Různé

Diskusia o všetkom ostatnom.
Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Různé

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Rastislav napísal: 14 Máj 2020, 09:59 Ako chlapci sme si dávali mená Winnetou a Old Shatterhand aby nás to priblížilo k našim hrdinom z rozprávok. Vtedy sme nevedeli že je to vymyslené a K May ani nikdy v Amerike nebol. A niekedy je aj dobré žiť ako v rozprávke, kde dobro vždy zvitazí.
K. May v Americe údajně byl. Ovšem později, než napsal své nejslavnější romány. Po návštěvě "prérií", ze kterých byl zklamán, psal již v realističtějším duchu.

Velmi dobrou knihou jsou Vánoce, to je nádherná duchovní četba. Mayovky mají mnohem větší duchovní hodnotu než staré filmy, ze kterých bylo "duchovno" z podstatné části osekáno.

Mayovkám, foglarovkám je věnována samostatně celá jedna naše knihovna.

Tyto knihy ovlivnily celé generace a jejich odkaz žije dál a bude žít až do 2. příchodu Ježíše Krista.

"Sbratřování krví" (ve zjevně regulované formě) bylo přeci jen mnohem krásnější a užitečnější než dnešní celodenní vysedávání mládeže u PC. Kdybychom to dělali tak, jak ve filmu, to by nám mamka dala, a tak jsme použili špendlík. V dnešní době přenosu různých nemocí by to "sbratřování" probíhalo nejspíš virtuálně. Ukazovala jsem jednomu člověku naši kroniku, abychom pořád neřešili teologii (řešíme ji v přátelském duchu velmi často) a velmi ho to potěšilo. Jak málo stačí k úsměvu; u teologie se člověk převážně mračí, všimli jste si toho? Ježíš přece nebyl žádný morous a myslím, že Mayovky rád čte. A propo, všimli jste si, jak mezi kapkami deště krásně zpívají ptáčci?

A na Vánoce si přečtěte Vánoce :)

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Různé

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

A ještě dodám, když si tak uvědomuji, že právě kvůli Vinnetouovi jsem se přihlásila na jízdárnu. Nechtěla jsem vyhrávat parkury, ale zažít neochvějné přátelství mezi koněm a člověkem. Povedlo se beze zbytku. Můj dostihák by měl dnes 43 let. Bylo to nádherné období a je to praktický odkaz Karla Maye :)

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Různé

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Také jsem vyrostl na "příbězích" které napsal K.May a podobně dobrodružné literatuře v české a slovenské verzi.
Ke škodě mi to nebylo.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Různé

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Hosť napísal: 05 Feb 2020, 08:01 Některé instituce, školy, nemocnice, aj. někdy své zařízení zavírají k vůli různým epidemiím. Co by se stalo s vaši "vírou" kdyby jste v době nějakých epidemií nešli do sboru-školy v sobotu nebo měli nějaký čas zavřeno?
Komentář Hosta se stal skutečností.

Co se stalo s vaší vírou, když byl váš sbor "zavřen"?

Já jsem zjistila, že nic podstatného se nezměnilo, život šel dál a fungoval.
(Očekávám opět články, kde se bude propagovat "chození do shromáždění". Když se zde něco řeší, tak je to tak vždycky, někteří reagují na jiných webech. Sem tam něco takového zjistím, ale nevadí mi to).

Samozřejmě jsem ráda, že se sbory sborového života účastní a že denominační "nabídka" je pro zájemce stále široká.
Ani nezpochybňuji význam společenství věřících lidí.
A jsem ráda, že se zase mohu s lidmi vídat, cením si osobního kontaktu více než psaní zpráv, byť i to je v době nouze dobré.

Ale co se týče "docházení do shromáždění", tak si myslím, že úplně stejný význam má osobní návštěva nebo skupinka.
Osobně jsem nepocítila v absenci "chození do shromáždění" výraznější deficit.

Jak to máte vy? Chce se někdo posdílet?

