Desatoro: platí či neplatí?

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
Michal

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Michal »

Dokáže Desatoro za Teba obetovať svoj život?
Dá sa mať každodenný vzťah k Desatoru?
Desatoto je láska?
Miluje Ťa?

Sú správne prirovnania, ktoré tu používate o platení či neplatení zákazu fajčenia alebo iného zákazu? Adventisti chápu Desatoro takto? Zákaz? Pamätaj aby si svätil! Nebudeš! Budeš! Možno musia, kvôli sobote, pretože učenie... a pretože teologický systém... ale to potom sú kresťania alebo reformovaní (mesiánsky) židia SZ.

Bohu stačí vaše dodržiavanie prikázaní Desatora? Ne-budeš, ne-smieš ... robiť či dopustiť sa a budeš robiť ... Nezáleží na myšlienkach, nezáleží na vzťahu, nezáleží na motivácii, nejde o lásku, záleží jedine na dodržaní Desatora, lebo učenie, pretože... ?

Čo je dodržiavanie Desatora? Cieľ? Prostriedok? Dôsledok? Podmienka? Výhoda pre ľudí s pevnou vôľou? Výhoda pre tých čo navonok neurobia, zachovajú, prekonajú nutkanie ...

Gitka

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Gitka »

Michal napísal:Dokáže Desatoro za Teba obetovať svoj život?
Dá sa mať každodenný vzťah k Desatoru?
Desatoto je láska?
Miluje Ťa?

Sú správne prirovnania, ktoré tu používate o platení či neplatení zákazu fajčenia alebo iného zákazu? Adventisti chápu Desatoro takto? Zákaz? Pamätaj aby si svätil! Nebudeš! Budeš! Možno musia, kvôli sobote, pretože učenie... a pretože teologický systém... ale to potom sú kresťania alebo reformovaní (mesiánsky) židia SZ.

Bohu stačí vaše dodržiavanie prikázaní Desatora? Ne-budeš, ne-smieš ... robiť či dopustiť sa a budeš robiť ... Nezáleží na myšlienkach, nezáleží na vzťahu, nezáleží na motivácii, nejde o lásku, záleží jedine na dodržaní Desatora, lebo učenie, pretože... ?

Čo je dodržiavanie Desatora? Cieľ? Prostriedok? Dôsledok? Podmienka? Výhoda pre ľudí s pevnou vôľou? Výhoda pre tých čo navonok neurobia, zachovajú, prekonajú nutkanie ...
Ako som písala v predchádzajúcej reakcii, zákon je tu na to aby v nás vyvolal hriešne vášne, aby sa ukázalo, akí sme zlí - podľa Pavla.

Rajon
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Gitka napísal:
Michal napísal:Dokáže Desatoro za Teba obetovať svoj život?
Dá sa mať každodenný vzťah k Desatoru?
Desatoto je láska?
Miluje Ťa?

Sú správne prirovnania, ktoré tu používate o platení či neplatení zákazu fajčenia alebo iného zákazu? Adventisti chápu Desatoro takto? Zákaz? Pamätaj aby si svätil! Nebudeš! Budeš! Možno musia, kvôli sobote, pretože učenie... a pretože teologický systém... ale to potom sú kresťania alebo reformovaní (mesiánsky) židia SZ.

Bohu stačí vaše dodržiavanie prikázaní Desatora? Ne-budeš, ne-smieš ... robiť či dopustiť sa a budeš robiť ... Nezáleží na myšlienkach, nezáleží na vzťahu, nezáleží na motivácii, nejde o lásku, záleží jedine na dodržaní Desatora, lebo učenie, pretože... ?

Čo je dodržiavanie Desatora? Cieľ? Prostriedok? Dôsledok? Podmienka? Výhoda pre ľudí s pevnou vôľou? Výhoda pre tých čo navonok neurobia, zachovajú, prekonajú nutkanie ...
Ako som písala v predchádzajúcej reakcii, zákon je tu na to aby v nás vyvolal hriešne vášne, aby sa ukázalo, akí sme zlí - podľa Pavla.
Čiže napr.: "Ja som tvoj Boh, nebudeš mať iných bohov..." tento princíp, táto myšlienka je tu na to, aby vyvolala hriešne vášne, aby sa ukázalo, akí sme zlí?
A nie je skôr podstatou zákona milovať Boha a milovať ľudí?

Rajon
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Michal napísal:Dokáže Desatoro za Teba obetovať svoj život?
Dá sa mať každodenný vzťah k Desatoru?
Desatoto je láska?
Miluje Ťa?

