní správy.

Když jsme se ponořili do podrobností o neshodě, která by mohla být mezi přesvědčením jednotlivého adventistického pastora a očekáváním „shora“, jeden z pastorů řekl něco, co upoutalo moji zvláštní pozornost. Řekl: „Nejsem adventistický pastor. Jsem pastor v adventistické církvi! " Když se nad tím zamyslíte, je mezi těmito věcmi rozdíl.

Když se identifikujete s adventistickým pastorem, představujete si sami sebe jako rozšíření církve adventistů. Poukazujete na to, že ve všem, co děláte a říkáte, chcete být v souladu s pracovním kurzem a životním stylem adventistické denominace. To je to, co od vás může církev očekávat a co musíte jako adventistický pastor dělat. To vám však ponechává malý prostor pro osobnější pochopení vašeho účelu.

Když se považujete za pastora, který se rozhodl pracovat v adventistické církvi, přistupujete ke službě z jiné perspektivy. Pak se nejprve považujete za pastora. Jako křesťan ses cítil povolán pracovat „pro Boha“. To vyžadovalo, abyste si vybrali, kde jste se rozhodli následovat toto volání – alespoň na začátku – a kde chcete být vychováváni jako kazatel. Došel jste k závěru, že k tomu máte dobrý důvod v kontextu adventismu. Ale také si chcete zachovat dostatek osobního prostoru. Jste pastorací této denominace, aniž byste ztratili dostatečný kritický odstup. Cítíte se ve své církvi jako doma, ale odmítáte se stát vězněm církevního systému. S adventismem máte tolik společného, ​​že jste se šťastně rozhodli pracovat pro adventistickou komunitu a pro její dobro,

Nikdy předtím jsem o svém pastoračním povolání neuvažoval tímto způsobem, ale když můj kolega z Floridy vymyslel tento termín, pomyslel jsem si: "Ano, skutečně jsem se cítil stále stejně." A takhle se cítím teď, když to píšu – ačkoli jsem to nikdy předtím neformuloval takto: Nejsem adventistický duchovní v důchodu, ale jsem kazatel v důchodu, který je stále šťastný, že může pracovat v církvi adventistů!

Rinder Bruinsma. 13. dubna 2017
Dr. Reinder Bruinsma je správcem a pastorem církve SDA, autorem knih a článků.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická tradice.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

"...... My adventisté jsme dlouho žili pod vlivem hierarchie. Hierarchií mám na mysli administrativní struktury podporované administrativním přesvědčením, které podporují nejen centralizovanou koordinaci, ale také centralizované řízení místních sborů. Ani jediný bod nebo titulek Písma svatého však tuto myšlenku nepodporuje. Ježíš prohlásil: „Víte, že mezi pohany nad nimi panují ti, které uznávají za své vládce, a jejich velcí jsou nad nimi tyrany. Ale mezi vámi tomu tak není; ale kdo se chce mezi vámi stát velkým, ať je vaším služebníkem, a kdo chce být mezi vámi první, ať je otrokem všech“ (Marek 10:42–44)..........."
( z článku)

https://spectrummagazine.org/views/2022 ... -hierarchy

Neregistrovaný

Re: Adventistická tradice.

