Víra versus věda

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Neměli by jsme přehodnotit svou rétoriku? Bible píše, Bible říká, Bible dokazuje, ......kam jsme se to dostali?
Nějak nechápu, že by Bible něco tvrdila a už vůbec ne 6000 let. To je jen manipulace s matematickým počítáním.

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Hm to je pohled mysli oběti nebo mysli přesvědčené o spiknutí.
Dehonestace jiného názoru hned na začátku.
Jenže někteří to mají naopak takto: ,, COŽE , ono to nevychází kolem 6000??!! Tak to musí být podvrh, klam, chyba měření, nebo svod. Můj/náš doslovný pohled na datování země podle bible je přece NEOMYLNÝ a kdybych přiznal chybu, určitě by to vrhlo špatné světlo na Boha a důvěryhodnost bible - to nesmím dopustit, protože čemu bych pak věřil??!!!!"
Pouštíš uzdu své fantazii. Každopádně bible uvádí, že život na Zemi stvořil Bůh, bylo to zhruba před 6000 lety. Pohled na datování není neomylný a vyvíjí se. Před 150 lety byl na stáří života za Zemi úplně jiný pohled. Pána Boha to neohrozí, protože nakonec se stejně ukáže, že má pravdu jeho slovo-bible.
Neohrozí to ani moji víru, mám za to, že argumenty zastánců stvoření jsou pravdivé.
Zažil jsem v minulosti i názory lidí ze sboru, že dinosauři neexistovali a že ty kostry co jsou v muzeích na západě jsou satanův podvrh.
Myslím si, že jsi si to buď vymyslel, protože soudný člověk jejich existenci nepopírá, koster je po celém světě dost a dost, druhá možnost nevzdělanost lidí, ale žijeme v 21.století, nepředpokládám, že by i prostí členové měli tento názor. Konkrétní lidi a místo asi neuvedeš, tak to nechávám být.

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Neměli by jsme přehodnotit svou rétoriku? Bible píše, Bible říká, Bible dokazuje, ......kam jsme se to dostali?
Nějak nechápu, že by Bible něco tvrdila a už vůbec ne 6000 let. To je jen manipulace s matematickým počítáním.
A kam jsi se dostal Ty Ambassadore? Tak používej rétoriku "já si myslím, Franta tvrdí, věda bibli vyvrátila atd."
Bible hodně věcí tvrdí-že jsi hříšný, potřebuješ vykoupení a Spasitele, že život stvořil Pán Bůh, existence příběhu Genesis je pravdivá a vše taky někam spěje.
Popírat je lehké, obhajovat těžší. Ty tvrdíš, že život na Zemi je velmi starý, příběh stvoření v Genesis je mýtus a tím i pád do hříchu. OK, já to tedy beru (ta Tvoje i ných tvrzení) šéfe.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Neregistrovaný napísal: 25 Jún 2022, 23:38
Neměli by jsme přehodnotit svou rétoriku? Bible píše, Bible říká, Bible dokazuje, ......kam jsme se to dostali?
Nějak nechápu, že by Bible něco tvrdila a už vůbec ne 6000 let. To je jen manipulace s matematickým počítáním.
A kam jsi se dostal Ty Ambassadore? Tak používej rétoriku "já si myslím, Franta tvrdí, věda bibli vyvrátila atd."
Bible hodně věcí tvrdí-že jsi hříšný, potřebuješ vykoupení a Spasitele, že život stvořil Pán Bůh, existence příběhu Genesis je pravdivá a vše taky někam spěje.
Popírat je lehké, obhajovat těžší. Ty tvrdíš, že život na Zemi je velmi starý, příběh stvoření v Genesis je mýtus a tím i pád do hříchu. OK, já to tedy beru (ta Tvoje i ných tvrzení) šéfe.
Je rozdíl mezi tím, když napíšeme: Bible tvrdí a mezi tím v Bibli se píše. Ono je pohodlnější adresně napadnou komentátora než se zabývat smyslem komentáře. Můj komentář necílí proti Bibli, ale zabývá se způsobem, jak je možné interpretovat to co je psáno v Bibli. Příliš zjednodušujeme interpretaci myšlenek. Jednak Bible nic netvrdí, ale pisatelé jednotlivých knih Bible něco sdělují. Sdělují to jazykem a kulturou nám neznámou. a další pokolení až k nám to čte v překladech což jsou vlastně výklady.
Pokud přijmeme doslovnou interpretaci Biblických "písmen", tak si zaděláváme na více problému než jsme schopni ustát. Lepší je zabývat se jen tím co nám daný příběh sděluje, pak nemusíme hledat složité konstrukty na obhájení neobhajitelného. Pokud je Bible, tak jak se někdy tvrdí "pravda", tak má i Satan pravdu, protože i on něco v té knize "tvrdí". Prostě není vhodné stavět to co je psáno v Bibli proti vědě. Věda zkoumá stvořené věci. Skrze sdělení v Bibli se učíme oslavovat, přijímat a odevzdávat se na milost a nemilost Stvořiteli. Tak jako skrze stvořené dílo nás může oslovit právě ten Tvůrce, tak podobně to může udělat skrze příběhy Bible. Není to automatické. Někdo může číst, argumentovat, používat, mlátit hlava nehlava Biblí a co se vlastně stane? Podobně je to s přírodou, .......

