Bible......?

Diskusia o všetkom ostatnom.
ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Bible......?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Komentář byl psán s povědomím, že jsou jedinci, kteří vnímají potřebu působení Ducha Svatého při čtení Bible jen někde tam na začátku.
"Mít Ducha Svatého" - tak to nechápu, jak to myslíš. Je pravdou, že se v Bibli nachází otázka: "Přijali jste Ducha Svatého?" Porozuměl jsem tomu tak, že jde o přijetí JEHO působení v mém osobním životě ve vztahu k ostatním. Nejde o vlastnění Ducha Svatého, Záleží tedy na tom, jak jsi to myslel. V neposlední řadě jde také o ovoce, třeba podle ep. Galatským 5 kapitoly.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Bible......?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

"Slyšeli jsme nebo slyšeli jste "Slovo Boží" fráze zaznívající někdy z kazatelen.
Význam slov prochází proměnou a je jedno jestli to bereme v úvahu a nebo se tomu bráníme.
Takovým slovem může být "Bible" postupně se vžila FRÁZE Boží Slovo.
Celkem nic by se nestalo, kdyby se ten nový pojem nezneužíval..
Doslovný význam těchto slov by asi mohl byt: Slovo od Boha, Slovo, které řekl Bůh, atp.
Lidová tvořivost pak z Bible dělá hotová umělecká díla - Vkládá Bohu do Jeho
úst to, co řekl někdo jiný.
Pokud bychom zůstali jen u toho, že se jedná o to, že pisatelé Bible byli
inspirováni Duchem Svatým, aby napsali to co napsali, formou kterou měli
k dispozici, pak by to bylo celkem jednodušší. Tím, že se operuje nadmíru
jednotlivými verši nebo slovy z Bible jakoby každé slovo vyšlo z úst Boha,
děláme ji nevěrohodnou a pro dnešního člověka nepoužitelnou.
A vědeckost Bible je na hony vzdálená jejímu původnímu významu pro
tehdejší společenství víry a tím se v dnešní společnosti stala kolbištěm
konspiračních názorů ve střetu s obyčejnou a prostou vírou v Boha.
Vůbec nic neumocníme, když budeme šlágrovitě používat výraz "Boží Slovo"
naopak uzavřeme Věčného Boha do lidských hlásek.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Bible......?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Největší neštěstí v křesťanství se projevilo v dogmatizování Biblického textu.

Neregistrovaný

Re: Bible......?

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Největší neštěstí v křesťanství se projevilo v dogmatizování Biblického textu.
Nikdo na Tvé poznámky od dubna 2020 nereaguje, tak Ti udělám radost.
Já si to nemyslím, že to bylo největší neštěstí. Za větší považuji neobrácené lidi v církvi, zneužívání moci církví a naopak nerespektování bible. Věřím, že Boží slovo má moc, ať tvůrčí nebo že působí na lidskou mysl a srdce a to i dnes.
Vzhledem k tomu, že byly objeveny staré zdroje biblických knih (Kumrán, Sinaj), tak máme dnes rekonstruovaný text, který je velmi dobrý a blíží se zřejmě původně zapsaným textům.
Není jasné, co myslíš dogmatizováním. Každopádně, pokud si pod sebou podřežeš větvičku ve smyslu, že nebudeš biblický text respektovat, tak budeš dogmatizovat svoje slovo, což zde někteří nevědomě dělají.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Bible......?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Neregistrovaný napísal: 06 Dec 2020, 10:27
Největší neštěstí v křesťanství se projevilo v dogmatizování Biblického textu.
Nikdo na Tvé poznámky od dubna 2020 nereaguje, tak Ti udělám radost.
Já si to nemyslím, že to bylo největší neštěstí. Za větší považuji neobrácené lidi v církvi, zneužívání moci církví a naopak nerespektování bible. Věřím, že Boží slovo má moc, ať tvůrčí nebo že působí na lidskou mysl a srdce a to i dnes.
Vzhledem k tomu, že byly objeveny staré zdroje biblických knih (Kumrán, Sinaj), tak máme dnes rekonstruovaný text, který je velmi dobrý a blíží se zřejmě původně zapsaným textům.
Není jasné, co myslíš dogmatizováním. Každopádně, pokud si pod sebou podřežeš větvičku ve smyslu, že nebudeš biblický text respektovat, tak budeš dogmatizovat svoje slovo, což zde někteří nevědomě dělají.