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

My adventisté jsme dlouho žili pod vlivem hierarchie. Hierarchií mám na mysli administrativní struktury podporované administrativním přesvědčením, které podporují nejen centralizovanou koordinaci, ale také centralizované řízení místních sborů.
Proč autor píše v minulém čase? Trvá to dodnes.
Ani jediný bod nebo titulek Písma svatého však tuto myšlenku nepodporuje.
To bych ale netvrdil-v SZ byl kult zřetelně centralistický-byla jedna svatyně, jeden velekněz, po babylonském zajetí, kde zřejmě vznikly synagogy, se vše vrátilo k centralizaci. Hierarchie měla věci pevně v rukou, po vzniku křesťanství byli lidé vylučování ze synagog pro učení Krista.
Co se týče NZ, je to podobné, mezi prvními křesťany proběhl jakýsi sněm, kde byli vedoucí církve, jemuž se třeba pak zodpovídal Pavel a který vydal i nějaké předpisy pro křesťany z pohanů. Apoštolové byli autoritativními osobami, v 1.Tim a Tit je řeč o biskupovi, sám Timoteus dostal jakési pověření od církve, vše je to ale teprve na začátku formování křesťanské církve jako takové. Vzhledem k sporům s jinověrci a proselyty bylo potřeba jednotné učení, což by se nepodařilo, kdyby byl každý sbor samostatný. Takže bible myšlenku centralizace potvrzuje.
Spíše je na řadě otázka do jaké míry by mohl či měl být dnes sbor samostatný? A jsme vůbec schopni po letech v totalitě a zvyklí na tuto hierarchii k samostatnosti?
Osobně bych uvítal několik změn:
-sbor by se měl podílet na výběru a hodnocení práce kazatele
-výbor sboru by měl plánovat kázající na bohoslužby s přihlédnutím, že kazatel by měl samozřejmě vždy právo kázat ve sboru, který má na starosti
-sbor by měl mít více práv k tomu, jak naložit s vybranými prostředky na evangelizaci
-sbor by měl mít práva rozhodovat, jak se nakládá s budovou sboru (např. členové sboru v minulosti sbor postavili, ale budova sboru nepatří a sdružení ji může kdykoliv prodat)
-zástupce sboru při volbách v církvi by měl mít větší slovo, než doposud (při volbách mají hlas nevolení členové církve, kteří lehce zástupce sborů přehlasují)
Prakticky jsem spíše pro kongregační model, než pro současný.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická tradice.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Neregistrovaný napísal: 12 Feb 2022, 16:04
My adventisté jsme dlouho žili pod vlivem hierarchie. Hierarchií mám na mysli administrativní struktury podporované administrativním přesvědčením, které podporují nejen centralizovanou koordinaci, ale také centralizované řízení místních sborů.
Proč autor píše v minulém čase? Trvá to dodnes.
Ani jediný bod nebo titulek Písma svatého však tuto myšlenku nepodporuje.
To bych ale netvrdil-v SZ byl kult zřetelně centralistický-byla jedna svatyně, jeden velekněz, po babylonském zajetí, kde zřejmě vznikly synagogy, se vše vrátilo k centralizaci. Hierarchie měla věci pevně v rukou, po vzniku křesťanství byli lidé vylučování ze synagog pro učení Krista.
Co se týče NZ, je to podobné, mezi prvními křesťany proběhl jakýsi sněm, kde byli vedoucí církve, jemuž se třeba pak zodpovídal Pavel a který vydal i nějaké předpisy pro křesťany z pohanů. Apoštolové byli autoritativními osobami, v 1.Tim a Tit je řeč o biskupovi, sám Timoteus dostal jakési pověření od církve, vše je to ale teprve na začátku formování křesťanské církve jako takové. Vzhledem k sporům s jinověrci a proselyty bylo potřeba jednotné učení, což by se nepodařilo, kdyby byl každý sbor samostatný. Takže bible myšlenku centralizace potvrzuje.
Spíše je na řadě otázka do jaké míry by mohl či měl být dnes sbor samostatný? A jsme vůbec schopni po letech v totalitě a zvyklí na tuto hierarchii k samostatnosti?
Osobně bych uvítal několik změn:
-sbor by se měl podílet na výběru a hodnocení práce kazatele
-výbor sboru by měl plánovat kázající na bohoslužby s přihlédnutím, že kazatel by měl samozřejmě vždy právo kázat ve sboru, který má na starosti
-sbor by měl mít více práv k tomu, jak naložit s vybranými prostředky na evangelizaci
-sbor by měl mít práva rozhodovat, jak se nakládá s budovou sboru (např. členové sboru v minulosti sbor postavili, ale budova sboru nepatří a sdružení ji může kdykoliv prodat)
-zástupce sboru při volbách v církvi by měl mít větší slovo, než doposud (při volbách mají hlas nevolení členové církve, kteří lehce zástupce sborů přehlasují)
Prakticky jsem spíše pro kongregační model, než pro současný.
Daná věta může mít i jiný význam, než jen minulostní čas. Já jsem z toho pochopil, že je to dlouhý čas, který někde v minulosti má počátek a přinášel nějaké důsledky.
Hierarchický status v Bibli nevnímám tak konzervativně jednoznačně. K hierarchii přispěla spíše lidská touha po napodobení pohanského modelu a také světského modelu v nz době. V Bibli je popisovaný vývojový průběh a stav židovské společnosti a později i křesťanské společnosti.

Neregistrovaný

Re: Adventistická tradice.

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

V bibli je popsán i model absolutní a nespoutané pneumoarchie (každý z ducha narozený si vane kam chce duch a nikdo neví odkud a kam směřuje, jen slyší jak plyne)

I model struktury církve starší, diakon, jáhen,

Podle mne to odráží jak nedokonalost lidí - první byl ideál pouze pro lidi natolik napojené na Boha kteří prodali vše co měli a šli za ním a druhý více přiblížený realitě lidí.

Ale také je to projev nejednotného pohledu na nějakou nauku u samotné bible.

Osobně si myslím, že každému podle jeho víry - věříš že je potřeba hierarchie - tady ji máš a tady na to máš verše.
Věříš, že můžeš jít životem sám ve vztahu k Bohu - tady máš taky nějaké verše a jdi si to zkusit žít.

Ve struktuře je pokušení moci a snahy ovládat ostatní nebo se zbavit osobní zodpovědnosti a vedení srdcem, když mám pravidla, zvyklosti a tradici.

Ve individualismu je zase pokušení schovat za něj i útěky od svých zkoušek k různým destruktivním návykům a nemuset nikomu ani sobě nic obhajovat a díky tomu utíkat svému svědomí.

Po smrti ale půjdou před věčnost a Boha jednotlivci a ne struktury a hierarchie jako celek.
Aspoň vsázím já, že to tak bude :acute:

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická tradice.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Stále bude rozdíl mezi strukturou v které se vládne a nebo slouží. Mám zato, že služba je priorita-cíl, ale poslušnost si vynucuje struktura.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní