Desatoro: platí či neplatí?

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
Michal

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Michal »

Majko napísal:Michal, áno, takto sa to učí.
Úbohý adventisti. Ako k tomu učeniu dospeli?

Michal

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Michal »

Michal napísal:Desatoro je vo svojom znení pre adventistov všeobecne platný, nemenný, večný, Boží "morálny" zákon?
Zákon, ktorý platil vždy v nebi, pre nebeské bytosti, je totožný so znením Desatora?
Zákon, ktorý platil pre svet, v čase pred potopou, bol totožný so znením Desatora?
Zákon, ktorý platil pre svet, v čase po potope, bol totožný so znením Desatora?
Zákon, ktorý bol známy a platný pre Abraháma, bol totožný so znením Desatora?
Zákon, podľa ktorého Boh súdil a odsúdil Sodomu a Gomoru, bol totožný so znením Desatora?
Zákon, ktorý platí po smrti Pána Ježiša na kríži, je totožný so znením Desatora?
Ešte by sa žiadalo doplniť jednu otázku:
Zákon, ktorý platil v raji, pre Adama a Evu, bol totožný so znením Desatora?

Potom by som sa vás ešte opýtal:
Aké prikázanie z Desatora prestúpil Satan v Nebi? V nebi svätia sobotu? Ctia si v Nebi otca i matku? Majú v Nebi anjeli a cherubíni príležitosť niečo ukradnúť, sú tam "anjelice" a "cherubice" aby ich Boh vystríhal pred smilstvom? Vyviedol Boh týchto anjelov a nebeské bytosti z Egypta? Zakazuje anjelom po šiestich dňoch prácu v siedmy deň a aj ich synom a dcéram? Hrozí, že by si anjeli zhotovili modly a podoby vecí a klaňali sa im?

Aké prikázanie z Desatora prestúpili Adam s Evou v Edene? Ctili si svojho otca a matku? Prečo boli vyhnaní? Nesvätili siedmy deň? Alebo smilnili? Alebo si vytesali modly a klaňali sa im?

Aké prikázanie z Desatora prestúpili ľudia pred potopou? Na základe akých prikázaní z desiatich ich Boh odsúdil k úplnému vyhladeniu? Bolo to preto, že nesvätili sobotu? Ale Izraelcom pre porušenie soboty Boh nariadil smrť. Mali ľudia pred potopou svätiť sobotu? Ako ich Boh o tom informoval? Ako mohli vedieť, kedy je sobota? Robil Boh nejaké znamenia a oni ich ignorovali? Alebo ich Boh odsúdil pre všetko ostatné len nie pre sobotu?

Po potope platilo pre svet Desatoro, tak isto aj pre Abraháma ale o tom žiadna zmienka? Noe svätil sobotu aj Abrahám svätil sobotu? Aké zákony Božie dodržal Abrahám, keď ho Boh požehnal? Desatoro? Všetkých desať prikázaní?

A čo Sodoma a Gomora. Prečo boli Bohom súdení a odsúdení k vyhladeniu? Aké prikázania z Desatora prestupovali?

Ak je Desatoro Boží nemenný morálny zákon ako môže byť Boží zákon premenlivý? V Desatore ale aj Božích ustanoveniach pre Izraelcov bolo smilstvo a cudzoložstvo prísne trestané, niekedy aj smrťou. My dnes chápeme, čo je smilstvo a cudzoložstvo ale napriek tomu mali veľký Boží muži v Izraeli mnoho žien. Aj Dávid mal mnoho žien, aj Šalamún, aj Abrahám, aj všetci králi a vlastne to bolo bežné. Môžem si zobrať za ženu ešte jednu ženu, alebo dve? Ak odhliadnem o toho, že podľa slovenských zákonov nesmiem a je to trestné, podľa Desatora a praxe ohľadom Desatora v Starej Zmluvy môžem. Veď Boh žehnal týmto mužom, ktorí žili v mnohoženstve, nehovoriac o tom, že ženu bolo možné bez problémov prepustiť.

ALE prišiel Ježiš a on hovorí že nie a sprísnil či zúžil možnosti prepustenia maželky. Čo sa zmenilo? Prišiel nový Zákonodarca a Veľkňaz.

Adventisti majú problém s Desatorom lebo SOBOTA. A tak sa pozerajú na Desatoro ako na nemenný, všeobecne a všečasovo, všeúzemne, všadeplatný morálny Zákon. Všeobecná, všeúzemná a večná platnosť tohoto zákona sa ale nedá dokázať. Dá sa dokázať platnosť v Izraeli a v období od Sinaia do ukrižovania.

Ak je Desatoro morálny zákon, prečo bol uložený v truhle zmluvy? Prečo sa tá truhla nevolá truhla morálneho zákona? Podľa mňa preto, že to je truhla zmluvy, v nej bola uložená zmluva a ostatné symboly symbolizujúce niečo LEN Izraelcom. Nikto iný z ostatných obyvateľov Zeme by nechápal čo je manna, či Áronova palica a nikto iný ani nemal podiel na tej Zmluve. Desatoro bolo zmluvou, možno by sa dalo povedať, že ústavou či preambulou k zmluve medzi Bohom a Izraelom ako ľudom, potomstvom Abraháma. Veď nikto nemal podiel na tejto zmluve a ani sa táto zmluva nevzťahovala na iných. Vstupom do zmluvy bola obriezka. Kto nebol obrezaní, nebol žid. Kto nebol obrezaní nemusel ani zachovávať sobotu. Až obriezkou sa stal účastníkom zmluvy a musel zachovať aj sobotu. Preto obriezka mala prednosť pred zachovávaním soboty a ak jej ôsmy deň pripadol na sobotu, musela byť vykonaná a nehrozil postih za porušenie sobotného odpočinku. Sobota neplatila v celom svete a podľa je zachovávania alebo nezachovávania bol posudzovaný len národ Izraelský.

Ak je Desatoro morálny Boží zákon a pojem morálny sa dá vnímať aj ako mravný, potom každé prestúpenie tohoto zákona, každý čin v rozpore a proti nejakému prikázaniu by sa mal v nímať ako konanie nemorálne či nemravné. Nie? Prestúpenie neoklameš, či nepovieš krivého svedectva, alebo smilstvo, vražda, neúcta k rodičom, podvody na majetku sa isto považujú za nemorálne konanie alebo nemravné činy. Nezachovanie soboty, práca v sobotu, nesedenie v zhromaždení v sobotu je nemravný alebo nemorálny čin? Nie je štvrté prikázanie len obradným prikázaním či symbolom tak, ako to chápali židia?

„… vnímáme, že význam soboty spočívá v tom, že je jako jediný rituální zákon součástí Desatera přikázání.“
Rabbi Joseph Teleushkin, Biblical Literacy, p. 429.

Týmto som chcel napísať môj stručný pohľad na Desatoro. Podľa mňa je evidentné, z Božieho Slova, že pre všetkých či v nebi alebo na zemi, platí (nejaký) morálny Boží zákon. Tento, v nejakej podobe, platil v Nebi, platil v Raji, platil pred potopou, platil pre Abraháma, platil pre Sodomu a Gomoru, platil v dobe Pána Ježiša pred ukrižovaním a platí aj dnes. Bude platiť na veky a nikdy sa nezmení. Nie je ale evidentné, že by tento morálny Boží zákon bol totožný s Desatorom ako ho poznáme a ani to, že by ním bolo Desatoro. V Desatore sa dajú nájsť, v niektorých prikázaniach, tiebo Božie princípy zformulované do slov, pre etnikum, ktorému bolo vydané a pre dobu, v ktorom bolo vydané. Rovnaké Božie nemenné princípy sa dajú nájsť aj v Zákone Kristovom, v Zákone Ducha Božiehom ktorého by mal mať každý kresťan.

Nadobudol som presvedčenie, že sobota štvrtého prikázania, ktoré bolo dané Izraelcom ako súčasť zmluvy, medzi nimi a Bohom bola znamením tejto zmluvy. Tak ako znamením Božej zmluvy s Abrahámom bola obriezka, ktorá bola podmienkou a vstupom do zmluvy zo Sinaia.
"Hospodin povedal Mojžišovi: Toto oznám Izraelitom: Zachovávajte moje dni sobotného odpočinku. Je to znamenie medzi mnou a vami pre všetky pokolenia, aby ste poznali, že ja, Hospodin, vás posväcujem. Zachovávajte deň sobotného odpočinku! Nech vám je svätý! Kto ho znesvätí, musí zomrieť. Každý, kto by v ten deň pracoval, nech je odstránený spomedzi svojho ľudu."

Preto aj vysoké tresty, tresty smrti za neobriezku a porušenie soboty, pretože porušenie znamenia zmluvy znamenalo porušenie celej zmluvy.

"Bible dokládá, že sobota byla zavedena pro Izraelce a měla být slavena každý týden jako znamení smlouvy. Na sobotu se nelze dívat jako na univerzální opatření pro celé lidstvo, ale je třeba ji vidět jako specifickou instituci určenou pro Izrael. Jako znamení smlouvy měla trvat tak dlouho, jako smlouva samotná."
Harold P. Dressler, "The Sabbath in the Old Testament" in From Sabbath to Lord's Day, p.34.


"Judaismus jako celek považoval sobotu za závaznou pouze pro Izrael"
Max B. Turner, "The Sabbath, and the Law in Luke/Acts" in From Sabbath to Lord's Day, p.128.