S kým jsem měla přátelství, tak fungovalo i při pandemii, byť v jistém omezení osobních návštěv.
Duchovně jsme se posdíleli po telefonu a při rozvolnění opatření pak i osobně.
Měla jsem možnost poznat i jedince, kteří do denominace "nedocházejí" (ale to neznamená, že společenství nemají a neslouží).
Překvapilo i potěšilo mne, že jsou velmi vyzrálí, pokorní a neodsuzovační.

Delší dobu uvažuji nad tím, jak je možné, že jsou tito lidé tak vyzrálí, když nedocházejí do denominace.
Čekala bych to spíše v denominační církvi, neboť ona je založena většinou na nějakém svém důrazu, který propaguje.

Máte někdo odpověď? Co si myslíte?

Nechci říci, že v církvi nejsou lidé vyzrálí, řada z nich určitě je.
A stejně tak i lidé odešlí z církve mohou být zahořklí.
Zajímá mne však to, proč čím dál tím větší procento lidí, které potkávám a které možná potkáváte taky, není ve stresu a vykazuje lidské kvality i bez denominace.

Za případné odpovědi děkuji.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Různé

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Pokud vám záleží na možnosti komunikovat na tomto webu, pak by bylo žádoucí něco pro to dělat.
Je zřejmé, že správa tohoto webu již do komunikace vůbec nezasahuje, přesto je ochotna opravit funkční
závady. Naposledy na mou prosbu opravila nefunkčnost vkládání příspěvků.
Přihlášení mají kontaktní email.

Rastislav

Re: Různé

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

Lída Rohalová napísal: 05 Jan 2020, 19:36 Nacházím se v důležitém životním bodě, kdy se rozhoduji ohledně členství v církvi mezi třemi denominacemi...
napísal:Už jsou jen dvě.
Presne takto by to malo byť. Aj supermarkete ked si vyberáte potravinu pozeráte zloženie. Kedysi zloženie pozerali len adventisti, dnes je to dosť rozšírené. Ludia si preverujú všetko. potraviny, výroky, názory, pravdivosť údajov. Ak výrobca zmení zloženie poznáme to. Ak v cirkvi "výrobca" zachová zloženie ktoré už nechcete treba výrobcu opustiť. Ak vás sklame aj další výrobca stane sa z vás samostatne hospodáriaci rolník. A už vás neoklame ani Muller ani Vaith ani White.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Různé

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Rastislav napísal: 09 Okt 2020, 07:58
Lída Rohalová napísal: 05 Jan 2020, 19:36 Nacházím se v důležitém životním bodě, kdy se rozhoduji ohledně členství v církvi mezi třemi denominacemi...
napísal:Už jsou jen dvě.
A už vás neoklame ani Muller ani Vaith ani White.
Tak v tom případě ani Rastislav, není-liž pravda :)?

Když už jsi to nadhodil, tak minulý týden jsem konzultovala s vedením vstup do církve. Své rozhodnutí zveřejním v pravý čas, ještě ne okamžitě. Předpokládám, že k tomu dojde v blízké době. Ale chtěla jsem to tento týden nastínit, takže děkuji. Přesně tyto 2 věty Tebou citované mi znějí 3 dny v hlavě, ač s jiným výkladem.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Různé

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Lída Rohalová napísal: 09 Okt 2020, 14:28
Rastislav napísal: 09 Okt 2020, 07:58
Lída Rohalová napísal: 05 Jan 2020, 19:36 Nacházím se v důležitém životním bodě, kdy se rozhoduji ohledně členství v církvi mezi třemi denominacemi...
napísal:Už jsou jen dvě.
A už vás neoklame ani Muller ani Vaith ani White.
Tak v tom případě ani Rastislav, není-liž pravda :)?

Když už jsi to nadhodil, tak minulý týden jsem konzultovala s vedením vstup do církve. Své rozhodnutí zveřejním v pravý čas, ještě ne okamžitě. Předpokládám, že k tomu dojde v blízké době. Ale chtěla jsem to tento týden nastínit, takže děkuji. Přesně tyto 2 věty Tebou citované mi znějí 3 dny v hlavě, ač s jiným výkladem.

Je to již hodně let co jsi opustila casd se svou skupinou. Během té doby se hodně událo. Kdyby jsi se dnes rozhodovala, bylo by to stejné rozhodnutí? Rozhodla jsi se pro nějaké nové církevní společenství a když vyvstane podobná situace v nové církvi, opustíš opět i tuto církev? Snad jsem si mohl dovolit tyto otázky, snad ano?

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Různé

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

ambassador napísal: 10 Okt 2020, 10:22 Je to již hodně let co jsi opustila casd se svou skupinou. Během té doby se hodně událo. Kdyby jsi se dnes rozhodovala, bylo by to stejné rozhodnutí? Rozhodla jsi se pro nějaké nové církevní společenství a když vyvstane podobná situace v nové církvi, opustíš opět i tuto církev? Snad jsem si mohl dovolit tyto otázky, snad ano?
V situaci rozhodování se o vystoupení z CASD již nejsem, proto těžko říct, jak bych se rozhodla dnes.
V době svého výstupu jsem odchod brala jako otázku svého svědomí, které mi nedovolovalo setrvat v církvi, s jejímiž základními pilíři jsem se rozešla.
Dnes vím, že v církvi je možné existovat i s pochybnostmi o jejím základu, na němž je vystavěna, ale tehdy bych to nedokázala.
Zpětně krok odchodu hodnotím jako dobrý, protože mne posunul v životě dále a upřel mou pozornost přímo na Ježíše, o kterém jsem pochopila, že právě On je ten základní pilíř církve.
Řekla bych, že odchod mi umožnil dospět a popojít na cestě o kus dál. Ovšem stále zůstávám na cestě.
CASD zůstává mou první láskou. Bylo to období zamilovanosti, na které se nezapomíná. První lásky si pamatujeme celý život. CASD mi dala do dalšího života dobré základy.

Když jsem ukončila členství v CASD, nebyla jsem vůdcem žádné skupiny. Rozhodla jsem se svobodně bez nátlaku.

Ano, rozhodla jsem se pro jinou církev, nejedná se o návrat do CASD. Ale prozatím neplánuji říkat žádné informace, to až přijde čas. V optimálním případě ten čas přijde v blízké době.
Z CASD jsem neodcházela z důvodu špatných vztahů, ale z věroučných důvodů. Proto jsem se do členství v žádné církvi nehrnula, byla jsem opatrná a věci více prověřuji, jak zmínil Rastislav.
Podobná situace v nové církvi může nastat jen v případě věroučných, nikoli v případě vztahů. O tom jsem tu již psala, církev je všude, kde jsou lidé, a kde jsou lidé, jsou nedorozumění a různá zklamání, s tím je třeba počítat.
Nemám žádný zájem na tom zase měnit církev, tato církev je dle mého současného mínění konečná. Pokud by nebyla tato církev, nebyla by žádná - aspoň tak to zatím vidím.
Ale co bude za 20 let, nevím. Nebudu dělat Petra a tvrdit, že i kdyby nikdo, tak já ano. To by byla docela troufalost a špatné hodnocení lidských schopností.

Nemám to tak, že všechno v předchozím životě bylo špatně a teď všechno bude už jen dobře. Některé věci jsem v životě přehodnotila a zvolila jsem církev, jejíž vidění světa je mi nejbližší.
Je třeba ji přijmout i s jejími chybami a stát se její součástí.
Více ale později, budu-li živa a zdráva.
CASD přeji vše dobré.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Různé

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Lída Rohalová napísal: 10 Okt 2020, 20:31
Když jsem ukončila členství v CASD, nebyla jsem vůdcem žádné skupiny. Rozhodla jsem se svobodně bez nátlaku.

Necílil jsem k tomu, že jsi byla vůdcem skupiny, zrovna tak jsem nemyslel na nátlak. U tvého odchodu byl i společný dopis proč odcházíte. Podle mě známých informací jste se pak společně scházeli. Nějaké útržky jsem postřehl na internetu a některých vašich webových stránkách.

Může to být tak, že mi rozumíš, proč zůstávám v casd i když mám důrazy posunuté prioritně ke Kristu?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 29 neregistrovaných