Desatoro: platí či neplatí?

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Layman napísal: 11 Sep 2015, 23:31 Otázky na zamyslenie:
Prečo my stále riešime starý zákon napísaný na kameni? Čo nám to hovorí o tom, kde sa so svojím myslením nachádzame? Čo nám to hovorí o tom, ako rozumieme Ježišovmu učeniu a učeniu celého Nového zákona?
1)
Prečo my stále riešime starý zákon napísaný na kameni?

Klasicka manipulativna otazka. Nic take ako “stary“ zakon neexistuje, existuje len Bozi zakon. Ak mam opravit otazku: Preco riesime Bozi zakon ? Pretoze sa kazdy clovek pyta: “Co mam robit ?“ Pripadne: “Co mam robit aby som bol zachraneny?“

2)
Čo nám to hovorí o tom, kde sa so svojím myslením nachádzame?

Ze rozmyslame ako kral David. “Nad Tvojim zakonom rozmyslam noc a den“ vyznaval casto.

3)
Čo nám to hovorí o tom, ako rozumieme Ježišovmu učeniu a učeniu celého Nového zákona?

Ze sme pochopili, ze Jezis poznal zakon a predsa v ziadnom bode ho neporusil any slovom ani skutkom. Sam tak osvedcil, ze zakon je dobry a ze sa da zachovat.
Naposledy upravil/-a log v 12 Nov 2018, 07:52, upravené celkom 1 krát.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Karol Schneider napísal: 11 Nov 2018, 22:54 Ses bezboznym hrisnikem, kteremu chybi milujici laskavost ?
Ano som.
Karol Schneider napísal: 11 Nov 2018, 22:54 Hledas svoji zachranu v dodrzovani zakona, ktery ti rika, ze nejsi schopen ho dodrzet a nebo v lasce a milosrdenstvi skrze viru ve vykupnou obet Krista ?
Zakon mi predsa nehovori, ze ho nie som schopny dodrzat. To je nedorozumenie. Zakon mi hovori, co mam robit. Ty myslis, ze budes vpusteny do neba ak nie si schopny dodrzat zakon ? Ved by si to tam kazil.

Karol Schneider
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 01 Apr 2017, 11:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Karol Schneider »

log napísal: 11 Nov 2018, 23:09
Karol Schneider napísal: 11 Nov 2018, 22:54 Ses bezboznym hrisnikem, kteremu chybi milujici laskavost ?
Ano som.
Karol Schneider napísal: 11 Nov 2018, 22:54 Hledas svoji zachranu v dodrzovani zakona, ktery ti rika, ze nejsi schopen ho dodrzet a nebo v lasce a milosrdenstvi skrze viru ve vykupnou obet Krista ?
Zakon mi predsa nehovori, ze ho nie som schopny dodrzat. To je nedorozumenie. Zakon mi hovori, co mam robit. Ty myslis, ze budes vpusteny do neba ak nie si schopny dodrzat zakon ? Ved by si to tam kazil.
Ale ano zakon ta usvedcuje ako hriesnika a jasne ti je povedane, ze ho nie si schopny naplnit a preto si spravodlivo zakonom odsudenym na smrt a nemas ani tu najmensiu sancu si teda skutkami skrze dodrzovanie zakona zaistit zachranu a Bozie schvalenie ! Jedine skutky v spojeni s vierou, kde je vedenie Bozim duchom a kde je ovocie Bozieho svateho ducha ta mozu privies k Bozej laske a milosrdenstvu, bez ktoreho si proste odsudeniahodnym hriesnikom hodnym smrti. Tvoja zachrana teda nezavisi od dorziavania skutkov zakona ale od lasky a milosrdenstva a vieru v ocistujucu vykupnu obet Krista, kde potom lasku aj milosrdenstvo priestupnikom dokonaleho Bozieho zakona si povinny prejavovat aj ty sam, lebo inak za rovnake porusovanie zakona ktore u inych odsuzujes budes spravodlivo aj ty sam odsudeny.