Pohania nemali podiel na zmluve zo Sinaia a ani ich Boh podľa zachovania soboty nesúdil. Pohania nemali ani povinnosť obriezky. Ale po smrti Pána Ježiša boli na tom rovnako ako židia. Už tam nebol rozdiel v znamení obriezky alebo znamení soboty:

Niektorí zo skupiny farizejov, ktorí uverili, hovorili: Treba ich obrezať a prikázať im, aby zachovávali Mojžišov zákon. Apoštoli a starší sa teda zišli, aby túto otázku preskúmali. Keď sa strhla veľká hádka, Peter vstal a povedal im: Muži, bratia! Vy viete, že od pradávna si ma Boh spomedzi vás vyvolil, aby z mojich úst počuli pohania slovo evanjelia a uverili. Boh, ktorý pozná srdcia, vydal im svedectvo tým, že im daroval Ducha Svätého tak ako aj nám. A medzi nami a nimi nerobil vôbec nijaký rozdiel, keď vierou očistil ich srdcia. Prečo teda teraz pokúšate Boha a kladiete na šiju učeníkov jarmo, ktoré nevládali niesť ani naši otcovia, ani my? Ale veríme, že milosťou Pána Ježiša budeme spasení takisto ako oni. A keď Barnabáš a Pavol rozprávali, aké znamenia a divy urobil Boh ich prostredníctvom medzi pohanmi, celé zhromaždenie zmĺklo a počúvali. Keď sa odmlčali, ozval sa Jakub: Muži, bratia, vypočujte ma! Šimon vyrozprával, ako Boh po prvý raz zhliadol a vybral si z pohanov ľud pre svoje meno. S tým sa zhodujú aj slová prorokov, lebo je napísané: Potom sa vrátim a znova vybudujem zrúcaný Dávidov stan a znova vybudujem jeho ruiny a vztýčim ho, aby aj ostatní ľudia hľadali Pána, všetky národy, nad ktorými sa vzývalo moje meno, hovorí Pán, ktorý koná tieto veci, známe od vekov. Preto usudzujem, že nesmieme robiť ťažkosti tým, čo sa z pohanov obracajú k Bohu, ale treba im napísať list, aby sa zdržiavali poškvrnenia modlami, smilstva, zaduseného a krvi.

A tak kto chce ostať pod zákonom Desatora, nech ostane. Ak niekto nevníma čo sa stalo na Golgote a vníma len nejaký plynulý prechod, či sublimáciu Starej Zmluvy do Novej Zmluvy, ak je Kríž pre niekoho nejakou malou udalosťou, ktorá len prišla s milosťou ale trvá na Desatore, nech tak žije. Nepotrebuje ani Ducha Svätého, takému stačí zachovať Desatorom a riadiť sa ním.

Veď ak sa mení kňazstvo, nevyhnutne sa musí zmeniť aj zákon.

Ale ja ako som sa obrátil, som Duchom Svätým usvedčovaný z toľkých iných vecí, ktoré ani v Desatore nie sú. Preto ma nepostihuje prikázanie Desatora, ktoré mi hovorí aby som niečo neurobil ale postihuje ma Kristov zákon v Duchu Svätom, ktorý ma usvedčuje aj z mojich myšlienok, mojich pohnútok ku konaniu alebo nekonaniu v prospech "obyčajného" Desastora a tak si uvedomujem, že len v Ježišovej pomoci, duchovnej oblasti môžem nad hriechom, ktorý ani nie je hriechom podľa Desatora zvíťaziť, veď vo svojej vlastnej sile a sebakontrole by sa mi to voči Desatoru možno aj podarilo a tu by mali výhodu ľudia pevnej vôle a so silným sebaovládaním sa.

Takto vnímam Ježišove slová o naplnení zákona, tým že ho, ako nový zákonodárca potvrdený Bohom Otcom Stvoriteľom, povýšil do vyššieho levelu, do duchovnej oblasti, až do oblasti myšlienok a nie len činov, do vzťahu a viery v Ježiša Krista a milosti Božej skrze obeť Jeho Syna lebo:

...však vieme, že človek nie je ospravedlnený zo skutkov podľa zákona, ale iba vierou v Krista Ježiša. Aj my sme uverili v Ježiša Krista, aby sme boli ospravedlnení z viery v Krista, a nie zo skutkov podľa zákona, lebo zo skutkov podľa zákona nebude nikto ospravedlnený.
Len to by som sa chcel od vás dozvedieť, či ste prijali Ducha zo skutkov podľa zákona, alebo tým, že ste počúvali posolstvo viery?
Ten, ktorý vám dáva Ducha a robí medzi vami divy, robí to na základe skutkov podľa zákona, alebo tým, že ste počúvali posolstvo viery?
Ale všetci, čo sú zo skutkov podľa zákona, sú pod kliatbou, lebo je napísané: Prekliaty je každý, kto nezotrváva vo všetkom, čo je napísané v knihe zákona, a neplní to.