Sú správne prirovnania, ktoré tu používate o platení či neplatení zákazu fajčenia alebo iného zákazu? Adventisti chápu Desatoro takto? Zákaz? Pamätaj aby si svätil! Nebudeš! Budeš! Možno musia, kvôli sobote, pretože učenie... a pretože teologický systém... ale to potom sú kresťania alebo reformovaní (mesiánsky) židia SZ.

Bohu stačí vaše dodržiavanie prikázaní Desatora? Ne-budeš, ne-smieš ... robiť či dopustiť sa a budeš robiť ... Nezáleží na myšlienkach, nezáleží na vzťahu, nezáleží na motivácii, nejde o lásku, záleží jedine na dodržaní Desatora, lebo učenie, pretože... ?

Čo je dodržiavanie Desatora? Cieľ? Prostriedok? Dôsledok? Podmienka? Výhoda pre ľudí s pevnou vôľou? Výhoda pre tých čo navonok neurobia, zachovajú, prekonajú nutkanie ...
Nie, desatoro za mňa neobetuje život. Ani nie je láska, iba hovorí o láske (o vzťahu s Bohom a medzi ľuďmi). Ani ma nemiluje, miluje ma Boh, ktorý vraví, že je môj Boh a preto nebudem mať iných bohov...

V prirovnaní nejde o to, či chápu adventisti desatoro ako zákaz, ale o otázku, či pre nefajčiara platí alebo neplatí zákaz fajčenia. Je to veľmi dobrý príklad na zamyslenie. Sobotu zatiaľ príliš neriešim, zatiaľ by stačili iné body desatora.

Bohu nestačí "budeš, nesmieš..." ide mu o myšlienky, o srdce, pohnútky, o vzťah lásky. Vo vzťahu lásku voči Bohu má byť Boh na prvom mieste, či nemá? Vo vzťahu k ľuďom je kradnutie prejavom lásky alebo nie je?

Dodržiavanie desatora nie je prostriedok pre spasenie. Človek, ktorý žije vo vzťahu lásky s Bohom a s ľuďmi je zároveň v súlade s "duchom" desatora (to napr. znamená, že nielen že "nezosmilní", ale muž miluje svoju ženu, prejavuje jej lásku, nechce zneužívať iné ženy pre svoje potešenie, má ich v úcte atď.)

Myslím, že je tu dosť veľká averzia voči slovu zákon. Predsudky, predpochopenie, zlé skúsenosti s ľuďmi a ich výkladmi... Dajme teda to slovo preč a skúsme sa však zamyslieť, aké princípy tie body vyjadrujú, to naozaj neplatia? Nebolo by to potom bláznovstvo?

Gitka

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Gitka »

Rajon napísal:
Gitka napísal:
Michal napísal:Dokáže Desatoro za Teba obetovať svoj život?
Dá sa mať každodenný vzťah k Desatoru?
Desatoto je láska?
Miluje Ťa?

Sú správne prirovnania, ktoré tu používate o platení či neplatení zákazu fajčenia alebo iného zákazu? Adventisti chápu Desatoro takto? Zákaz? Pamätaj aby si svätil! Nebudeš! Budeš! Možno musia, kvôli sobote, pretože učenie... a pretože teologický systém... ale to potom sú kresťania alebo reformovaní (mesiánsky) židia SZ.

Bohu stačí vaše dodržiavanie prikázaní Desatora? Ne-budeš, ne-smieš ... robiť či dopustiť sa a budeš robiť ... Nezáleží na myšlienkach, nezáleží na vzťahu, nezáleží na motivácii, nejde o lásku, záleží jedine na dodržaní Desatora, lebo učenie, pretože... ?

Čo je dodržiavanie Desatora? Cieľ? Prostriedok? Dôsledok? Podmienka? Výhoda pre ľudí s pevnou vôľou? Výhoda pre tých čo navonok neurobia, zachovajú, prekonajú nutkanie ...
Ako som písala v predchádzajúcej reakcii, zákon je tu na to aby v nás vyvolal hriešne vášne, aby sa ukázalo, akí sme zlí - podľa Pavla.
Čiže napr.: "Ja som tvoj Boh, nebudeš mať iných bohov..." tento princíp, táto myšlienka je tu na to, aby vyvolala hriešne vášne, aby sa ukázalo, akí sme zlí?
A nie je skôr podstatou zákona milovať Boha a milovať ľudí?
Áno, toto hovorí Pavol, ja som len citovala Pavla. Keď mi povie Pán Boh, nebudeš mať iných bohov, tak moja hriešna podstata sa vo mne vzbúry (aj v adventistovi aj keď si to možno neprizná) a povie nie ja nechcem aby mi Pán Boh rozkazoval, ja viem lepšie veci posúdiť. A to je hriech, ktorý je v nás. Bez toho, že by mi to Pán Boh povedal by sa neukázalo, že som hriešna.