"19 Nyní víme, že všechno, co říká Zákon, oslovuje ty pod Zákonem, aby byla zacpána každá ústa, a celý svět aby před Bohem podléhal potrestání. 20 Ze skutků zákona tedy nebude před ním prohlášeno za spravedlivé žádné tělo, neboť prostřednictvím zákona je přesné poznání hříchu." (Rimanum 3 kap.)

"34 Ježíš jim odpověděl: „Vpravdě, vpravdě vám říkám: Každý, kdo činí hřích, je otrokem hříchu. 35 A otrok navíc nezůstává v domácnosti navždy; syn zůstává navždy. 36 Jestliže vás tedy Syn osvobodí, budete skutečně svobodní. " (ev Jana 8 kap.)

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Karol Schneider napísal: 11 Nov 2018, 23:28
Ale ano zakon ta usvedcuje ako hriesnika a jasne ti je povedane, ze ho nie si schopny naplnit a preto si spravodlivo zakonom odsudenym na smrt a nemas ani tu najmensiu sancu si teda skutkami skrze dodrzovanie zakona zaistit zachranu a Bozie schvalenie !
Zakon ta usvedcuje z hriechu len ak ten hriech cinis. Nemozes pausalne povedat, ze kazdy kradne alebo vrazdi len preto ze je povedane “neukradnes“ a “nezavrazdis“. Takuto nelogicku argumentaciu musime opustit. Pausalna kolektivna vina neexistuje.

Viem, ze podla ucenia Svedkov, ktore hlasas, Jezis nie je Bohom. No nevedel som, ze Svedkovia hlasaju, ze Jezis pred zakonom zhresil. To je mi novinka. No ak by predsa len nezhresil, potom neplati, co tvrdis, ze totiz nie je mozne nezhresit. Ak totiz Jezis nezhresil, potom Ta on najlepsie usvedcuje z omylu, ked tvrdis, ze nie je mozne zakon zachovat. Mas potom este inu vyhovorku ?

No Jezis bol vo vsetkom skusany a predsa obstal bez hriechu. Je teda evidentne, ze samotna existencia zakona neznamena ze kazdy je prestupnikom zakona. Jezis ukazuje cestu.

student.

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa student. »

John 3:16 napísal: 08 Jan 2016, 09:44 Polozme si otazku, preco sa z takej nadhernej zvesti o spaseni ako darom z milosti, stala v podani casd zlozita nauka, podmienena pravidlami, ktore ani nemaju podporu v Novej zmluve? A preco platenie desiatkov, od vsetkych clenov, vratane tych co su na hranici zivotneho minima? V Novej zmluve nie je jedina zmienka o nutnosti platit 10% z prijmov. Podobne ani zmienka o tom ze je nutne rozlisovat ciste a neciste. Preco sa zbytocne komplikuje zivot veriacim nezmyselnymi pravidlami a podstata evanjelia sa straca?
Vidím že bojovníkov proti hlúpostiam zo starej zmluvy je v tomto fóre vela preto sa pokúsim oživiť toto téma. Súhlasím s tým že pravidlá sú nezmyselné a podstata evanjelia ide von komínom.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

student. napísal: 16 Sep 2021, 21:27
John 3:16 napísal: 08 Jan 2016, 09:44 Polozme si otazku, preco sa z takej nadhernej zvesti o spaseni ako darom z milosti, stala v podani casd zlozita nauka, podmienena pravidlami, ktore ani nemaju podporu v Novej zmluve? A preco platenie desiatkov, od vsetkych clenov, vratane tych co su na hranici zivotneho minima? V Novej zmluve nie je jedina zmienka o nutnosti platit 10% z prijmov. Podobne ani zmienka o tom ze je nutne rozlisovat ciste a neciste. Preco sa zbytocne komplikuje zivot veriacim nezmyselnymi pravidlami a podstata evanjelia sa straca?
Vidím že bojovníkov proti hlúpostiam zo starej zmluvy je v tomto fóre vela preto sa pokúsim oživiť toto téma. Súhlasím s tým že pravidlá sú nezmyselné a podstata evanjelia ide von komínom.
Podstata desatera nemůže neplatit!

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 39 neregistrovaných