"Nepripodobňujte sa zmýšľaniu tohto sveta, ale nechajte sa premeniť Bohom úplnou obnovou vášho zmýšľania. Tak budete môcť chápať, čo je Božia vôľa, totiž, čo je potrebné, jemu milé a dokonalé."

Michal

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Michal »

John Reisinger
Lidé, kteří slovo „morální“ používají v tomto teologickém smyslu, trvají na tom, že Mojžíšův zákon lze rozdělit na tři samostatné části „morální (mravní) zákon“, „obřadní zákon“ a „občanský zákon“. Je důležité vědět, že tito lidé používají pojem „morální zákon“ se stejnou autoritou, jako by to skutečně byl text Písma. I když nikdy neuvedli žádné biblické důkazy o tom, kde Bible tuto myšlenku učí, zacházejí s tímto pojmem jako se vžitou teologickou skutečností.

Nazývají desatero přikázání „morálním zákonem“ – ne proto, že by to byl biblický pojem nebo třeba jen biblická představa, ale proto, že to vyžaduje jejich teologické stanovisko. Všimněme si, co vlastně Westminsterská konfese o takzvaném „morálním zákonu“ říká.

V XIX. kapitole „O Božím zákoně“, v I. a II. oddílu, konfese uvádí, že Adam dostal určitý zákon jako základ „smlouvy skutků“. Tentýž zákon „zůstal i po jeho pádu dokonalým měřítkem spravedlnosti“; a jako takový jej Bůh vydal Izraeli na hoře Sínaj v desateru přikázání zapsaných na dvou deskách…

Ve III. oddílu se pak říká: Vedle tohoto zákona, obecně zvaného morální zákon…
Od této chvíle se desatero přikázání, na základě prohlášení tvůrců Westminsterské konfese, oficiálně stává „Božím morálním zákonem“. Kdykoli ve Westminsterské konfesi narazím na frázi „obecně zvaný“, chtěl bych se zeptat: Kdo to tak obecně nazývá? O žádné z těch „obecně zvaných“ pouček z konfese není v Božím slově ani zmínka. Kdyby byla, jistě by autoři konfese příslušný text citovali. To, co má konfese ve skutečnosti na mysli, když říká „obecně zvaný tak a tak“, je toto: Náš teologický systém se bez tohoto pojmu neobejde. Nemáme žádný text Písma, který by to potvrzoval, ale teologové tyto výrazy celou dobu používají. Slovy ‚obecně zvaný‘ máme vlastně na mysli ‚celou dobu používaný teology‘.

Podle definic uvedených ve Webster’s Dictionary (Websterův slovník) neexistuje žádný legitimní lingvistický precedent pro použití slova ‘moral’ („mravní“) jako protikladu ke slovům ‘ceremonial’ („obřadní“) a ‘civil’ („občanský“), jak to činí teologie smlouvy. Jediným pramenem této představy je Westminsterská konfese.

Slovo „morální“ („mravní“) se musí týkat etického, ctnostného a spravedlivého jednání, zatímco jeho opak musí souviset s nemorálním (nemravným), neetickým, nectným a nepoctivým jednáním. Když stojí „morální“ jednání v protikladu k nějakému jinému jednání, je toto jiné jednání vždy nemorální, neetické nebo nepoctivé. Nelze stavět „morální“ jednání do protikladu k „obřadnímu“ nebo „občanskému“ jednání.

V Písmu mají lidé povinnost dodržovat každý zákon, který jim Bůh dá. Nedá se tvrdit, že by pro Izrael bylo „morální povinností“ nedopustit se smilstva a „obřadní povinností“ být obřezán. Z našeho hlediska může být jedna z těchto záležitostí svou povahou morální a druhá svou povahou obřadní, ale ne z hlediska Izraelce. Obě tyto povinnosti byly pro Izraelce rovnocenné a v obou případech byla neposlušnost trestána smrtí.

Myšlenka „morální povinnosti“ je matoucí a evidentně nikoli biblická. Písmo nikde, ani ve Starém, ani v Novém zákoně, neříká, abychom napřed odhadli povahu určitého příkazu, než se rozhodneme, jestli ho tedy jsme povinni uposlechnout nebo ne. Dodržujeme každý zákon, který Bůh vydává, a to prostě proto, že to přikázal. Klíčová otázka naší diskuse se týk. toho, jak má vlastně křesťan Nové smlouvy správně přijít na to, které konkrétní biblické zákony má přesně podle Božích představ dodržovat. Naše řešení tohoto problému zní: Pravidla pro život každého člověka určuje a vymezuje ta smlouva, jíž podléhá.

