Adventistická zpověď

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
Neregistrovaný

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Neregistrovaný napísal: 23 Dec 2021, 23:28když jsem přišel do církve, bylo asd tak 3-4 miliony, dnes je přes 25 milionů.
V 9o letech jsme měli plný sbor. přidávali jsme židle aby si bylo kde sednout. Dnes máme místa k sezení habaděj, a věkový průměr 60 let. Kde jsou ty miliony věřících? :O

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Kdo neví, jak se chovali katoličtí věřící na některých vesnicích, když se nějaká rodina připojila k adventismu, tak neví o čem to je. Prožil jsem tu šikanu na vlastní kůži Je-li nějaká církev většinová, tak to dávala a dává vždy najevo. Vzpomínám si na tu nadřazenost i na pracovišti, kde mi to dávali silně znát. Přesto nechovám nějakou zášť vůči věřícím katolíkům. Nebráním se ani rozhovorům s nimi, ale nemohl bych být členem katolické církve - nefungovalo by to pro tu okázalou starozákonní obřadnost a dalších vyčnívajících jevů. ! V současné době ta nesnášenlivost není tak vidět, ale jak se to bude odvíjet dál, tak to určitě nevím.

Neregistrovaný

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Neregistrovaný napísal: 23 Dec 2021, 22:23 Tak pochybuji, že Ti to takto dotyčný podal, z čechoslováků by mohl přicházet v úvahu pouze jediný člověk (J.M.), ale ten se takto nevyjadřoval. Myslím, že jsi si to dost přibarvil.
Ten člověk nebyl CZ/SK - mluvili jsme anglicky a byl z USA původně možná z jižní ameriky.

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

ambassador napísal: 24 Dec 2021, 07:38 Kdo neví, jak se chovali katoličtí věřící na některých vesnicích, když se nějaká rodina připojila k adventismu, tak neví o čem to je. Prožil jsem tu šikanu na vlastní kůži Je-li nějaká církev většinová, tak to dávala a dává vždy najevo. Vzpomínám si na tu nadřazenost i na pracovišti, kde mi to dávali silně znát. Přesto nechovám nějakou zášť vůči věřícím katolíkům. Nebráním se ani rozhovorům s nimi, ale nemohl bych být členem katolické církve - nefungovalo by to pro tu okázalou starozákonní obřadnost a dalších vyčnívajících jevů. ! V současné době ta nesnášenlivost není tak vidět, ale jak se to bude odvíjet dál, tak to určitě nevím.

Bohužel nesnášenlivci jsou všude a i v naší vesnici byly před lety vztahy mezi katolíky a adventisty napjaté. Když jsem odcházela od adventismu, tak jsem dostala takovou sodu (opakovaně), že jsem se těm lidem už pak snažila vyhýbat. Pokaždé mi místo pozdravu akorát sdělovali až křičeli, že nebudu v nebi, a to byli jedni z nejbližších a neviděli jsme se většinou dlouho. Asi před dvěma lety nebo tak jsem se snažila obnovit kontakt s dotazem na jednu osobu, jestli se bude věčně zlobit, a podařilo se! To je jen jedna osoba. Ale jsem zvědavá, jak bude reagovat, ať se dozví, že jsem se vrátila do ŘKC. Většina lidí vzdálenostně vzdálených to neví, protože oznámení o přijetí jsem poslala jedné rodině. Mí přátelé zde to vědí, že tam chodím, ale nechtěla jsem je vystavovat povinnosti mi gratulovat a při osobním kontaktu se to dozvědí. Také nemám žádnou zášť, ale návrat k CASD by nefungoval a ani jsem o tom neuvažovala. Tyto dvě skupiny věřících jsou si totiž ve skutečnosti velmi blízké.

Jsi ze svého rozhodnutí adventista a já katolík a oba to máme vybojované.

Přeji všem hezké Vánoce, pokud možno, a my jdeme slavit.

Neregistrovaný

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

V 9o letech jsme měli plný sbor. přidávali jsme židle aby si bylo kde sednout. Dnes máme místa k sezení habaděj, a věkový průměr 60 let. Kde jsou ty miliony věřících?
Brazílie, střední Amerika, Afrika, jihovýchodní Asie..Evropských adventistů je asi 1,5% z celkového počtu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Seventh-d ... ist_Church
Ty to nesleduješ? Proč vás ubylo?