Rajon
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Gitka napísal:
Rajon napísal:
Gitka napísal:
Michal napísal:Dokáže Desatoro za Teba obetovať svoj život?
Dá sa mať každodenný vzťah k Desatoru?
Desatoto je láska?
Miluje Ťa?

Sú správne prirovnania, ktoré tu používate o platení či neplatení zákazu fajčenia alebo iného zákazu? Adventisti chápu Desatoro takto? Zákaz? Pamätaj aby si svätil! Nebudeš! Budeš! Možno musia, kvôli sobote, pretože učenie... a pretože teologický systém... ale to potom sú kresťania alebo reformovaní (mesiánsky) židia SZ.

Bohu stačí vaše dodržiavanie prikázaní Desatora? Ne-budeš, ne-smieš ... robiť či dopustiť sa a budeš robiť ... Nezáleží na myšlienkach, nezáleží na vzťahu, nezáleží na motivácii, nejde o lásku, záleží jedine na dodržaní Desatora, lebo učenie, pretože... ?

Čo je dodržiavanie Desatora? Cieľ? Prostriedok? Dôsledok? Podmienka? Výhoda pre ľudí s pevnou vôľou? Výhoda pre tých čo navonok neurobia, zachovajú, prekonajú nutkanie ...
Ako som písala v predchádzajúcej reakcii, zákon je tu na to aby v nás vyvolal hriešne vášne, aby sa ukázalo, akí sme zlí - podľa Pavla.
Čiže napr.: "Ja som tvoj Boh, nebudeš mať iných bohov..." tento princíp, táto myšlienka je tu na to, aby vyvolala hriešne vášne, aby sa ukázalo, akí sme zlí?
A nie je skôr podstatou zákona milovať Boha a milovať ľudí?
Áno, toto hovorí Pavol, ja som len citovala Pavla. Keď mi povie Pán Boh, nebudeš mať iných bohov, tak moja hriešna podstata sa vo mne vzbúry (aj v adventistovi aj keď si to možno neprizná) a povie nie ja nechcem aby mi Pán Boh rozkazoval, ja viem lepšie veci posúdiť. A to je hriech, ktorý je v nás. Bez toho, že by mi to Pán Boh povedal by sa neukázalo, že som hriešna.
iste, z tohto pohľadu by sa to dalo takto povedať, zároveň si tým však vyjadrila platnosť toho "nebudeš mať iných bohov", nie?
Tiež však neviem, či skutočne by to malo byť také negatívne, či skôr to nie je vo význame: "ja som tvoj Boh a preto nebudeš mať iných bohov".
Je pravda, že vo svojom hriešnom srdci nachádzam nesúlad s napr. "nebudeš mať iných bohov" atď., zároveň však Boh pôsobí a mení vo svojej milosti moje srdce, aby som bol naozaj "nefajčiar v miestnosti so zákazom fajčenia" - to je skutočná sloboda od zákona, pričom však ten zákon stále platí.
(Zmenu v srdci nerobí ten zákaz, robí to vo mne Boh.)

Ninka
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 10 Mar 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Ninka »

Rajon napísal: Je pravda, že vo svojom hriešnom srdci nachádzam nesúlad s napr. "nebudeš mať iných bohov" atď., zároveň však Boh pôsobí a mení vo svojej milosti moje srdce, aby som bol naozaj "nefajčiar v miestnosti so zákazom fajčenia" - to je skutočná sloboda od zákona, pričom však ten zákon stále platí.
(Zmenu v srdci nerobí ten zákaz, robí to vo mne Boh.)
Neviem, na mna posobi "mam slobodu zakona, ale zakon stale plati" trochu zvlastne, az takmer protichodne. Som nefajciarka a kazdy den sa nachadzam na miestach, kde je zakaz fajcenia. Ale mne je to uplne jedno, ci ten zakaz tam je alebo nie. Ked pridem do restauracie, tak nezistujem, ci si mozem zapalit, pretoze nefajcim. Mozno denne chodim okolo tabuliek s napisom "Zakaz fajcit", ale vobec si ich nevsimam, nezaujimaju ma. A ci taka tabulka tam je alebo nie, nic to nemeni na tom, ze ja tam fajcit nebudem...
Ak by si to chcel prirovnat k desatoru, tak by to vyzeralo asi takto: Som obratena krestanka a verim, ze moje hriechy su odpustene. Desatoro ma uz nezaujima, pretoze nie som hriesny clovek, ale Bozie dieta, vobec sa nezaoberam jeho nariadeniami a je mi jedno, ci existuje alebo nie, pretoze mna sa uz netyka. Mam "slobodu od zakona", takze nezalezi na tom, ci plati alebo nie.