Teologie smlouvy rozděluje Mojžíšův zákon na tři seznamy ustanovení: Dvě z nich (seznam obřadních ustanovení a seznam občanských ustanovení) jsou zrušeny, ale seznam morálních ustanovení (desatero) zůstává v platnosti pod označením „morální (mravní) zákon“. Jen ten dnes určuje pravidla pro náš život. Moje stanovisko vyplývá z přesvědčení, že náš Pán Ježíš Kristus je nový zákonodárce a že je větší než Mojžíš.

Duch svatý nikde neuvádí vyčerpávající seznam morálních ustanovení, vyčerpávající seznam obřadních ustanovení a vyčerpávající seznam občanských ustanovení. Opakuji: domněnka, že desatero přikázání představuje „Boží morální zákon“ je odvozena z Westminsterské konfese a to bez jakéhokoli biblického podkladu. Výsledné trojí členění zákona je jediným základem pro tvrzení teologie smlouvy, že to, co je zapsáno na deskách smlouvy, totiž desatero přikázání, přesahuje všechna smluvní uspořádání a platí ve všech dobách.

Jeden můj přítel se právě v době, kdy se potýkal s otázkou milosti a zákona a teologií Nové smlouvy, dostal se svou každodenní četbou Bible ke 2. Mojžíšově. Koupil si tužky různých barev a rozhodl se, že si v Mojžíšově zákoně vyznačí ony „tři různé druhy zákonů“, aby z nich nakonec mohl sestavit tři vyčerpávající seznamy. Zjistil, že občas musí pro totéž ustanovení použít dvě různé barvy, a v některých verších potřeboval dokonce všechny tři barvy. Někdy se mu v rámci jednoho souvislého textu stalo, že se před i za každým obarveným veršem nacházel verš obarvený jinou barvou. Brzy si uvědomil, že vytvořit takové seznamy je nemožné, a to prostě proto, že Boží slovo takto s Mojžíšovým zákonem nikdy nezachází.

Zákon, který dal Bůh Mojžíšovi, je jedno klubko nití, ne tři. Některá ustanovení, která bychom z hlediska jejich povahy zařadili jako obřadní, jsou považována za tak důležitá, že se k nim váže trest smrti. Jsou to například obřízka a sabat. Na sbírání dříví v určitý den týdne nebo na tom, že člověk není obřezaný, není nic, co by bylo ze své podstaty hříšné. Když ale Bůh prohlásí tuto obřadní povinnost za smluvní znamení, stává se tím, co je pro splnění podmínek smlouvy nejdůležitější.

Jsem naprosto ochoten přihlásit se k poučce, že žádné ze zákonů, které odrážejí Boží charakter, se nikdy nezmění; pouze s tou výhradou, že se tím nevylučuje možnost pozvednutí těchto zákonů na vyšší úroveň plnějším zjevením. Vyšší zjevení Božího charakteru nutně umocní povahu naší reakce na ně. Jsem však přesvědčen, že konkrétní povinnosti jednotlivých lidí vůči Bohu se mohou lišit podle toho, kterou smlouvou jsou vázáni. To platí zvlášť tehdy, když porovnáváme Novou smlouvu, na níž je založena církev, se starou smlouvou, jíž byl na Sínaji ustaven Izrael, a to v první řadě a především proto, že Nová smlouva zjevuje mnohem větší množství úžasné Boží milosti. Ježíš Kristus, dokonale přesné sebevyjádření Boží bytosti (Židům 1:3), je nepopiratelně nadřazen Mojžíšovi, který byl sice věrný, ale přesto pouhý služebník (Židům 3:5).

Michal

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Michal »

Tieto tri verše, ktoré idú v Písme za sebou (v hebrejských rukopisoch žiadne verše neboli) je morálne, ceremoniálne alebo civilné ustanovenie zákona?

"Nepomsti sa a neprechovávaj hnev voči príslušníkom svojho ľudu, ale miluj svojho blížneho ako seba samého. Ja som Hospodin. Zachovávajte moje ustanovenia. Pri párení svojho dobytka nepripustite, aby sa krížili dva druhy. Svoje pole neosievaj dvojakým druhom semena. Nenos na sebe šaty utkané z dvojakého tkaniva. Keby niekto súložil so ženou, ktorá ako otrokyňa patrí inému mužovi, no nebola ešte vykúpená ani prepustená na slobodu, obaja budú potrestaní, ale nebudú usmrtení, lebo ona nebola slobodná."

