O nás bez nás, ale i s námi.

Diskusia o všetkom ostatnom.
mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: O nás bez nás, ale i s námi.

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Ty jsi adventista? Tak možná papírový.
Vždyť se jim zde ve svých trapných komentářích prakticky neustále posmíváš a souhlasíš s neadventisty.
Jsi sice starší, ale nedokážeš odpovědět ani na jednoduchou otázku/y, který ti někdo mladší položí. Zase jeden co byl nejspíše v minulosti pokřtěn bez vyučování, kazatel přijel do vesnice a řekl dneska bude křest, sežeňte všechny mládežníky a už se křtilo v 60 letech bez křestního listu samozřejmě. V co věříš se tě nikdo tehdy neptal, stačilo, že jsi věřil v Ježíše. Takže ti asi chybí úplné základy, když bojuješ proti sobotě jako "adventista".

...Já jsem adventista, ale ty jsi co? Drž se svého vyjádření, že nejsi adventista a nech ostatní na pokoji.

Já jsem křesťan a to stačí, nikde není napsáno, že musíš být nějaký ...ista, abys mohl být spasený. Církev tě může přivézt ke spasení, ale sama o sobě nikoho nespasí to si zapamatuj.

Takže znovu se ptám o jsi si vymyslel:
...V jednom směru má Tomáš pravdu. Udělali jsme (jednoduše vyjádřeno) ze soboty něco k čemu nebyla určena.

O ničem takovém v předchozích komentářích TP nic nemluví.
K čemu tedy nebyla sobota určena?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: O nás bez nás, ale i s námi.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Stačí, když mi rozumí Tomáš. Tobě nenáleželo na to odpovídat. Já nejsem adventista proto, abych byl spasen.
Nepleť se do diskuze, které nerozumíš. Nepohrdám s tebou, ale nefunguje to.
Stačí něco napsat jinak a hned máš potíže s pochopením. Je to v doslovnosti a nepochopení myšlenky.
Přečti si jeho webové stránky a možná ti to dojde.
A neopisuj ode mě to, že církev nikoho nespasí. To jsem tu psal již v různých obměnách.
Jsem rád, že jsi k tomu dozrál.
Já jsem nikde nepsal, že jen adventisté budou spaseni, atd. atd. Máš slabou paměť na své minulé
výroky. Snad nechceš, abych ti zde dával tvé vlastní výroky. Nemělo by to smysl.
Nikdy bych o komkoliv nenapsal, že všechno co píše je ........ Každý může někdy něco napsat co může být i dobré.
Pleteš pojmy. "Technické" vyjádření k problematice našeho učení není posměch.
V tom posměchu na tebe nemám. Nikoho netituluji tak jako ty, v tomto směru jsi dokonalý a originální jednička.
Toto vlákno jsem nezaložil na to, abych se dohadoval s nějakým Mikimem, který jen dochází do sboru
Havířov Suchá, atd. myslím, že další informace o tobě nemusím poskytovat.

Tomáš Plechatýý

Re: O nás bez nás, ale i s námi.

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

ambassador napísal: 21 Jún 2021, 20:22 Významově mohu souhlasit, že sobota není matematickým středem desatera.
Význam slova střed není nikdy jednoznačný. Teprve spojení v daném větném vyjádření určuje co je skutečně myšleno.
Určitě může být význam slova "středem" i matematický.
Máš adventisty za nevzdělance, že budou tvrdit to co píšeš ty a že je to tak i myšleno?
Jaký je potom význam slova soběstředný?
Co znamená, když se řekne, že se něco stalo středem pozornosti a nebo postavit do středu pozornosti?
Někdy se místo slova středem napíše těžištěm.


Slovo:
střed

Synonyma:
• ohnisko

• centrum

• prostředek

• půle

• srdce

Nebo zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99ed
Ano v době, kdy jsem ten článek psal, tak jsem počítal s tím, že ne všichni adventisté jsou stejně vzdělaní a inteligentní. Účel byl, aby článku a námitkám rozuměli i ti prostší.
Druhé části tučné věty nerozumím. Někteří tak činí podle mne, nikoliv kvůli nevzdělanosti, ale s cílem přesvědčit i za cenu trochu ohýbání textů.