Neregistrovaný

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Kdo neví, jak se chovali katoličtí věřící na některých vesnicích, když se nějaká rodina připojila k adventismu, tak neví o čem to je. Prožil jsem tu šikanu na vlastní kůži Je-li nějaká církev většinová, tak to dávala a dává vždy najevo. Vzpomínám si na tu nadřazenost i na pracovišti, kde mi to dávali silně znát. Přesto nechovám nějakou zášť vůči věřícím katolíkům. Nebráním se ani rozhovorům s nimi, ale nemohl bych být členem katolické církve - nefungovalo by to pro tu okázalou starozákonní obřadnost a dalších vyčnívajících jevů. ! V současné době ta nesnášenlivost není tak vidět, ale jak se to bude odvíjet dál, tak to určitě nevím.
Jeden katolík se stal adventistou a protože měl široké příbuzenstvo katolické, taky si užil. I před dům mu napsali "smrt adventistům", 40 let po 2.vatikánu, Lída uvedla, že pronásledování ze strany katolíků je údajně minulostí.
Kamarádil jsem léta s klukem, jehož maminka byla katolička a každý den chodila na mši. Nikdy mi neřekla o své naději. Když jsem se stal křesťanem-adventistou, tak byla naštvaná, začala na mne zvýšeným hlasem, že jedině katolická církev je ta pravá. Na otázky proč si to myslí, nedokázala odpovědět.
Je to hodně o lidech a to na obou stranách. Rigidní adventisté rychle ze sborů mizí nebo už nemají takový vliv. Jednoho laického kazatele, který fanaticky kritizoval katolickou církev, jsme prakticky ze sboru vyhodili a zakázali mu kázat. To, co se stalo Tobě i Lídě je smutné, neobrácení, neproměnění lidé.

neregistrovaný.

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa neregistrovaný. »

Neregistrovaný napísal: 24 Dec 2021, 11:29 I před dům mu napsali "smrt adventistům"
Ked začne adventista plakať ako mu robia katolíci zle tak si hovorím či počúval to čo o katolíkoch rozprával on alebo jeho spolubratia. Kto z čím zachádza tým aj schádza.

Neregistrovaný

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Ked začne adventista plakať ako mu robia katolíci zle tak si hovorím či počúval to čo o katolíkoch rozprával on alebo jeho spolubratia. Kto z čím zachádza tým aj schádza.
Mýlíš se, bylo to v době, kdy prostě začal chodit k adventistům. Nic zlého katolíkům nedělal, předtím byl věrným členem ŘKC. Jde o lidskou zlobu, která je v některých lidech, ať jsou jakékoliv církve. I zde se po čase ukázalo ovoce-jeho manželka (katolička) se s ním kvůli víře rozvedla, pak měla různé "přítele".
Bratr se postaral o své (katolické) rodiče a po odstěhování se staral i o dům, kde žila jeho bývalá žena. Tento příběh může být samozřejmě i obrácen a správným křesťanem může být katolík. Tvoje "kdo čím zachází..." není na místě, nenávist je často iracionální.

Laco.

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Laco. »

Neregistrovaný napísal: 25 Dec 2021, 22:13 Mýlíš se, bylo to v době, kdy prostě začal chodit k adventistům. Nic zlého katolíkům nedělal, předtím byl věrným členem ŘKC. Jde o lidskou zlobu, která je v některých lidech, ať jsou jakékoliv církve. I zde se po čase ukázalo ovoce-jeho manželka (katolička) se s ním kvůli víře rozvedla, pak měla různé "přítele".
Bratr se postaral o své (katolické) rodiče a po odstěhování se staral i o dům, kde žila jeho bývalá žena. Tento příběh může být samozřejmě i obrácen a správným křesťanem může být katolík. Tvoje "kdo čím zachází..." není na místě, nenávist je často iracionální.
V tomto konkrétnom prípade to možno nebolo tak ale všeobecne ten spor katolík vs adventista vždy bol. Aj ked sú už adventisti hodne zmierlivý a nie tak agresívny ako tomu bolo v rokoch 1995 - 2005. “Katolícka nevraživosť” na Slovensku si našla iného nepriateľa a adventisti z jehovistami už prakticky nikoho neinteresujú. Nepriateľ katolíkov je LGBT, gender a liberalizmus. Možno úzka skupina veriacich sa na fóre zaoberá tým kto čo a aké príkorie našej cirkvi vykonal ale je to už nepodstatné.