Ninka
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 10 Mar 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Ninka »

Asi video úplne neodpovedá na otázky položené v diskusii, ale je určite plné zaujímavých myšlienok :)
https://youtu.be/vLz2Gy24GgM (sú tam aj slovenské titulky)

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Michal napísal: 12 Mar 2016, 13:15 Tieto tri verše, ktoré idú v Písme za sebou (v hebrejských rukopisoch žiadne verše neboli) je morálne, ceremoniálne alebo civilné ustanovenie zákona?

"Nepomsti sa a neprechovávaj hnev voči príslušníkom svojho ľudu, ale miluj svojho blížneho ako seba samého. Ja som Hospodin. Zachovávajte moje ustanovenia. Pri párení svojho dobytka nepripustite, aby sa krížili dva druhy. Svoje pole neosievaj dvojakým druhom semena. Nenos na sebe šaty utkané z dvojakého tkaniva. Keby niekto súložil so ženou, ktorá ako otrokyňa patrí inému mužovi, no nebola ešte vykúpená ani prepustená na slobodu, obaja budú potrestaní, ale nebudú usmrtení, lebo ona nebola slobodná."
Dobra poznamka. Nejde tu ani o moralne, ani civilne ani ceremonialne. Ide o radu polnohospodarsku a radu otrokarsku. Su to rady primitivne a zastarale. Naozaj niekto mysli, ze vseveduci Boh niekedy tuzil po civilizacii kde nikto nebude mat odev z dvoch druhov vlakna ? Naozaj niekto mysli, ze Boh tuzil po civilizacii, kde muzi budu mat sexualne otrokyne ? Ano, my ludia po tom tuzime. A preto sa zastitujeme ideou Boha. Zakony civilizacii sa menia neustale. Neexistuje ziaden “stary“ zakon a “novy zakon“, tento mytus je neuveritelne naivny. Existuju tisice roznych zakonov, od tych najstarsich, po tie najnovsie. Jedine co sa nezmenilo je tuzba ludi “posvatit“ kazdy ludsky vymysel zhora a prehlasit ho za Bozi zakon. Ak by Boh existoval, uz davno by musel byt otraveny z toho vsetkeho, co mu ludstvo za tu dobu pripisalo.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Layman napísal: 11 Sep 2015, 23:31 Desatoro nám imponuje asi aj tým, že bolo napísané na kamenné dosky, a ostatné príkazy len na pergamen. Myslíme si, že kameň má symbolizovať večnú platnosť. Ale sám Boh cez proroka Jeremiáša hovorí, že príde doba, kedy bude treba kameň nahradiť iným materiálom, na ktorý napíše svoj zákon. A hneď aj hovorí, aký materiál to bude - mäsité živé ľudské srdce. To je ten materiál, ktorý bude použitý pre zjavenie Božej vôle v období novej zmluvy, ktorá bude platiť večne. Takže nie zákon na kameni mal pretrvať naveky, ale až zákon zapísaný v obrátenom, kajúcnom a pokorenom srdci. A ako znie ten zákon zapísaný v srdci? Znie tak isto ako zákon na kameni? Nie.
Existuje urcita skupina ludi, v tomto pripade zastupena Laymanom, ktora veri vo vrtosiveho Boha. Vrtosivy Boh si jedneho dna vymysli jeden zakon a ked ho to prestane bavit, vymysli si iny. Alebo taky Boh rad experimentuje s ludskou civilizaciou ?

Bola by to vesela uvaha, no smutne je, ze sa tu manipuluje s prorokom Jeremiasom. My vieme, ze on prorokoval navrat rozptylenych Zidov do Jeruzalema. Opustene mesto znova ozije. Zakon uz bude zachovany, pretoze ludia budu mat prirodzenu tuzbu zachovat ho.

Dajte pozor! Prichádzajú dni – Jahveho výrok –, keď v Izraeli a v Judei veľmi rozmnožím ľudí i zvieratá. Ako som nad nimi bedlil, aby som vytŕhal a stŕhal, pustošil, nivočil a škodil, tak budem teraz bedliť nad nimi, aby som budoval a sadil." To je Jahveho výrok."V tých dňoch nebudú už hovoriť: Otcovia jedli kyslé hrozno a synom tŕpnu zuby. Lebo každý človek zomrie za svoj hriech. Tomu stŕpnu zuby, kto je kyslé hrozno!"
"Dajte pozor! Prichádzajú dni – Jahveho výrok –, keď uzavriem s Izraelom (a s Júdom) novú zmluvu.Nie takú, ako bola zmluva, ktorú som uzavrel s ich otcami, keď som ich chytil za ruku a vyviedol z Egypta – Jahveho výrok. Takáto bude zmluva, ktorú uzavriem s Izraelom po tých dňoch – Jahveho výrok – Svoj zákon vložím do ich vnútra a napíšem ho na ich srdce. Budem ich Bohom a oni budú mojím ľudom. Už sa nebudú musieť vzájomne poučovať a hovoriť jeden druhému: Poznajte Jahveho! Pretože ma všetci budú poznať od najmenšieho po najväčšieho – Jahveho výrok –, lebo odpustím ich zločiny a na ich hriechy už nebudem mysliet.Takto hovorí Jahve, ktorý dáva slnko, aby svietilo vo dne, a prikazuje, aby mesiac a hviezdy svietili v noci, ktorý rozbúri more, že jeho vlny hučia, ten, ktorého meno je Jahve Cebaot: Keby tento pevný poriadok mohol zaniknúť predo mnou – to je Jahveho výrok –, vtedy by aj izraelský ľud mohol prestať byť národom predo mnou naveky