Vím že střed je i těžiště, centrum, nebo jádro. A vím, že v tomto smyslu to bylo psáno.
Ale s tímto závěrem nesouhlasím a jsem přesvědčen, že pro něj jsou používány argumentační a výkladové fauly.

Jako faul mi původně přišla i tvá věta, že ,,Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by jsme to takto představovali."
Může to tak být že ses nesetkal, ale přišlo mi to silně nepravděpodobné - protože já jsem se s tím setkal a to silně a často. Ty jsi tu několikrát zmínil vyšší věk i zkušenosti s velice konzervativním prostředím moravských sborů. Tak jsem nevěřil, že bys to neslyšel.
Omlouvám se ti tedy už asi po padesáté za svou horkokrevnost, ve které jsem ti rychle přisoudil mylně falešnou nevědomost a kvůli tomu jsem s emocemi šel to příspěvkové bitvy.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: O nás bez nás, ale i s námi.

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Opravdu s Tebou se nemá smysl bavit protože jsi nestále mimo téma a ani napodruhé jsi neodepsal na jednoduchou otázku. Pleteš si pojmy s dojmy.

Ambassador...V jednom směru má Tomáš pravdu. Udělali jsme (jednoduše vyjádřeno) ze soboty něco k čemu nebyla určena.

A já se jen ptám potřetí:
K čemu tedy nebyla sobota určena?

Tomáš Plechatýý

Re: O nás bez nás, ale i s námi.

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

mikim napísal: 22 Jún 2021, 21:40 Opravdu s Tebou se nemá smysl bavit protože jsi nestále mimo téma a ani napodruhé jsi neodepsal na jednoduchou otázku. Pleteš si pojmy s dojmy.

Ambassador...V jednom směru má Tomáš pravdu. Udělali jsme (jednoduše vyjádřeno) ze soboty něco k čemu nebyla určena.

A já se jen ptám potřetí:
K čemu tedy nebyla sobota určena?
Mikime
Tobě se nikdy v životě nestalo, že ti nějaká osoba přestala stát za odpovědi?

Ježíšovi třeba ano.

Ambassador ti tu dává najevo, že ti dokáže, ale nechce odpovědět.
Už to že ti odepisuji já jde proti části mého přesvědčení, protože to mám s tebou podobně jako on.

Už ve školce se děti učí, že když se k sobě nebudou chovat / mluvit hezky, tak se s nimi nebudou chtít ostatní kamarádit / bavit.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: O nás bez nás, ale i s námi.

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Ty nejsi adventista a já reaguji na to ci řekl Ambassador:
...Udělali jsme (jednoduše vyjádřeno) ze soboty něco k čemu nebyla určena.

A já jsem se ho jako adventisty jen zeptal k čemu nebyla určena 3x a doteď na to nedokázal odpověď jednoduše protože to sám neví a ty ho v tom lhaní ještě svými bludy kterými jiným vymýváš mozky na adventismus.cz ještě podporuješ.

Já můžu psát komukoliv a pokládat otázky, pokud dotyčný neodpoví pak nic neví a jen si vymýšlí a shazuje adventisty a takové jednání se mi pochopitelně nelíbí. Ozvu se jen proto, aby se i druzí zamysleli, že to co často píše na Ačostým jsou nesmysly ať se to komuloliv líbí nebo ne. A když je Ambassador zahnaný s odpovědí do kouta ihned mne začne pomlouvat jako Lída a vytahovat na mne všechny drby:) o čemž svědčí jeho charakter co je zač.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: O nás bez nás, ale i s námi.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Tomáš Plechatýý napísal: 22 Jún 2021, 21:36
Ano v době, kdy jsem ten článek psal, tak jsem počítal s tím, že ne všichni adventisté jsou stejně vzdělaní a inteligentní. Účel byl, aby článku a námitkám rozuměli i ti prostší.
Druhé části tučné věty nerozumím. Někteří tak činí podle mne, nikoliv kvůli nevzdělanosti, ale s cílem přesvědčit i za cenu trochu ohýbání textů.

Vím že střed je i těžiště, centrum, nebo jádro. A vím, že v tomto smyslu to bylo psáno.
Ale s tímto závěrem nesouhlasím a jsem přesvědčen, že pro něj jsou používány argumentační a výkladové fauly.