To jako musí někdo reagovat? Někdo přečte a nechce nebo nemá potřebu reagovat. Prosím nepiš proto, aby jsi mě udělal radost. V takovém případě je to bezcenné.
Myslet si můžeš co chceš!
Dogmatizuje vždy jen nějaká církevní organizace nebo jednotlivci.
Bible sama o sobě není dogmatické čtení.
Pokud by byla Bible dogmatickým textem, pak by byla zřejmě jen jedna církev
a rozhodně ne takové množství.
(duben ??)

Neregistrovaný

Re: Bible......?

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

To jako musí někdo reagovat? Někdo přečte a nechce nebo nemá potřebu reagovat. Prosím nepiš proto, aby jsi mě udělal radost. V takovém případě je to bezcenné.
Myslet si můžeš co chceš!
Dogmatizuje vždy jen nějaká církevní organizace nebo jednotlivci.
Bible sama o sobě není dogmatické čtení.
Pokud by byla Bible dogmatickým textem, pak by byla zřejmě jen jedna církev
a rozhodně ne takové množství.
(duben ??)
Ano, od od jara jsi sem dával příspěvky jen Ty, opravuji tedy, že od 1.5. , myslet si skutečně mohu, co chci, naštěstí.
Máš pravdu, že někdo nemá potřebu reagovat, ale já jsem reagoval, protože jsem s Tebou nesouhlasil, že největší neštěstí bylo či je dogmatizování bible. Mám názor, že dogmatizovat text se dá obtížněji, než dogmatizovat učení. Prostě, co je napsáno, to je napsáno, s tím hnout nemůžeš a nemusíš se podivovat, že někdo řekne "slyšeli jste slovo Boží" (typicky v katolické církvi při mši, že?).
Pak by mohl být v Tvém pojetí dogmatik Ježíš, protože několikrát řekl "psáno jest".
Množství církví s tím nemá žádnou souvislost, všichni prakticky používají stejné texty a církví je hodně. Dogma je v učení.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Bible......?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Neregistrovaný napísal: 06 Dec 2020, 18:48
To jako musí někdo reagovat? Někdo přečte a nechce nebo nemá potřebu reagovat. Prosím nepiš proto, aby jsi mě udělal radost. V takovém případě je to bezcenné.
Myslet si můžeš co chceš!
Dogmatizuje vždy jen nějaká církevní organizace nebo jednotlivci.
Bible sama o sobě není dogmatické čtení.
Pokud by byla Bible dogmatickým textem, pak by byla zřejmě jen jedna církev
a rozhodně ne takové množství.
(duben ??)
Ano, od od jara jsi sem dával příspěvky jen Ty, opravuji tedy, že od 1.5. , myslet si skutečně mohu, co chci, naštěstí.
Máš pravdu, že někdo nemá potřebu reagovat, ale já jsem reagoval, protože jsem s Tebou nesouhlasil, že největší neštěstí bylo či je dogmatizování bible. Mám názor, že dogmatizovat text se dá obtížněji, než dogmatizovat učení. Prostě, co je napsáno, to je napsáno, s tím hnout nemůžeš a nemusíš se podivovat, že někdo řekne "slyšeli jste slovo Boží" (typicky v katolické církvi při mši, že?).
Pak by mohl být v Tvém pojetí dogmatik Ježíš, protože několikrát řekl "psáno jest".
Množství církví s tím nemá žádnou souvislost, všichni prakticky používají stejné texty a církví je hodně. Dogma je v učení.
Nevím jak dlouho sem chodíš, ale vlákna, které jsem založil myšlenkově udržuji. Reagovat můžeš, ale nedělej to pro mě. Souhlasit se mnou nemusíš, nikoho nenutím, jen se sdílím. Každý kdo se sdílí je snadno zranitelný.
Dogma se tvoří z Bible nevzniká ve vzduchoprázdnu. To co si mohl dovolit Ježíš, tak to si nemůžeme automaticky dovolit my lidé.
Nechci se s tebou hádat, ale nevnímám Bibli dogmaticky, protože je to snadno napadnutelné. Když se třese základy, "třesou" se lidé stojící na třesených základech.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Bible......?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Postavit svou teologii na jednom slůvku z Bible znamená minout se cíle.
Ještě se může stát, že samotné slůvko je jen nějakou verzí překladu,
která nemusí vystihnout záměr pisatele.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Bible......?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Kdo vchází do Bible se svým názorem snadno si odnáší potvrzení svého názoru.

Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Bible......?

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

Pravdu Božieho Slova zapísaného v Biblii zjavuje Boh v srdci človeka.

Ján14 26 Ale Tešiteľ, Svätý Duch, ktorého pošle Otec v mojom mene, ten vás naučí všetkému a pripomenie vám všetko, čo som vám povedal.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 27 neregistrovaných