Layman tvrdi, ze ide o akysi novy zakon, novy experiment, nove hodnoty. Opak je pravdou. Nova zmluva spociva v tom, ze stary zakon uz konecne zacne byt respektovany a zvnutorneny. Jeremias, ako citame, vyslovene hovori, ze zakon je pevny, nemenny. Ak by sa menil tento pevny zakon, tvrdi Jeremias, potom sa uz naozaj moze zmenit cely svet aj vyvolenie Izraela. Nic take sa vsak nestane. V Zalmoch citame, ze vyvolenie, zakon a milosrdenstvo je dane naveky, bez vrtochov. Ziaden zakon nebol zruseny a ziadne nove milosrdenstvo sa nezjavilo. Obidva tu boli uz davno a budu navzdy.

Pánovo milosrdenstvo chcem ospevovať naveky; po všetky pokolenia hlásať svojimi ústami tvoju vernosť. Veď ty si povedal: „Moje milosrdenstvo je ustanovené naveky.“ Tvoja vernosť je upevnená v nebesiach. „Zmluvu som uzavrel so svojím vyvoleným, svojmu služobníkovi Dávidovi som prisahal: Naveky zaistím tvoj rod a postavím tvoj trón, čo pretrvá všetky pokolenia.“


Boh sa nemoze mylit. Ak je nieco pravdive raz, potom je to pravdive naveky. A ak je nieco spravodlive raz, potom je to spravodlive naveky.


V spravodlivosti si vyniesol svoje prikázania a v dokonalej pravdivosti.
...
Pane, tvoje slovo trvá naveky ako nebesia.
Tvoja vernosť z pokolenia na pokolenie; upevnil si zem a ona trvá.
Podľa tvojho rozhodnutia všetko trvá podnes, lebo všetko slúži tebe.
Keby mi tvoj zákon nebol rozkošou, vari by som bol už zahynul vo svojom pokorení.
Nikdy nezabudnem na tvoje príkazy, lebo nimi ma oživuješ.
Tvoj som: zachráň ma, veď dbám na tvoje príkazy.
Hriešnici striehnu na mňa a chcú ma zahubiť, ale ja rozjímam o tvojich príkazoch.
Videl som, že každá dokonalosť má medze, iba tvoj príkaz platí neobmedzene.
Naposledy upravil/-a log v 11 Nov 2018, 21:58, upravené celkom 4 krát.

Karol Schneider
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 01 Apr 2017, 11:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Karol Schneider »

"V tom období Ježíš procházel v sabatu obilnými poli. Jeho učedníci dostali hlad a začali otrhávat klasy a jíst. 2 Když to viděli farizeové, řekli mu: „Pohleď, tvoji učedníci dělají, co není zákonné dělat v sabatu.“ 3 Řekl jim: „Nečetli jste, co udělal David, když on a muži, kteří byli s ním, dostali hlad? 4 Jak vstoupil do Božího domu, a jedli chleby předložení, ačkoli jejich jezení nebylo zákonné pro něj ani pro ty, kdo byli s ním, ale pouze pro kněze? 5 Nebo jste nečetli v Zákoně, že o sabatech kněží v chrámu nezacházejí se sabatem jako s posvátným, a dále jsou nevinní? 6 Ale povídám vám, že zde je něco většího než chrám. 7 Kdybyste však byli rozuměli, co to znamená: ‚Chci milosrdenství, a ne oběť‘, nebyli byste odsoudili nevinné. 8 Syn člověka je totiž Pánem sabatu.“ (Matouš 12 kap.)

"5 Účelem tohoto pověření je skutečně láska z čistého srdce a z dobrého svědomí a z víry bez pokrytectví. 6 Tím, že se od toho jistí lidé odchýlili, odbočili k planému povídání 7 a chtějí být učiteli zákona, avšak nechápou ani to, co říkají, ani to, co silně prosazují.
8 Nyní víme, že Zákon je znamenitý za předpokladu, že se s ním zákonně zachází, 9 s vědomím toho, že zákon není vyhlášen pro spravedlivého, ale pro nezákonné a nepoddajné, bezbožné a hříšníky, pro ty, jimž chybí milující laskavost..." (1 Timotejovi 1 kap.)

"Pro takovou svobodu nás Kristus osvobodil. Stůjte proto pevně a nedejte se opět zapřáhnout do jha otroctví.
2 Vizte, já, Pavel, vám říkám, že dáte-li se obřezat, Kristus vám nic neprospěje. 3 Nadto vydávám svědectví opět každému člověku, který se dává obřezat, že je povinen zachovávat celý Zákon.Jste odloučeni od Krista, ať jste kdokoli, kdo se pokoušíte být prohlášeni za spravedlivé prostřednictvím zákona; odpadli jste od jeho nezasloužené laskavosti. 5 My dychtivě duchem čekáme na vytouženou spravedlnost vyplývající z víry. 6 Pokud jde totiž o Krista Ježíše, ani obřízka, ani neobřízka nemá žádnou hodnotu, ale víra, jež působí skrze lásku...celý Zákon je naplněn v jednom výroku, totiž: „Budeš milovat svého bližního jako sám sebe.“...ovoce ducha je láska, radost, pokoj, trpělivost, laskavost, dobrota, víra, 23 mírnost, sebeovládání. Proti tomu není zákon." (Galatanum 5 kap.)

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Karol Schneider napísal: 11 Nov 2018, 21:43 Nyní víme, že Zákon je znamenitý za předpokladu, že se s ním zákonně zachází, 9 s vědomím toho, že zákon není vyhlášen pro spravedlivého, ale pro nezákonné a nepoddajné, bezbožné a hříšníky, pro ty, jimž chybí milující laskavost..."
Presne tak Karol, aj apostol Pavol potvrdzuje, ze zakon je znamenity a urceny vsetkym nam hriesnikom.

Alebo sa nam snazis nenapadne naznacit, ze to uz bol apostol Pavol, ktory prevratil Jeremiasovo proroctvo na ruby ? Tu by som bol opatrny, neviem ci sa to tak lahko da odovodnit. Niekde v dejinach doslo iste k dezinterpretacii Jeremiasa, ale neviem ci to uz Pavol takto videl.

Karol Schneider
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 01 Apr 2017, 11:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Karol Schneider »

log napísal: 11 Nov 2018, 22:03
Karol Schneider napísal: 11 Nov 2018, 21:43 Nyní víme, že Zákon je znamenitý za předpokladu, že se s ním zákonně zachází, 9 s vědomím toho, že zákon není vyhlášen pro spravedlivého, ale pro nezákonné a nepoddajné, bezbožné a hříšníky, pro ty, jimž chybí milující laskavost..."
Presne tak Karol, aj apostol Pavol potvrdzuje, ze zakon je znamenity a urceny vsetkym nam hriesnikom.

Alebo sa nam snazis nenapadne naznacit, ze to uz bol apostol Pavol, ktory prevratil Jeremiasovo proroctvo na ruby ? Tu by som bol opatrny, neviem ci sa to tak lahko da odovodnit. Niekde v dejinach doslo iste k dezinterpretacii Jeremiasa, ale neviem ci to uz Pavol takto videl.
Cti pozorne.

"... s vědomím toho, že zákon není vyhlášen pro spravedlivého, ale pro nezákonné a nepoddajné, bezbožné a hříšníky, pro ty, jimž chybí milující laskavost..."

Ses bezboznym hrisnikem, kteremu chybi milujici laskavost ? Hledas svoji zachranu v dodrzovani zakona, ktery ti rika, ze nejsi schopen ho dodrzet a nebo v lasce a milosrdenstvi skrze viru ve vykupnou obet Krista ?

"19 Nyní víme, že všechno, co říká Zákon, oslovuje ty pod Zákonem, aby byla zacpána každá ústa, a celý svět aby před Bohem podléhal potrestání. 20 Ze skutků zákona tedy nebude před ním prohlášeno za spravedlivé žádné tělo, neboť prostřednictvím zákona je přesné poznání hříchu.
21 Ale nyní byla Boží spravedlnost učiněna zjevnou odděleně od zákona, jak se o tom vydává svědectví v Zákoně a Prorocích; 22 ano, Boží spravedlnost skrze víru v Ježíše Krista pro všechny, kdo mají víru. Není totiž žádný rozdíl. 23 Vždyť všichni zhřešili a nedosahují Boží slávy, 24 a je to jako velkorysý dar, že jsou z jeho nezasloužené laskavosti prohlašováni za spravedlivé prostřednictvím propuštění výkupným, [jež zaplatil] Kristus Ježíš. " (Rimanum 3 kap.)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 32 neregistrovaných