Jako faul mi původně přišla i tvá věta, že ,,Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by jsme to takto představovali."
Může to tak být že ses nesetkal, ale přišlo mi to silně nepravděpodobné - protože já jsem se s tím setkal a to silně a často. Ty jsi tu několikrát zmínil vyšší věk i zkušenosti s velice konzervativním prostředím moravských sborů. Tak jsem nevěřil, že bys to neslyšel.
Omlouvám se ti tedy už asi po padesáté za svou horkokrevnost, ve které jsem ti rychle přisoudil mylně falešnou nevědomost a kvůli tomu jsem s emocemi šel to příspěvkové bitvy.
Psal jsem to s vědomím, že jsem za svůj život nepostřehl matematické řazení soboty do středu 10. Prožil jsem posledních 10 let aktivního života v konzervativním sboru, byl to závěr mého činovnického působení v casd. Ani tam jsem to nepostřehl. To, že se sobotě dávalo nezdravě důležité místo jsem vnímal. Odráželo se to ve vzájemné kontrolní činnosti členů, kdo, kdy a co v sobotu dělal špatně.
Rád s tebou podiskutuji o věcech i když můžeme zůstat v něčem odlišně s vlastním pohledem.
Právě Moravskoslezské konzervativní prostředí mě otevřelo oči, jak jsme se egocentricky představovali svému okolí. Ty nekonečné rozhovory v nichž byla cítit vševědoucnost, nadřazenost mě vedli k rozhodnutí ponechat tento sbor svému vlastnímu životu a jít o dům dál.


ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: O nás bez nás, ale i s námi.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Zkušenost v diskuzi s adventistickým teologem. Kopírováno z jiného webu.
Otázky a odpovědi:

Čtenář, posluchač: Je sobota středem desatera?
Teolog casd: Všetky prikázania desatora sú rovnako dôležité.

Č: Adventisté sedmého dne věří... - výklad základních věroučných článků
str. 301 2. Sobota a zákon. Bůh vložil sobotní přikázání do středu Desatera,
kde je napsáno:......
T: Áno vložil, tak ako píšete.

Č: To je ofic. veřejně vyjádřené učení CASD. Mě však zajímá, jak je to myšleno?
T: Je to myslené tak, že prikázania v desatore nie sú porozhadzované podľa náhodného žrebovania ale ich rozdelenie tiež nesie svoje posolstvo. Najprv čítame o prikázaniach ohľadom nášho vzťahu s Bohom, ktoré majú vnútornú nadväznosť jedno na druhé a potom nasledujú tie, ktoré sa týkajú vzťahov medzi ľuďmi, pričom ich zoradenie taktiež nesie vnútorné posolstvo.
Adventisti teda v postavení soboty v desatore vnímajú určité posolstvo, či dôraz ktorý chcel dať Pán, keďže prikázanie začína výzvou: "pamätaj", taktiež obsahuje znaky starozákonnej pečate: meno, titul... No nikdy som sa ako teológ či kazateľ CASD nestretol v oficiálnej literatúre či vyjadreniach, že by sobota bola hlavným/najpodstatnejším prikázaním či nebodaj otázkou spásy. Cirkev oficiálne verí, že členovia Božieho ľudu sú naprieč všetkými cirkvami roztrúsaný i za bránami CASD.

Č: Je slovo "střed" matematickým vyjádřením umístění soboty v desateru?
T: A je 4 bližšie k 5 alebo k 1? Pokiaľ hľadáte "presný stred" tak ho ťažko nájdete, keďže číslo 10 je párnym číslom. :-)
Ja osobne by som prikázania rozdelil na tri skupiny. Tie čo sú na začiatku, v strede a na konci... a áno číslo 4 by bolo v strede.

Č
: Já nehledám matematický střed, ten používá a představuje casd ve svých publikacích, čili v mimobiblických pramenech.
Kde tu jistotu bere casd, že je to střed? Lépe se už nedokáži zeptat.
Kde je v Bibli přímá Hospodinova řeč stavící 4 přikázání do středu, centra, jádra desatera? Je 4 přikázání na tolik důležitější
než ostatní přikázání nebo smluvní podmínky, že se tak adventisté soustředili na zvěstování soboty? Je sobota středem zvěstování evangelia?
Znovu, proč adventisté sobotu staví svými vyjádřeními do středu desatera?
Kde vy sám berete jistotu, že na dvou deskách byl text rozdělen na dvě části? Má smlouva jedno vyhotovení a nebo je rozdělena na dvě části? Různě podobné otázky mohou člověka posunout k jádru desatera a k tomu proč je zapsáno v Biblickém textu.
V Bibli není desatero rozděleno na dvě části. Dvě desky nemusí bezpodminečně znamenat, že text je rozdělen na dvě části.
T: Židia i kresťania sa zhodnú na tom, že destoro bolo rozdelené na dve skupiny na dvoch doskách, nezhodnú sa len na tom, ktoré prikázania kde boli napr. židia rozdelujú desatoro na 5 a 5 pretože prikázanie "cti otca i matku" vnímajú v prvom rade vo vzťahu s Bohom. Katolícka cirkev má zasa rozdelenie 3 a 7, keďže drhé prikázanie vyputili a desiate rozdelili.
Chápem, že pre vás to môže byť dôležitá téma no v teologických kruhoch rozdelenie nikoho "zo stoličky nedvíha", keďže rozdelenie význam má (na tom sa všetci zhodnú) ale každý chápe, že pointa je v niečom inom :-)
Čo sa týka vašich otázok na dôraz soboty, ten je v spomínanej publikácii vysvetlený vyčerpávajúco.

Č: Shodnout se mohou lide na čemkoliv, ale důležité je co na to Hospodin?
Smlouva nezná termín (papírového) dělení na půlky, třetiny, atp. platí to jen pro následné dědění.
To je jakoby Bůh měl malý kamenný formát a proto musel dát dva kameny.
Počet desek je nedůležitý. Hraje roli jen tehdy, když platí, že musí být dvě identická vyhotovení,
protože jsou dvě zúčastněné strany.

Č: V desateru je rozhodující, centrální, stěžejní, ( dáno jádro na ) začátek a nikoliv střed.
Já Jsem ...... to je základ, střed, centrum, podmínka chápání desatera - smlouvy.
Adventisté ten důraz silně přesunuli na 4 přikázání a tím se nesprávně představili
v křesťanství.
Dát tak silný důraz na sobotu může svědčit o zahledění se do 24 hodinového
dne. Jinými slovy je to dáno přehlédnutím nebo ignorováním různých literárních
žánrů v Bibli, kterými jsou představeny myšlenky v Bibli. Tím vzniká závislost na
doslovnosti a skutečný význam sdělení v daném textu může uniknout.
Bible je plná příběhu a také se to dá vyjádřit, že Bible je jeden velký příběh.
Jsou to nosiče zvěsti. Pokud se soustředím na nosič vice než co je v něm,
pak to skutečné oslovení uniká. Nosič je technický výraz dnes již hodně známý,
(gramofonové desky, flešky, magnetofonové pásky, knihy, atd.) Nosiče stárnou a jsou nahrazeny
novou technologií nosičů, ale zaznamenaná myšlenka na nosiči zůstává. Zabývat se nosičem,
je ztráta drahocenného času. Tak podobně je sobota nosičem myšlenky, ale silný
důraz na technický termín sobota vede k minutí se cíle.
Malá poznámka: Je.li v Bibli něco důležitého, pak je to vyjádřeno vícekrát, minimálně dvakrát.
Dvě stejné desky se stejným obsahem mohou znamenat důraz a vyjádření v první - úvodní
myšlence smlouvy je opakováno ve 4 smluvním bodu. Důraz je tedy opět na Zřizovateli smlouvy.
V podstatě mi je jedno, jak je to uspořádáno, protože pro mě je Hospodin ten Hlavní ve smlouvě,
ostatní je podružné - bez Hospodina nic neříkající.
Prílohy
009.jpeg
009.jpeg (13.66 KiB) 2605 zobrazení

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: O nás bez nás, ale i s námi.

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

V diskuzi s konkrétním teologem casd jsem se dověděl, že spisy EGW nejsou oficiálním vyjádřením církve adventistů.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 22 neregistrovaných