Najväčšia sranda je že to isté postihlo všetky cirkvi napriek kresťanstvom. LGBT, gender a liberalizmus Evanielická cirkev na Slovensku tak isto nezvláda zo vztýčenou hlavou. Tak že bratia buďte v kľude spor rkc vs. asd je minulosťou. Nepriateľ je spoločný.

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

Jeden katolík se stal adventistou a protože měl široké příbuzenstvo katolické, taky si užil. I před dům mu napsali "smrt adventistům", 40 let po 2.vatikánu, Lída uvedla, že pronásledování ze strany katolíků je údajně minulostí.
Kamarádil jsem léta s klukem, jehož maminka byla katolička a každý den chodila na mši. Nikdy mi neřekla o své naději. Když jsem se stal křesťanem-adventistou, tak byla naštvaná, začala na mne zvýšeným hlasem, že jedině katolická církev je ta pravá. Na otázky proč si to myslí, nedokázala odpovědět.
Je to hodně o lidech a to na obou stranách. Rigidní adventisté rychle ze sborů mizí nebo už nemají takový vliv. Jednoho laického kazatele, který fanaticky kritizoval katolickou církev, jsme prakticky ze sboru vyhodili a zakázali mu kázat. To, co se stalo Tobě i Lídě je smutné, neobrácení, neproměnění lidé.
Oficiální dokumenty pronásledování zakazují. Přečti si např. dokument O náboženské svobodě https://www.vatican.va/archive/hist_cou ... e_cs.html

Jedna věc je nějaký dokument, druhá věc je jeho přijetí do lidské mentality. Naši ultrakonzervativní členové výstupy 2VK nikdy nepřijali.

Psát podobné nápisy před dům adventisty je mimo a ten adventista se zachoval hezky, neodplácel zlým za zlé, což je jinak snadné.
Mě právě velmi oslovila jedna kamarádka, jak s láskou odpovídala na pohrdání protestantů jejím katolicismem, její láskyplný přístup mě úplně šokoval.

Sama si však pamatuji na spory, které byly ještě před dvaceti lety dost intenzivní z obou stran.
Také se lišila mentalita vesnická a velkoměstská.
Na vesnicích to bylo horší, ale fyzicky už nikdo nikoho nepronásledoval.
Šlo spíše o vzájemnou nedůvěru v případech, co znám.

Když jsem šla nabízet Velké drama věků jednomu katolickému faráři, tak mne nechal stát na schodech a utekl přede mnou.
Jiný farář mě vzal na piknik a farnosti schválil nákup knih EGW :)
Někteří adventisté mi zase vysvětlovali, že když jdou do katolického kostela na pohřeb, důležité je nesedat si do lavice, jinak by to byl hřích.

V jiné vesnici se ale se mnou mladý pan farář bavil naprosto normálně a adventisté byli v pohodě.
Souhlasím s tím, že je to o lidech.
Že je někdo katolík, tak to nezaručuje dobré jednání. Navíc své zkušenosti posuzujeme podle členů komunity, se kterými přicházíme do kontaktu.
Je-li zkušenost špatná, nelze se divit opatrnosti.
Je-li dobrá, snáze přijmeme pak i celou tu skupinu.
Obvykle je to tak, že se to může míchat - s někým učiníme zkušenost dobrou, s někým špatnou.

Znám i fajn adventisty, kteří se později radikalizovali.

Jinak nejdříve jsem byla zaskočena chováním, které popisuji výše. Pak jsem se za ty lidi začala modlit a minimálně v jednom případu se to prolomilo úplně, ve druhém zatím částečně a zbytek uvidíme.
Nechtěla jsem, aby se ti lidé mnou trápili. Dnes už mě takové chování nepřekvapuje, je to silná obranná reakce. Pokud to trvá ale dlouho, nezničí to až tolik toho, kdo je nějakým způsobem napadán, ale ničí to ty, kteří napadají a sžírá je to zevnitř. Proto je nutná modlitba za sebe, abych správně reagovala, protože taky můžu mít obrannou reakci (např. po jisté době vyhýbání se jim), ale taky za ty lidi, aby našli ztracenou rovnováhu.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 33 neregistrovaných