Já netvrdím nic definitivního o stáří země, občas sem dám nějaký odkaz a když k tomu napíši nějakou myšlenku, tak okamžitě startuje nějaká adventistická stíhačka, aby mě sestřelil. Následně se raduje, jak mě sundala dolů.
Prílohy
img.obrazky.jpg

Rastislav

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

Neregistrovaný napísal: 24 Jún 2022, 22:07 Takže je potom úplně jedno jak dlouho a jak poctivě vědci něco studovali nebo zkoumali a počítali.

Zažil jsem v minulosti i názory lidí ze sboru, že dinosauři neexistovali a že ty kostry co jsou v muzeích na západě jsou satanův podvrh.
Mám podobnú skúsenosť z 90 rokov. V čase hlbokého socializmu boli v cirkvi iné problémy. Perzekúcie štátu za socializmu voči cirkvi boli tvrdé a 89 rok všetko zmenil. Zrazu mohli členovia cirkvi klásť otázky ktoré boli za socializmu úplne druhoradé alebo nepodstatné. Neviem prečo to vyskočilo práve v 90 rokoch ale za seba môžem povedať že tá argumentácia bola vtedy naozaj smiešna.

Niekedy som si myslel že vačšiu odvahu sa pýtať majú prišelci do cirkvi. Tých čo čo mali Adventizmus generačne daný tých som vždy bral pevnejších vo svojej viere a vždy mali vo všetkom jasno a nenechali sa vyvaklať žiadnym argumentom a používali nacvičené odpovede napr. že dinosaurie kosti sú satanov podvrh. Potom prišiel Doug Batchelor veriaci s týmto typom myslenia dostali do ruky bič.
Už som 12 rokov z cirkvi a v Boha nadalej verím ale Doug Batchelor alebo Walter Veth sú pre moderných mladých ludí 21 storočia obrovským balvan cez ktorý sa dnu normálny človek nedostane.

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Je rozdíl mezi tím, když napíšeme: Bible tvrdí a mezi tím v Bibli se píše. Ono je pohodlnější adresně napadnou komentátora než se zabývat smyslem komentáře. Můj komentář necílí proti Bibli, ale zabývá se způsobem, jak je možné interpretovat to co je psáno v Bibli. Příliš zjednodušujeme interpretaci myšlenek. Jednak Bible nic netvrdí, ale pisatelé jednotlivých knih Bible něco sdělují. Sdělují to jazykem a kulturou nám neznámou. a další pokolení až k nám to čte v překladech což jsou vlastně výklady.
Pokud přijmeme doslovnou interpretaci Biblických "písmen", tak si zaděláváme na více problému než jsme schopni ustát. Lepší je zabývat se jen tím co nám daný příběh sděluje, pak nemusíme hledat složité konstrukty na obhájení neobhajitelného. Pokud je Bible, tak jak se někdy tvrdí "pravda", tak má i Satan pravdu, protože i on něco v té knize "tvrdí". Prostě není vhodné stavět to co je psáno v Bibli proti vědě. Věda zkoumá stvořené věci. Skrze sdělení v Bibli se učíme oslavovat, přijímat a odevzdávat se na milost a nemilost Stvořiteli. Tak jako skrze stvořené dílo nás může oslovit právě ten Tvůrce, tak podobně to může udělat skrze příběhy Bible. Není to automatické. Někdo může číst, argumentovat, používat, mlátit hlava nehlava Biblí a co se vlastně stane? Podobně je to s přírodou, .......