Tato uvaha sa asi nezhoduje uplne s mojim nazorom na desatoro, len som sa snazila pochopit tvoju ilustraciu "nefajciar v miestnosti so zakazom fajcenia" a toto mi z toho vyplynulo...

Rajon
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Ninka napísal:
Rajon napísal: Je pravda, že vo svojom hriešnom srdci nachádzam nesúlad s napr. "nebudeš mať iných bohov" atď., zároveň však Boh pôsobí a mení vo svojej milosti moje srdce, aby som bol naozaj "nefajčiar v miestnosti so zákazom fajčenia" - to je skutočná sloboda od zákona, pričom však ten zákon stále platí.
(Zmenu v srdci nerobí ten zákaz, robí to vo mne Boh.)
Neviem, na mna posobi "mam slobodu zakona, ale zakon stale plati" trochu zvlastne, az takmer protichodne. Som nefajciarka a kazdy den sa nachadzam na miestach, kde je zakaz fajcenia. Ale mne je to uplne jedno, ci ten zakaz tam je alebo nie. Ked pridem do restauracie, tak nezistujem, ci si mozem zapalit, pretoze nefajcim. Mozno denne chodim okolo tabuliek s napisom "Zakaz fajcit", ale vobec si ich nevsimam, nezaujimaju ma. A ci taka tabulka tam je alebo nie, nic to nemeni na tom, ze ja tam fajcit nebudem...
Ak by si to chcel prirovnat k desatoru, tak by to vyzeralo asi takto: Som obratena krestanka a verim, ze moje hriechy su odpustene. Desatoro ma uz nezaujima, pretoze nie som hriesny clovek, ale Bozie dieta, vobec sa nezaoberam jeho nariadeniami a je mi jedno, ci existuje alebo nie, pretoze mna sa uz netyka. Mam "slobodu od zakona", takze nezalezi na tom, ci plati alebo nie.

Tato uvaha sa asi nezhoduje uplne s mojim nazorom na desatoro, len som sa snazila pochopit tvoju ilustraciu "nefajciar v miestnosti so zakazom fajcenia" a toto mi z toho vyplynulo...
Áno, kresťan so zákonom v srdci nemusí riešiť jeho platnosť. V ideálnom prípade. Milujem svoju manželku, tak ma ani nenapadnú nejaké zákazy (mať iné ženy) alebo príkazy (niečo pre ňu urobiť).
Háčik je asi možno v tom, že ani ty ani ja nie sme úplní "nefajčiari". A tiež v tom, že je tu diskusia, či desatoro platí alebo nie.

Prikázania sú akoby nejaká hranica, priepasť. Ak by sme sa stále pohybovali iba okolo nej, budeme stále neslobodní, bude nás obmedzovať. Ak sa však otočíme od nej, zistíme, že smerom od hranice je vlastne nekonečno. Nekonečno v láske.

Michal

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Michal »

Desatoro je vo svojom znení pre adventistov všeobecne platný, nemenný, večný, Boží "morálny" zákon?
Zákon, ktorý platil vždy v nebi, pre nebeské bytosti, je totožný so znením Desatora?
Zákon, ktorý platil pre svet, v čase pred potopou, bol totožný so znením Desatora?
Zákon, ktorý platil pre svet, v čase po potope, bol totožný so znením Desatora?
Zákon, ktorý bol známy a platný pre Abraháma, bol totožný so znením Desatora?
Zákon, podľa ktorého Boh súdil a odsúdil Sodomu a Gomoru, bol totožný so znením Desatora?
Zákon, ktorý platí po smrti Pána Ježiša na kríži, je totožný so znením Desatora?

Majko

Re: Desatoro: platí či neplatí?

Neprečítaný príspevok od používateľa Majko »

Michal, áno, takto sa to učí.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 33 neregistrovaných