Klastorny zivot

Diskusia o všetkom ostatnom.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Klastorny zivot

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Davnejsie premyslam nad tym, preco adventisti ine protestantske cirkve neprevadzkuju klastory a nepodporuju mnissky zivot.

Nepoznam osobne ziadneho mnicha ci mnisku. Stretol som raz cloveka, ktory chodil vzdy v lete do klastora “na dovolenku“ a velmi si to pochvaloval.

Existuje vela ludi, ktori nemozu alebo nechcu viest rodinny zivot. Klastorne spolocenstvo by bolo mozno pre nich dobrou volbou, zasvateny zivot by ich mohol naplnit.

Ste za to, aby adventisti vytvorili vlastny rad a umoznili a podporili zaujemcom zasvateny zivot v rade ?

Rozmyslali ste niekedy sami, ci by mnissky rad a disciplina bola ta spravna cesta pre vas ?

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Klastorny zivot

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

log napísal:Nepoznam osobne ziadneho mnicha ci mnisku. Stretol som raz cloveka, ktory chodil vzdy v lete do klastora “na dovolenku“ a velmi si to pochvaloval.
Také takového člověka znám. Je pravděpodobné, že je to tatáž osoba, kterou znám i já i Ty. Do kláštera nechodím, ale začala jsem praktikovat "samotu". Minimálně 2x ročně potřebuji úplný klid, abych mohla být sama s Bohem aspoň na pár dní - buď v přírodě nebo jinde. Moje oblíbené modlitební místo je okolí Bratislavského hradu.
Kdysi jsem si chodila k baziliánům do krypty zahajovat sobotu :).
log napísal:Existuje vela ludi, ktori nemozu alebo nechcu viest rodinny zivot. Klastorne spolocenstvo by bolo mozno pre nich dobrou volbou, zasvateny zivot by ich mohol naplnit.
To je možné, ale otázkou by byl asi provoz a financování budovy, dále změna přemýšlení CASD či protestantských církví.
log napísal:Ste za to, aby adventisti vytvorili vlastny rad a umoznili a podporili zaujemcom zasvateny zivot v rade ?
To též nezní zle.
log napísal:Rozmyslali ste niekedy sami, ci by mnissky rad a disciplina bola ta spravna cesta pre vas ?
Přemýšlela jsem o tom. Ale nyní jsem ve stavu manželském a doufám, že nám to vydrží "dokud nás smrt nerozdělí" či dokud se nedožijeme Ježíšova návratu.
Před pár dny jsem se Boha ptala, kde je moje místo, a On mi to ukázal.
Není to o tom, že by Bůh posílal lidi vždy tam, kde je jim dobře, kde nejsou žádné problémy.
Je docela možné, že já bych si ze své vůle vybrala lehčí cestu, ale On mě teď chce mít tam, kde je to potřeba.

Ale jinak přiznávám, že představa klášterního života lákavá je.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Klastorny zivot

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

log napísal: 12 Sep 2018, 20:37 Davnejsie premyslam nad tym, preco adventisti ine protestantske cirkve neprevadzkuju klastory a nepodporuju mnissky zivot.

Nepoznam osobne ziadneho mnicha ci mnisku. Stretol som raz cloveka, ktory chodil vzdy v lete do klastora “na dovolenku“ a velmi si to pochvaloval.

Existuje vela ludi, ktori nemozu alebo nechcu viest rodinny zivot. Klastorne spolocenstvo by bolo mozno pre nich dobrou volbou, zasvateny zivot by ich mohol naplnit.

Ste za to, aby adventisti vytvorili vlastny rad a umoznili a podporili zaujemcom zasvateny zivot v rade ?

Rozmyslali ste niekedy sami, ci by mnissky rad a disciplina bola ta spravna cesta pre vas ?

A co dělají mniši dnes? vaří pivo nebo víno

https://www.e15.cz/magazin/pivo-vari-i- ... ere-846773
https://sonnek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=499654
https://www.pozitek.cz/clanky/podnikavi ... pagne.html

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Klastorny zivot

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Má-li klášterní život nějakou definici, pak je dobré definovat jestli jedinec nemůže být uzavřen do kláštera i bez kláštera. Klášterní život většina lidí chápe pouze ve spojitosti s budovou a teprve potom nějakou následnou činností. Klášterní život má vždy nějaké společné pravidla - regule.
Pak i adventista může žít v klášterním řádu bez kláštera.
Pravidla, řád, regule vždy někdo na začátku stanovuje, buduje, tvoří. Pohledem zpět lze vystopovat i v adventismu prvky klášterního-komunitního života. Oblékání, strava, uzavřené nastavené "meditování" v sobotní škole. Zajímavé je, že i dětská sobotní školka může vést do uzavřeného myšlenkového kláštera.
Mohu tedy žít za zdí kláštera vystaveným pomoci věroučného systému. Žel kláštery měly i své sklepní prostory, kde zůstalo na nějakou dobu ukryto nejedno nepříjemné tajemství.
Bez řádu to nejde, vzniká chaos. Tragédií je řád, který se stane cílem. Pomocné věci se stanou prvořadé.......

28 věroučných bodů se stává hradbou kamenných bloků "vytesaných" v nějaké době a dodnes jsou obdivovatelé této "mistrné" stavby. Tato stavba má i chrám stojící na přesném počtu pilířů a na nich stojí meditační, uzavřený klášterní život nejednoho adventisty.
Prílohy
img.obrazky.jpg

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Klastorny zivot

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

ambassador napísal: 15 Sep 2018, 03:10 Má-li klášterní život nějakou definici, pak je dobré definovat jestli jedinec nemůže být uzavřen do kláštera i bez kláštera.

28 věroučných bodů se stává hradbou kamenných bloků "vytesaných" v nějaké době a dodnes jsou obdivovatelé této "mistrné" stavby
Nie, nemoze. Bohuzial stale davas slovam iny vyznam, nez maju. Rovnako nemozes ist autom bez auta. Existencia dopravneho radu na tom nic nezmeni.

Ze ztotoznujes klastorny zivot s vieroucnymi bodmi adventistov je pozoruhodny myslienkovy skrat.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Klastorny zivot

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

http://www.benediktini.cz/zivot-podle-rehole.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3 ... C3%ADrkev)

https://www.klastervyssibrod.cz/Stat-se ... ivota-dnes

Nic na světě není úplně stejné. Hlavní myšlenka je ve společných, podobných rysech.
To, že to nelze brát doslovně je pravděpodobně jasné. I když... ne každému. Někdy se používají projevy v nějaké komunitě pro pochopení důležité myšlenky, která ukazuje podobné projevy v jiné komunitě.

Milan
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 07 Aug 2016, 05:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Klastorny zivot

Neprečítaný príspevok od používateľa Milan »

Ze ztotoznujes klastorny zivot s vieroucnymi bodmi adventistov je pozoruhodny myslienkovy skrat

Pokud se jedná o zkrat, tak je obsažen v nepochopení ambassadorova vyjádření. Brát metaforu jako zkrat může být znakem fundamentalismu (jak čteš, tak rozuměj), kritickým soudem, nebo (provokativním) pobídnutím k diskuzi.
Vyznání víry i tradicionalistická praxe adventistů má všechny znaky laického řádu. Není to komunita oddělených společenství bratří nebo sester, ani uzavřená do zdí kláštera. Ale může být duchovní i názorovou klauzurou, která definuje vnitřní řád kolem "rajské zahrady" a vytváří neprostupnou hradbu ve vztahu k okolnímu světu. Stanovuje rovněž pravidla pro pobyt nečlenů řádu uvnitř klauzury a také pro pobyt a chování členů řádu "za zdmi kláštera", v hříšném světě. Takovýto řád může mít pozitivní i negativní zaměření. Kdo čteš, rozuměj...
::reead::

Realista
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 23 Sep 2016, 18:23
Kontaktovať používateľa:

Re: Klastorny zivot

Neprečítaný príspevok od používateľa Realista »

Brát metaforu jako zkrat - to je tzv. fundamentalismus naruby...

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Klastorny zivot

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Milan napísal: 15 Sep 2018, 18:27
Ze ztotoznujes klastorny zivot s vieroucnymi bodmi adventistov je pozoruhodny myslienkovy skrat

Pokud se jedná o zkrat, tak je obsažen v nepochopení ambassadorova vyjádření. Brát metaforu jako zkrat může být znakem fundamentalismu (jak čteš, tak rozuměj), kritickým soudem, nebo (provokativním) pobídnutím k diskuzi.
Vyznání víry i tradicionalistická praxe adventistů má všechny znaky laického řádu. Není to komunita oddělených společenství bratří nebo sester, ani uzavřená do zdí kláštera. Ale může být duchovní i názorovou klauzurou, která definuje vnitřní řád kolem "rajské zahrady" a vytváří neprostupnou hradbu ve vztahu k okolnímu světu. Stanovuje rovněž pravidla pro pobyt nečlenů řádu uvnitř klauzury a také pro pobyt a chování členů řádu "za zdmi kláštera", v hříšném světě. Takovýto řád může mít pozitivní i negativní zaměření. Kdo čteš, rozuměj...
::reead::
Milan i Ambassador, ohrievate si tu svoju hereticku polievku, chapem, ze sa vam nepaci vierouka. Ani mne. Preto som sa stal ateistom. Vy ste sa stali heretikmi.
Nikto nespochybnuje existenciu cirkevneho radu. Ale mnissky rad je velmi odlisny:
- nemas rodinu
- nemas manzela
- zdielas klastor s inymi mnichmi
- zdielas majetok a peniaze s inymi mnichmi
- pracujes v charitativnej sfere alebo ucis alebo varis pivo
- zriekas sa svetskeho prostredia
- zijes v komunite
- riadi ta nejaky mnissky otec/matka
- vela sa modlis
- byvas v klastore

Adventisticka vierouka nic z toho nevyzaduje ! Nepliest si rozne veci.

Povodna otazka je, ci sa vam paci napad, ze by nieco take adventisti mali a ci ste niekedy uvazovali o tom stat sa mnichom.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Klastorny zivot

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

log napísal:Milan i Ambassador, ohrievate si tu svoju hereticku polievku, chapem, ze sa vam nepaci vierouka. Ani mne. Preto som sa stal ateistom. Vy ste sa stali heretikmi.
No vidíš, a já jsem si myslela, že to jsou zralí křesťané O:-)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 25 neregistrovaných