Já netvrdím nic definitivního o stáří země, občas sem dám nějaký odkaz a když k tomu napíši nějakou myšlenku, tak okamžitě startuje nějaká adventistická stíhačka, aby mě sestřelil. Následně se raduje, jak mě sundala dolů.
Je potřeba, aby jsi se lépe vyjadřoval, pokud napíšeš "měli bychom přehodnotit svou rétoriku a nepoužívat obrat "bible říká", jak to mám chápat jinak, než že pro Tebe ztrácí bible autoritu? Co se týče kultury, z které pocházeli pisatelé, nemáš úplnou pravdu, doba pokročila a mnoho věcí můžeme chápat, proč se tak lidé té doby vyjadřovali. Poctivé překlady zasahují do textu co nejméně a základní smysl textu není ovlivněn.
Nikdo k doslovné interpretaci nenabádal, tam, kde je smysl zřejmý, je text skutečně brát tak, jak je, tedy doslovně. V případech proroctví, alegorií apod. je na místě výklad, který to zohledňuje.
Bible-Boží slovo je pravda, to řekl Ježíš, ale Tvoje úvaha, že má tedy i Satan pravdu, protože něco tvrdil, je chybná. Bible zaznamenává pravdivě to, co vyslovil, to, že je to v bibli neznamená, že je to pravda.
Podle mne stavíš vědu proti bibli Ty sám, protože v bibli je určitá výpověď o Stvoření a Stvořiteli, o způsobu a čase, jak život stvořil, ale Ty posouváš tuto výpověď do oblasti symboliky (typicky Genesis první kapitoly). S tím, že nás může oslovovat bible i stvoření samozřejmě souhlasím, sám jsem to zažil.
Myslím, že nemáš pravdu ani v poslední větě-obhájci stvoření nemusí být adventisté, i když sem chodí a vůbec se nemusí radovat, že Tě "sestřelili", o žádné sestřelení nejde, jen reagují na zpochybňování výpovědi bible.

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Rastislav napísal: 26 Jún 2022, 07:00
Neregistrovaný napísal: 24 Jún 2022, 22:07 Takže je potom úplně jedno jak dlouho a jak poctivě vědci něco studovali nebo zkoumali a počítali.

Zažil jsem v minulosti i názory lidí ze sboru, že dinosauři neexistovali a že ty kostry co jsou v muzeích na západě jsou satanův podvrh.
Mám podobnú skúsenosť z 90 rokov. V čase hlbokého socializmu boli v cirkvi iné problémy. Perzekúcie štátu za socializmu voči cirkvi boli tvrdé a 89 rok všetko zmenil. Zrazu mohli členovia cirkvi klásť otázky ktoré boli za socializmu úplne druhoradé alebo nepodstatné. Neviem prečo to vyskočilo práve v 90 rokoch ale za seba môžem povedať že tá argumentácia bola vtedy naozaj smiešna.

Niekedy som si myslel že vačšiu odvahu sa pýtať majú prišelci do cirkvi. Tých čo čo mali Adventizmus generačne daný tých som vždy bral pevnejších vo svojej viere a vždy mali vo všetkom jasno a nenechali sa vyvaklať žiadnym argumentom a používali nacvičené odpovede napr. že dinosaurie kosti sú satanov podvrh. Potom prišiel Doug Batchelor veriaci s týmto typom myslenia dostali do ruky bič.
Už som 12 rokov z cirkvi a v Boha nadalej verím ale Doug Batchelor alebo Walter Veth sú pre moderných mladých ludí 21 storočia obrovským balvan cez ktorý sa dnu normálny človek nedostane.
Ano zapomněl jsem dodat, že to bylo před více než 20-25 lety. Tedy v době, kdy ještě nebyl pořádně rozšířen internet a ne zas tak dávno od doby, kdy k nám informace ze západu přicházeli zcenzurované.
V tehdejší době nebylo možné jen tak rychle šáhnout po vlastní knize knize z knihovny nebo najít na internetu pro podklad na obhajobu legitimní existence dinosaurů.

Udávat konkrétní místo a osobu rozhodně nehodlám anonymnímu neregistorvanému.
A to že to je pohled oběti nebo mysli přesvědčené o spiknutí je můj tip a odhad, nemusí to tak být, ale v adventismu jsem se s tím setkal. Souvisí to se sebepojetím jako ostatku neustále pronásledovaného pro pravdu. Když jsem předem přesvědčený že držím pravdu nemohu se mýlit a procházím zkouškou, zda obstojím proti svodům, potom nemohu přistupovat ke kritice s nadhledem a ochotou zamyslet se zda opravdu není něco špatně u mne a zda opravdu nemá ten druhý v něčem pravdu.

Takže možná jsem já hned od začátku dehonestoval názor.

Ale na základě čeho ty jsi usoudil to své: ,,.....Hlavně, aby to nebylo jak tvrdí bible a aby k tomu Pán Bůh nebyl potřeba."???

Nebylo to náhodou podobné - neodůvodněné předem podsunuté negativní pohnutky a úmysly u druhého člověka.

Zkrátka dnes se již nevyskytují pouze ,,rozvraceči" a ,,svůdci" církev nebo nauku kritizují i lidé, kteří uvěřili a dále věří a jen se jim některé věci nelíbí a umí zdůvodnit proč se jim nelíbí.

Ve středověku převládal názor, že je jen jedna Boží církev a kdo je proti ní je proti Bohu. Kritika se hned blížila kacířství.

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Ano zapomněl jsem dodat, že to bylo před více než 20-25 lety. Tedy v době, kdy ještě nebyl pořádně rozšířen internet a ne zas tak dávno od doby, kdy k nám informace ze západu přicházeli zcenzurované. V tehdejší době nebylo možné jen tak rychle šáhnout po vlastní knize knize z knihovny nebo najít na internetu pro podklad na obhajobu legitimní existence dinosaurů.
Tomu věřím, hlavně někteří členové ze severní Moravy a Slezska se mi jevili z mnoha úhlů velmi naivní a prostí. Ovšem knihy o dinosaurech byly v knihovnách už za komunistů, ale o knihoven tito lidé zřejmě ani nechodili..
A to že to je pohled oběti nebo mysli přesvědčené o spiknutí je můj tip a odhad, nemusí to tak být, ale v adventismu jsem se s tím setkal. Souvisí to se sebepojetím jako ostatku neustále pronásledovaného pro pravdu. Když jsem předem přesvědčený že držím pravdu nemohu se mýlit a procházím zkouškou, zda obstojím proti svodům, potom nemohu přistupovat ke kritice s nadhledem a ochotou zamyslet se zda opravdu není něco špatně u mne a zda opravdu nemá ten druhý v něčem pravdu.
Už se to dost změnilo, alespoň tam, kde jsem. Diskuze na téma "ostatku, vyvolení, jediné pravdy apod." jsem neslyšel už desetiletí. Navíc se zdá, že jim většina sboru nepřikládá důležitost a nevěří.
Zkrátka dnes se již nevyskytují pouze ,,rozvraceči" a ,,svůdci" církev nebo nauku kritizují i lidé, kteří uvěřili a dále věří a jen se jim některé věci nelíbí a umí zdůvodnit proč se jim nelíbí.
Souhlasím, patří k takovým lidem.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Neregistrovaný napísal: 26 Jún 2022, 09:55

Myslím, že nemáš pravdu ani v poslední větě-obhájci stvoření nemusí být adventisté, i když sem chodí a vůbec se nemusí radovat, že Tě "sestřelili", o žádné sestřelení nejde, jen reagují na zpochybňování výpovědi bible.

Bibli jsem nikdy nezpochybňoval, to bych již nebyl křesťanem a nebyl bych ani adventista. To v čem si nerozumíme je výklad Bible. Působil jsem v jednom konzervativním sboru, tak vycházím z delší praxe v církvi. V Bibli se nepíše celá řada "věcí" nebo spíše se nedotahují do konce. My adventisté jsme v některých případech dotáhli i detaily. To vnímám negativně. Doplnili jsme to co v Bibli není. Jestliže si původní pisatel nedovolil psát detaily, tak kde k tomu bereme odvahu v naši církvi?

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Bibli jsem nikdy nezpochybňoval, to bych již nebyl křesťanem a nebyl bych ani adventista. To v čem si nerozumíme je výklad Bible. Působil jsem v jednom konzervativním sboru, tak vycházím z delší praxe v církvi. V Bibli se nepíše celá řada "věcí" nebo spíše se nedotahují do konce. My adventisté jsme v některých případech dotáhli i detaily. To vnímám negativně. Doplnili jsme to co v Bibli není. Jestliže si původní pisatel nedovolil psát detaily, tak kde k tomu bereme odvahu v naši církvi?
Ano, to "doplnění" je dědictví uznání inspirovaných spisů sestry Bílé. Mnoho lidí pak znají výklad Písma pouze s jejím výkladem. Podle mne, kdyby žila dodnes, třeba by uznala, že některé věci, kterým věřila byly pouze dědictvím výkladu té doby. Sama neměla teologické vzdělání, neznala biblické jazyky, její výklad byl ovlivněn jejími viděními, ať už je bereme jako pravé nebo jako výsledek její nemoci.
Někdy jsou lidé rozčarováni, když zjistí, že bible je daleko více strohá, než si myslí a nemohou svůj výklad opřít pouze o bibli. Nakonec-má asi 1000 stran, zatímco sestra Bílá napsala nejméně 100000 stran svých zápisů, z kterých jsou dnes knihy.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní